JR 13518
77%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68482
43%
1921
Häme — Hämeenlinna
Ruotsinsalo, Martta
JR 46591
38%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 10719
35%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14792
35%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16405
34%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46603
33%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
SKVR XII2 8396.
32%
1921
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46600
32%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 10176
30%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58530
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32996
30%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 67842
30%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 58647
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42880
28%
1912
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
JR 15363
27%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46908
27%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Okkola, T. E.
JR 47539
27%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 47380
26%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
JR 58705
26%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
JR 20945
26%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 46157
25%
1967
Häme — Kuhmoinen
Nuoranen, Liisa
JR 43006
25%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
SKVR XII2 8382.
25%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46597
25%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 47205
24%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
JR 13842
24%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46676
24%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
SKVR XII2 8379.
24%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 36766
24%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 11855
24%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10285
23%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46364
23%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 33784
23%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 10153
23%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46139
23%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 51280
23%
1909
Etelä-Karjala — Koivisto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 30256
22%
1933
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 81130
22%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 21175
22%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 42865
21%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 20924
21%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 80393
21%
1900
Satakunta — Tampere; Satakunta — Keuruu; Satakunta — Ruovesi
Tuntematon kerääjä Q
JR 35128
21%
1922
Uusimaa — Nurmijärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16374
20%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21196
20%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
SKVR XII2 8381.
20%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 43591
20%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 22156
19%
1913
Häme — Korpilahti
Kantele, Toini
JR 33820
18%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 28426
18%
1922
Etelä-Pohjanmaa — Kortesjärvi
Kosonen, Lempi
JR 55061
17%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII2 8387.
17%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10169
17%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40800
17%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 15633
17%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47542
17%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 10236
16%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73228
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73299
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 08224
16%
1891
Varsinais-Suomi — Marttila
Hildén, A.
JR 47521
15%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Okkola, T. E.
JR 11194
15%
1932
Satakunta — Metsämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73476
15%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 51758
14%
1930
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73221
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII2 8376.
14%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71347
14%
1936
Häme — Längelmäki
Saario, Sirkka
SKVR XII1 2931.
14%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8384.
14%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII2 8380.
13%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 39514
13%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 59467
13%
1887
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
JR 75732
12%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli