JR 15442
98%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49832
88%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
88%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 50047
88%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49407
87%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49307
86%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49394
84%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 50124
83%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 19501
82%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
82%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07703
81%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 48967
79%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11024
78%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
78%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
77%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
77%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
77%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
77%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10943
77%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
76%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
74%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
74%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
74%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
74%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63677
74%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 40332
74%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 11002
73%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04076
72%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 49092
72%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10714
72%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
72%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67977
72%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 10696
72%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
72%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65444
72%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49857
72%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 58189
72%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22625
72%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 58391
71%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48980
71%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 22697
71%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 09134
71%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 49517
70%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 14892
70%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65443
70%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 27532
70%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 81236
70%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 22520
69%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15710
69%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56746
69%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39913
69%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 67465
69%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 84354
69%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 82537
68%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 64578
68%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11318
68%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00076
68%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
68%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 17070
68%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 47546
68%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 12838
68%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
67%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07326
67%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 11707
67%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69250
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15280
67%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
67%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
67%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11814
67%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
66%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 15670
66%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
66%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61009
66%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
66%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 44443
66%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 16483
65%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
65%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
65%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
65%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
65%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
65%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 83858
65%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 10588
65%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
65%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 12883
65%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
64%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 11261
64%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66827
64%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR VII3 4088.
64%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 14586
64%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
64%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 65084
64%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 16168
64%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
64%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
64%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08997
64%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 49196
64%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 11569
64%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55502
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10922
63%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
63%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
63%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
63%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
63%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14164
63%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22020
62%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 55677
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07730
62%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 70760
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13408
62%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
62%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
62%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
62%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55521
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11779
62%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50095
62%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 55681
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19384
62%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 20935
62%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 00034
62%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12748
62%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
62%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55512
62%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16662
62%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19118
61%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 65456
61%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 06902
61%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 81761
61%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 15657
61%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80414
61%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 64577
61%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55645
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47419
61%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 12840
61%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13229
61%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
61%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
61%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
61%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55730
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35057
60%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 09273
60%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 14686
60%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
60%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
60%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 18838
60%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 55854
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14542
60%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10517
60%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
60%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22830
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16771
60%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
59%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
59%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50100
59%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11327
59%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
59%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 12128
59%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
59%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
59%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11525
59%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82070
59%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 22852
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55617
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55739
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12841
59%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73896
59%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 14383
59%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15631
59%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
59%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16303
58%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14210
58%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23244
58%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 49186
58%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 55836
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11147
58%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
58%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
58%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
58%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
58%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
58%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
58%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
58%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 14178
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
57%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10976
57%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
57%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
57%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12660
57%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
57%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43890
57%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43007
57%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 49574
57%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11306
57%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
57%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
56%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
56%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 13407
56%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
56%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
56%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 40797
56%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 21944
56%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 08985
56%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 11614
56%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55714
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55858
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64869
56%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 63657
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14216
56%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
56%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 15148
55%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
55%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
55%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12654
55%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
55%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
55%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22508
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57304
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69742
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50140
55%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 66807
55%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 03807
55%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 35121
55%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 13192
55%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
55%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23178
54%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 08982
54%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 33009
54%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 16093
54%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56564
54%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11073
54%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
54%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12842
54%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12243
54%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
54%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
54%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
54%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55872
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72693
54%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 13406
53%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64580
53%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73435
53%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10577
53%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
53%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
53%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 50377
53%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 21359
53%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10323
53%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
53%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 10420
53%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
53%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 49590
53%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 46374
53%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 42081
53%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 08680
52%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 72990
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73145
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
52%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 42534
52%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 16139
52%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
52%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
52%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
52%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
52%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 49546
52%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 52349
52%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60458
52%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 11345
52%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
52%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11162
52%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
52%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57311
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13291
51%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16563
51%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12087
51%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
51%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43884
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 52395
51%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64579
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 42398
51%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
51%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 10587
51%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
51%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
51%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 68504
51%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 14474
51%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15692
51%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84449
51%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 12161
51%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34493
51%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 11377
50%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13713
50%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
50%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
50%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49458
50%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 60366
50%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 64870
50%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10546
50%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33193
50%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 36768
50%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 10547
50%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33925
50%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 47580
50%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 13714
50%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06401
50%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 11591
50%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33781
50%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 16408
49%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65448
49%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 21373
49%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 22545
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12159
49%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
49%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 39515
49%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
49%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
49%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
49%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 14704
49%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
49%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 12715
49%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14640
49%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42379
49%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 35137
49%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 84056
49%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 10440
49%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47470
49%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 11277
49%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
49%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49260
49%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 71855
49%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 11635
49%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
49%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 47928
49%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 49051
49%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 64497
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12160
48%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21197
48%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 21389
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64864
48%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11662
48%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13011
48%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
48%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
48%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63913
48%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 48961
48%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 43613
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 81667
48%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 12594
48%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
48%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
48%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57914
48%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57874
48%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26199
48%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 73404
48%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10852
48%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
48%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 21333
48%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
48%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
48%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
48%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 16300
48%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43667
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68159
48%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 16635
48%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22578
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 73466
48%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 55759
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12974
47%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
47%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80994
47%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 22599
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 43918
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11881
47%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
47%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57274
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48950
47%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64494
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 24790
47%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 12109
47%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65565
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 47371
47%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 64576
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49122
47%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 43681
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57432
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71079
47%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 64506
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64491
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14179
47%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57251
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66012
47%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 63806
47%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 43992
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44133
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 51762
47%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64502
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11063
47%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16262
46%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43635
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46558
46%
1962
Satakunta — Loimaa
Ojala, Sulho
JR 44721
46%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 81093
46%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 42863
46%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 14953
46%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69647
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64867
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47640
46%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 65447
46%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49504
46%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 12158
46%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
46%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
46%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11703
46%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
46%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
46%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 72790
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 26676
46%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 44101
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57936
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16001
46%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70565
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15647
46%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16793
46%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44125
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64573
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 80274
45%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 47422
45%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 70181
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64866
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 18407
45%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 21038
45%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 12244
45%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
45%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33644
45%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 43767
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47245
45%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 26129
45%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 10287
45%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48934
45%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 40824
45%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 64581
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65446
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 12005
45%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
45%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65098
45%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 60420
45%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 08280
45%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 13504
45%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
45%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 64501
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60480
44%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 25564
44%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 07645
44%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 64496
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78971
44%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 43590
44%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 35091
44%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55470
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55895
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64509
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16199
44%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18427
44%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 06159
44%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10189
44%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57231
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12443
44%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70055
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11590
44%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
44%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
44%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 57598
44%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10441
44%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
44%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57965
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07727
44%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 49127
44%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 57886
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64492
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 46096
43%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 64872
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 42074
43%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49563
43%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 15571
43%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57902
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57939
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46740
43%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 16130
43%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44249
43%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 70671
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12563
43%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13910
43%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
43%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35190
43%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11064
43%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
43%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
43%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58480
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80248
43%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 57875
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80115
42%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 20619
42%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 64500
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17140
42%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 57599
42%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15141
42%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69292
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13247
42%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56710
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64572
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65092
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11524
42%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13274
42%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15066
42%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24948
42%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 50166
42%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 57851
42%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60995
42%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64498
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
42%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68130
42%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 37185
42%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 10825
42%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20559
42%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 49495
42%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 64493
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78786
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 63627
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 76106
42%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 49191
42%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 19387
42%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
42%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 64574
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78738
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 21943
41%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 09609
41%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 11488
41%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
41%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11282
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73279
41%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11245
41%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13872
41%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22026
41%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 49372
41%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 16688
41%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4097.
41%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 72742
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57893
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43754
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13010
40%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49418
40%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 67838
40%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 70010
40%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73236
40%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 21614
40%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 80533
40%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 06710
40%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 57865
40%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60345
40%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 65082
40%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57345
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58696
40%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 16188
39%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64571
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49885
39%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50697
39%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 57904
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57922
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16504
39%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73567
39%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 49152
39%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49578
39%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 51504
39%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57381
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64508
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17033
39%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 16372
39%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10408
39%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
38%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57355
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57442
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38304
38%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 70151
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14068
38%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44059
38%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10529
38%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
38%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64868
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65559
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49331
38%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 60248
38%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 47466
38%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 57856
38%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10481
37%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
37%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34548
37%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 28121
37%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 73207
37%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 22641
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 46436
37%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 69610
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13009
37%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57972
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16116
37%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47181
37%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 21615
37%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 65562
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11833
37%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
37%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12016
37%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
37%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70530
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70624
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11059
36%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63826
36%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 70593
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12300
36%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64495
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 42383
36%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 43603
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 40851
36%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 64507
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78822
36%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 29886
35%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 40295
35%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 73737
35%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 65101
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49564
34%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 62396
34%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 72938
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15750
34%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63255
34%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
34%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 65081
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 80885
34%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 46378
34%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 16815
34%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39874
33%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 32882
33%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 47154
33%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 31453
33%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 10785
33%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64490
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15646
33%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28051
33%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 51505
33%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09608
33%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 12514
33%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
33%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46606
33%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 81091
33%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 15788
32%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70435
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70334
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14267
32%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64871
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22236
32%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 11037
32%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
32%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49503
32%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 28303
32%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 28410
32%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 62711
32%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 46187
32%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 01652
32%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 21026
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 46356
31%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 64863
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 68064
31%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 49559
31%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 16030
31%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60447
31%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 53272
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 11950
31%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47187
31%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 78481
31%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
SKVR VII3 4089.
30%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 78596
30%
1935
Etelä-Karjala — Kivennapa
Taponen, Ida
JR 20630
30%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 72960
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 27363
30%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 11413
30%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52400
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14265
30%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55035
30%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 03784
30%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 10791
30%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20663
30%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 75683
30%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 18063
30%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 43855
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55060
29%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 41452
29%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 70960
29%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 15680
29%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34604
29%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 83387
29%
1967
Uusimaa — Helsinki
Virtanen, Leea
JR 19919
29%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 13198
29%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57337
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44118
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65099
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68294
28%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 11411
28%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
28%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49836
28%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 20548
28%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 65097
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2447.
28%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
28%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16433
28%
1943
Häme — Muurame
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58326
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40654
28%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 14730
28%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36773
27%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 11283
27%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2444.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11087
27%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23182
27%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XIII3 7620.
27%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 14829
27%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13557
27%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13558
27%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69649
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57282
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11415
27%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65981
27%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 55046
26%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 49419
26%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 39307
26%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 16505
26%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46609
26%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 57293
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75730
26%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 69663
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13667
25%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09410
25%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 3152.
25%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46658
25%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 65561
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11414
25%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15752
25%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81140
25%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 20556
25%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 49389
25%
1955
Etelä-Savo — Rantasalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 56290
25%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49485
24%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2703.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68479
24%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 19972
24%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 49822
24%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 82544
24%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 43070
24%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 64484
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 76045
23%
1956
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Somerkorpi, Seija
JR 68249
23%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 49410
23%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 47192
23%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 33823
23%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 49395
22%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 11106
22%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49571
22%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15691
22%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82557
22%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 15751
22%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10921
22%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34499
22%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 65450
21%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 80073
21%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 60367
20%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 65102
20%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 26270
20%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 33441
19%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 46667
19%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 39850
18%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 47199
14%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 41009
14%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma