JR 13589
80%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7646.
49%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
SKVR XI 412.
49%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
JR 60454
49%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 47345
48%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 33498
45%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XI 411.
45%
1916
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vallinmäki, A. J.
SKVR XI 410.
45%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
SKVR VII3 4163.
45%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 47218
44%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 12400
43%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 413.
43%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 30957
43%
1945
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kuusisto, Inkeri
JR 38961
43%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 47343
43%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2441.
43%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 47558
42%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 13969
42%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47334
42%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
JR 67671
41%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 63245
41%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 70002
41%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII3 7648.
41%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR VI1 2439.
40%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
SKVR VI1 2442.
40%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
SKVR XI 407.
40%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 13765
40%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07643
40%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
SKVR XII1 2100.
40%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 51177
40%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40650
40%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR XII1 2130.
39%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51274
39%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47271
39%
1926
Varsinais-Suomi — Kisko
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5056.
39%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 20948
39%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 12208
39%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11696
39%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10278
38%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08676
38%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 15321
38%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49179
38%
1955
Etelä-Karjala — Jääski
Paavolainen, Oma Martti
JR 47340
38%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XI 406.
38%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 33440
37%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR X1 1715.
37%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 11292
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15759
37%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12254
37%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13492
37%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13826
37%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12023
37%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2123.
37%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1734.
37%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
JR 14390
36%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51546
36%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11446
36%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14391
36%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1720.
36%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 13563
36%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11980
36%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73317
35%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 11367
35%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14813
35%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53202
35%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 78734
35%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 57988
35%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51226
35%
1909
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 41931
35%
1940
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 2106.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15763
35%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46647
35%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 14458
34%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80070
34%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 11294
34%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55671
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15473
34%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1736.
34%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
JR 47487
34%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
SKVR X1 1721.
34%
1885
Satakunta — Loimaa
Tamminen, Emanuel
JR 70420
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27706
34%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 11782
34%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73786
33%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 11771
33%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57919
33%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2126.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 414.
33%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
JR 20919
33%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
33%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
JR 69890
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2114.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57995
32%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 404.
32%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 53233
32%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 2116.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2118.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69621
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 69409
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1716 α.
32%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78766
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 47214
31%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 14016
31%
1939
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51537
31%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 67819
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 15305
31%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2107.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80996
31%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 57273
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12345
31%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13916
31%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1717.
31%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 10152
31%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55726
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19736
31%
1964
Kainuu — Säräisniemi
Jussila, Matti
SKVR XII1 2138.
31%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69658
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 01653
30%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 73617
30%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 63357
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 66085
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 70191
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40334
30%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 55554
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46458
30%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 81102
30%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XII1 2120.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18402
29%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 55623
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78715
29%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 80560
29%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 11640
29%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
29%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35149
29%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47215
29%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 12010
29%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2111.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13590
29%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17080
29%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
JR 56987
29%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2137.
29%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27359
28%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR XII1 2144.
28%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5049.
28%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 55581
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2113.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69295
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12450
28%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39634
28%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR VI1 2453.
28%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR XI 2657.
28%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 12991
28%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2109.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12021
28%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13014
28%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13507
28%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15319
28%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1731.
28%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 58354
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20953
28%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Kalliala, Lauri
JR 28226
28%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Koskimies, A. V.
SKVR XII1 2143.
28%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2108.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69931
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2131.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32984
27%
1949
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Kärki, Frans
JR 73411
27%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 51253
27%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56753
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5048.
27%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 58294
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2132.
27%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40736
27%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
JR 30374
27%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 51287
27%
1909
Varsinais-Suomi — Maaria
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 69606
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27732
27%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
JR 47412
27%
1926
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Okkola, T. E.
JR 21189
26%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 22798
26%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 42867
26%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
SKVR X1 1724.
26%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR XII1 2136.
26%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46716
26%
1926
Häme — Hausjärvi
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5052.
26%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VI1 2465.
26%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
SKVR VII3 4164.
26%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XI 408.
26%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 60423
26%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 80113
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 51192
26%
1909
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 40716
26%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 65313
25%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 73793
25%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 21374
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 43799
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63286
25%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 03037
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Brandt, Herman
JR 47518
25%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 47212
25%
1926
Satakunta — Noormarkku
Okkola, T. E.
JR 70065
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65310
25%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 30958
25%
1945
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kuusisto, Inkeri
JR 58141
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65832
25%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
SKVR VI1 2451.
25%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 03039
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Brandt, Herman
JR 81816
25%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR VI1 2440.
25%
1914
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
SKVR VI1 2457.
24%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR XI 409.
24%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 26563
24%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 39514
24%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 81131
24%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 61241
24%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XII1 2146.
24%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46850
24%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 47167
24%
1926
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Okkola, T. E.
JR 84471
24%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
SKVR XI 415.
24%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 55051
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 13538
24%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10431
24%
1932
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39535
24%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
SKVR XII1 2122.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2140.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1735.
23%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2139.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43892
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII2 8295.
23%
1921
Länsipohja — Ruotsin Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10350
23%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12346
23%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13917
23%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70536
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 4053.
23%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR VIII 5047.
23%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
SKVR VI1 2462.
23%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 20564
23%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 49402
23%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 21303
23%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10163
23%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47768
23%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR VI1 2443.
22%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 21010
22%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 26137
22%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
SKVR VIII 5046.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 57029
22%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48156
22%
1951
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 42196
22%
1910
Häme — Heinola
Marjokorpi, Taavi
JR 47501
22%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
JR 11495
22%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
22%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2438.
22%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 70393
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14634
22%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73433
22%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1716.
22%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 06140
22%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12933
22%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13703
22%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 405.
22%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 10811
21%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15880
21%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55083
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 70764
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12943
21%
1933
Satakunta — Lempäälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13694
21%
1939
Satakunta — Lempäälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70485
21%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2463.
21%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
SKVR VI1 2456.
21%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 20491
21%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 06345
21%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 56955
21%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2150.
21%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47342
21%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 74609
21%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VI1 2444.
21%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 21332
21%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 46233
21%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
JR 78823
21%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 69737
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43716
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 22010
21%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 81581
21%
1935
Etelä-Karjala — Vahviala
Tuuloskorpi, Aleks
JR 12250
21%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13822
21%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46667
21%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4160.
21%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VI1 2455.
21%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR VIII 5040.
21%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 10992
21%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15862
21%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12517
21%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2133.
21%
1926
Peräpohjola — Kemi
Okkola, T. E.
JR 11418
21%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1711.
20%
1919
Satakunta — Honkilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 2454.
20%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12401
20%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13970
20%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70954
20%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 43757
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 38299
20%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 81109
20%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 44337
20%
1932
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 11579
20%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63654
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 5042.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 70824
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1714.
20%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 57034
20%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21431
20%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14635
20%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1712.
20%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
JR 32747
20%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 68482
20%
1921
Häme — Hämeenlinna
Ruotsinsalo, Martta
SKVR V2 1933.
19%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 43997
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21411
19%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21854
19%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, Väinö
JR 70623
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 5032.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 55041
19%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 66358
19%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 73738
19%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 46359
19%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 78745
19%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 49290
19%
1955
Pohjois-Karjala — Lieksa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2125.
19%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44828
19%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 14262
19%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70845
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII3 7647.
19%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5044.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 21155
19%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11566
19%
1933
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14207
19%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14208
19%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71081
19%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
SKVR VI1 2448.
19%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
JR 73799
19%
1962
Häme — Sysmä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 11175
19%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14648
19%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13719
19%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12165
18%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76112
18%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 08186
18%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
SKVR X1 1718.
18%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
JR 12451
18%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15474
18%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55032
18%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 21448
18%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 23189
18%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 80954
18%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 47328
18%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2135.
18%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47401
18%
1926
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Okkola, T. E.
JR 14482
18%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17421
18%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 12132
18%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5034.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 5043.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 21621
18%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 44020
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI1 2449.
18%
1928
Etelä-Savo — Kangasniemi
Okkola, T. E.
JR 21393
18%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VI1 2452.
18%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 23938
18%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 72923
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 70318
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46855
17%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 09274
17%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 73414
17%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 61817
17%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 14293
17%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69104
17%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 55057
17%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 16855
17%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21363
17%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 22255
17%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 47510
17%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 79797
17%
1915
Varsinais-Suomi — Merimasku
Toivonen, Yrjö
JR 14962
16%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55037
16%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 47404
16%
1926
Varsinais-Suomi — Merimasku
Okkola, T. E.
JR 62934
16%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 47201
16%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 71070
16%
1912
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 18835
16%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 69814
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10824
16%
1932
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71347
16%
1936
Häme — Längelmäki
Saario, Sirkka
JR 73205
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73199
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 84405
15%
1914
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Ärfors, Karin
JR 82719
15%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 16556
15%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73117
15%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46978
15%
1926
Häme — Asikkala
Okkola, T. E.
JR 20915
15%
1913
Varsinais-Suomi — Turku
Kalliala, Lauri
JR 46634
15%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 46828
15%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
JR 73181
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 66557
14%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 15889
14%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2134.
14%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57864
14%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4054.
14%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR VI1 2461.
13%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 63655
13%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47569
13%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 73049
13%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46964
12%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 35882
11%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri