JR 10423
95%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
95%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
95%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
94%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
94%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12155
92%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
92%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
91%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
91%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
91%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
91%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
91%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
90%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
90%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
89%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
89%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
88%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
88%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
87%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
87%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
87%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
86%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
86%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11269
86%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
86%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57542
86%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10679
86%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
86%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
86%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
86%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
86%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
85%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
85%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14739
84%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
84%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
SKVR X1 1816.
84%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12836
83%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
83%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
83%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27360
83%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 13404
82%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00095
82%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 12086
82%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
82%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
81%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11324
81%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
81%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20936
81%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 15714
81%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08994
81%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 11574
80%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
80%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
79%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4118.
79%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 15730
79%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
79%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 70484
79%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10855
79%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
79%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
79%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11280
79%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
78%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 16409
78%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
78%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
78%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10988
78%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
78%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64904
78%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15955
78%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
78%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
77%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
77%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 12807
77%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11258
77%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
77%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
77%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 22965
77%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 27728
77%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 49385
77%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 72776
77%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 11104
77%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
77%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
76%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
76%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15464
76%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
76%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
76%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10757
76%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
76%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
76%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 16646
75%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
75%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 14890
75%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
75%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10591
75%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
75%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
75%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11812
75%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
75%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
75%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12335
75%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2665.
75%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66806
75%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 15812
74%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00036
74%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 11085
74%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
74%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
74%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10551
74%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
74%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
74%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
74%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2630.
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39305
74%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 15748
74%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12698
74%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
74%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
74%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
73%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
73%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
73%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63667
73%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 72797
73%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12900
73%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
73%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11072
73%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
73%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49240
73%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
73%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
73%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07705
73%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 13707
73%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
72%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11257
72%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
72%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14287
72%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22698
72%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 74888
72%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 50120
72%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 72696
72%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10843
72%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
72%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
72%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57564
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11244
72%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35162
72%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10698
72%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
72%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10367
71%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12440
71%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
71%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
71%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10326
71%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
71%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
71%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
71%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
70%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10191
70%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
70%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2670.
70%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06158
70%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 15298
70%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
70%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12798
70%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
70%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12242
70%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16092
70%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12157
69%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
69%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1801.
69%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 22629
69%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 50108
69%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 11259
69%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
69%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
69%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
69%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621 α.
69%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
69%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 06339
69%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 56250
69%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2645.
69%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
69%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
69%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
69%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 55866
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69659
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69952
68%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49012
68%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 55811
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14161
68%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
68%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14275
68%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
68%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70716
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47471
68%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 13666
68%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12712
68%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
68%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
68%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13534
67%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10541
67%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
67%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14441
67%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63669
67%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12014
67%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2672.
67%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49804
67%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 72806
67%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11000
67%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
67%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73002
67%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2641.
66%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10468
66%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00089
66%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 55556
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14583
66%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
66%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 16163
66%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
66%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2660.
66%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2662.
66%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69294
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16158
66%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72845
66%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 80251
66%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 11660
66%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
66%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15463
66%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
65%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2642.
65%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11721
65%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
65%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10830
65%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
65%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
SKVR XII2 8321.
65%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 11487
65%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
65%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48994
65%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 69766
65%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15147
65%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
65%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
65%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
65%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
SKVR XII1 2627.
65%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80563
65%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 64907
65%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47185
64%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 15918
64%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64459
64%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13451
64%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
64%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55856
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16250
64%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49871
64%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55676
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09276
64%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 11720
64%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12512
64%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56292
64%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55240
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15854
64%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
64%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11658
64%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
64%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12561
63%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
63%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 10939
63%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
63%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72743
63%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11813
63%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
63%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
63%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10974
63%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
63%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10999
63%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
63%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
SKVR XII1 2640.
63%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25579
63%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 14689
63%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
63%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2654.
63%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62695
62%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 55568
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57221
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70376
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2659.
62%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15143
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
62%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12513
62%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26195
62%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 12713
62%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14455
62%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71854
62%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 15547
62%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
62%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
62%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2661.
62%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12585
62%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
62%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49837
62%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 73091
62%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13550
62%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
62%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11022
61%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
61%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 57313
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15906
61%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
61%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 77260
61%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 18533
61%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 56219
61%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13551
61%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
61%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
61%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71275
61%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
SKVR XII2 8325.
61%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56917
61%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14180
61%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
61%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
60%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55658
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
60%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70430
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73092
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49824
60%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11188
60%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
60%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15813
60%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56285
60%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2634.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22582
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2631.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2671.
60%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2674.
60%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10445
60%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2635.
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49846
60%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55901
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12299
60%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47878
60%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 06894
59%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 10530
59%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
59%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10940
59%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13620
59%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
59%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15787
59%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65106
59%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10636
59%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49891
59%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 11460
59%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11522
59%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
59%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
59%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47741
59%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 55513
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56799
59%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11776
59%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8326.
59%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11190
59%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
59%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
59%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57288
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10521
59%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
59%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14381
58%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
58%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49019
58%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 57431
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2664.
58%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64902
58%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 19901
58%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 15279
58%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11521
58%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
58%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49998
58%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12630
58%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
58%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 14709
58%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47041
58%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 82787
58%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
SKVR XII1 2653.
58%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56322
58%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57233
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14364
58%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12699
57%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
57%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11659
57%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
57%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
57%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 35148
57%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 39650
57%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 63671
57%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15063
57%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06404
57%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 13908
57%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
57%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 11968
57%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70059
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11325
57%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68532
57%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 10513
57%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
57%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57397
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55945
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11969
57%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55262
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70534
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14769
56%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69556
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69930
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20625
56%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 10492
56%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
56%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 11937
56%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
56%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13276
56%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 46645
56%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2657.
56%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46186
56%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 14271
56%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
56%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22500
56%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15065
56%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621.
56%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50080
56%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 48970
56%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 67482
56%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 16326
56%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49115
56%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 56313
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10430
55%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
55%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57351
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49882
55%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11410
55%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11778
55%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72819
55%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10483
55%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65461
55%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 13802
55%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
55%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
55%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
55%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81753
55%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 11575
55%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57445
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03546
55%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 49264
55%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57416
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48849
55%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 10509
55%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
55%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4383.
55%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 15833
55%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22592
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13553
55%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14089
55%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33488
55%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
SKVR X1 1791 α.
54%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46699
54%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2632.
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47929
54%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 11060
54%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64815
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49457
54%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2666.
54%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45830
54%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 60483
54%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 13554
54%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12442
54%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64901
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2649.
54%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83859
54%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 15005
54%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83863
54%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XII1 2675.
54%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2655.
54%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18133
54%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 15146
54%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57495
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15856
54%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60255
54%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 10957
53%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
53%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70765
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2648.
53%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12588
53%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
53%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
53%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57364
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18878
53%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 72777
53%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 37183
53%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 15548
53%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73000
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 56853
53%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11160
53%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
53%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 β.
53%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 21318
53%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11071
53%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
53%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 12336
53%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
53%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
53%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2663.
53%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
53%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 55820
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14954
52%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16417
52%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1814.
52%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 15372
52%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84452
52%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 27462
52%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 14122
52%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70722
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73129
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14270
52%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10239
52%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
52%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78721
52%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 26438
52%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 17408
52%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 78501
52%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 19385
52%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 19466
51%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 56965
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18060
51%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49429
51%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 51548
51%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
51%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56873
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65107
51%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 21151
51%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 57521
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2667.
51%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56909
51%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2673.
51%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49508
51%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 20997
51%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 15145
51%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22256
51%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 47028
51%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 14025
51%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10592
50%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57440
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22522
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 80074
50%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 14545
50%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
50%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67906
50%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 21414
50%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
50%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1786.
50%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 15249
50%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
50%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14851
50%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
50%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10910
50%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16201
50%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27371
50%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 15933
50%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2629.
50%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11972
50%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2636.
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16641
49%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
49%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
49%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26202
49%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 49287
49%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 56776
49%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50036
49%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 72824
49%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 80275
49%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 14548
49%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11230
49%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11409
49%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
49%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10871
49%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11376
49%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
49%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
49%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83395
48%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 51309
48%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57322
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66902
48%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 64456
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10773
48%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78751
48%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 56887
48%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2658.
48%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64905
48%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64906
48%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22745
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65455
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 26060
48%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 49686
48%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 15729
48%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49026
48%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 50081
48%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 11066
48%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
48%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1812.
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2622 α.
47%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15144
47%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83881
47%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 15713
47%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65978
47%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 46632
47%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 14111
47%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
47%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
47%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 13533
47%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12394
47%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12590
47%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2652.
47%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55774
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14286
47%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58372
47%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2668.
46%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49547
46%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 48978
46%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13401
46%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58197
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64473
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64903
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14187
46%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57278
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59642
46%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 15310
46%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15417
46%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68475
46%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
SKVR XII1 2628.
46%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14912
46%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55499
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21434
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2644.
45%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11777
45%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70189
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15465
45%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18530
45%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
SKVR XII1 2155.
45%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 10406
45%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
45%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10550
45%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49683
45%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 47192
45%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 57722
45%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28124
45%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 57306
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1809.
45%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 14873
45%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12241
44%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44144
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49813
44%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 16226
44%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11970
44%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
44%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73025
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
44%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 57756
44%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12657
44%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65974
44%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 65973
44%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 13870
44%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35077
44%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII2 8324.
43%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 58559
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00176
43%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 27453
43%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 64476
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 76418
43%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 14160
43%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16364
43%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73563
43%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10819
43%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26054
43%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 68013
43%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 21328
43%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 22734
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 62714
42%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 10798
42%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56681
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09426
42%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 53274
42%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 35194
42%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47242
42%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 21377
42%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 57832
42%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12490.
42%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
SKVR XII1 2669.
42%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14850
42%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17423
42%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 65105
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1796.
41%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 11375
41%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
41%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3057.
41%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49313
41%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 58721
41%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
SKVR X1 1811.
41%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 47517
41%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 32197
41%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 10989
41%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56902
41%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57384
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44040
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57736
41%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2646.
41%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2643.
41%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23809
41%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 73059
41%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII2 8323.
40%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12987
40%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
40%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22801
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49689
40%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 20636
40%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 21395
40%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 56700
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21952
40%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 52353
40%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22172
40%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 78799
40%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 60356
40%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 80114
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 15866
39%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44096
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 22779
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 43786
39%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 62397
39%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 78767
39%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 46442
39%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 2678.
39%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46852
38%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 64477
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 58582
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23191
38%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 40301
38%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
SKVR XII1 2622.
38%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4119.
38%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII1 2651.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13813
38%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2677.
38%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2676.
38%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49879
38%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 72977
37%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49471
37%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 42793
37%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 13871
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68613
37%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 44826
37%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XII1 2650.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60425
37%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 06939
37%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 18071
37%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 58267
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55084
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 20677
37%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 65454
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 43534
36%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 55888
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43958
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 04107
36%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 49831
36%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 18224
36%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 22704
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 84485
36%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 21365
36%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2656.
35%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58230
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73784
35%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 2624.
35%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43863
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44104
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 20994
35%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 68618
35%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 05998
35%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 22564
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49815
34%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 72989
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 21452
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 22787
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 28315
34%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 11589
34%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
34%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14456
34%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55590
34%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23009
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 81119
34%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 21353
33%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 83324
33%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 05799
33%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 14382
33%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69738
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 58548
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18405
33%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 15309
33%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81819
33%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR XII1 2639.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12747
32%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
32%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13906
32%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2647.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44065
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81842
32%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 11134
31%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57815
31%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07652
31%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 61251
31%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 47439
31%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 49119
31%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64475
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12589
30%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15569
30%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64474
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 56687
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13964
30%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08880
30%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 22872
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 40825
30%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 73280
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 22376
29%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 43976
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 52396
29%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 58302
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13907
28%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72955
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 42173
28%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
SKVR XII1 2638.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11832
28%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75477
28%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 10570
27%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64472
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57693
27%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20996
27%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 73464
27%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 12586
27%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15924
27%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20995
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 43672
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43758
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 23192
26%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 66355
26%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 64480
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 40902
26%
1910
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Maanviljelyslyseon Toverikunta
SKVR XII1 2623.
25%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47458
25%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 73235
25%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 14064
25%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44532
24%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 56689
24%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11831
24%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63866
24%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 63815
23%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 42178
23%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 44000
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63943
23%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 10710
23%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
23%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57768
22%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09441
22%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 55085
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI2 7100.
21%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
JR 00008
21%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 14546
21%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68073
21%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 47341
19%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 41009
18%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 64479
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64478
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47107
11%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.