SKVR X1 1816.
96%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11343
94%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
94%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
94%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
94%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
94%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
94%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
94%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
94%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
93%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 12155
93%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
93%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
93%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
93%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
93%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
92%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
92%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
91%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11269
91%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
90%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70484
90%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13635
90%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
90%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
90%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
90%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
90%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
90%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
90%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
89%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
89%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
89%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
88%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
88%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12441
88%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
88%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
88%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
87%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
87%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
87%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 11324
87%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
87%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
87%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00036
86%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 11084
86%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
86%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08994
86%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 57542
86%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70163
86%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15258
86%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11258
85%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
85%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
85%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39305
85%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 11706
84%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4118.
84%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 12916
84%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
84%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
84%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
83%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
83%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00095
83%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 11574
83%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
83%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
83%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
82%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
82%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20936
82%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 12698
82%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
82%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 16127
82%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
82%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
82%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
82%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
82%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
82%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 66806
82%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 14827
81%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
81%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11072
81%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49385
81%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 10855
81%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
81%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
81%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
81%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
81%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
80%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
80%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 27728
80%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 11280
80%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
80%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2665.
80%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1803 α.
80%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
79%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
78%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49012
78%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 06339
78%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11949
78%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
77%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
77%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27360
77%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 10988
77%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
77%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
77%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
77%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
77%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14161
77%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
76%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
76%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
76%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
76%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
76%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69659
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10551
76%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
76%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
76%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
76%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11257
76%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
76%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22698
76%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 63670
76%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14441
75%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2670.
75%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10468
75%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
75%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72696
75%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 15748
75%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
75%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
74%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70716
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12157
74%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
74%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13451
74%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73002
74%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15464
74%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
74%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
74%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 28305
74%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 10709
74%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
74%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 62695
73%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 12562
73%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22629
73%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14361
73%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10191
73%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
73%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48983
73%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 12066
72%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
72%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
72%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73091
72%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10757
72%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
72%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
72%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 49142
72%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 63323
72%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 50120
72%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55811
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57564
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72764
71%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14666
71%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
71%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
71%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28974
71%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
SKVR XII1 2662.
71%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2672.
71%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49240
71%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
71%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16646
71%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12712
71%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
71%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13534
70%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
70%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
70%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
70%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12335
70%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
70%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
70%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2630.
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69766
70%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74888
70%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 15547
70%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2641.
70%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10579
70%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
70%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
70%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72797
70%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14455
69%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
69%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
SKVR XII1 2626.
69%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18533
69%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 11000
69%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621 α.
68%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8321.
68%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 63816
68%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 11660
68%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
68%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63667
68%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10843
68%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11721
68%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
68%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
68%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
68%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11244
68%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2627.
68%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10367
68%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11487
68%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
68%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07705
68%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 15918
68%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
68%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
68%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XII1 2637.
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12014
67%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12440
67%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
67%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
67%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
67%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
67%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 19901
67%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 10326
67%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11521
67%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
67%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47878
67%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 14891
67%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70430
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48923
66%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2659.
66%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10939
66%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
66%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
66%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55856
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47741
66%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 16092
66%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
66%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13276
66%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2654.
66%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35162
66%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 69294
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63669
66%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12512
66%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70376
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11658
66%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
66%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56292
66%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11322
65%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
65%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
65%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 16664
65%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
65%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
65%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06158
65%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11813
65%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
65%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
65%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16163
65%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2645.
65%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2661.
65%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
65%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
65%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80251
65%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 57221
65%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11867
65%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1801.
65%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 12242
65%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25579
64%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 13402
64%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
64%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 55568
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70616
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12630
64%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
64%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 56200
64%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14364
64%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2631.
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11444
64%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
64%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
64%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 12988
64%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
64%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72845
64%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2635.
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16221
64%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49871
64%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 22582
64%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11060
64%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26195
64%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 10541
64%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
64%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48994
64%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 12585
64%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55866
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10445
63%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72806
63%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73092
63%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49998
63%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 36669
63%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 71275
63%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 43721
63%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13620
63%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621.
62%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2671.
62%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47471
62%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2660.
62%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70059
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55658
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
62%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11325
62%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57288
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12714
62%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2642.
62%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8326.
62%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10999
62%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49804
62%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57374
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69930
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70534
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10940
62%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
62%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12299
62%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64907
61%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16417
61%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
61%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 80563
61%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 15813
61%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82787
61%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 15463
61%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
61%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49846
61%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10636
61%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
61%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2640.
61%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15279
60%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
60%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 57431
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10830
60%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11659
60%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
60%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
60%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 57397
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11720
60%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
60%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49019
60%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 00089
60%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 49837
60%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 73000
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1815.
60%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 13551
60%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
60%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10492
60%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
60%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
60%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
60%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 11937
60%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
60%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15854
60%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56322
60%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57233
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15063
59%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
59%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 15369
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11190
59%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77260
59%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 22500
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11188
59%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
59%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 15065
59%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
59%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
59%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 55262
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64459
59%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 33488
59%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 55945
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64902
59%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 72743
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 03546
58%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 11522
58%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16326
58%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
58%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49824
58%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 22592
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11776
58%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12699
58%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49882
58%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11830
58%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11022
58%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56313
58%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11410
58%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
58%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2663.
58%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
58%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 50080
58%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 14271
58%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48849
58%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 55861
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13554
58%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
58%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 47929
58%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 10430
57%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
57%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
57%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
57%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46699
57%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 10483
57%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49891
57%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 14180
57%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
57%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81753
57%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 18133
57%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 20625
57%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 48970
57%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 56219
57%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09276
57%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 49115
57%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 56917
57%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4383.
57%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 13297
57%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57445
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64815
57%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 57416
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71854
57%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 22256
57%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 13553
57%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
57%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19466
56%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 13652
56%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15729
56%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13802
56%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12588
56%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
56%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
56%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
56%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR XII1 2673.
56%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2674.
56%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2675.
56%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13550
56%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 45830
56%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 49457
56%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8325.
56%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12972
56%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15005
56%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
56%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
56%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27462
56%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 80275
56%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 10957
56%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
55%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11969
55%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11160
55%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
55%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
55%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70722
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 83859
55%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 06894
55%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 73025
55%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12590
55%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56285
55%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11071
55%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 β.
55%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 55901
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78501
55%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 83863
55%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 12442
54%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17408
54%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 55820
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56799
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14954
54%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16641
54%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06404
54%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 51548
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56909
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2633.
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21151
54%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 2667.
54%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14270
54%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65106
54%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49187
54%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 28124
54%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 35169
54%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR X1 1791 α.
54%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10521
54%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11376
54%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
54%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
54%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
54%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
54%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11575
53%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19385
53%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 10530
53%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11972
53%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2652.
53%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12336
53%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15310
53%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
53%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2657.
53%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69556
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14769
53%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
53%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
53%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 14169
53%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2629.
53%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67482
53%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 35148
53%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2653.
53%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14025
53%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67906
53%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 73129
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 56776
52%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57495
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21414
52%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
52%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57440
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12394
52%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
52%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
52%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
52%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 22745
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 20997
52%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 16201
52%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
52%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2649.
52%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10513
52%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
52%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 55653
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65978
52%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 68532
52%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
SKVR X1 1814.
52%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 63671
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1786.
52%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 12587
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11968
52%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13870
52%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10550
52%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
51%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 47028
51%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 10773
51%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
51%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11777
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11409
51%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10592
51%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46186
51%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
SKVR XII1 2666.
51%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10871
51%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
50%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2648.
50%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18878
50%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 10910
50%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66902
50%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 15145
50%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
50%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11778
50%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49547
50%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14111
50%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2655.
50%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72819
50%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2668.
50%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59642
50%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 15546
50%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13401
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60255
50%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 14089
50%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65461
50%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2632.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15372
49%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56853
49%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2628.
49%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70765
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1809.
49%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR XII1 2622 α.
49%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70189
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10509
49%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
49%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65105
49%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49429
49%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49287
49%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 14187
49%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26202
49%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 37183
49%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 12241
49%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64901
49%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1796.
49%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
SKVR XII1 2644.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55774
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13908
48%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65973
48%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 14851
48%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27371
48%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 49026
48%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 72777
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14912
48%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18060
48%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 57278
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57756
48%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18530
48%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 57364
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57521
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1812.
48%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 15713
48%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84452
48%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 10239
48%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
48%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56965
48%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64456
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21434
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44144
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55499
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80074
47%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 14548
47%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56873
47%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46632
47%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 26438
47%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 15786
47%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50036
47%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 68475
47%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 10406
47%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57306
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21318
47%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14286
47%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10819
47%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78721
47%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11970
47%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
47%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22522
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12987
46%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8324.
46%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22734
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49686
46%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 15064
46%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27453
46%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 49508
46%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 14545
46%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65107
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16226
46%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64906
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15465
46%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2636.
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44040
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65974
45%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR X1 1811.
45%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11375
45%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
45%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2658.
45%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18071
45%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49813
45%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2643.
45%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58559
45%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3057.
45%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00176
45%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 56902
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76418
45%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 15856
45%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51309
45%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11230
45%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57322
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49313
44%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 16364
44%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22801
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47517
44%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 83395
44%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 20636
44%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 64473
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11034
44%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53274
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 14160
44%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72824
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 32197
44%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 43534
44%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 13533
43%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57384
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64905
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64477
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21952
43%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 56887
43%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10989
43%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58582
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68013
43%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 09426
43%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 47192
43%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 48978
43%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 21395
43%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 65455
43%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 26060
43%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 50081
43%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 78751
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 83881
43%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XII2 8323.
42%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47242
42%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 58372
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58197
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15866
42%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52353
42%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15417
42%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
42%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 73059
42%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 4119.
42%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 49683
41%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII4 12490.
41%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 14850
41%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22779
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2155.
41%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2669.
41%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68618
41%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 64476
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 46442
41%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 11066
41%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
41%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35077
41%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2678.
41%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44096
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72989
41%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13813
41%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43958
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58721
40%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 73784
40%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 14873
40%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64903
40%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 04107
40%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 40301
40%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 80114
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 42793
40%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 17423
40%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR XII1 2650.
40%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58267
40%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43863
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44104
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57722
40%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44826
39%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 43786
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 62714
39%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 12657
39%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21365
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 26054
39%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 22564
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55888
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20677
39%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 72977
38%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 23809
38%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 55084
38%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 58230
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60356
38%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 73563
38%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 13871
38%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2656.
38%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11589
38%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
38%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22787
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49471
38%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 35194
38%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 21328
38%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10798
37%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62397
37%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 56681
37%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57736
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60425
37%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 78799
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 57832
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49879
37%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13906
37%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20994
37%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 2646.
37%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05799
37%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 18405
36%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 46852
36%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 49815
36%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12747
36%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
36%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49689
36%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 55590
36%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56700
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58548
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21452
36%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 18224
35%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
SKVR XII1 2639.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44065
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2647.
35%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21353
35%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 23191
35%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 69738
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21377
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 07652
35%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 22172
35%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 22872
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12589
35%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14456
34%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65454
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2624.
34%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78767
34%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2638.
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2622.
34%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2651.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81819
34%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 68613
34%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 15309
33%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08880
33%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 47439
33%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2676.
33%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14382
33%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2677.
33%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42173
32%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 49831
32%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 22704
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 06939
32%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 28315
32%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 73280
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 61251
31%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 15569
31%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49119
31%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10570
31%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11832
31%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15924
30%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72955
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 43976
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 84485
30%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 11134
30%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52396
30%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 43758
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57693
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05998
30%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 44532
30%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 20995
30%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 13964
30%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23009
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 40902
29%
1910
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 20996
29%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 47458
29%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 22376
29%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 64475
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12586
29%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83324
29%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 64474
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2623.
29%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65962
28%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 13907
28%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81842
28%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 44000
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 75477
27%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 43672
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57815
27%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11831
26%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10710
26%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
26%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73464
26%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 23192
26%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 63866
26%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 7100.
26%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 40825
26%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 64472
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81119
25%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 66355
25%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 68073
25%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 43619
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58302
24%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14064
24%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42178
23%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 63943
22%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 75659
22%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 73235
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 09441
21%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 55085
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 57705
20%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64480
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14546
19%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14547
18%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41009
18%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 11790
18%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14402
18%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
16%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 47107
11%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.