JR 11470
93%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16582
70%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35863
59%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 60215
51%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 35765
44%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR VIII 4396.
43%
1917
Varsinais-Suomi
Numminen, Jalo
SKVR XII1 1934.
42%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 12558
42%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51617
42%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1937.
41%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74597
41%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 08194
41%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
SKVR VIII 4395.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 05403
38%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
SKVR XIV 2027.
38%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 73796
38%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 61779
38%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
SKVR XI 290.
37%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 65393
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14334
37%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39313
37%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
SKVR XII1 1933.
36%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 05994
36%
1964
Kainuu — Vuolijoki
Harju, Johan K.
SKVR XIV 2032.
36%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 61544
36%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 17321
36%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
JR 61735
36%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
SKVR XII1 1935.
36%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52145
36%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61388
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Putaala, Martti
JR 47777
35%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 78990
35%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
JR 31952
35%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 14654
35%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82634
35%
1935
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
JR 63415
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 3924.
35%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 44614
34%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
SKVR VI1 1839.
34%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Wessman, V. E. V.
JR 30219
34%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
JR 60731
34%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 47586
34%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 13003
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13604
34%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76066
34%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
SKVR XII1 1939.
33%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06043
33%
1938
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 20855
33%
1936
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kaasinen, Isak
JR 12969
33%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61751
33%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 11181
33%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1938.
33%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 3925.
33%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3925 a.
33%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
SKVR XIII2 6255.
32%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 27551
32%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 50192
32%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
SKVR XI 286.
31%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 61439
31%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Putaala, Martti
SKVR VI1 1840.
31%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
SKVR VII3 3929.
31%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 64699
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1932.
31%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 83987
31%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 27319
30%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 63359
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 13649
30%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16069
30%
1943
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53448
30%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 78907
30%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Tiensuu, Sanni
JR 80308
30%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 82428
30%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 84066
29%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
JR 27999
29%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 12869
29%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13441
29%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50505
29%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 54088
29%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 79474
28%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
SKVR XIII2 6256.
28%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 00867
28%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
SKVR XI 2607.
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Teppo, Hannes
JR 19228
27%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 64059
27%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR X2 4342.
27%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIII2 6255 c.
27%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 45152
27%
1936
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Nevalainen, Väinö
JR 08828
27%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 46016
27%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XII1 1936.
27%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1885.
27%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 26027
26%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
SKVR VII3 3926.
26%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 27849
26%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
JR 66985
26%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
JR 76373
26%
1959
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 64012
26%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 63437
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1226.
25%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 44450
25%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
SKVR VI2 6908.
25%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VI2 6909.
25%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XI 277.
24%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Yrjänäinen, P.
SKVR VIII 4901.
24%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VIII 4903.
24%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIII4 11929.
23%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 12559
23%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14335
23%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74636
22%
1964
Pohjois-Savo — Vieremä
Seppälä, Vilho
JR 61214
22%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 75700
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 20834
22%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kaartotie, Juho
SKVR XII1 1278.
21%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37891
21%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR VIII 4902.
21%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 13379
21%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14926
21%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39601
21%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
SKVR X1 1340 α.
20%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48865
20%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Paavo-Kallio, Esa
JR 61517
20%
1936
Peräpohjola — Kemi
Putaala, Martti
JR 59490
20%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 76364
20%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR XI 283.
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 57765
20%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44305
20%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Mujunen, Juho
JR 11918
19%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14139
19%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15237
19%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1346.
19%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
SKVR XIII4 12078.
19%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR XI 280.
19%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 39393
19%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 13324
18%
1939
Satakunta — Merikarvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47778
18%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 80409
18%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 13023
18%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13808
18%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80056
17%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 10615
17%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27721
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR X1 1227.
16%
1930
Satakunta — Parkano
Räisä, K.
JR 06852
16%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 13494
16%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10885
15%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61433
15%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
SKVR VI1 2394.
15%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 16622
15%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00610
14%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 00611
14%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 80059
14%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 11657
13%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11713
13%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13520
13%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06436
13%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
SKVR X1 1354 α.
13%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
JR 53267
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XI 2609.
12%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
JR 35768
12%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR XI 2603.
12%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
JR 37008
12%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Lampen, E.
JR 72949
12%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 278.
11%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Koski, Samuli
JR 25977
11%
1884
Etelä-Savo
Kinnunen, A.
JR 11705
11%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1348.
11%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 09060
11%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 63236
11%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR XI 279.
11%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Avinen, Matti
SKVR XI 2608.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XI 284.
11%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 05964
10%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR XI 281.
10%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 36830
10%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
SKVR X1 1344.
10%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 68268
10%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
SKVR XI 2604.
10%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR XI 292.
10%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.