JR 11581
94%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11580
78%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13539
77%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16022
74%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11079
72%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15575
72%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11927
68%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15188
68%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8302.
68%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12093
67%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11312
67%
1932
Uusimaa — Järvenpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12934
67%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13702
67%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15702
67%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14294
66%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14918
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15265
66%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15664
66%
1939
Uusimaa — Järvenpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11496
66%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14979
66%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30959
66%
1945
Uusimaa — Ruotsinpyhtää; Häme — Kuusankoski; Häme — Sysmä; Etelä-Karjala — Kanneljärvi; Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.; Etelä-Karjala — Parikkala
Kuusisto, Inkeri
JR 10724
66%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12518
66%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16203
65%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14772
65%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14590
65%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12979
65%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15921
65%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62684
64%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 11093
64%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14835
64%
1939
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15149
64%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14869
64%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14735
64%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14949
64%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12635
63%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13414
63%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13415
63%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13416
63%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11026
63%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10683
63%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23256
63%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 03539
63%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 12570
63%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11595
63%
1933
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13627
63%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11266
62%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12847
62%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15425
62%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69946
62%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14633
62%
1939
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12752
62%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12402
62%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12113
61%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15381
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14354
61%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11667
61%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39678
61%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 68621
61%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 13395
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70162
61%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12600
61%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42053
60%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 15675
60%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16315
60%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47042
60%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 49020
60%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 75682
60%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 14039
59%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13971
59%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10471
58%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55587
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55773
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67900
58%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 12348
58%
1933
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56306
58%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14369
58%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55654
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12452
56%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15475
56%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73009
56%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 56833
56%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55698
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23175
56%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 55660
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12569
55%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55472
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20910
55%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 28211
55%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 70431
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII3 6644.
55%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 73481
55%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 12753
55%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67411
55%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
JR 82552
54%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 55630
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14589
54%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10877
54%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72963
54%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 80230
54%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 13919
54%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56214
53%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72953
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 60239
53%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 55516
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10914
53%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55801
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56836
53%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55460
52%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15943
52%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14040
51%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73121
51%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15137
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56281
51%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73127
51%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 82572
51%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 12601
51%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11530
50%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75657
50%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 73015
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 82556
50%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 48977
50%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10472
50%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56910
50%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15778
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55917
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15424
49%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11041
49%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12347
49%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12453
49%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55540
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00096
49%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 55908
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72699
49%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 16874
48%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14155
48%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45986
48%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 15382
48%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35115
47%
1951
Häme — Luopioinen
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13918
47%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56189
47%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63672
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73564
46%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10598
46%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16484
45%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23704
45%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 13671
45%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11359
45%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15623
45%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10638
45%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15835
45%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64728
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 21548
44%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 46162
44%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 64371
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 72998
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 78760
44%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11955
43%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55734
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56246
42%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42409
42%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 78785
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78816
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 25575
41%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 64437
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78746
40%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78747
40%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78694
40%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 78805
40%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64997
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 80258
40%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 12921
39%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15446
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15863
39%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63673
39%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 57330
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78725
39%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64727
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 56320
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78732
39%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10995
39%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78742
38%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 15476
38%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16028
38%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49670
37%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 55764
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65531
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11136
37%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63909
37%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 73420
37%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55715
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39849
36%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 78820
36%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78716
36%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 31463
35%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 78768
35%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10878
35%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14919
35%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65257
34%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 13566
33%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42061
33%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 64312
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64723
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13879
32%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64370
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11983
32%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1990 δ.
32%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 65506
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64451
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49243
31%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 52388
31%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11783
31%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14393
31%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10452
31%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10859
31%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11078
31%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14713
31%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14898
31%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15574
31%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11981
30%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13564
30%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64372
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 00091
29%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 73303
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 47875
29%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 22269
29%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 11982
29%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13565
29%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41102
28%
1965
Kainuu — Suomussalmi
Mäklin, Ritva
JR 50766
28%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Ahti
JR 22860
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12307
27%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49112
27%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 67970
26%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 65530
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 25664
25%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
JR 64447
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10807
23%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15870
23%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65126
23%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 47105
22%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Okkola, T. E.
JR 65570
22%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 60434
22%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 73167
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 58384
19%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64446
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 42075
17%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat