JR 12477
87%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15521
79%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12391
76%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70471
64%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 34489
63%
1962
Satakunta — Karkku
Kärki, Frans
JR 70406
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70531
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70835
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 30998
61%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Kuusisto, Inkeri
JR 70378
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28975
61%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 14833
60%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35099
59%
1922
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 70437
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11091
58%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33442
57%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 73781
57%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIII4 12493.
57%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 10288
57%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13793
57%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61814
56%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 69291
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50102
56%
1956
Etelä-Karjala — Muolaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 50058
55%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 22371
55%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
SKVR XII2 8368.
54%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13496
54%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49974
54%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 51760
54%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 66081
54%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 49155
53%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 33250
53%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 49268
53%
1955
Etelä-Karjala — Lavansaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 71231
52%
1967
Varsinais-Suomi — Lieto
Saari, Marjariitta
JR 80291
52%
1967
Peräpohjola — Ranua
Tuiremo, Toini
JR 47076
52%
1926
Peräpohjola — Alatornio
Okkola, T. E.
JR 69926
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11699
52%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20653
52%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 3113.
50%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35187
50%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15028
50%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67896
50%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 75729
50%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 11744
50%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10953
49%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15542
49%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74889
49%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 78689
49%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 15597
48%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19390
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 46968
47%
1926
Häme — Urjala
Okkola, T. E.
JR 12231
47%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11220
47%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11712
46%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20629
46%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 15596
45%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11219
44%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20676
43%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 06153
43%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12947
43%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13689
43%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23276
43%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 11006
43%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11514
42%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13810
42%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13025
42%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13522
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14682
41%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68474
40%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 69679
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16287
39%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06349
39%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 14134
39%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10620
39%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61116
38%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 15941
38%
1939
Häme — Kouvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47484
38%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 78752
38%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 40731
37%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 51527
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13794
36%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56652
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69744
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81105
35%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11357
35%
1932
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83886
35%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XII1 3109.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3110.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56579
34%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56639
34%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16473
33%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15621
33%
1939
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15644
32%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56648
32%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57334
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11760
31%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07046
31%
1926
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 12871
31%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61011
31%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64324
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81224
30%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
JR 64323
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 3114.
30%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60465
29%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64318
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 51517
28%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 34043
28%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 46659
28%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 04359
27%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Haarala, Anni
JR 12230
27%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13444
27%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75762
26%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Simojoki, Janne
JR 64317
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 20797
26%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 3116.
26%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70850
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28327
25%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 16418
25%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65966
25%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 12055
25%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15349
25%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11132
25%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64325
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16088
24%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70330
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14422
23%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 438.
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 16795
23%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47058
23%
1926
Etelä-Karjala — Vahviala
Okkola, T. E.
JR 32958
23%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 64369
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 3111.
22%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33010
18%
1949
Uusimaa — Vehkalahti
Kärki, Frans