JR 13529
97%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1750.
66%
1909
Satakunta — Tampere
Vihervaara, Eemeli
JR 09132
65%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
SKVR X1 1747.
61%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR X1 1748.
59%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 11432
59%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14249
58%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20942
58%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 12644
56%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14378
56%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20941
56%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 07023
54%
1922
Satakunta — Eräjärvi
Heikkilä, K. K.
JR 23465
54%
1954
Häme — Forssa
Karke, Ida
SKVR XI 435.
53%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR X1 1751.
52%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
JR 31114
51%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
SKVR X1 1751 α.
51%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 21003
50%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 16476
49%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78980
49%
1922
Etelä-Pohjanmaa — Kälviä
Tikanoja, Eevi
SKVR IX1 2964.
49%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 55230
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1751 β.
48%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 14203
48%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57353
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 2966.
47%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 14776
47%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11030
46%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57396
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10565
44%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2967.
43%
1915
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 10779
43%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57417
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57403
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21002
42%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 43999
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 23225
41%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 10863
41%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14904
41%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73463
41%
1939
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 57217
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57335
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35116
40%
1920
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 57581
40%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82821
38%
1921
Uusimaa — Kymi
Vilola, Saima
JR 65931
38%
1920
Häme — Ypäjä
Rantanen, Helvi
JR 09025
37%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
JR 21451
37%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 78800
34%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 15815
33%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49055
32%
1955
Uusimaa — Anjala
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1749.
32%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 21384
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 17352
30%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
JR 20660
30%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
JR 53261
29%
1925
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 28057
29%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR IX1 2965.
27%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
JR 03815
26%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
SKVR XI 399.
26%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 44145
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57583
25%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 433.
24%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 69818
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 37184
23%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 43731
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 09436
18%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 51179
18%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 42109
17%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 43644
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 20661
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
JR 43887
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1751 γ.
15%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR IX1 2737.
15%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
JR 44160
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu