JR 13352
89%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12898
43%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64894
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14104
39%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10692
36%
1932
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21546
36%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 42117
36%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 64457
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 3250.
35%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64458
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60355
35%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 2566.
35%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64824
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2544.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42883
34%
1912
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
JR 64557
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64807
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2553.
33%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 11173
33%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11752
33%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14645
33%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14840
33%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15035
33%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55652
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64444
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12583
31%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64811
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64925
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2575.
30%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14820
30%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14461
30%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65069
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 3253.
29%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57023
29%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57706
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64432
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64439
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64442
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64450
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64920
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65119
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65129
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10526
29%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14336
29%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2512.
29%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42882
29%
1912
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
JR 72843
29%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10802
29%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2515.
29%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2517.
29%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49190
28%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 21008
28%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11098
28%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11153
28%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15878
27%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2510.
27%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15438
27%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65123
27%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2501.
27%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11275
27%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2537.
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22662
26%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10476
26%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15731
25%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60481
25%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 63652
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2567.
25%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18629
25%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 49336
25%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 55723
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12721
24%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15072
24%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73122
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65374
24%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14867
24%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3255.
24%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15245
24%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2572.
23%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57721
23%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57734
23%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14044
23%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4469.
23%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 58204
23%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15746
23%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14096
23%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10969
22%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15724
22%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64842
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
ERA II 69, 428 (13)
22%
1933
Pärnumaa — Pärnu l.
Poolak, Elfrosiinia
JR 35122
22%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15711
22%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07180
21%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 65128
21%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57033
21%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2554.
21%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7655.
21%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 64327
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 3365.
20%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
E 52515 (25)
20%
1922
Harjumaa — Tallinn
Ariste (Berg), Paul
ERA II 214, 274 (87)
20%
1939
Pärnumaa — Halliste
Laev, Laine
JR 46441
20%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 63324
20%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 3248.
20%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3256.
20%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 38298
20%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
SKVR XII1 2679.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65385
19%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11302
19%
1932
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X2 3280.
19%
1930
Satakunta — Siikainen
Helomaa, Kyllikki
JR 16263
19%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1730.
19%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 55069
19%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 44730
19%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 21007
19%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
ERA II 106, 644 (22)
19%
1935
Võrumaa — Urvaste
Räst, Õie
JR 65127
18%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22369
18%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 61479
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 11326
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57619
18%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4159.
18%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Niittylahden kansanopisto
JR 71372
18%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
JR 81813
18%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
SKVR IX3 388.
17%
1913
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 64785
17%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65442
17%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10672
17%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21324
17%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 13691
17%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43801
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73053
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73004
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 50052
17%
1956
Uusimaa — Sipoo
Paavolainen, Oma Martti
JR 22692
17%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 25615
17%
1940
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kettunen, Vilho
JR 10475
16%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14043
16%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55093
16%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 346.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Saariluoma, Vilho
ERA II 147, 696 (52)
16%
1938
Läänemaa — Märjamaa
Luts, Salme
JR 33982
16%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
SKVR IX1 2984.
16%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72969
16%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15567
15%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64802
15%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 80563
14%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 23800
14%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 65570
14%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 58490
14%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14961
14%
1939
Satakunta — Tottijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15770
13%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 2386.
13%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 47184
13%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 79797
13%
1915
Varsinais-Suomi — Merimasku
Toivonen, Yrjö
SKVR VIII 4992.
12%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR IX3 420.
12%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 47179
12%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 20996
12%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XI 722.
11%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Nurmio, M.
SKVR IX3 427.
10%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna