JR 10843
100%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
100%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16092
97%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
95%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
95%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
95%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10541
95%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
94%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2630.
92%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14889
92%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
92%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72797
92%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 46155
92%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 11257
91%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
91%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 07705
91%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 15918
91%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72696
90%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72743
90%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11244
90%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
89%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
89%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
88%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
88%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
88%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
88%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49240
88%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
88%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
88%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13652
88%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
88%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
88%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
88%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
88%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
88%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
87%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
87%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 74888
87%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 16221
87%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2645.
87%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
87%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
87%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
87%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 10698
87%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
87%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
87%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06158
87%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10367
87%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
87%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55866
87%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55811
86%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80563
86%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 14666
86%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10326
86%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
86%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 13550
86%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
86%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
86%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10974
86%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
86%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
85%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72806
85%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10467
85%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12242
85%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2641.
84%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12157
84%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
84%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69910
84%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10445
84%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
84%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
84%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15369
84%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12714
83%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
83%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8321.
83%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 10830
83%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10513
83%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
83%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
83%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2662.
83%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2627.
83%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16721
83%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
83%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
83%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
83%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13620
82%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
82%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55568
82%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55856
82%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12014
82%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56292
82%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10709
81%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
81%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
81%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 48923
81%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2637.
81%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55676
81%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70086
81%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72850
81%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2665.
81%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80251
80%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 68532
80%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 57313
80%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11968
80%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
80%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 81120
80%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 14180
80%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10430
80%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
80%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48994
80%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 56285
80%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69766
80%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49824
80%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 25579
80%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 10915
80%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48983
80%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 11022
79%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
79%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
79%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14169
79%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
79%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 36669
79%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 12585
79%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14035
79%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
79%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03546
79%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 13635
79%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
79%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
79%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2640.
78%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12512
78%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
78%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
78%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
78%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
78%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 12713
78%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
78%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11522
78%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2631.
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8325.
78%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12630
78%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
78%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
78%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71275
78%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 55658
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
78%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11813
78%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
78%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2661.
77%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12442
77%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
77%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2642.
77%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15714
77%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55901
77%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2654.
77%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12299
77%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
77%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11071
77%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
77%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
76%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 β.
76%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 46645
76%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 70376
76%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11324
76%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12336
76%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
76%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55513
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11460
76%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60255
76%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 45830
76%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 56917
76%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8326.
76%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49187
76%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 47929
76%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XII1 2634.
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15005
76%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2671.
76%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14826
76%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
76%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
75%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72819
75%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57374
75%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10910
75%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12588
75%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
75%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
75%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
75%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56853
75%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14271
75%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
75%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82787
75%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 15548
75%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27360
75%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 47933
75%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 14122
75%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
74%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10636
74%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
74%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11190
74%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
74%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
74%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
74%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
74%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
74%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
74%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
74%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15145
74%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
74%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 13554
74%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2660.
74%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2674.
74%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11721
74%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 77260
74%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 70059
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65520
74%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2672.
74%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49837
74%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 55945
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57288
74%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14688
73%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57397
73%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51548
73%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
73%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14270
73%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46699
73%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 10940
73%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78501
73%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 11720
73%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57431
73%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13404
73%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
73%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56322
73%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27728
73%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 70616
73%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57445
73%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37183
73%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
SKVR XII1 2653.
73%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20936
72%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 14954
72%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56799
72%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10999
72%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
72%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11969
72%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18878
72%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 56313
72%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10483
72%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11937
72%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
72%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
72%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
72%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
72%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70534
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14545
72%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57416
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11084
71%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12972
71%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12587
71%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11660
71%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15249
71%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
71%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
SKVR XII1 2632.
71%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11659
71%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
71%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
71%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 66902
71%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 83395
71%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
SKVR XII1 2666.
71%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12155
71%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
71%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78751
71%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 26195
71%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 72845
71%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49804
71%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49891
71%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 57233
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21414
71%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
71%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57364
71%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10871
70%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
70%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
70%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56776
70%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67482
70%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
SKVR X1 1786.
70%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 11188
70%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49508
70%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 22522
70%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55262
70%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10939
70%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10492
70%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
70%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
70%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
70%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 49871
70%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49264
70%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57351
70%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72777
70%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11000
70%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
70%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12108
70%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
70%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81753
70%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 14089
69%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55653
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22500
69%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12067
69%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
69%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 50080
69%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 55774
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55240
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12561
69%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
69%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
69%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57322
69%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10239
69%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
69%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
69%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14111
69%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
69%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19466
69%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 16326
69%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83863
69%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 10592
69%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14286
68%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63669
68%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14851
68%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4383.
68%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
SKVR X1 1801.
68%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 10679
68%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
68%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621 α.
68%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11972
68%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11409
68%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
68%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55499
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
68%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16127
68%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11376
68%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
68%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
68%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
68%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
68%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57306
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2659.
68%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14187
68%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
68%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57221
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1815.
68%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2621.
68%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15546
68%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2629.
67%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10988
67%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56965
67%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56873
67%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56219
67%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56909
67%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2675.
67%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09276
67%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 26060
67%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XII1 2655.
67%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47028
67%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 14381
67%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83881
67%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 16191
67%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
67%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11706
67%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
67%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
67%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13802
67%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
67%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57278
66%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15279
66%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15713
66%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26438
66%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 11269
66%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
66%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57440
66%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11575
66%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
66%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 11085
66%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
66%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
66%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2644.
66%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14890
66%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10509
66%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
66%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78721
66%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2667.
66%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2663.
65%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
65%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 56200
65%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21434
65%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 13008
65%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27462
65%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
SKVR XII1 2635.
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13401
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
65%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
65%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
65%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
65%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
65%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 11258
65%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11574
65%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14025
65%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14221
65%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21151
65%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 57542
64%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10957
64%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
64%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 12441
64%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
64%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56887
64%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10773
64%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
64%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 63667
64%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73129
64%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 4118.
64%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 10855
64%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11034
64%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
64%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
64%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
64%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56902
64%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52353
64%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15748
64%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
64%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12657
64%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
64%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2673.
64%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70484
64%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14446
64%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64906
64%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1816.
64%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 10530
64%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10521
64%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
64%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12807
64%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12836
64%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
64%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58721
63%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 84452
63%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 11280
63%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46186
63%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 62695
63%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 2657.
63%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11970
63%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
63%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64473
63%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22698
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 00095
63%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 10819
63%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
63%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
63%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
63%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15298
63%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
62%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10551
62%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
62%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63671
62%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64902
62%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 83859
62%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 21318
62%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12107
62%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14441
62%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
62%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 50081
62%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 15440
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49846
62%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 21377
61%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 57495
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22965
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10468
61%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14036
61%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
61%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49385
61%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 49115
61%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57384
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35162
61%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 22734
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15278
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50036
61%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 22172
61%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 08994
61%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12337
61%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00176
61%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 15416
61%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
61%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12698
61%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
61%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
61%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 57832
61%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16364
61%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
61%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 76418
61%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 66806
60%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 27453
60%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 57521
60%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2670.
60%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49547
60%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 70722
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68013
60%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 13470
60%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
60%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
60%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 68475
60%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 20997
60%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12562
60%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11410
60%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46632
60%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 16641
60%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2628.
60%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8323.
60%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15547
60%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33488
60%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
SKVR XII1 2649.
60%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26054
60%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 57478
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49019
59%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 10406
59%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2668.
59%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62714
59%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 61119
59%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 15813
59%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09426
59%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 11072
59%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
59%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15866
59%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13534
59%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73563
59%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10798
59%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12699
59%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63668
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69952
58%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 12490.
58%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 12004
58%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50117
58%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 06404
58%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 16646
58%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64476
58%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64904
58%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 53274
58%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 15464
58%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64905
58%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70430
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56681
58%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48849
58%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 49882
58%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 70716
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55888
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49338
58%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2648.
57%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28305
57%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 43929
57%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 27371
57%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 13533
57%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15146
57%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
57%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 20625
57%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 2669.
57%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22779
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 06339
57%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XII2 8324.
57%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11189
57%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39305
57%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 44144
57%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69659
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46442
57%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 64456
57%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70849
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12440
56%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40301
56%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 13451
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
56%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00036
56%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 14758
56%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18060
56%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 14583
56%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69556
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1791 α.
56%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12394
56%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
56%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1796.
56%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 72977
56%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57736
56%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1812.
55%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49026
55%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 73000
55%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12916
55%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
55%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62397
55%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 73059
55%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49998
55%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 84485
55%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 51309
55%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15463
55%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49429
55%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 73211
55%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 16226
54%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
54%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1814.
54%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 23191
54%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 58582
54%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4119.
54%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 18530
54%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 70765
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
54%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 22629
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16640
54%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
54%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
54%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69294
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 3057.
53%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11487
53%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11777
53%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
53%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10191
53%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2155.
53%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 65105
53%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 00089
53%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 59642
53%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 15417
53%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06939
53%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 14850
53%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
53%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 22256
53%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 12798
53%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2652.
53%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11633
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16250
52%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64459
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49287
52%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 15856
52%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19901
52%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 49012
52%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2678.
52%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21328
52%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 16201
52%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
52%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
52%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80275
52%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 12513
52%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14548
52%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65974
52%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 13871
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72824
51%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2676.
51%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57564
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21952
51%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 80074
51%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 63670
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2658.
51%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64903
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22564
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11776
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49879
51%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 68613
50%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 49471
50%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 70189
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17408
50%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 06894
50%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 65978
50%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 16444
50%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49457
50%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 21395
50%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2636.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49686
50%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 11160
50%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
50%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65106
50%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12335
50%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11589
49%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
49%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11230
49%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71854
49%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 14160
49%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15569
49%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
49%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
48%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 73280
48%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 14455
48%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16158
48%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46852
48%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 61915
48%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 22745
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 23809
48%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR X1 1809.
48%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 65455
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73092
48%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14161
48%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622 α.
48%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14382
48%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11134
47%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73002
47%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13813
47%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26202
47%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 20994
47%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12712
47%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65461
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 47041
47%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 18533
47%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 13276
47%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58372
47%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43786
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64477
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10989
46%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48978
46%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22582
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49683
46%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 64907
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 81819
46%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 58197
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11375
46%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
46%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11325
46%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78799
46%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11521
45%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
45%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18071
45%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 21353
45%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 49313
45%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 43758
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57815
45%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57722
44%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12015
44%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12241
44%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44096
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49813
44%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 44826
44%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XII1 2646.
44%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73464
44%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 47741
44%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 15063
44%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04107
44%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 18224
44%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 35077
44%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 73091
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 28315
43%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 47878
43%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 13964
43%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58559
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57756
43%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64901
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22801
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10550
43%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20995
43%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII2 8322.
43%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2643.
42%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15309
42%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13907
42%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2638.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55590
42%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43534
42%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 15677
42%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20636
41%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 65107
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 20677
41%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 32197
41%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 15144
41%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75477
41%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
SKVR X1 1811.
41%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 65454
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49689
41%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 16417
41%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28124
41%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 09441
41%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 19385
41%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 20996
40%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 47517
40%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 69738
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13908
40%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12987
40%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
40%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14064
40%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21365
40%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11060
40%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52396
40%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 67906
40%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 44040
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 56700
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22592
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 68618
39%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 11778
39%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49831
39%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2622.
39%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47439
39%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 72989
39%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57693
39%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40825
38%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 18405
38%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 23009
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 21452
38%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12747
38%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
38%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17423
38%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 64815
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22704
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64480
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78767
38%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2651.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2677.
37%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2623.
37%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44000
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10570
37%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44104
37%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 42793
37%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 83324
37%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 15729
37%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58267
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12586
36%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2650.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55084
36%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 58230
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81119
36%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 22787
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 60425
36%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 73235
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 07652
36%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 63943
36%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 44065
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81842
35%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
SKVR XII1 2656.
35%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56687
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15924
35%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43958
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64474
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64475
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 05998
34%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 73784
34%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 13870
34%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2624.
34%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58548
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22376
34%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 22872
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 43863
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 05799
33%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 64472
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49119
33%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 60356
33%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 2639.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43976
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58302
32%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68073
32%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
SKVR XII1 2647.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47458
31%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 61251
31%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 72955
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12589
30%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08880
30%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 65376
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 42178
30%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 65973
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 47192
29%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 14456
29%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15310
29%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10710
28%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
28%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80114
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 23192
28%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 12590
28%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15372
28%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57768
27%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56689
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11831
26%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66355
26%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 49815
26%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11832
26%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14546
26%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73025
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64479
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49223
25%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 13906
24%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47242
24%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 64478
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11066
21%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
21%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
20%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 41009
17%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47107
13%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.