JR 11614
99%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15631
87%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
85%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61009
85%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 65084
84%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 66824
82%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
82%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 10440
81%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73435
81%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11036
79%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
79%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65444
78%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 60366
77%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 65443
76%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10577
75%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
75%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
75%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 64578
75%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 28837
75%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 72990
74%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64869
74%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73145
74%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 68504
74%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 67465
73%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 33781
73%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 14892
73%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47422
73%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 73318
72%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 64864
72%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 09273
72%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 66807
71%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 63913
71%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 51762
71%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 36768
71%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 26129
71%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 16504
71%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15680
70%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63627
70%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73279
70%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73466
69%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 64580
69%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11327
69%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64581
69%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16719
69%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
68%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
68%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68159
68%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 15692
68%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51504
68%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46187
68%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 52349
67%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12840
67%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
67%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
67%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
67%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65446
67%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11024
67%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11306
67%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64866
67%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65445
66%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65565
66%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 24948
66%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 16483
66%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
66%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
66%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65087
66%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15647
66%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63806
66%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4088.
66%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 49018
65%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 83858
65%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 63657
65%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73207
65%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 22697
65%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65085
65%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 47546
65%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 26199
64%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 10465
64%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
64%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
64%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
64%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40851
64%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 64867
64%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11125
64%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
64%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
64%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 13338
64%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64872
64%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14908
64%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
63%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
63%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
63%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63826
63%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12839
63%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15571
62%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75683
62%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 63255
62%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 14365
62%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
62%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64492
62%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 00050
62%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 64491
62%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12243
62%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
62%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63325
61%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 40332
61%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 10546
61%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
61%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 64498
61%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65086
61%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
61%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
61%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
61%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64863
61%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73404
61%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14216
61%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27363
61%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 68130
61%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 49832
60%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
60%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 10634
60%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
60%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50047
60%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 20935
60%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 60995
60%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
60%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
60%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16271
60%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
60%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49407
60%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 40797
60%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 49476
60%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 12591
59%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
59%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
59%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 64571
59%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14586
59%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64490
59%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 50166
59%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 12631
58%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
58%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
58%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 21944
58%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 15373
58%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
58%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
58%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58696
58%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 65448
58%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 60345
58%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 49394
57%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 19501
57%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
57%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65083
57%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13192
57%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
57%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10529
57%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
57%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64572
57%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
57%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
57%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73236
57%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 50124
57%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64496
56%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65092
56%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10852
56%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
56%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65456
56%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 13636
56%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11525
56%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
56%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16199
56%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10791
56%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
56%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
56%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 68525
55%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 13291
55%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08985
55%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 07703
55%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 11707
55%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
55%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
55%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15657
55%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64497
54%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16815
54%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
54%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00034
54%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
54%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 10943
54%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11881
53%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
53%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
53%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
53%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21038
53%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 10976
53%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11162
53%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
53%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
53%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
53%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52395
53%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10420
53%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53272
53%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 67977
53%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 14604
52%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73737
52%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 65082
52%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 82070
52%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 11814
52%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15750
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
52%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72938
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 00093
51%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 14384
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64500
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 48967
51%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 65559
51%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11345
51%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
51%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10714
51%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
51%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64493
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11635
51%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
50%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60248
50%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 15466
50%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14686
50%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
50%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
50%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 63677
50%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64501
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64871
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11059
49%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28303
49%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 25564
49%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 66012
49%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 11722
49%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
49%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12244
49%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
49%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
49%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 58391
49%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16445
48%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
48%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
48%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
48%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49857
48%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 65562
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11687
48%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58189
48%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15710
47%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
47%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 40725
46%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 48961
46%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64508
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16662
46%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11318
46%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13407
46%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
46%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 57599
46%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09134
46%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 80248
46%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 04076
46%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 15670
46%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16688
46%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
46%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 65981
46%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 22625
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 48980
46%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 10786
46%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73567
45%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 47181
45%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 13503
45%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
45%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 17070
45%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 81761
45%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 49495
45%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 11261
44%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
44%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50095
44%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 10323
44%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64507
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 07730
44%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 15752
44%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
44%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 15280
43%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22520
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 62686
43%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 65098
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 14383
43%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64509
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 27532
43%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 22020
43%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 10588
43%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
43%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18063
43%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 16030
43%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
43%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56746
43%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07326
43%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 12842
43%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69250
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82537
43%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 44443
43%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 49196
43%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 10517
43%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
43%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12443
43%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14164
42%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84354
42%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 10587
42%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
42%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13910
42%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
42%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10696
42%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
42%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80414
42%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 12109
42%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14178
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
42%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
42%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
42%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19118
42%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 12339
42%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10922
42%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
42%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35057
41%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 14953
41%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55854
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35091
41%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 84449
41%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 12300
41%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
41%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13229
41%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16168
41%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65081
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 42786
41%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 16597
41%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
41%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 55943
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26676
41%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 70760
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15141
41%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16300
40%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
40%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
40%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19384
40%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 10441
40%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
40%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49127
40%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 64577
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16505
40%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
40%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43890
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14542
40%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55872
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47154
39%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 55836
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12749
39%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13406
39%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55502
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55521
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23244
39%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 72960
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65099
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13405
39%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18838
39%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 49574
39%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 35137
39%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56564
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15788
39%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11147
39%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13010
39%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
39%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
39%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49822
39%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 55681
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65101
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 14210
38%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
38%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 55932
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36773
38%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 55858
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55645
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22545
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13556
38%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55677
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12005
38%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
38%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
38%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
38%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73896
38%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 49563
38%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 58097
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11661
38%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55512
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47187
38%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 12660
37%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22852
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 46558
37%
1962
Satakunta — Loimaa
Ojala, Sulho
JR 70151
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60458
37%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 55730
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16139
37%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 06902
37%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 31453
37%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 40295
37%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 48950
37%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55617
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34548
37%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 13653
37%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50100
37%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57874
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13247
37%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47928
37%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 01652
37%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 57965
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21359
36%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 16635
36%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03807
36%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 12514
36%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
36%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58525
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46138
36%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 68249
36%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 64495
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65093
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65096
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 72815
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49186
36%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 65097
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49590
36%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 80885
36%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 57902
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11106
35%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12087
35%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
35%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43884
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57304
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80115
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 20548
35%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 72693
35%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 62396
35%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 64859
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64862
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49517
35%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 57922
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16514
35%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55739
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43603
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55714
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15953
35%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
34%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 43007
34%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 13555
34%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11073
34%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21972
34%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 57886
34%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64503
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 50140
34%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 75730
34%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 08982
34%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 57893
34%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08680
34%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 47470
34%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 16093
33%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22508
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11524
33%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49458
33%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 13558
33%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57904
33%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15751
33%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21389
33%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 33925
33%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 44031
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 35121
33%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16408
33%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43613
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44249
33%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 16511
33%
1943
Varsinais-Suomi — Aura
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57432
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65089
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65094
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64858
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 46356
33%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 57311
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06401
33%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 49485
33%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 21373
33%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 43918
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58480
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15718
32%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
32%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
32%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 46609
32%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 21333
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43681
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43992
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44101
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11037
32%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
32%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49260
32%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 14360
32%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
32%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09608
32%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 64873
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 33009
32%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 12159
32%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
32%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64861
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16793
32%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
32%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 42534
32%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 44721
32%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 43635
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47371
32%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 50377
32%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 71079
32%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 11488
31%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
31%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16304
31%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13714
31%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
31%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 46374
31%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 57274
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12158
31%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12161
31%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
31%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44125
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 42081
31%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 44133
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13713
31%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47580
31%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 49372
31%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 34040
31%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 46658
31%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 84056
31%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 46371
31%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 55895
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22578
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12563
31%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
31%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08997
31%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
31%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 57972
31%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64576
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11277
31%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
31%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69292
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49546
31%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14474
31%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16563
30%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12594
30%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
30%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43767
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 39640
30%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 64573
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70181
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11348
30%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15611
30%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64836
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64875
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64876
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65370
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65561
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65564
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11377
30%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70565
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 42074
30%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 57914
30%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33193
30%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 13872
30%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 34499
30%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 46667
30%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 14640
30%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07727
30%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 12715
30%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13557
30%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
30%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 43590
30%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 57939
30%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64874
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65450
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 22536
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
29%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11662
29%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
29%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
29%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
29%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
29%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
29%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
29%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 57936
29%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13761
29%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 32882
29%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 11245
29%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49191
29%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65090
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57231
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40664
29%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 57851
29%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22599
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 18407
29%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 42379
29%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 46096
29%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 60420
29%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 13502
29%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18427
29%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 49051
29%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 14730
29%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39307
28%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 33441
28%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 78971
28%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 21197
28%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 70617
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22641
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 33644
28%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 80274
28%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 65441
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 08280
28%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 11282
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72790
28%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57251
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69647
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15690
28%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44444
28%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 21943
28%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 49122
28%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57381
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64574
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12974
28%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
28%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14600
28%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80994
28%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 16262
28%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07645
28%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 43754
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13009
28%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16001
27%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42863
27%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 70671
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81093
27%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 57345
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11703
27%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
27%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65095
27%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64505
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06159
27%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10825
27%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11833
27%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
27%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53517
27%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 81667
27%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 11590
27%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11605
27%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
27%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
27%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
27%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 64877
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 80533
27%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 13284
27%
1939
Peräpohjola — Rovaniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65440
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 57355
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70055
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76106
27%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 48934
27%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 23178
26%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 57442
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21614
26%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 49504
26%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 14068
26%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64860
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65100
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 20619
26%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 73405
26%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 44059
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 56710
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13274
26%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28410
26%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 55759
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40824
26%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 70435
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11064
26%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09609
26%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 24905
25%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 60256
25%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 12905
25%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57865
25%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10189
25%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10287
25%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15679
25%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65563
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 46606
25%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 49578
25%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4096.
25%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 21615
25%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 10439
25%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14703
25%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15717
25%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64889
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65560
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 72742
25%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55470
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14267
25%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57598
25%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46378
25%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 22236
25%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 19387
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 13011
25%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64579
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 34493
25%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 70010
25%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49885
25%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 63824
25%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 50697
25%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 22026
25%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 16188
24%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16762
24%
1944
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38304
24%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 35190
24%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 30990
24%
1945
Etelä-Karjala — Antrea
Kuusisto, Inkeri
JR 20559
24%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 82820
24%
1921
Uusimaa — Kymi
Vilola, Saima
JR 78786
24%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 16372
24%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69610
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46740
24%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 67838
24%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 57875
24%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60447
24%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 15066
24%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64452
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 46436
23%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 06710
23%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 47466
23%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 57856
23%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49503
23%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 64485
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78738
23%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 70530
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49331
23%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 28121
23%
1949
Viena
Koski, Huoti
SKVR VII3 4095.
23%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 61245
23%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
JR 10481
23%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
23%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69649
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55035
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 17033
23%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 10408
23%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 64776
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4097.
22%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 64878
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11414
22%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8303.
22%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 28051
22%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 47365
22%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Okkola, T. E.
JR 64886
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64879
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22130
22%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 26140
22%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 49564
22%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 10785
21%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17140
21%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 16116
21%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24790
21%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 70593
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68294
21%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 26270
21%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 62711
21%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 22132
21%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 50972
21%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70624
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 427.
21%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 10438
21%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14702
21%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11973
21%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11974
21%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30999
21%
1945
Pohjois-Karjala — Pielisensuu
Kuusisto, Inkeri
JR 68479
21%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 10170
21%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13504
21%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64888
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12016
20%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
20%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06952
20%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 49559
20%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 56290
20%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81091
20%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR VII3 4089.
20%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 11950
20%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41452
20%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 60453
20%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64884
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 51505
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64881
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49152
20%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 55601
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21026
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11283
20%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14265
20%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2444.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 30969
19%
1945
Häme — Kuusankoski
Kuusisto, Inkeri
JR 55488
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55522
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55534
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2447.
19%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
19%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50799
19%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 11411
19%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
19%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55060
19%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 64484
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65982
19%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 47199
19%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 31458
19%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 64882
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 42101
19%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 20663
19%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 34604
19%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 39874
19%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 52400
19%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 68064
18%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 64887
18%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 44118
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57293
18%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55461
18%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55588
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13198
18%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70334
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40740
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 40752
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ullava
Luukko, F. A.
JR 57282
18%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64883
18%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 80073
18%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 13535
18%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4218.
18%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 78481
18%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 43070
18%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 38852
18%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
JR 11413
18%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11415
18%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78822
18%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64885
18%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
ERA II 7, 553 (17)
18%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
JR 35082
17%
1935
Häme — Tammela
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 72971
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47192
17%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 65108
17%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 81140
17%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 49827
17%
1956
Varsinais-Suomi — Maaria
Paavolainen, Oma Martti
JR 13667
16%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14266
16%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60972
16%
1962
Etelä-Karjala — Terijoki
Pulliainen, Liina
JR 15008
16%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19972
15%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 65102
15%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64880
15%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 82557
13%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 19918
13%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 10557
13%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15805
13%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46852
13%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 47682
13%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 65299
11%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 63662
11%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 63663
11%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi