JR 49495
78%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 13503
74%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
71%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14178
71%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
70%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 13009
70%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
68%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
68%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11345
68%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
68%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
67%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
67%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 12839
67%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
66%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
66%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
66%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11162
66%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
66%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33193
65%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 13408
65%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
65%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 13400
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
65%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58525
65%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48961
65%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12631
64%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
64%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11059
64%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
64%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12443
64%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
64%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12109
63%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49563
62%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14033
62%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
61%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
61%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
61%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49018
61%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 35137
61%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16130
61%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67977
60%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 15373
60%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10323
60%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
60%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 49546
60%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14179
60%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
59%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
59%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70151
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10852
59%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
59%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84449
59%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 12591
58%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
58%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49476
58%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 12128
58%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
58%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
58%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
58%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
58%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 48967
58%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 20935
57%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 15141
57%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
57%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13407
57%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10696
57%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
57%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
57%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55836
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14383
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
57%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82070
56%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 55739
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48950
56%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16719
56%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55502
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
56%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11306
56%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
56%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55512
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12243
55%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55645
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00050
55%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 15299
55%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10976
55%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
55%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55521
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13192
55%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55677
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12005
54%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55681
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13406
54%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22520
54%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11687
54%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
54%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
54%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 57599
54%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16093
53%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55714
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55854
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03807
53%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 13910
53%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73567
53%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 55730
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55858
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44443
53%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 11880
53%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
53%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
53%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13247
53%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56710
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22852
52%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57902
52%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48980
52%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 70593
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49327
52%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 80994
52%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 13405
52%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60458
52%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 27532
51%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 35121
51%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 22599
51%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 04076
51%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 81093
51%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 33929
51%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 21944
51%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 16168
51%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
51%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
51%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
51%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
51%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 19384
51%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 11377
50%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
50%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
50%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 20559
50%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 22578
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11125
50%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11525
50%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16793
50%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09134
50%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 11024
50%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
50%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70565
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22625
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 26676
50%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 49196
50%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 25564
50%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 42401
49%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 46096
49%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 82537
49%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 21972
49%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 14474
49%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15680
49%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
49%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
49%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 10588
49%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12840
49%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
49%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33644
49%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 22545
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57936
49%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13504
48%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16300
48%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08982
48%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 55932
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15658
48%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47546
48%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 11814
48%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19501
48%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
48%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
48%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 47640
48%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 55759
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70055
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22508
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10287
48%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64577
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49092
48%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 00034
48%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12901
48%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07326
48%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 13706
48%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33009
48%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 55617
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46740
47%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 55872
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57874
47%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57886
47%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08680
47%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 49122
47%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11277
47%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
47%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
47%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
47%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49857
47%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 15148
47%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49152
47%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 69250
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12748
47%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
47%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 14164
47%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81667
47%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 70760
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10189
47%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49504
47%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 57598
46%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11703
46%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
46%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
46%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11073
46%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
46%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
46%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10290
46%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
46%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 08985
46%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 11661
46%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17070
46%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 80274
46%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 48934
46%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 69647
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21197
45%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 22536
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
45%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12974
45%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
45%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
45%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
45%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
45%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
45%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 50100
45%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10634
45%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
45%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73466
45%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 42074
45%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11722
45%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
45%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50047
45%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57875
45%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10753
45%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
45%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43007
45%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
45%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
45%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 57304
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81236
45%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 67465
45%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 49307
45%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 00076
45%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 42863
45%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 14640
45%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49394
45%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
45%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
45%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 47371
45%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 70181
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13274
45%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
45%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13713
45%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22641
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12842
45%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22026
44%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 10546
44%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00093
44%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 14360
44%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57965
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11662
44%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
44%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49051
44%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 12161
44%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42534
44%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 80414
44%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 50124
44%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64870
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16563
44%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 72790
44%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57922
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13229
44%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
44%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 67838
44%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 49458
44%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 10420
44%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
44%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
44%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 49127
44%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 57251
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57274
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49407
43%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 12594
43%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57893
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16001
43%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
43%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10481
43%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
43%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
43%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57231
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42081
43%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11707
43%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11775
43%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14686
43%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19387
42%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 13011
42%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
42%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
42%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84056
42%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 49331
42%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 07645
42%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 70671
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 42379
42%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 11282
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70530
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 52395
42%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 08997
42%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 42398
42%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
42%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 71855
42%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 11002
42%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33925
42%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 47580
42%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 57972
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84354
42%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 10962
42%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
42%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80115
42%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 40664
42%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 15280
41%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06159
41%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 15657
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78971
41%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 16188
41%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37185
41%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 16372
41%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13714
41%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06401
41%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 10922
41%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12159
41%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
41%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
41%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 60420
41%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 08280
41%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 11779
41%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
41%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12158
41%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
41%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
41%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
SKVR VII3 4097.
41%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 40824
40%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 49372
40%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 22697
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12917
40%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
40%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11064
40%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11590
40%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
40%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
40%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49517
40%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 63677
40%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69610
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11318
40%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18838
40%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 35190
40%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 81761
40%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 23178
40%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 11036
40%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
40%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73896
40%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 49080
40%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 12514
40%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
40%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
40%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50697
40%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 22020
40%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 64579
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 19118
40%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 57856
40%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11106
40%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
40%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
40%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
40%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
39%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
39%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06902
39%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 58189
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35057
39%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11569
39%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69292
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09609
39%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 07703
39%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 47419
39%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 15531
39%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17033
39%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 10587
39%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
39%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70624
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47245
39%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 72742
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 51504
39%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 62396
39%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 76106
39%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 01652
39%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 11614
39%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11881
39%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
39%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12715
38%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34493
38%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 15710
38%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78786
38%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 50095
38%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 11488
38%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
38%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10791
38%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57904
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12563
38%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
38%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
38%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 58391
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66012
38%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 15442
38%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57914
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06710
38%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 16662
38%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55470
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11147
38%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
38%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12660
38%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15953
38%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16635
38%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10408
38%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57865
37%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10714
37%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
37%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56564
37%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14210
37%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80885
37%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 16262
37%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10943
37%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
37%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 16303
37%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81668
37%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 47928
37%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 36768
37%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 78738
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 20619
36%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 43590
36%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 12930
36%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15750
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
36%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49260
36%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
36%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 72775
36%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 16771
36%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64576
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 38304
36%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 64864
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 80533
36%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 64573
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49191
36%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 46187
35%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 68130
35%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 24948
35%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 14068
35%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57851
35%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39307
35%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 49578
35%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 39874
35%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 73435
35%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49590
35%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 46436
35%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 47470
35%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 34548
35%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 60345
35%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 57345
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51505
34%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16504
34%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
34%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 65084
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 33781
34%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 55895
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43890
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15631
34%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65083
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57939
34%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10517
34%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
34%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64497
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63325
34%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 60366
34%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 75683
34%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 57381
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46658
34%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 42101
34%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 15692
34%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70334
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72990
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 57442
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64490
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70010
33%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16199
33%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12016
33%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
33%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64578
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 50140
33%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 10825
33%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18407
33%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 07730
33%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 40851
33%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 57355
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65446
33%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 78822
33%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 65101
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12749
33%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
33%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
33%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49564
33%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 64574
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16688
33%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
32%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63826
32%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64491
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
32%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 62711
32%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 14542
32%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
32%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 12244
32%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
32%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70436
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51762
32%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63913
32%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 24790
32%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 47187
32%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 42383
32%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 68159
32%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 64571
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15571
32%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20630
32%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 47422
32%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 52400
32%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49574
32%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64867
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65444
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64581
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65081
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11605
31%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
31%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16116
31%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
31%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 43635
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68504
31%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 10529
31%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
31%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69663
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21359
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44249
31%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 40654
31%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 20663
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 13198
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15066
31%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73145
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 61009
30%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
30%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
30%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 26129
30%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 14704
30%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64492
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 07727
30%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 65443
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64863
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 17140
30%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 78481
30%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 16815
30%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46371
30%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 52349
30%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16139
30%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09608
30%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 63255
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 73404
30%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 39536
29%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
SKVR VII3 4089.
29%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 40295
29%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 14265
29%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11833
29%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
29%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81091
29%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 50166
29%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 58696
29%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 60995
29%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63627
29%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64494
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64496
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65086
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 46378
29%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 34604
29%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 22933
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64501
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49349
29%
1955
Satakunta — Noormarkku
Paavolainen, Oma Martti
JR 70435
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16505
28%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57337
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65099
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 43884
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44133
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10440
28%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64493
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60447
28%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64500
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15752
28%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27363
28%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 11413
28%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69649
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73236
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 55060
27%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 68294
27%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 21373
27%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 65456
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12204
27%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13760
27%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63806
27%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64509
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64866
27%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 21038
27%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 68064
27%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 11950
27%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64572
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65565
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10785
27%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43613
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10577
26%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
26%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64868
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65559
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 58327
26%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21389
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2449.
26%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11411
26%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
26%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21333
26%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
26%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
26%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
26%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43681
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46606
26%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 46356
26%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 65082
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11415
26%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73737
26%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 26199
26%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 64869
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 71079
26%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 11245
26%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31453
26%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 47181
26%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 60248
26%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 09273
25%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR XIII3 7620.
25%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR VII3 4102.
25%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 36773
25%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
E 52517 (29h)
25%
1922
Harjumaa — Tallinn; Tartumaa — Tartu-Maarja
Ariste (Berg), Paul
JR 14267
25%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43992
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44101
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
ERA II 2, 271 (3)
25%
1928
Võrumaa — Hargla
Tampere, Herbert
JR 29886
25%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 18427
25%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 43918
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65562
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 32882
25%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 68479
25%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 58622
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72938
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2447.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
25%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65097
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 66807
24%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 73279
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 15646
24%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
24%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64872
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16030
24%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11283
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
24%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53272
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 64580
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65981
23%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2703.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73207
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 14829
23%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23244
22%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 64871
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 17371
22%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 14730
22%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43603
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 28303
22%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 15751
22%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81140
22%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11087
22%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
22%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 15788
21%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11414
21%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20548
20%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 46609
20%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 49503
20%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 18063
20%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 49485
20%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 68249
20%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 47192
19%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 60367
19%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 33441
19%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 46667
18%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 39850
18%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 75730
17%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 24905
17%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 46852
16%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 22236
15%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 41009
11%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma