JR 65090
70%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64873
57%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65097
55%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64858
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65093
50%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65096
50%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 72815
50%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 65370
49%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64503
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13761
49%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65099
49%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15679
48%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65450
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 13556
47%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64859
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64862
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 60256
47%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 65101
47%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65081
47%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 60248
47%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 11414
46%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10791
45%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15692
45%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65095
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13555
44%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53517
44%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 80248
44%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 10441
43%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
43%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12300
42%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65448
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 16511
42%
1943
Varsinais-Suomi — Aura
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64501
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65089
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65094
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65445
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65098
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15690
41%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22130
41%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 26140
41%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 73405
41%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13558
41%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64508
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64861
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 17116
40%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Hänninen, Laina
SKVR VII3 4096.
40%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 10439
40%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14703
40%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15717
40%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64507
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64877
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15750
38%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15752
38%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60345
38%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 50166
38%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 73404
38%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64889
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 33781
38%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 13557
37%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64491
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65563
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11348
37%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15571
37%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15611
37%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52349
37%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 58696
37%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 63627
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64498
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64836
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64875
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64876
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65086
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65561
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65564
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49564
37%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 64497
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65440
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 72990
37%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 22132
36%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 50972
36%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40749
36%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Luukko, F. A.
JR 43603
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64492
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21038
35%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 24948
35%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 60995
35%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64496
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64509
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64874
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65560
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
35%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 68159
35%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 73145
35%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10712
35%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26199
35%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 66824
35%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 12592
35%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15374
35%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15928
35%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65082
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4095.
34%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 11037
34%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
34%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61245
34%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Anni
JR 82820
34%
1921
Uusimaa — Kymi
Vilola, Saima
JR 16505
34%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63826
34%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64490
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 30999
34%
1945
Pohjois-Karjala — Pielisensuu
Kuusisto, Inkeri
JR 10529
33%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
33%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
33%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
33%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
33%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 63913
33%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64580
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64581
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64863
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64868
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65084
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65085
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65441
33%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65562
33%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73466
33%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 47682
33%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 10546
33%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49023
33%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Paavolainen, Oma Martti
JR 65083
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 36773
33%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 44444
32%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 72960
32%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 35082
32%
1935
Häme — Tammela
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 64500
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64881
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15788
32%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73318
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 19919
31%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 40851
31%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 61009
31%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64505
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65446
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66827
31%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 50799
31%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 40740
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 40752
31%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ullava
Luukko, F. A.
JR 46356
31%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 65559
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10440
31%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
31%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64882
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 26129
31%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 15751
31%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73236
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 427.
30%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Vuorela, Toivo
JR 09273
30%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 10438
30%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14702
30%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30969
30%
1945
Häme — Kuusankoski
Kuusisto, Inkeri
JR 64860
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15631
30%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
30%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65100
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65443
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65444
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10977
29%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64578
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 30990
29%
1945
Etelä-Karjala — Antrea
Kuusisto, Inkeri
JR 38852
29%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
SKVR VII3 4218.
29%
1891
Pohjois-Karjala — Nurmes
Nurmio, M.
JR 24905
28%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 27363
28%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 16271
28%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64866
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64867
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 68504
28%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 64493
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64571
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64878
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16815
28%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18063
27%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 16688
27%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47422
27%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 46187
27%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 47181
27%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 16408
27%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
27%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53272
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 64871
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15680
27%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64879
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 28303
26%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 39536
26%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 31453
26%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 11614
26%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51504
26%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64869
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16504
25%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
25%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 15647
25%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65982
25%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 47245
25%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 11036
25%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
25%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65565
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 36768
24%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 64887
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 75683
24%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 16030
24%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75730
24%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 64776
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64872
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73435
23%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 63806
23%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64886
23%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73279
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 64880
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73737
22%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 68249
22%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 73207
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 64572
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63255
21%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
21%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 64888
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 51762
21%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64883
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64884
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64885
19%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 46852
15%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 41009
12%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 46667
11%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.