JR 13405
89%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
67%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
67%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
67%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67977
64%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 13407
62%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13406
62%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
61%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
60%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
60%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 14365
60%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19501
60%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
60%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07730
60%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 10696
59%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
59%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50047
59%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
59%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
59%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11687
58%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
58%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 40797
58%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 49407
58%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 67465
57%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 49394
56%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 15531
56%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
56%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
56%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
56%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12840
56%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
56%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
55%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07703
55%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 22697
55%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 50124
55%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10943
55%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
55%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
55%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19384
54%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 11002
54%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
54%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12068
54%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
54%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
54%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
54%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
54%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
53%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
53%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 15442
52%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10867
52%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
52%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10588
52%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14908
52%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
52%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
52%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
52%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
52%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12243
51%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12883
51%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
51%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11345
51%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
51%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63677
51%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11318
51%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
51%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
50%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14164
50%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
50%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
50%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 11661
50%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
50%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
50%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58189
50%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12244
50%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
50%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15280
50%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
50%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
50%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 10962
50%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
49%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
49%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
49%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
49%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10714
49%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
49%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
49%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 13815
49%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
49%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
49%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 15373
48%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
48%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
48%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11880
48%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
48%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49857
48%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 16373
48%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13803
48%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47546
48%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 11868
48%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
48%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 40725
48%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 10517
48%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
48%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
48%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
47%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
47%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
47%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
47%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
47%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12128
47%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
47%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
47%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
47%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11814
47%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
47%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11147
47%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
47%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
47%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20935
47%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 10976
47%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
47%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11525
47%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04076
47%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 14686
47%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
46%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
46%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
46%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
46%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82537
46%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 14178
46%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
46%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
46%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4088.
46%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 11779
46%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16168
46%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
46%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
46%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 09134
45%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 27532
45%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 42786
45%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 84449
45%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 49574
45%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 07326
45%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 11306
45%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22508
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56746
45%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49080
45%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 16303
45%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
45%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
45%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00093
45%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 57902
45%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13010
45%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
44%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 16271
44%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50100
44%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49546
44%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13653
44%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82070
44%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 12748
44%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
44%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61009
44%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
44%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
44%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 55739
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70617
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11162
43%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
43%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55502
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14384
43%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
43%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 55512
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12660
43%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
43%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12749
43%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
43%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11614
43%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
43%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55645
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22625
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14604
43%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14383
43%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65084
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 35121
43%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16597
42%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44443
42%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 55521
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55677
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55681
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17070
42%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 13192
42%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
42%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
42%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22520
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15631
42%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66012
42%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 73896
42%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 10440
42%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
42%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60458
42%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 10420
42%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
42%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49517
41%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 10852
41%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09273
41%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 03807
41%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 64578
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16648
41%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15657
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
41%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 55730
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55836
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16662
41%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
41%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 69250
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10547
40%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
40%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55617
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15647
40%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
40%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 26676
40%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 13229
40%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10546
40%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
40%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
40%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 55714
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57874
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65444
40%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 80414
40%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 23244
40%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 16300
40%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10287
39%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
39%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52395
39%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 33009
39%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 81667
39%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 15718
39%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69742
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11775
39%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66807
39%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 13009
39%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
39%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55943
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55854
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57914
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10189
39%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49504
39%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 12109
38%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08985
38%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 70593
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13504
38%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64577
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22830
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55858
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35057
38%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 84354
38%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 22852
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49260
38%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 10922
38%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
38%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08982
38%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 56710
38%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36768
38%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 57886
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64869
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22020
38%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 15141
38%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69647
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48934
38%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11059
38%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
38%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63913
38%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 49122
38%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 21197
38%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 12974
38%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
38%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55759
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65443
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 80994
38%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 57875
37%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43007
37%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
37%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
37%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 81761
37%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 10587
37%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
37%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26129
37%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 47371
37%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 48961
37%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 08680
37%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 11703
37%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
37%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80274
37%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 16093
37%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42534
37%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 69913
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33644
37%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 14474
37%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26199
37%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 20559
36%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 68504
36%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 25564
36%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 46740
36%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 35091
36%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 72790
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10577
36%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
36%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
36%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 70760
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12443
36%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11036
36%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11591
36%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
36%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
36%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
36%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
36%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
36%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 18838
36%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 57965
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10323
36%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
36%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
36%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
36%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 57599
36%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64573
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 61914
36%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 84056
36%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 57939
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14640
36%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
36%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22599
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16563
36%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57598
36%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47640
36%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 11073
36%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
36%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
36%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 64497
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73435
36%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11881
36%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
36%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42081
36%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 22545
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22578
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12087
35%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
35%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73567
35%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 50095
35%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 33925
35%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 11662
35%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
35%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
35%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47580
35%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 70565
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49051
35%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 42863
35%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 72693
35%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 19118
35%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 23178
35%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 11277
35%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
35%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07645
35%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 16001
35%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70671
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12594
35%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
35%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49458
35%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 57893
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64499
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78971
35%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 42379
35%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 64580
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81093
35%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11282
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47470
35%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 13713
35%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13714
35%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57936
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57304
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
35%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12159
35%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13247
35%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
35%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56564
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19387
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
35%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 13011
35%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55932
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70055
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70151
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12161
34%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16504
34%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
34%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 57972
34%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12160
34%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
34%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 49495
34%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 83536
34%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 06159
34%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 06902
34%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 11064
34%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
34%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51762
34%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63657
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 08997
34%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
34%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 06401
34%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 64502
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15299
34%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15571
34%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08280
34%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 65092
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65565
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4097.
34%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 55872
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42074
34%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 64491
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 16793
34%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64581
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 28837
33%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 57251
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58097
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57274
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10481
33%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
33%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
33%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46096
33%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 51504
33%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49590
33%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 60480
33%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 34493
33%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 16815
33%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49196
33%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 68159
33%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 72742
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 09609
33%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 42864
33%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 58480
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57922
33%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12158
33%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
33%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11590
33%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
33%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
33%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 39640
33%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 58696
33%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 70181
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49372
33%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 22026
33%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 16372
32%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33193
32%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 63627
32%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64496
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64579
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70624
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 40824
32%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 33781
32%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 10441
32%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
32%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57231
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57856
32%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76106
32%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 13872
32%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43890
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 15750
32%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64492
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60420
32%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 34040
32%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 16635
32%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
32%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50697
32%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 69292
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15692
32%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47422
32%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 34548
32%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 28121
32%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 57904
32%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13502
32%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
32%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 43590
31%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 12339
31%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73145
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 67838
31%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 64576
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65098
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 06710
31%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 47466
31%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 37185
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 63806
31%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 12715
31%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50140
31%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 15680
31%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49331
31%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 07727
31%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 64507
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70530
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60345
31%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 57345
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
31%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12563
31%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
31%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64574
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 24948
31%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 13910
31%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50166
31%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
31%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
31%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 72990
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 20619
31%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 16199
31%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13274
31%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46187
31%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 78786
30%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 80533
30%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 16262
30%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40851
30%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 35190
30%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 57865
30%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47928
30%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 46436
30%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 51505
30%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57381
30%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69610
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73737
30%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 16408
30%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49127
30%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49191
30%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
30%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 63826
30%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 52349
30%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 65456
30%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 17033
30%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 80885
30%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 57442
30%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80115
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 64493
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 38304
30%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 57355
30%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
30%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64572
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 39874
29%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 73236
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 49563
29%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49578
29%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11488
29%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
29%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64508
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 46138
29%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 78738
29%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 65082
29%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 21359
29%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 47187
29%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 49564
29%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 73279
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 10408
29%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
29%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 57851
28%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18407
28%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 10529
28%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
28%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64868
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65446
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65559
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73466
28%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 16188
28%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72695
28%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 14068
28%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16139
28%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55470
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15646
28%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75683
28%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 12016
28%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12300
28%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
28%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52400
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64571
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64866
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 44249
27%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 46356
27%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 09608
27%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 64490
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65081
27%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13198
27%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70010
27%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73207
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 11833
27%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
27%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73404
27%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 40295
27%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 43884
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 64509
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70435
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78822
26%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 44133
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21038
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 64867
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 21373
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10786
26%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16030
26%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16116
26%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4089.
26%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 20663
26%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 40654
26%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 17140
26%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 69649
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43613
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 24790
25%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 46558
25%
1962
Satakunta — Loimaa
Ojala, Sulho
JR 21389
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63255
25%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
25%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 64501
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 34604
25%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 42383
25%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 10825
25%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65101
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 69663
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15066
25%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21333
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
25%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 18427
25%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 31453
25%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 47181
25%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 22641
25%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64871
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 46606
24%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 78481
24%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 73505
24%
1944
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 71079
24%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 43635
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 53272
24%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 62396
24%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 43918
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 01652
24%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 28303
24%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 15752
24%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43681
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72938
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 27363
24%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 43992
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55895
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16688
24%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81095
24%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11037
24%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
24%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12514
24%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
24%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81091
23%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 44721
23%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 62711
23%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 11950
23%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44101
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11245
23%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64500
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16505
23%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43754
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 20630
23%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 11973
23%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20548
23%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 10791
23%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60248
23%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 70960
23%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 75730
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 36773
22%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 46378
22%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 64872
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 44125
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68064
22%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 11283
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46658
22%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 47154
22%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 36612
22%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
JR 43767
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65562
22%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11974
22%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21943
22%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 10785
22%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70334
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14267
22%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49485
22%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 32882
22%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 18063
21%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 64495
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43715
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16762
21%
1944
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64863
21%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 83387
21%
1967
Uusimaa — Helsinki
Virtanen, Leea
JR 12072
21%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
21%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 14265
21%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65099
21%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 60447
21%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
E 52517 (29h)
21%
1922
Harjumaa — Tallinn; Tartumaa — Tartu-Maarja
Ariste (Berg), Paul
JR 70436
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15751
21%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39307
21%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
SKVR XII1 2449.
21%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21614
21%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 43860
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57337
21%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68249
20%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 44059
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68294
20%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 64484
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
ERA II 2, 271 (3)
20%
1928
Võrumaa — Hargla
Tampere, Herbert
JR 46609
20%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 56203
20%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8303.
20%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 11414
20%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13447
20%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80248
20%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
ERA II 299, 384 (102)
20%
0
None
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
ERA II 299, 469 (360)
20%
0
None
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
JR 43603
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65097
20%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49822
20%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 47365
20%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Okkola, T. E.
JR 65981
19%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 11653
19%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13383
19%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14730
19%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33441
19%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 22236
19%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 11415
19%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11106
19%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12879
19%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17371
18%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 80073
18%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 47192
18%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 68479
18%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 13667
18%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15788
18%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72960
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46667
17%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 34499
16%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR XII1 3152.
16%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys