JR 12228
81%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07367
64%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 72876
61%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 07347
56%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR XIV 1818.
55%
1913
Uusimaa — Elimäki
Kujala, Antti
JR 24849
51%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1816.
49%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 17367
49%
1907
Häme — Iitti
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 1817.
48%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 17189
48%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
SKVR XIV 1813.
46%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XIII4 12231.
46%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1207.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1209.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1208.
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58597
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12230.
42%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
JR 68993
42%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
JR 64605
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1211.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83452
41%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
JR 72865
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55273
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72808
40%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 35217
40%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
SKVR XII1 1206.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58140
40%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1212.
40%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1815.
40%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 72780
40%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 46518
40%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
JR 65317
40%
1968
Etelä-Karjala — Johannes
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1204.
40%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR XIV 1843.
39%
1932
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
JR 55080
39%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 73674
39%
1936
Häme — Asikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10202
38%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1834.
38%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR XI 311.
38%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR VI1 2026.
38%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 65633
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 51268
38%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 27490
38%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 75542
38%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Siirtola, Helvi
SKVR X1 1666.
38%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR X1 1662.
38%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 55099
38%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 23319
38%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 68045
37%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 31412
37%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
SKVR X1 1659.
37%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 82643
37%
1945
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
SKVR XI 312.
37%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR XI 306.
37%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Lyyli
SKVR X1 1665.
37%
1925
Satakunta — Kuru
Jussila, K. V.
JR 67566
37%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 35086
37%
1930
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 26905
37%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
JR 82543
37%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
SKVR XIII3 6855.
37%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XIV 1832.
37%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XII1 1217.
37%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XIV 1819.
37%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 24921
36%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 06927
36%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 74900
36%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR XII1 1210.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 24883
36%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
JR 68115
36%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR XIV 1828.
36%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 74770
36%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 74806
36%
1938
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR X1 1658.
36%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
SKVR XIII3 6857.
36%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
SKVR XIV 1841.
36%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
SKVR XIV 1826.
36%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 51615
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 58447
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1214.
36%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2029.
35%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
SKVR X1 1657 α.
35%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43948
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 28049
35%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 72838
35%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 06674
35%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 55045
35%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIV 1822.
35%
1886
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
SKVR XIV 1827.
35%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 24939
35%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 38960
35%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 42876
35%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 80905
35%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
SKVR XIV 1836.
35%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
SKVR XIV 1821.
35%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR XIV 1829.
35%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR XIII3 6856.
35%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 31191
35%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kyttälä, Elli
SKVR XIV 1835.
34%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 74591
34%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 71890
34%
1923
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 82950
34%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
SKVR XII1 1213.
34%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1839.
34%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 46450
34%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 65395
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 72853
34%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 21357
34%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR XIV 1831.
34%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 46113
34%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR XIV 1820.
34%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 1842.
34%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR X1 1657.
33%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1825.
33%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
SKVR XIV 1840.
33%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1823.
33%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
JR 17190
33%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 43657
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 05975
33%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 46164
33%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 55077
33%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 17364
33%
1907
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 1838.
33%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 43729
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1218.
33%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 26151
33%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 38233
33%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 13795
33%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1830.
33%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 12288
33%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13861
33%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67601
33%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 21381
33%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 63419
33%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65260
33%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 43645
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 17365
32%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 1837.
32%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 73388
32%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 01811
32%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 76704
32%
1958
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
JR 03839
32%
1950
Keski-Suomi — Viitasaari
Etelälahti, Eemeli
JR 55030
32%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 2028.
31%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 12229
31%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1226.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27681
31%
1962
Häme — Kalvola
Korpela, Aune
JR 80787
31%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 50493
31%
1937
Pohjois-Karjala — Kitee
Palosuo, K. U.
JR 83453
31%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Virtanen, Lilja
JR 26177
31%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR X1 1661.
31%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
SKVR XI 310.
31%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 71263
31%
1910
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saarimaa, Eemil
JR 53288
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 73327
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 308.
30%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
JR 63475
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1220.
30%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Kemppainen, Eino
JR 41156
30%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR XII1 1222.
30%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1656.
30%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1833.
30%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XII1 1219.
30%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR XII1 1221.
30%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21479
30%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 73227
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 53335
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 76164
30%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR XII1 1225.
29%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1824.
29%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 76157
29%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 13472
29%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65884
29%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
SKVR X1 1664.
29%
1920
Satakunta — Vesilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 81198
28%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 26581
28%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 71259
28%
1910
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 17404
28%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 39414
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 25526
28%
1909
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Kesälä, Eelis
SKVR XII1 1228.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43916
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63496
27%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1203.
27%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 21467
27%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11967
27%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12819
27%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43877
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43873
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 25584
27%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR XII2 8250.
27%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Kemppainen, Eino
JR 13683
26%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19911
26%
1967
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
SKVR XIII4 12233.
26%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 66352
26%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 43819
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 09061
26%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 71270
26%
1909
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Saarimaa, Eemil
SKVR XI 309.
26%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 21657
26%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 21494
25%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
JR 71040
25%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VI2 6959.
25%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 64019
25%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 21475
24%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 08894
24%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 46045
24%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 82224
24%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Valve, Antti
JR 34663
23%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali mlk
Kärnä, Saima
JR 06839
23%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 73359
23%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 43937
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63707
22%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1215.
22%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58712
22%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 44056
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI2 6960.
20%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 26150
20%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 71268
20%
1910
Varsinais-Suomi — Laitila
Saarimaa, Eemil
JR 20613
20%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 43762
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VII3 4523.
19%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
ERA II 69, 419/20 (2)
19%
1933
Pärnumaa — Pärnu l.
Vaino, Johannes
JR 43952
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 26162
18%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR VI1 2027.
18%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 33912
18%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 21170
18%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 82345
17%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
E 59417
17%
1927
Harjumaa — Tallinn
Vahkal, A.
JR 42795
17%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
ERA II 172, 237 (3)
17%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Ader, Armand
ERA II 2, 477 (1)
17%
1928
Viljandimaa — Viljandi; Tartumaa — Rannu
Tampere, Herbert
JR 66363
17%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
ERA II 5, 469/70
17%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 172, 231/2 (2)
16%
0
Järvamaa — Ambla
Viikov, Harald
JR 39636
16%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 49734
16%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
ERA II 7, 577 (2)
16%
1928
Tartumaa — Tartu-Maarja
Laugaste (Treu), Eduard
ERA II 7, 571 (1)
16%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
ERA II 172, 159/60 (3)
16%
1939
Järvamaa — Ambla
Viikov, Harald
SKVR III1 375.
16%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
E 74017 (13)
16%
1927
Harjumaa — Harju-Madise; Virumaa — Narva l.
Klein, Paul
JR 73141
16%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 03720
16%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
E 63990/1 (9)
15%
1928
Viljandimaa — Pilistvere
Wedler, W.
SKVR VII3 4522.
15%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
E, StK 35, 10 (8)
15%
1926
Saaremaa — Karja
Ränk, Gustav
ERA II 208, 78 (1)
15%
1938
Viljandimaa — Viljandi
Pirnimäe, Asta
JR 47947
15%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
ERA II 7, 570/1 (1)
15%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
JR 43832
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21068
15%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
ERA II 251, 27/8 (16)
14%
1938
Läänemaa — Kullamaa
Eenveer, Vello
SKVR IV3 3855.
14%
1909
Keski-Inkeri — Koprina
Kuha, Iisakki
E 25245 (4)
14%
1896
Saaremaa — Jämaja
Kuldsaar, Andrei
E 73991 (1)
14%
1924
Harjumaa — Harju-Madise
Aamisepp, Salme
JR 71088
14%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
E 73908 (3)
14%
1925
None
Uustalu, Hilda
E 73910 (2)
14%
1925
Harjumaa — Harju-Madise
Aamisepp, Salme
JR 65876
14%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Kristiinan yhteislyseo
JR 73028
14%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
E 63982 (5)
14%
1928
Viljandimaa — Põltsamaa
Wedler, W.
JR 38371
14%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
ERA II 70, 469 (5)
14%
1934
Virumaa — Haljala
Vebermann, Ilse
E 57200
14%
1926
Viljandimaa — Viljandi l.
Jakobson, H.
E 64007/8 (3)
14%
1928
Viljandimaa — Põltsamaa
Wedler, W.
ERA II 172, 197 (2)
14%
0
Järvamaa — Ambla
Ader, Verner
ERA II 70, 239 (13)
14%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Karjus, Eliise
ERA II 172, 223 (2)
13%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Laos, Elfriide
JR 32503
13%
1945
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
JR 21067
13%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 33873
13%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
ERA II 5, 453
13%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 204, 553 (5)
13%
1934
Setumaa
Palgi, Maria, Jaaska algk. 5. kl. õpil
ERA II 204, 639 (6)
13%
1934
Setumaa
Kalda, Aleksei, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
ERA II 131, 91 (103)
13%
1936
Virumaa — Viru-Jaagupi
Böckler, Leida
ERA II 24, 302/3 (5)
13%
1930
Järvamaa — Türi
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 204, 607 (4)
13%
1934
Setumaa
Keera, Stepan, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 204, 609 (5)
13%
1934
Setumaa
Luha, Aleksei, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
JR 46165
13%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
ERA II 70, 359 (3)
13%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Lill, Gottfried
ERA II 31, 53 (1)
13%
1930
Tartumaa — Tartu
Kippik, Leida
ERA II 82, 570 (3)
13%
1934
Saaremaa — Mustjala
Põlder, Klement
ERA II 24, 483/4 (11)
13%
1930
Järvamaa — Türi; Viljandimaa — Põltsamaa
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 34, 302 (1)
12%
1928
Läänemaa — Reigi
Loorits, Oskar
ERA II 83, 476 (58)
12%
1935
Virumaa — Rakvere l.
Leemets, Ellen
ERA II 204, 632 (11)
12%
1934
Setumaa
Lillik, Ivan, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
E 73919 (2)
12%
1925
None
Gering, Leida
ERA II 82, 556 (6)
12%
1934
Saaremaa — Mustjala
Loodus, A.
ERA II 172, 140 (11)
12%
1939
Järvamaa — Ambla
Nikopensius, Elfriide
JR 80471
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
ERA II 204, 602 (8)
12%
1934
Setumaa
Kikkas, Ekaterina, Jaaska algk. 6 kl. õpil.
ERA II 31, 101 (1)
12%
1930
Tartumaa — Tartu
Puust, Liidia
E 73928 (4)
12%
1924
Harjumaa — Harju-Madise
Traut, Linda
ERA II 82, 558 (7)
12%
1934
Saaremaa — Mustjala
Sosnin, Muusa
ERA II 172, 203 (10)
12%
0
Järvamaa — Ambla; Järvamaa — Järva-Madise
Peetov, A.
ERA II 204, 623 (5)
12%
1934
Setumaa
Keera, Matröna, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 172, 221/2 (2)
12%
0
Järvamaa — Ambla
Nikopensius, Elfriide
JR 46132
12%
1917
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
ERA II 7, 364 (20)
12%
1928
Järvamaa — Peetri; Harjumaa — Keila
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 31, 135 (1)
12%
1930
Tartumaa — Tartu
Koppel, A. (Tartu)
E 70593 (45)
12%
1930
Harjumaa — Rapla
Tikk, Eduard
ERA II 70, 351/2 (3)
12%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Kala, Eduard
ERA II 207, 659 (27)
12%
1939
Pärnumaa — Häädemeeste
Mäesalu (Martinson), Marta
ERA II 70, 345 (4)
12%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Abner, E.
JR 18853
12%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
ERA I 2, 336/7 (2)
12%
1928
Virumaa — Haljala
Viltrop, J.
JR 84469
12%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
ERA II 5, 446
12%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 31, 127 (1)
12%
1930
Tartumaa — Tartu
Kletenberg, Antonina
ERA II 5, 481
12%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
E 73916 (1)
12%
1925
None
Sillart, A.
ERA II 82, 553 (3)
12%
1934
Saaremaa — Mustjala
Käsper, A.
ERA II 204, 565 (3)
12%
1934
Setumaa
Kink, Anna, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
JR 61418
12%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
ERA II 79, 340 (2)
12%
1934
Läänemaa — Mihkli
Piile, Mari
ERA II 70, 341 (1)
12%
1934
Virumaa — Kadrina
Kalle, Andres
ERA II 183, 501 (60)
12%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Lunts, Julius
ERA II 70, 403 (1)
12%
1934
Virumaa — Rakvere
Nõmtak, Hildegard
ERA II 70, 367 (2)
12%
1934
Virumaa — Viru-Nigula
Tori, Elmar
SKVR X1 1655.
12%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
ERA II 204, 585 (1)
12%
1934
Setumaa
Hõbesaar, Maria, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
E 73956 (8)
11%
0
Harjumaa — Harju-Madise
Busch, Iida
ERA II 7, 222 (5)
11%
1928
Läänemaa — Märjamaa
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 204, 619 (3)
11%
1934
Setumaa
Kallo, Nikolai, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 6, 283/4 (29)
11%
1928
Harjumaa — Rapla
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 146, 824 (59)
11%
1915
Pärnumaa — Saarde
Sõggel, J. P. (Jaak)
ERA II 31, 83 (2)
11%
1930
Tartumaa — Tartu
Nurk, Helgi
JR 18851
11%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
ERA II 70, 232 (1)
11%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Aigro, O.
ERA II 83, 559 (1)
11%
1929
Viljandimaa — Põltsamaa
Mant, Hermilde
ERA II 210, 245/6 (8)
11%
1939
Pärnumaa — Tõstamaa
Kiirats, Õie
ERA II 70, 393 (5)
11%
1934
Virumaa — Lüganuse
Napa, Aleksander
ERA II 31, 21 (1)
11%
1930
Tartumaa — Tartu
Aumann, Lehte
ERA II 31, 45 (2)
11%
1930
Tartumaa — Tartu
Kerge, E.
ERA II 82, 582 (6)
11%
1934
Saaremaa — Mustjala
Väärt, Alla
ERA II 5, 450
11%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 31, 69 (1)
11%
1930
Tartumaa — Tartu
Lepp, Linda
ERA II 201, 204 (73)
11%
1938
Saaremaa — Karja
Lepp, Kaljo
EÜS VII 583 (6)
11%
1910
Harjumaa — Harju-Jaani
Vilberg (Vilbaste), Gustav
ERA II 147, 210/1 (8)
11%
1937
Läänemaa — Märjamaa
Ots, Erna
ERA II 70, 405 (2)
11%
1934
Virumaa — Väike-Maarja
Kriisental, Meta
ERA II 6, 228/9 (34)
11%
1928
Harjumaa — Rapla
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 82, 565 (4)
11%
1934
Saaremaa — Mustjala
Nukk, Taaniel
ERA II 70, 281 (3)
11%
1934
Virumaa — Lüganuse
Napa
ERA II 291, 379 (2)
11%
1940
Läänemaa — Lääne-Nigula
Pross, Johannes
E 73812 (5)
11%
1927
Virumaa — Väike-Maarja
Klaas, Elise
SKVR XI 2617.
11%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
ERA II 189, 146 (60)
11%
1938
Läänemaa — Emmaste
Ennist, Enda
ERA II 183, 618 (3)
11%
1938
Järvamaa — Koeru
Priks, Laine
ERA II 82, 38 (6)
11%
1934
Harjumaa — Rapla
Dubro, Helmi
ERA II 5, 448
11%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
E 66009 (10)
11%
1930
Virumaa — Tapa l.
Aavik (Kleemann), Aleksandra
E 73996 (1)
11%
1924
Harjumaa — Risti
Ehrlich, Ed.
E 57000 (37)
11%
1926
Virumaa — Iisaku
Koppel (snd. Blum), Marta
ERA II 204, 591 (4)
11%
1934
Setumaa
Ilosaar, Anna, Jaaska algk. 6 kl. õpil.
ERA II 82, 572 (6)
11%
1934
Saaremaa — Mustjala
Piht, Hildegard
ERA II 82, 576 (7)
11%
1934
Saaremaa — Mustjala
Harjus, Martaliine
ERÄ II 172, 185 (1)
11%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Kokaselts, Edgar
ERA II 31, 231 (1)
11%
1930
Tartumaa — Tartu
Valdman, Linda
E 73986 (4)
11%
1924
Harjumaa — Harju-Madise
Udam, Viktor
ERA II 82, 563 (3)
11%
1934
Saaremaa — Mustjala
Kaiste, Vladimir
ERA II 31, 81 (1)
11%
1930
Tartumaa — Tartu
Namm, Linda
ERA II 60, 567 (15)
11%
1933
Setumaa; Võrumaa — Vastseliina
Liiv, Pelageia
ERA II 70, 408 (7)
10%
1934
Virumaa — Viru-Nigula
Peedar, Adeline
ERA II 82, 17/8 (4)
10%
1934
Harjumaa — Rapla
Tallenhof, Heinu
E 44305
10%
1903
Virumaa — Viru-Nigula
Jürjev (Kallus), Gustav Johann
JR 20674
10%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
ERA II 5, 467
10%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
E 56291/2 (5)
10%
1925
Pärnumaa — Vändra
Schmidt, Hans
E 73959/60 (16)
10%
1924
Harjumaa — Rapla
Andresson, Alice
ERA II 69, 183 (10)
10%
1939
Pärnumaa — Häädemeeste
Martinson, M.
ERA II 36, 574 (11)
10%
1931
Viljandimaa — Põltsamaa
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 82, 562 (7)
10%
1934
Saaremaa — Mustjala
Sigibert, Susanna
ERA II 7, 556 (2)
10%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
ERA II 183, 500 (58)
10%
1938
Järvamaa — Järva-Madise
Lunts, Julius
ERA II 82, 9 (5)
10%
1934
Harjumaa — Rapla
Möllmann, Aleksander
E 63991/2 (2)
10%
1928
Tartumaa — Kursi
Wedler, W.
SKVR IV3 3884.
10%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
ERA II 31, 183/4 (3)
10%
1930
Tartumaa — Tartu
Laats, Robert
ERA II 250, 617/8 (2)
10%
1939
Virumaa — Viru-Jaagupi
Sepp, Mare
ERA II 299, 385 (106)
10%
0
None
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
ERA II 31, 37 (1)
10%
1930
Tartumaa — Tartu
Jantson, Agnes
ERA II 82, 540 (5)
10%
1934
Tartumaa — Kambja
Tagepera, Õie
E 54700 (2)
10%
1923
Virumaa — Haljala
Sööt, Bernhard
ERA II 70, 479 (15)
10%
1934
Virumaa — Viru-Jaagupi
Västo, Amanda
E 48590/1 (10)
10%
1927
Tartumaa — Tartu
Perli, T.
ERA II 204, 571 (3)
10%
1934
Setumaa
Jürisaar, Jevdokia, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
JR 76118
10%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
E 57623
10%
1926
Virumaa — Kadrina
Noor, Selma
ERA II 9, 292/3 (11)
10%
1928
Läänemaa — Käina
Meiusi, Meinhard
ERA II 31, 211 (1)
10%
1930
Tartumaa — Tartu
Selgis, Hans
ERA II 31, 173/4 (2)
10%
1930
Tartumaa — Nõo
Jõgar, Hugo
JR 72033
10%
1930
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Kaarina
SKVR XI 2619.
10%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
ERA II 31, 35 (1)
10%
1930
Tartumaa — Tartu
Ind, Linda
ERA II 31, 145 (1)
10%
1930
Tartumaa — Tartu
Peeda, Leida