JR 13649
86%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13003
67%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13604
62%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74597
59%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 61779
59%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 73796
59%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 1933.
57%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64059
57%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XI 286.
56%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 61439
56%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Putaala, Martti
JR 61751
55%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
JR 27319
54%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 35765
54%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 53448
53%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 1935.
53%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 290.
53%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1938.
53%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1934.
52%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 44614
52%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 63359
51%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 64699
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64012
50%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 14654
50%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61735
50%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
JR 11181
49%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08194
49%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 61388
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Putaala, Martti
JR 39313
48%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 52145
47%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35863
47%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR VIII 4395.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 03383
47%
1963
Uusimaa — Vihti
Cederberg, Aarne
SKVR XII1 1939.
47%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12869
46%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61544
46%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 82428
46%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 47586
46%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 30219
46%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
JR 17321
46%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
JR 82634
45%
1935
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
JR 63415
45%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 3924.
45%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 66732
45%
1939
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Räsänen, Väinö
JR 08828
45%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
SKVR XI 280.
45%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 60731
44%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
SKVR XIII2 6256.
44%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 13441
43%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2607.
43%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Teppo, Hannes
JR 20855
43%
1936
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kaasinen, Isak
JR 50192
43%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 44450
43%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 78907
43%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Tiensuu, Sanni
JR 47777
42%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 50505
42%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR VI1 1839.
42%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Wessman, V. E. V.
SKVR XII1 1932.
42%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60215
41%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 06043
41%
1938
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 84066
41%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
JR 65393
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 05403
41%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 14926
41%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 3926.
40%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 27849
40%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
JR 74636
39%
1964
Pohjois-Savo — Vieremä
Seppälä, Vilho
JR 08696
39%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 05994
39%
1964
Kainuu — Vuolijoki
Harju, Johan K.
JR 78990
38%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
SKVR XIII2 6255.
38%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR VII3 3927.
38%
1913
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
SKVR XII1 1936.
38%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12559
38%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14335
38%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1224.
38%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1937.
38%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27551
37%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR VII3 3929.
37%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
SKVR XIII4 11929.
37%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 69616
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80409
37%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 54088
36%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 76066
36%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
JR 13023
36%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13808
36%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61214
36%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 27721
36%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 11918
36%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75700
36%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 16582
36%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15237
36%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83987
36%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
SKVR X1 1340 α.
35%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1840.
34%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
JR 26027
34%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 60474
34%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR VII3 3928.
34%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 14139
34%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63437
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6257.
34%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XIII4 12078.
34%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 37891
34%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR XI 277.
34%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Yrjänäinen, P.
JR 07063
33%
1938
Kainuu — Kuhmo
Heikkinen, Eetu
JR 61517
33%
1936
Peräpohjola — Kemi
Putaala, Martti
JR 13612
33%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 283.
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 13324
33%
1939
Satakunta — Merikarvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81309
33%
1909
Pohjois-Karjala — Eno; Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Turunen, A.
SKVR XIV 2027.
33%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 44562
33%
1962
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Muuronen, Viktor
JR 00867
33%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
SKVR X1 1346.
32%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 39393
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
SKVR VII3 3925.
32%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3925 a.
32%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 11470
32%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6258.
32%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 41769
32%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 10885
32%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59490
32%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 76373
32%
1959
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 05679
31%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 17042
31%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 27999
31%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 47778
31%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 21994
30%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Kangasharju, Vieno
JR 51617
30%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73770
30%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 44805
30%
1961
Etelä-Karjala — Sakkola
Naskali, Eero
SKVR VI1 1835.
30%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 13742
30%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48865
29%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Paavo-Kallio, Esa
JR 10615
29%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80056
29%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 54023
29%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XIV 2032.
29%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 39601
29%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
SKVR VIII 4900.
29%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XIII4 12193.
29%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 41267
29%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Manninen, Heikki
JR 73361
29%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 4903.
29%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 11713
29%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13520
29%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31952
28%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XIII4 12194.
28%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 4901.
28%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR X2 4342.
28%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XI 2603.
27%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
JR 06436
27%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
JR 12558
27%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00610
27%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 00611
27%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 54237
27%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 12190
27%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45152
26%
1936
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Nevalainen, Väinö
SKVR XIII2 6255 b.
26%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 16673
26%
1944
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54427
26%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 13494
26%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6255 a.
26%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 16069
26%
1943
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76364
26%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 19228
25%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 80059
25%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 54022
25%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 71895
25%
1923
Etelä-Karjala — Viipuri
Salmela, Alfred
JR 53267
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 73102
25%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 80308
25%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 73724
24%
1954
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XI 279.
24%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Avinen, Matti
JR 76340
24%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Summa, Pentti
JR 33219
24%
1950
Häme — Urjala
Kärki, Frans
JR 79474
24%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
JR 72949
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XIII2 6259.
24%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
JR 15044
23%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12191.
23%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 14334
23%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16622
23%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68350
23%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 42408
23%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 66985
23%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
JR 72950
23%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1226.
23%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
SKVR XI 281.
22%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 63236
22%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 35768
22%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
SKVR VI1 1838.
22%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
JR 54130
22%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1278.
22%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1885.
22%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
SKVR XI 2604.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR XIII4 12192.
21%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR X1 1354 α.
21%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
JR 37008
21%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Lampen, E.
JR 33343
21%
1951
Etelä-Karjala — Rautu
Kärki, Frans
SKVR XI 2609.
21%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIII2 6255 c.
21%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR X1 1348.
21%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR VI2 6909.
20%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 57765
20%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4899.
20%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 54339
20%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 67808
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR VI1 2394.
20%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
SKVR X1 1227.
20%
1930
Satakunta — Parkano
Räisä, K.
JR 46016
20%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XI 292.
20%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 11705
20%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2608.
19%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XIII2 6534.
19%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 20834
19%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kaartotie, Juho
SKVR VI1 1836.
19%
1925
Etelä-Savo — Lappee
Tuovinen, Inkeri
JR 13379
19%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54164
19%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VIII 4902.
19%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VI2 6908.
19%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 12777
18%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61433
18%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
JR 65127
18%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 25977
17%
1884
Etelä-Savo
Kinnunen, A.
JR 57654
17%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 284.
17%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 10862
17%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14903
17%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05964
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 44305
17%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Mujunen, Juho
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
16%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 68268
16%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 22225
16%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
SKVR XI 291.
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 80030
15%
1935
Etelä-Karjala — Muolaa
Torikka, Ida
JR 35058
15%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 1277.
15%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09060
15%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 17099
15%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Hänninen, Laina
SKVR XII1 1280.
15%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50941
14%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 275.
14%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 06852
14%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 33251
14%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 57662
14%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63998
14%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Railonsala, Artturi
SKVR XI 278.
13%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Koski, Samuli
SKVR XII1 1276.
13%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11657
13%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36830
11%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
SKVR X1 1344.
10%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho