JR 12943
100%
1933
Satakunta — Lempäälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55726
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81102
43%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 39514
42%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 55554
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55671
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2133.
37%
1926
Peräpohjola — Kemi
Okkola, T. E.
JR 53233
36%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 81124
36%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 47367
36%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Okkola, T. E.
JR 10285
36%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10719
35%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14792
35%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47380
35%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2100.
34%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 40800
34%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 58121
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58414
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58473
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71347
33%
1936
Häme — Längelmäki
Saario, Sirkka
JR 58028
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68482
33%
1921
Häme — Hämeenlinna
Ruotsinsalo, Martta
JR 10286
33%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19736
32%
1964
Kainuu — Säräisniemi
Jussila, Matti
JR 20924
32%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 55623
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10176
32%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55581
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47205
31%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
JR 14223
31%
1939
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80954
31%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 42436
30%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR XII1 2107.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40653
30%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR X1 1721.
30%
1885
Satakunta — Loimaa
Tamminen, Emanuel
JR 16374
30%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58692
30%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 42865
29%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 14571
29%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46372
29%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 11294
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20948
29%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 15763
29%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2108.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67469
28%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 10528
28%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67468
28%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 10595
28%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14157
28%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81123
28%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 28123
28%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 58647
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58530
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67842
27%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 14092
27%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46373
27%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR VI1 2451.
27%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 46377
27%
1914
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 12272
27%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81130
27%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 30250
27%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 42184
26%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 46157
26%
1967
Häme — Kuhmoinen
Nuoranen, Liisa
JR 25566
26%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 28220
26%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
SKVR XII1 2144.
26%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21196
26%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 21175
26%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 34041
26%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 47345
26%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 46591
26%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 58182
26%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01677
25%
1954
Häme — Lammi
Alho, Selim
JR 57919
25%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 414.
25%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR XII1 2128.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56955
24%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13844
24%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43591
24%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 56987
24%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47212
24%
1926
Satakunta — Noormarkku
Okkola, T. E.
JR 12650
24%
1933
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47218
24%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 08207
24%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 34293
24%
1961
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 36623
24%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 43006
24%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 33784
24%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 12269
23%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21981
23%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
JR 78734
23%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2130.
23%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20940
23%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 33920
23%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR XII1 2106.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15552
23%
1939
Satakunta — Metsämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8307.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2143.
23%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33820
23%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 20945
22%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
SKVR X1 1720.
22%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 42382
22%
1904
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, Martti
SKVR X1 1736.
22%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
SKVR XI 415.
22%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 11710
22%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13811
22%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28055
22%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 12270
22%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13843
22%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12990
21%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13538
21%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73433
21%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 42533
21%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42880
21%
1912
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
SKVR XII1 2140.
21%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78766
21%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 72692
21%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2137.
21%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57273
20%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19137
20%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 11579
20%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40650
20%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 16405
20%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2393.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67671
20%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 75693
20%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Silvennoinen, Vieno
JR 47328
20%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 47558
20%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 78715
20%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11855
20%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47539
19%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2138.
19%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11696
19%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11796
19%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14408
19%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36766
19%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 13589
18%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15810
18%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12023
18%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67669
18%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR XII1 2152.
18%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40736
18%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
JR 11194
18%
1932
Satakunta — Metsämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08676
18%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
SKVR XII1 2139.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12805
18%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80560
18%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 73317
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 2443.
17%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 70191
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10153
17%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47683
17%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 78823
17%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 82719
17%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 15321
17%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13842
17%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27732
16%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
JR 30256
16%
1933
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 58705
16%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
JR 38961
16%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 57988
16%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13492
16%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 413.
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 51287
16%
1909
Varsinais-Suomi — Maaria
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1715.
16%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 47214
16%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 27706
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 46597
16%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 13466
15%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10278
15%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73617
15%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XI 406.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 46600
15%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 10992
14%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15862
14%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47542
14%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
SKVR X1 1731.
14%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
SKVR VIII 5052.
13%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 46667
12%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 80996
12%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR X1 1714.
12%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 59467
11%
1887
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
JR 46647
11%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 74609
11%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri