JR 12748
91%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
87%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
87%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
86%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11306
83%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
82%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12243
82%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
81%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
80%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00076
80%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 21944
80%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 00050
79%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 14586
79%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00093
78%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 67465
78%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 82070
78%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 15657
78%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
78%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
77%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
76%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
76%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
76%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
75%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
75%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 15142
73%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
73%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
72%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
72%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00034
72%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 11880
72%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
72%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
72%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
71%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
71%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
71%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 12591
71%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
71%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10420
70%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
70%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 12840
70%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
70%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
70%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49127
70%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 14365
69%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
69%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
69%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 10714
69%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
69%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
69%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13706
69%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63677
69%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12339
68%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
68%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47546
68%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 10976
68%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
68%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
68%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58189
68%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11162
68%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
68%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
68%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
67%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20935
67%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 13408
67%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
67%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11318
67%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
66%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 11779
66%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
66%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
66%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
66%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
66%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
65%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
65%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 15670
65%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
65%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
65%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
65%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
64%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12244
64%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
64%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13910
64%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
64%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
64%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
64%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
64%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
63%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 07730
63%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 11125
63%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
63%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11525
63%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14686
62%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11814
62%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
62%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
62%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68504
62%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 35091
62%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 14179
62%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
62%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 26676
62%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 11707
62%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
62%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
62%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 07703
62%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 13803
62%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
61%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 10943
61%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
61%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
61%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57599
60%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11614
60%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
60%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
60%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 10290
60%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
60%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
60%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48961
59%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 58525
59%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50047
59%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
59%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
59%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11775
59%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11059
59%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
59%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 19501
58%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
58%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
58%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
58%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
58%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10440
58%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
58%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 49407
58%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 12917
58%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
58%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11345
57%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
57%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33009
57%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 10517
57%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
57%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
57%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 50377
57%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 68525
57%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 47419
57%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 16300
57%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
57%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46374
57%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 15631
57%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43007
57%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 57304
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42534
57%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 12930
57%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
57%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12443
56%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
56%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16662
56%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
56%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 25564
56%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 10696
56%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
56%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
56%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
56%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
56%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 61914
55%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 15299
55%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65446
55%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11881
55%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
55%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47580
55%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 63806
55%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 50124
55%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 13407
55%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13192
55%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49517
55%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 13714
55%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
55%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
55%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57311
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 84056
55%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 16648
55%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46187
54%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 72693
54%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 14178
54%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
54%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 49080
54%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 12159
54%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
54%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
54%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49394
54%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 42379
54%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 12087
54%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
54%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80885
54%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 67977
53%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 21197
53%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 11661
53%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
53%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 51762
53%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51504
53%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15141
53%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10588
53%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66012
53%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 22852
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64581
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 26129
52%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 64872
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11088
52%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
52%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
52%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 15280
52%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52395
52%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57274
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34040
52%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 11524
52%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16504
51%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10962
51%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08985
51%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 14164
51%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
51%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 73279
51%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 57251
51%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14383
50%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73896
50%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 16688
50%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
50%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
50%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
50%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 11036
50%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15680
50%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
50%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84449
50%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 49186
50%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 36768
50%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 11868
50%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
49%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 35137
49%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49563
49%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 33929
49%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 16408
49%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64571
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22830
49%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14360
49%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11147
49%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
49%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
49%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16563
48%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60458
48%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 23178
48%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 19384
48%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 12715
48%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80115
48%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 47422
48%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 16771
48%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13247
48%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13010
48%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82537
48%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 73207
48%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 60366
48%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 64499
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10323
47%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
47%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
47%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60480
47%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 40851
47%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 47928
47%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 73435
47%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10922
47%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33193
47%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 08997
47%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 06401
47%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 57851
47%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09134
47%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 12514
47%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
47%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27363
47%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 73567
47%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 04076
47%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 07326
47%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 16303
47%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
46%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
46%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 21972
46%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 64863
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 50100
46%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 84354
46%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 24790
46%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 11073
46%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47371
46%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 13653
46%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13713
45%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12660
45%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
45%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57432
45%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12161
45%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
45%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
45%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70151
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 42863
45%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 65447
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 57902
45%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12842
45%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
45%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57965
45%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81667
45%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 64497
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69647
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12109
45%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57893
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64578
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65444
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 22545
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 61009
44%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
44%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
44%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 57886
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66807
44%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 14953
44%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57972
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10825
44%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49503
44%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 16271
44%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
43%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 71855
43%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 80533
43%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 11833
43%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
43%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49152
43%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 57231
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65448
43%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 23244
43%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 13406
43%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
43%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63325
43%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 16815
43%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33925
43%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 22508
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64496
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15066
43%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17070
43%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 16262
42%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16199
42%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11106
42%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65443
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 49857
42%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 48980
42%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 39307
42%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 56746
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10786
42%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57904
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65981
42%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 15953
42%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57939
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22625
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 27532
42%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 72790
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 47181
41%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 47245
41%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 64509
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65098
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64577
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63255
41%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 15718
41%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64494
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65084
41%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 69250
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09273
41%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 49372
41%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 49196
41%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 57914
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16168
41%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18407
40%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 49485
40%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 08982
40%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 46378
40%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 63826
40%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13009
40%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
40%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75683
40%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 44443
40%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 11591
40%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62396
40%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 49260
40%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 64579
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10587
39%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12974
39%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
39%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
39%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
39%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55502
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80994
39%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 55730
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57922
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34548
39%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 10753
39%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
39%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22020
39%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 14640
39%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
39%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 22520
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55677
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78971
39%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 57874
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55617
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64501
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 42786
39%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 49546
39%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55521
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13229
39%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63913
39%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 55681
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64870
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 63627
38%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 26199
38%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 80414
38%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 35057
38%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55512
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55739
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64869
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10546
38%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14474
38%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
38%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
38%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
38%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
38%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49504
38%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 11377
38%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55645
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81761
38%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 07645
38%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 16514
38%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10287
38%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10791
38%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72742
37%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 42081
37%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 55714
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33644
37%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 11662
37%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
37%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
37%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55759
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46658
37%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 49458
37%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 48934
37%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49051
37%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 16001
37%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12594
37%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81093
37%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 64580
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57936
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10189
37%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58480
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22599
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11282
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11277
37%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
37%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46606
37%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 64493
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70055
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22578
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64867
36%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 06159
36%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 13504
36%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60248
36%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 01652
36%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 13011
36%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07727
36%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 64502
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47470
36%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49331
36%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 11064
36%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40295
36%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 64491
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
36%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15571
36%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70671
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49122
36%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57865
36%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34493
36%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 08280
36%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 57875
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22641
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57598
35%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11703
35%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
35%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12158
35%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
35%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49885
35%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 80274
35%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 55943
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09609
35%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
SKVR VII3 4097.
35%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 56710
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18838
35%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 58696
35%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 69913
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 76106
35%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 20559
35%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 42074
35%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 68159
35%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 10441
35%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
35%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55858
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70181
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11590
35%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
35%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
35%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 73737
35%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 40824
35%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 22026
35%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 55854
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46740
34%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 19118
34%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 17140
34%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 06902
34%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 64573
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 50095
34%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 60420
34%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 70760
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49578
34%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55870
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67838
34%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 13872
34%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14068
34%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64506
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55035
33%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 73145
33%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73236
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 15692
33%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16635
33%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06710
33%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 49590
33%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 03807
33%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 64492
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55836
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64576
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57345
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47466
33%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 19387
33%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 12563
33%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
33%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46609
33%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 24948
33%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 50166
33%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
33%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64498
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 68130
33%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 65085
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 46371
33%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 70565
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35190
33%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 69292
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72990
32%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 33781
32%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 13274
32%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64508
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64574
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 56564
32%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57381
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78786
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 37185
32%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 16793
32%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38304
32%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 65092
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 78738
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 46436
32%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 49191
32%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 57442
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57355
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08680
32%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 17033
32%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 12905
32%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64572
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14970
32%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10481
32%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
32%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
32%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 43884
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 50140
31%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65565
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11488
31%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
31%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 64495
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65082
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10408
31%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12016
31%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
31%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46096
31%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 70624
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43890
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16372
31%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52349
31%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49564
30%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 15750
30%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11605
30%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
30%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63824
30%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10529
30%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
30%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64868
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65559
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73466
30%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 57856
30%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16188
30%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50697
30%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 64866
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 28121
30%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 20619
30%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 12300
30%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42383
30%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 15646
30%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64490
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14600
30%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49418
30%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 55872
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64507
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 42101
29%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70530
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72938
29%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65456
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 09608
29%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 51505
29%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70435
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 31453
28%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 69610
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16116
28%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
28%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 39874
28%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 21359
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 47154
28%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 44118
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65101
27%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73404
27%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VII3 4089.
27%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 47187
27%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 49836
27%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 16139
27%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16304
27%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
27%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 57259
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70593
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 52400
27%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 81091
27%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 78822
26%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64871
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 20630
26%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 78481
26%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 64452
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49389
26%
1955
Etelä-Savo — Rantasalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 70010
26%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11037
26%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
26%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46356
26%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 53272
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 21038
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 28303
26%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 13198
26%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44249
26%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 49559
26%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65081
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 62711
25%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 20548
25%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 11414
25%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64500
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 68064
25%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 10785
25%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65561
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11950
25%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21373
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 16030
25%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8303.
25%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 18427
25%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 49827
25%
1956
Varsinais-Suomi — Maaria
Paavolainen, Oma Martti
JR 20663
25%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 70334
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15752
24%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47365
24%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Okkola, T. E.
JR 43635
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43613
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 42124
24%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 21389
24%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 40654
24%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 69649
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16762
24%
1944
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60453
24%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 11283
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34604
24%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 65562
24%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 60345
24%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 18063
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 21333
23%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
23%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
23%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
23%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
23%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
23%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 80073
23%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 32882
23%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 81668
23%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 14267
23%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55601
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43918
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 33823
23%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 60447
23%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 71079
23%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
ERA II 2, 423 (2)
23%
1928
Tartumaa — Rannu
Tampere, Herbert
JR 65099
23%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 69663
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43681
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68249
23%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 23182
23%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 06952
23%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 43855
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43992
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 19919
23%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 42399
23%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 44133
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57337
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44721
22%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 68294
22%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 14730
22%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65097
22%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 44101
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49395
22%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 75730
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 80248
22%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 57937
22%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44125
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16505
22%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14265
22%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
ERA II 2, 271 (3)
22%
1928
Võrumaa — Hargla
Tampere, Herbert
JR 43767
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 75724
21%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
ERA II 186, 332/3 (7)
21%
1938
Tartumaa — Rannu
Kärp, Ed.
JR 11413
21%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16249
21%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19972
21%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 36773
21%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 55060
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 2447.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
21%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65450
21%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 44059
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 50107
21%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 14266
21%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41452
21%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 13557
21%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13558
21%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55488
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55522
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55534
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49419
20%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 11245
20%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11411
20%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
20%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09007
20%
1963
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 13618
20%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57282
20%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68479
20%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 13667
20%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2444.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11415
20%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23184
20%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
ERA II 2, 281 (2)
20%
1928
Võrumaa — Hargla
Tampere, Herbert
JR 46667
20%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 49571
19%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 42436
19%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 15751
19%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43070
19%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 64484
19%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49822
19%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 48986
19%
1954
Etelä-Savo — Joroinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 72960
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11087
19%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10170
18%
1924
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14829
18%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03784
18%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 50799
18%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 11642
18%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13393
18%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31473
18%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 49239
18%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11473
18%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22236
18%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 76045
18%
1956
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Somerkorpi, Seija
JR 33441
18%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XII1 2703.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50086
18%
1956
Uusimaa — Kotka
Paavolainen, Oma Martti
JR 47743
17%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 65102
17%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 73405
17%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 34499
17%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 40660
17%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 65560
16%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 47199
16%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 65100
15%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 39850
15%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 26142
15%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 82557
14%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 41009
10%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma