JR 15441
100%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
93%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
93%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00036
92%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 72776
91%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 12836
88%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13403
88%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00095
87%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 10855
86%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
86%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
86%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13710
84%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
84%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
84%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 11269
84%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15147
82%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
82%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
82%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
82%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
82%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
81%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63323
81%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 14221
81%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
81%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10988
81%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10191
80%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
80%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
80%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
80%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
80%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
80%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
80%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
80%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
80%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
80%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16375
80%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1816.
80%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2670.
80%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12155
79%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12156
79%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
79%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
79%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
79%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
79%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70484
79%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22698
79%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16024
79%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
78%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
77%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
77%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11574
77%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
77%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
77%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
77%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63670
77%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 62695
76%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 12335
76%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57564
76%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39305
76%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 11812
76%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12441
76%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
76%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
76%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
76%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
76%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10958
75%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
75%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 63668
75%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11280
75%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14455
75%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12900
75%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
75%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11487
75%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
75%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
75%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70163
75%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15547
74%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
74%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 15714
74%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
74%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57542
73%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08994
73%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 11258
73%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
73%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
73%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
73%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
72%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46645
72%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 16158
72%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
72%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
72%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
72%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
72%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
72%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
72%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
72%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20936
72%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 15258
72%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16127
71%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11072
71%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
71%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47472
71%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 66806
71%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
SKVR VII3 4118.
71%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 15688
71%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11060
71%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13666
71%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
71%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
71%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
71%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13534
70%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15812
70%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
70%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
70%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 61119
70%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 12107
70%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
70%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10551
70%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13276
70%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18533
70%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 16191
70%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12154
70%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
69%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27728
69%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 22582
69%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15464
69%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15748
69%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11949
69%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14957
69%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2664.
69%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22965
68%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
68%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 12004
68%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
68%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
68%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13008
67%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
67%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12698
67%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34551
67%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 27360
67%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 70059
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16417
66%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
66%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49012
66%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 13451
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
66%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10445
66%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06339
66%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10468
65%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
65%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
65%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 13470
65%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
65%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 16664
65%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
65%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
65%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 11523
64%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61915
64%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 14441
64%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
64%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 12712
64%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69659
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12798
64%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
64%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13553
64%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14709
64%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22592
64%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 70849
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2665.
63%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00089
63%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 70716
63%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13554
63%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22629
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64459
63%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16250
62%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
62%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13402
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63816
62%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
JR 12590
62%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
62%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10326
62%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10367
62%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
62%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
62%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
62%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
62%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
61%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12440
61%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
61%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73025
61%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14036
61%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73091
61%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 03546
60%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 12014
60%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11776
60%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49153
60%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 63667
60%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73002
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13620
60%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
60%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
60%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28305
60%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 71854
60%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
SKVR XII1 2621.
59%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2663.
59%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
59%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
JR 11000
59%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13550
59%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
59%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70622
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63669
59%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11257
59%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12157
59%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
59%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
59%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47929
59%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 48965
59%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 69910
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19901
59%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 21414
59%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11969
59%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11971
59%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11259
59%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14891
59%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11160
59%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
59%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15143
59%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09276
58%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR X1 1803 β.
58%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 11972
58%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72696
58%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 19385
58%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
SKVR XII1 2672.
58%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13802
58%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13814
58%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2654.
58%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14271
58%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
57%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10698
57%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11409
57%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
57%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
57%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14270
57%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14275
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
57%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69247
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28124
57%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 10709
57%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11376
57%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
57%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
57%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13870
57%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
57%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2652.
57%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67906
57%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 55811
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64815
57%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73211
56%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11375
56%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
56%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06894
56%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 12336
56%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72819
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR X1 1814.
56%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 14180
56%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14361
56%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2621 α.
56%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81120
56%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 15372
56%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49998
56%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 14758
56%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28974
56%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 69294
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14688
55%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2640.
55%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10757
55%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
55%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11322
55%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
55%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
55%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
55%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
55%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
55%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 49142
55%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49240
55%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
55%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47878
55%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 35162
55%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15918
55%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07705
55%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 55676
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12972
55%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16092
54%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11968
54%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14380
54%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
54%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69766
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14666
54%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 47741
54%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 13401
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74888
54%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
SKVR XII1 2662.
54%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11325
54%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36669
54%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 51548
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
54%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56776
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12242
54%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48923
54%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 64902
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 48983
54%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 21434
54%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 06158
54%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10871
54%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11777
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46186
54%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 11444
54%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12973
54%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
54%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10939
53%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66902
53%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR X1 1796.
53%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 12512
53%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63666
53%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13297
53%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
53%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
53%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70376
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49508
53%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 70430
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11521
53%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2630.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2631.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12630
53%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2627.
52%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2641.
52%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55556
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56292
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72797
52%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11721
52%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10509
52%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
52%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
52%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16163
52%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2626.
52%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2637.
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11778
52%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1812.
51%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 2644.
51%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25579
51%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 47041
51%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 55774
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8321.
51%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 39650
51%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 15729
51%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46632
51%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 33488
51%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 35143
51%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 65461
51%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11660
51%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18071
51%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11970
51%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
51%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
51%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49026
51%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14912
51%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11811
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11813
51%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12442
51%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13908
51%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80563
51%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 57278
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60255
50%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR VII3 4383.
50%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 22522
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11244
50%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18530
50%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 22734
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10541
50%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
50%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10999
50%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
50%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55856
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10974
50%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
50%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49824
50%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 55499
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26060
50%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 14689
50%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
50%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15856
50%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
50%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
50%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70616
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43721
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14111
49%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
49%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46699
49%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 57306
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11410
49%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2634.
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15813
49%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26195
49%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 16326
49%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64907
49%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 55240
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10989
49%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
49%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14954
48%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10430
48%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
48%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10940
48%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
48%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55568
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56909
48%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50108
48%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 15144
48%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
48%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65105
48%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73092
48%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12699
48%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
48%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72850
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10636
48%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15833
48%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45830
48%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 64901
48%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49871
47%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12585
47%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
47%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18133
47%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 15005
47%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56250
47%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69556
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80251
47%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 10550
47%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2625.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2661.
47%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56361
47%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2645.
47%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
47%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
47%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48994
47%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 55866
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57221
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73000
47%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2629.
47%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49804
47%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 10830
47%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15906
47%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2659.
47%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2649.
47%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55653
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22779
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57322
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12588
47%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
47%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10592
46%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
46%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57440
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72743
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 43534
46%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
JR 55513
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15310
46%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78751
46%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 47471
46%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 55658
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56322
46%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
46%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65106
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65107
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12561
46%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
46%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68532
46%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 15278
46%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2653.
46%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57233
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57288
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15787
46%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2635.
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11071
46%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52387
46%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11659
46%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
46%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56902
46%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57384
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35169
45%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 57351
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57374
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57431
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57445
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49019
45%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11190
45%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11937
45%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12299
45%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
45%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56853
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72806
45%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11066
45%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
45%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
45%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49846
45%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 81753
45%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 57521
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72845
45%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 20636
45%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 71275
45%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
SKVR XII1 2671.
45%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10492
45%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14122
45%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
45%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 78501
45%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 44096
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2628.
45%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56200
45%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11830
44%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1801.
44%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
SKVR XII1 2666.
44%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56917
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19466
44%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 22500
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14169
44%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50080
44%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 15146
44%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2660.
44%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13652
44%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35148
44%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47192
44%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 57397
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8326.
44%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 37183
44%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 77260
44%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
SKVR X1 1786.
44%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
SKVR XII1 2642.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70722
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55262
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70534
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56285
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49837
43%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 67482
43%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 40301
43%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 15249
43%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72977
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 82787
43%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 12587
43%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2643.
43%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14035
43%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
43%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 10239
43%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67850
43%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 48849
43%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 50117
43%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 21365
43%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10798
43%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20997
42%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 72989
42%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49264
42%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 83859
42%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 10513
42%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
42%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
42%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64473
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11188
42%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
42%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22564
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 53274
42%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 49882
42%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55945
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63671
42%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 56965
42%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62714
42%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 65978
42%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 58721
42%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 59642
42%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 10406
42%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56873
42%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80275
42%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 26054
42%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 12714
42%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22256
42%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 64903
42%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 20625
41%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 26202
41%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 57313
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11022
41%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14548
41%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14769
41%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70189
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11589
41%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
41%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65455
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 56313
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21151
41%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 55861
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15546
41%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
41%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2675.
41%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60356
41%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 49115
41%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 46442
41%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XII1 2678.
41%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2674.
40%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10483
40%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2673.
40%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44065
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 83863
40%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 27453
40%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 12657
40%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49891
40%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1791 α.
40%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55888
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76418
40%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 64456
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 56681
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15145
40%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18878
40%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 04107
40%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 11720
40%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
40%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 10957
40%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13906
40%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
40%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57832
40%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27371
40%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 07652
39%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 12394
39%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49457
39%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 11522
39%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64476
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10530
39%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21377
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14851
39%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21452
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 14089
39%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2668.
39%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27462
39%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 51309
39%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57495
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06404
38%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 56799
38%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22801
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 73129
38%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57416
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15064
38%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2633.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47242
38%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 55901
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64906
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 15713
38%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52353
38%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65973
38%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 10521
38%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22872
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2657.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23191
38%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 84452
38%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 10773
38%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14187
38%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10910
38%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15933
38%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55820
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11831
37%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14286
37%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8325.
37%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16641
37%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00176
37%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 16226
37%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14545
37%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15786
37%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73059
37%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
37%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 56887
37%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16364
37%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
37%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 55590
36%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21318
36%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 80074
36%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 14382
36%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70765
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 06939
36%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 11575
36%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21952
36%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 83881
36%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 78721
36%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 22172
36%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 69738
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21395
36%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 81819
36%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 56219
35%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65454
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2638.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2667.
35%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14025
35%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58582
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2622 α.
35%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35077
35%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10819
35%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15417
35%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22745
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR VII3 4119.
35%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 68013
35%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 64905
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 44144
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47028
34%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 64477
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16201
34%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83324
34%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 13964
34%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72955
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2646.
34%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43758
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 83395
33%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 57736
33%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49547
33%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11034
33%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43786
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14160
33%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43976
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15309
33%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2639.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49429
32%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2658.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81119
32%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 73280
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 23009
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57756
32%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3057.
32%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65962
32%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2655.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47517
32%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 49287
32%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 46852
32%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2632.
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72777
32%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 8323.
32%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55084
31%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 80114
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 15866
31%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22787
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2636.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17408
31%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 12241
31%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2648.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68475
31%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 57364
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58559
31%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84485
31%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 65974
31%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 26438
31%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 62397
31%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
SKVR XIII4 12490.
30%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 21353
30%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 50036
30%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 73563
30%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 14547
30%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81842
30%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 11230
30%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12987
30%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
30%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14873
30%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47458
29%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 73464
29%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2155.
29%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 05998
29%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 13813
29%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68618
29%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 05799
29%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
SKVR X1 1811.
28%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 56687
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78799
28%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 43619
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 20994
28%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 58302
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21328
28%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12589
28%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35194
28%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47439
27%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 44040
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58197
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18224
27%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
JR 44826
27%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 49313
27%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 58548
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61251
27%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 32197
27%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 13533
27%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20995
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 52396
26%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 28315
26%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 49686
26%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 18405
26%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 12586
26%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58267
26%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50081
26%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 64475
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 18060
26%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 64474
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49813
26%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2623.
26%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14064
25%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2656.
25%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09441
25%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 2647.
25%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10710
25%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12747
25%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
25%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
25%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15924
25%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63943
25%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 72824
25%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 8324.
25%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22704
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 48978
24%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2650.
24%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57815
24%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64472
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 58230
24%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58372
24%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15569
23%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10570
23%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78767
23%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14456
23%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09426
23%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 73235
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 57693
22%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68613
22%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 56689
22%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13907
22%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64480
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2651.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20996
20%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 56700
20%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11134
18%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
13%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.