JR 11516
95%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12275
89%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14900
87%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15875
87%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16091
87%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72766
85%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11033
85%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65829
82%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 10702
80%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72795
79%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12812
72%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14999
71%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12909
65%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15641
65%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15896
63%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10799
62%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75676
62%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 67556
62%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 11123
62%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73480
61%
1939
Uusimaa — Hamina
Salokannel, Tyyne
JR 12770
61%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13386
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4227.
61%
1922
Pohjois-Karjala — Eno
Hänninen, Laina
JR 13347
60%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55028
60%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 13458
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12222
59%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3291.
59%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11588
59%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12965
59%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13645
59%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13848
59%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14376
59%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10860
58%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15204
58%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78762
58%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12120
57%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15171
57%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46759
57%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 46864
57%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 49541
57%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11622
56%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21617
56%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 10294
56%
1925
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12642
55%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14596
55%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44146
55%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81101
55%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 10695
55%
1932
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10879
55%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12143
55%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13425
55%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14077
55%
1939
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14920
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15110
55%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15364
55%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39684
55%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 49800
54%
1956
Uusimaa — Hamina
Paavolainen, Oma Martti
JR 76731
54%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
SKVR XII1 3285.
54%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78723
53%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 51260
53%
1909
Etelä-Karjala — Koivisto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11296
52%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11550
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15765
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16162
52%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42073
52%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 46703
52%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 47567
52%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 13549
52%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33983
52%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
JR 72801
52%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55066
52%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 11068
52%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11943
52%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12855
52%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16811
52%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47461
52%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 78727
52%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 82071
52%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 47244
51%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 13741
51%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67899
51%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 21153
51%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11601
51%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49801
51%
1956
Uusimaa — Hamina
Paavolainen, Oma Martti
JR 11800
50%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14412
50%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78796
50%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11878
50%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13662
50%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78740
50%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 41333
50%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 78753
49%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 51243
49%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12187
49%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12892
49%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67667
49%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR XIII3 7663.
48%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 07701
48%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 20937
48%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Pirkkala
Kalliala, Lauri
JR 49540
48%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 78814
48%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 09430
48%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 21204
48%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 12946
48%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13690
48%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14209
48%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16377
48%
1943
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21308
47%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 55446
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11441
47%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83870
47%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 68918
47%
1961
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Ryyppö, Aulis
JR 47044
46%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 12732
46%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15083
46%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42105
46%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 78781
46%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 33487
46%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 27530
46%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 00183
45%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 12608
45%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12927
45%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15392
45%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15452
45%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14240
45%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68307
45%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 14624
45%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46871
45%
1926
Häme — Kuhmoinen
Okkola, T. E.
JR 14778
45%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72962
45%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 82541
45%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 42535
44%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 11851
44%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14567
44%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42437
44%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 72275
44%
1904
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 10523
44%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10555
44%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11741
44%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15025
44%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08281
44%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 58563
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11724
43%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3286.
43%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12103
43%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15274
43%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3258.
43%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58265
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58531
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58621
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58643
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20544
43%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 14093
43%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72703
43%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 37091
42%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 26226
42%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
JR 12042
42%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15336
42%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11650
42%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72770
42%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 21049
42%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 56194
42%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56288
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58462
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78803
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 58186
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58366
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58397
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58467
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58672
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55070
41%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 60475
41%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 80081
41%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 83537
41%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 39635
40%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 10599
40%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3284.
40%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11400
40%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14496
40%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51285
39%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 62363
39%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 73210
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 2558.
38%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 16665
38%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15808
37%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03544
37%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 15652
37%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08915
37%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Hoikkala, Gunilla
JR 73442
36%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46207
36%
1910
Satakunta — Eurajoki
Nurmi, Frans
JR 15008
34%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 79535
34%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Toiviainen, Eino
JR 83878
34%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 55059
33%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 26998
31%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
JR 73313
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 10453
29%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14714
29%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31462
29%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 16368
29%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03815
25%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 12244
24%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
24%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63824
22%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 46606
22%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 10290
20%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47414
13%
1926
Uusimaa — Mäntsälä
Okkola, T. E.