JR 16567
73%
1943
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16212
63%
1943
Häme — Tammela
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 2050.
58%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 19975
56%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 67486
55%
1905
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 71585
55%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 13111
54%
1935
Satakunta — Kankaanpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06672
47%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 45181
45%
1890
Satakunta — Köyliö
Niemi, A. R.
JR 16016
44%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76708
43%
1923
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 81227
42%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Tuominen, Helvi
SKVR XIV 206.
42%
1908
Uusimaa — Askola
Laurinmäki, H. J.
JR 23751
42%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 36803
42%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
SKVR XI 502.
40%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13303
40%
1939
Satakunta — Kiukainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82574
40%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 03483
40%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Ellilä, Sirkka-Liisa
SKVR XII2 8188.
39%
1932
Länsipohja — Korpilompolo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16661
39%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82709
39%
1961
Satakunta — Punkalaidun
Viertolaakso, Aino
JR 16161
39%
1943
Varsinais-Suomi — Turku; Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25529
39%
1907
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Kesälä, Eelis
JR 06688
38%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
SKVR XIV 207.
38%
1937
Uusimaa — Vihti
Ekström, Fanni
JR 24853
38%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 52514
38%
1942
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16173
38%
1943
Häme — Tammela
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27144
37%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Alkio-opisto
JR 71587
37%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 00955
36%
1947
Satakunta — Kuru
Ala-Nojonen, Vilho
JR 20010
36%
1943
Satakunta — Mouhijärvi; Satakunta — Punkalaidun
Järventausta, Eero
JR 16468
36%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04123
36%
1937
Satakunta — Kangasala
Franssila, Juho
JR 71583
36%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 06686
35%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
JR 76718
34%
1924
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Syrjälä, Hannes
JR 81079
34%
1890
Uusimaa — Porvoo mlk
Tuomala, J. E.
JR 67807
34%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Rintala, Aili
JR 43439
34%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Moilanen, Saimi
JR 17383
33%
1907
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
JR 83852
33%
1937
Satakunta — Säkylä
Vuorio, Fanny
JR 45927
33%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
SKVR X1 2050 α.
33%
1924
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16731
33%
1944
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51620
33%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16645
32%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28874
32%
1886
Häme — Somero
Kotikielen seura
JR 37920
32%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Lassila, Hilma
JR 20801
31%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 71584
31%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
JR 60206
31%
1936
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR VI1 2919.
30%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI1 2907.
30%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 16489
30%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Vimpeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16800
30%
1944
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80294
30%
1967
Peräpohjola — Ranua
Tuiremo, Toini
SKVR XIV 204.
29%
1937
Uusimaa — Sippola
Stenroth, Artur
JR 24122
29%
1933
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kaukonen, Väinö
JR 20882
29%
1935
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Kainulainen, Samuli
JR 28908
29%
1886
Keski-Suomi — Rautalampi
Kotikielen seura
SKVR VI1 2914.
28%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR VI1 2915.
28%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 37095
28%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 24143
28%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 08265
28%
1937
Kainuu — Suomussalmi
Hiltunen, Jaakko
JR 00355
28%
1935
Häme — Vanaja
Aarni, Alma
JR 51363
28%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 52159
28%
1935
Länsipohja — Ruotsin Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 208.
27%
1937
Uusimaa — Lohja
Juselius, Tilda
SKVR VI1 2918.
27%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 52960
27%
1917
Kainuu — Kuhmo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64029
27%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 17056
27%
1936
Kainuu — Kuusamo
Hänninen, Artturi
JR 51358
27%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2916.
27%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 62938
27%
1952
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Pöyhönen, Martti
JR 06611
26%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hautala, Jouko
JR 19196
26%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
SKVR VI1 2902.
26%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 67801
26%
1937
Kainuu — Posio
Rinne, Reino
JR 24146
26%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI1 2921.
26%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI2 7166.
26%
1935
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR XII2 8187.
26%
1916
Kainuu — Puolanka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 62552
26%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR VI1 2917.
26%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 79762
26%
1937
Kainuu — Sotkamo
Toiviainen, Helmi
SKVR XII2 8185.
25%
1916
Kainuu — Kuhmo
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 06627
25%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
JR 80469
25%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 19290
25%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 28894
25%
1886
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kotikielen seura
SKVR VI1 2926.
25%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 27665
25%
1947
Kainuu — Taivalkoski
Korosuo, Osmo
SKVR VI1 2920.
25%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 45975
25%
1961
Kainuu — Pudasjärvi
Niva, Kalle
SKVR VI1 2923.
25%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 23163
25%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Karhu, Lyyli
JR 16274
25%
1943
Varsinais-Suomi — Lieto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06629
24%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
JR 27956
24%
1937
Kainuu — Vuolijoki
Koskelo, Iivari
JR 44311
24%
1956
Pohjois-Savo — Vieremä
Mujunen, Kyllikki
JR 16467
24%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 205.
24%
1935
Uusimaa — Myrskylä
Koskinen, Anna
JR 83891
24%
1938
Kainuu — Kuhmo
Vuorivirta, A. J.
JR 82802
24%
1937
Varsinais-Suomi — Lappi Tl.
Viljanen, J.
JR 06610
24%
1939
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hautala, Jouko
JR 43027
23%
1939
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
SKVR VI1 2912.
23%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 43596
23%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 53422
23%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 16171
23%
1943
Häme — Tammela
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16775
23%
1944
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09223
22%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Horttanainen, Erkki
SKVR VIII 4431.
22%
1914
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
JR 19637
22%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Jussila, Matti
SKVR XIII4 12205.
22%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 53211
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 41025
22%
1934
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 84491
22%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR VI1 2900.
22%
1933
Etelä-Savo — Anttola
Luukkonen, Kerttu
JR 06626
22%
1939
Pohjois-Karjala — Valtimo
Hautala, Jouko
JR 24149
22%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR XII2 8186.
21%
1914
Kainuu — Säräisniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21879
21%
1910
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Väinö
SKVR VI1 2911.
21%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR XII1 421.
21%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 07353
21%
1935
Häme — Renko
Heino, Arvo
JR 61279
20%
1938
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Purmonen, Martta
JR 06187
20%
1946
Keski-Suomi — Kinnula
Harju, Otto
JR 81048
20%
1946
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Tuomaala, Väinö
JR 28895
20%
1886
Pohjois-Karjala — Nurmes
Kotikielen seura
JR 71175
20%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 62548
20%
1950
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 07197
20%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 52565
20%
1946
Peräpohjola — Rovaniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28898
20%
1886
Pohjois-Savo — Pielavesi
Kotikielen seura
JR 17131
20%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
JR 76501
20%
1938
Satakunta — Loimaa
Suomalainen Partiopoikaliitto
JR 64067
19%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12206.
19%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 05937
19%
1914
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
JR 48623
19%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Oulasmaa, Siiri
JR 63307
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 23161
19%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 07240
19%
1939
Keski-Suomi — Viitasaari
Heimonen, Kusti
JR 05697
19%
1935
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Halonen, Yrjö
JR 53889
19%
1935
Etelä-Savo — Pieksämäki
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 2930.
18%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 05938
18%
1914
Peräpohjola — Alatornio
Hannula, Uuno
JR 47844
18%
1937
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
SKVR VI2 7165.
18%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 62215
18%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 78464
18%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Takala, Eevi
JR 22088
18%
1936
Häme — Koski Hl
Kantala, Kirsti
JR 44513
18%
1937
Pohjois-Karjala — Valtimo
Mustonen, Pekka
SKVR VIII 4430.
18%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR VI1 2922.
18%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 52158
18%
1935
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 62213
17%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 09708
17%
1936
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
JR 17188
17%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 20708
17%
1938
Kainuu — Sotkamo
Kaakinen, Iikka
JR 68654
17%
1929
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VI1 2909.
17%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
JR 63059
17%
1933
Keski-Suomi — Keitele
Raatikainen, Artturi
JR 23623
17%
1962
Pohjois-Savo — Pielavesi
Katainen, Lyyli
JR 25914
16%
1937
Kainuu — Kuhmo
Kilponen, Lauri
JR 28912
16%
1886
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Kotikielen seura
JR 47829
16%
1937
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 39108
16%
1937
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 62214
16%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 52961
16%
1917
Peräpohjola — Tervola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61219
16%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 00350
15%
1937
Häme — Vanaja
Aarni, Alma
JR 07242
15%
1941
Keski-Suomi — Viitasaari
Heimonen, Kusti
SKVR VI1 2929.
15%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XIII4 12207.
15%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 24144
15%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
SKVR VI1 2924.
15%
1933
Pohjois-Savo — Varpaisjärvi
Kaukonen, Väinö
JR 52157
15%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16074
15%
1943
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75746
15%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 25913
14%
1937
Kainuu — Kuhmo
Kilponen, Lauri
JR 62219
14%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 15996
14%
1943
Häme — Padasjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69734
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 24141
14%
1934
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Kaukonen, Väinö
JR 18289
14%
1959
Pohjois-Savo — Pielavesi
Ikonen, Aini
JR 03484
14%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Ellilä, Sirkka-Liisa
JR 70537
14%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2908.
13%
1933
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kaukonen, Väinö
SKVR VI1 2901.
13%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 03450
12%
1937
Kainuu — Sotkamo
Ellilä, Eila
JR 37882
12%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR XIV 209.
10%
1938
Uusimaa — Pusula
Vuorela, K.