JR 12969
86%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13003
65%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13604
60%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61779
56%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 64059
55%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1933.
54%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73796
54%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 61751
52%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 74597
52%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 27319
52%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
SKVR XII1 1935.
51%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53448
51%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 1934.
51%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
SKVR XII1 1938.
50%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 286.
49%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 61439
49%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Putaala, Martti
JR 35765
49%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 64699
49%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14654
48%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64012
48%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 11181
48%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61388
47%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Putaala, Martti
JR 44614
47%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 61735
47%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
SKVR XI 290.
46%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 52145
46%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 82428
46%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 08194
45%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 63359
45%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 12869
45%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1939.
45%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63415
44%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 39313
43%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 61544
43%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 47586
43%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
SKVR VIII 4395.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 08828
43%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 13441
42%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66732
42%
1939
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Räsänen, Väinö
JR 30219
42%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
JR 60731
42%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 17321
42%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
JR 82634
42%
1935
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
SKVR VII3 3924.
42%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR XI 280.
41%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 35863
41%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR XIII2 6256.
41%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 50192
41%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 50505
40%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 03383
40%
1963
Uusimaa — Vihti
Cederberg, Aarne
JR 20855
39%
1936
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kaasinen, Isak
JR 47777
39%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XI 2607.
39%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Teppo, Hannes
JR 65393
39%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14926
39%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1839.
39%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Wessman, V. E. V.
JR 74636
39%
1964
Pohjois-Savo — Vieremä
Seppälä, Vilho
SKVR VII3 3926.
38%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XII1 1932.
38%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 84066
38%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
JR 44450
38%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 12559
38%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14335
38%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06043
38%
1938
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 78990
38%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
JR 05403
37%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 08696
37%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 27849
37%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
SKVR XII1 1937.
37%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 3927.
37%
1913
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
JR 78907
36%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Tiensuu, Sanni
JR 80409
36%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 13023
36%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13808
36%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61214
36%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 60215
35%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 1936.
35%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05994
35%
1964
Kainuu — Vuolijoki
Harju, Johan K.
SKVR XIII4 11929.
35%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
SKVR XIII2 6255.
35%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR X1 1340 α.
35%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11918
35%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27551
34%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 75700
34%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 15237
34%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 3929.
34%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 83987
34%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 27721
33%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 54088
33%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 14139
33%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60474
33%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 76066
33%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
JR 16582
33%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63437
33%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1224.
33%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
JR 37891
32%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR XIII2 6257.
32%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 26027
32%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
SKVR XIV 2027.
32%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR VI1 1840.
32%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
SKVR XI 277.
31%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Yrjänäinen, P.
SKVR XI 283.
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR VII3 3928.
31%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 59490
31%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 69616
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1346.
31%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 10885
31%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61517
31%
1936
Peräpohjola — Kemi
Putaala, Martti
JR 07063
31%
1938
Kainuu — Kuhmo
Heikkinen, Eetu
JR 44562
31%
1962
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Muuronen, Viktor
JR 41769
30%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 27999
30%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 13612
30%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00867
30%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
SKVR XIII4 12078.
30%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 13324
30%
1939
Satakunta — Merikarvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81309
30%
1909
Pohjois-Karjala — Eno; Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Turunen, A.
JR 39393
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 21994
29%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Kangasharju, Vieno
SKVR VII3 3925.
29%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3925 a.
29%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 11470
29%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6258.
29%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 76373
29%
1959
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR VI1 1835.
29%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 10615
29%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05679
29%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 16704
28%
1944
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11713
28%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13520
28%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73770
28%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 17042
28%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 39601
28%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 16390
28%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80056
28%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 73361
28%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 4903.
28%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 47778
28%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
SKVR XI 2603.
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
JR 12558
27%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51617
27%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 4901.
27%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 48865
27%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Paavo-Kallio, Esa
JR 44805
27%
1961
Etelä-Karjala — Sakkola
Naskali, Eero
SKVR XII2 8322.
27%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64556
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13742
27%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63646
27%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64364
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 2032.
27%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 54023
26%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 16673
26%
1944
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41267
26%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Manninen, Heikki
SKVR XIII4 12193.
26%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 13494
26%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31952
26%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR X2 4342.
26%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIII4 12194.
26%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 4900.
25%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 06436
25%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 00610
25%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 00611
25%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 10710
25%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11066
25%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12586
25%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
25%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
25%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47458
25%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 55807
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63674
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65124
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65125
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65477
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64479
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64552
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73280
25%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 65140
24%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73102
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 54237
24%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 80059
24%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 45152
24%
1936
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Nevalainen, Väinö
SKVR XIII2 6255 b.
24%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 72949
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12190
24%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54427
24%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 53267
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 14334
24%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64472
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 76364
24%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 16622
24%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6255 a.
24%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 15044
24%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16069
23%
1943
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42408
23%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 10559
23%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
23%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
23%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51548
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60356
23%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 81819
23%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 55084
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 64473
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64474
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64478
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64480
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64815
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64892
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65474
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73281
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 54022
23%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XI 279.
23%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Avinen, Matti
JR 80308
22%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 73724
22%
1954
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 71895
22%
1923
Etelä-Karjala — Viipuri
Salmela, Alfred
SKVR XII1 1278.
22%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 79474
22%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
JR 72950
22%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 33219
22%
1950
Häme — Urjala
Kärki, Frans
JR 65381
22%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 63236
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 66985
21%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
SKVR XIII2 6259.
21%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
JR 64459
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65107
21%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16158
21%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64476
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64901
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65105
21%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65455
21%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65461
21%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 21952
21%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 35077
21%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 63669
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1354 α.
21%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
SKVR XIII4 12191.
21%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 55653
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68350
21%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
SKVR XI 281.
21%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 14085
21%
1939
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14176
21%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35768
21%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 33343
21%
1951
Etelä-Karjala — Rautu
Kärki, Frans
SKVR X1 1226.
21%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 57765
21%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76340
20%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Summa, Pentti
JR 19228
20%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
SKVR XI 2604.
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 54130
20%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 2394.
20%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
SKVR VI1 1838.
20%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI2 6909.
20%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 06894
20%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 63652
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1885.
20%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 37008
20%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Lampen, E.
SKVR XI 292.
20%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR XI 2609.
20%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIII4 12192.
19%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 12105
19%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1348.
19%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIII2 6255 c.
19%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR X1 1227.
19%
1930
Satakunta — Parkano
Räisä, K.
JR 12777
19%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4899.
19%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
SKVR XIII2 6534.
18%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 67808
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR XI 2608.
18%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 22369
18%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 54339
18%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 11705
18%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13379
18%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20834
18%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kaartotie, Juho
JR 57654
18%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46016
18%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 61433
18%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
SKVR VI1 1836.
18%
1925
Etelä-Savo — Lappee
Tuovinen, Inkeri
JR 47188
18%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
SKVR VIII 4902.
18%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 54164
17%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 10862
17%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14903
17%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56653
17%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64445
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65376
17%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6908.
17%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 25977
17%
1884
Etelä-Savo
Kinnunen, A.
JR 05964
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 64885
17%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XI 284.
17%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 62697
16%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 57768
16%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35058
16%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 1277.
16%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22225
16%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 44305
16%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Mujunen, Juho
JR 68268
16%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR XII1 1280.
15%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65127
15%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64880
15%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 80030
15%
1935
Etelä-Karjala — Muolaa
Torikka, Ida
JR 78799
15%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64456
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57662
15%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 291.
14%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 17099
14%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Hänninen, Laina
SKVR XII1 1276.
14%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15748
14%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09060
14%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 50941
14%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06852
13%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
SKVR XI 275.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR XI 278.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Koski, Samuli
JR 33251
13%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 63998
12%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Railonsala, Artturi
JR 11657
12%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1344.
11%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho