JR 49156
58%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 46698
52%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 50695
51%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 09612
51%
1920
Pohjois-Savo — Karttula
Huuskonen, Aug.
JR 52352
50%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4192.
49%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 11005
48%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27372
47%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 54559
47%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 14683
46%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2928.
46%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01647
45%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 08675
45%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 10514
44%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14051
44%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2924.
43%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8346.
43%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14712
43%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16230
43%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49138
43%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII3 7661.
41%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 28301
41%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 21040
40%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 64326
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 51510
40%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51213
40%
1909
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63659
39%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 08749
39%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 13387
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53518
39%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 11587
38%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13175
38%
1938
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10554
38%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15809
38%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31477
38%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
SKVR XII2 8354.
38%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10451
37%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50909
36%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 4195.
36%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
JR 67579
36%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 31476
36%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 44103
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 51759
36%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 59528
36%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 51208
35%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15093
34%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15898
34%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60357
33%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 33188
33%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 51221
33%
1909
Etelä-Karjala — Sakkola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2921.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04946
32%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 30523
32%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 30530
32%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 32136
32%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 32199
32%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 01665
32%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 45867
32%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 26375
32%
1964
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Klemola, Heikki
JR 51251
32%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 68131
32%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR XII1 2925.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4191.
31%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 76110
31%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 46341
31%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 51218
30%
1909
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47427
30%
1926
Keski-Suomi — Keitele
Okkola, T. E.
JR 40261
30%
1925
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Lönnbohm, O. A. F.
JR 51318
30%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 45286
29%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Niemi, Osmo
JR 39539
29%
1936
Satakunta — Rauma mlk
Limnell, Aarne
JR 01650
29%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 44244
29%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 46922
29%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4216.
28%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 11738
28%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15022
28%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42854
28%
1941
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mikkola, Anna
JR 58515
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47183
28%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4186.
28%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 40113
28%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Lohi, Veera
JR 21427
27%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 33396
27%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 61815
27%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 81805
27%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Vaarna, Siiri
JR 51515
27%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11310
27%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15662
27%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39408
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 21195
27%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 05407
27%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
SKVR XII1 2908.
27%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10965
26%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15720
26%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15908
26%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73840
26%
1961
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 32298
26%
1942
Aunus — Mäntyselkä
Kärki, Frans
JR 48848
26%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
SKVR VII3 4203.
26%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 06953
26%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 28026
26%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 10950
26%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11597
26%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51540
26%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8348.
25%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 43853
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12468
25%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57978
25%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11430
25%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14251
25%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19467
25%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 75627
25%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 39643
25%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 29933
25%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Tauno
JR 14627
25%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15538
25%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
24%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 60400
24%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 26051
24%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 44438
24%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 15497
24%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41022
24%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 10858
24%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14899
24%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16889
24%
1946
Satakunta — Eräjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22498
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2918.
24%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49299
23%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 10192
23%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10270
23%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26057
23%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 79040
23%
1964
Pohjois-Karjala — Nurmes
Timonen, Senni
JR 12741
22%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49548
22%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 05676
22%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 59527
22%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 77262
22%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 32203
22%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 27454
22%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 57894
22%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12803
21%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35145
21%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47702
21%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 23237
21%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 29883
21%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 73780
21%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 26297
21%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 27464
21%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 11135
21%
1932
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58110
21%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50347
21%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 66637
21%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 27382
20%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 39875
20%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 61907
20%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pyrrö, Jalmari
JR 46742
20%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 16095
20%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22489
20%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
JR 26200
20%
1962
Häme — Hämeenlinna
Kivi, Meri
JR 12942
20%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13693
20%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53521
20%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 08728
20%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 26650
20%
1937
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
JR 16397
20%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32884
20%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 47639
20%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 69343
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55615
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47102
19%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Okkola, T. E.
JR 64397
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81735
19%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 08335
19%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 41367
19%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 10829
19%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16047
19%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49256
19%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 58634
19%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71022
19%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 80053
19%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 81539
19%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 44252
19%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 14831
19%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4199.
19%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kallio, Niilo
SKVR VII3 4182.
19%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Niittylahden kansanopisto
JR 40915
19%
1929
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Määttänen, Rebekka
JR 17431
19%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 11089
19%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4183.
18%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 06991
18%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 40765
18%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 47559
18%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 68066
18%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 20938
18%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 06403
18%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 30549
18%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Kurra, Antti
JR 72800
18%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VII3 4197.
18%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 73224
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 4188.
17%
1919
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Vihervaara, Eemeli
JR 63870
17%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 44249
17%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
SKVR XII1 2923.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51258
16%
1909
Etelä-Karjala — Koivisto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 36773
16%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 46725
15%
1926
Häme — Lammi
Okkola, T. E.
JR 47521
14%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Okkola, T. E.