JR 12838
82%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13406
78%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67977
78%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 13407
75%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
74%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
69%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
69%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19501
67%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
67%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12842
67%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
67%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49307
66%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 11661
66%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
65%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12839
65%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50047
65%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12883
65%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49832
65%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
65%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 10696
65%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
65%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
64%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
64%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
64%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11345
64%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
64%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11002
63%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49407
63%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 15373
63%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
63%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 12631
62%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
62%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14770
62%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49394
62%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 12591
62%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
62%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
62%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
62%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 20935
62%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 10867
62%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
62%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19384
61%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 14908
61%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
61%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
61%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11814
61%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07703
61%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 13400
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50124
61%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10943
60%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
60%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4088.
60%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 10588
60%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
60%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10976
60%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
60%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
60%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 40332
60%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 49092
60%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12068
60%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14178
60%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
59%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13010
59%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
59%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
59%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 12917
59%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
59%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
58%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11162
58%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
58%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
58%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
58%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 14164
58%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67465
58%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 14033
58%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
57%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
57%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
57%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
57%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68525
56%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 58391
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63677
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11318
56%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14686
56%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
56%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57902
56%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82070
56%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 83858
56%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 21944
56%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 12243
56%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
56%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
55%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
55%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
55%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58189
55%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15280
55%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12840
55%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
55%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26676
55%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 10962
55%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
54%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
54%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
54%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47546
54%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 14210
54%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
54%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
54%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
54%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10714
54%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
54%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
54%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11261
54%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84449
54%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 72775
54%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 22697
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57599
53%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42401
53%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 11525
53%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
53%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
53%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49857
53%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 35091
53%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 48961
53%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11779
53%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
52%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10517
52%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
52%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49546
52%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13803
52%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13009
52%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
52%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
52%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 61914
52%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 04076
52%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 11147
52%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
52%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
52%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
52%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 56746
51%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82537
51%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 12128
51%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
51%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
51%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
51%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 16168
51%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57874
51%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13291
51%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
51%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 16771
51%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
51%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09134
51%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 16662
50%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27532
50%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 42786
50%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 16719
50%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55739
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58097
50%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07326
50%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 12443
50%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
50%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12660
50%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14953
50%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22508
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14384
50%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55502
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14586
50%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
50%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
50%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55512
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55645
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00009
49%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
49%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
49%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
49%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 07730
49%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 16303
49%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12109
49%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50100
49%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 58525
49%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12005
49%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62686
49%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 14383
49%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55521
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35121
49%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 44443
49%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 55677
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11306
49%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55681
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12901
49%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00093
49%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 22520
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 47419
48%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 60458
48%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 39913
48%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 12748
48%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
48%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
48%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
48%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
48%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
48%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22625
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12244
48%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
48%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65084
48%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 03807
47%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 39677
47%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 57886
47%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61009
47%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
47%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
47%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 15631
47%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55730
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10852
47%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
47%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
47%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55836
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17070
47%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 55714
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12749
47%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
47%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
47%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08985
46%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 51504
46%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55943
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73896
46%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 13192
46%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57893
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36768
46%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 15647
46%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57965
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49517
46%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 64578
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11063
46%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
45%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
45%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
45%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
45%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69250
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11775
45%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
45%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56710
45%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22852
45%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 16504
45%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
45%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 70593
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14604
45%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10546
45%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16815
45%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
45%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09273
45%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 55617
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55854
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33929
45%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 80994
45%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 13229
44%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70151
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55858
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80414
44%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 10287
44%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
44%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65444
44%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 57972
44%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52395
44%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 33009
44%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 81667
44%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 23244
44%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 69742
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55870
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11377
43%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20559
43%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 16408
43%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57922
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64577
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11059
43%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13910
43%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
43%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10420
43%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10440
43%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63913
43%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 33644
43%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 49327
43%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 73567
43%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 10189
43%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49504
43%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 08982
43%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 26129
43%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 15657
43%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13504
43%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57914
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22578
43%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22599
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22830
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14474
42%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35057
42%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55759
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66807
42%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 13247
42%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10922
42%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25564
42%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 11614
42%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
42%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
42%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22020
42%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 69647
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48934
42%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 70565
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70760
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 84354
42%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 49122
42%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 21197
42%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 12974
42%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
42%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
42%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65443
42%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 57875
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57936
42%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43007
42%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
42%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 50377
42%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 34548
42%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 81761
42%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 22545
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10587
41%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
41%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49260
41%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 68504
41%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 81093
41%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 47371
41%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 63806
41%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16514
41%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70055
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10323
41%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11703
41%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
41%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80274
41%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 16793
41%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47640
41%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 42534
41%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 08680
41%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 69913
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11277
41%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
41%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49563
41%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 46740
41%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 64869
41%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 72790
40%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 21972
40%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 47245
40%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 22536
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
40%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
40%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
40%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
40%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
40%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 55932
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73435
40%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 18838
40%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 64573
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10753
40%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
40%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
40%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 84056
40%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 46096
40%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 14640
40%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51762
40%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16563
40%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57598
40%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26199
40%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 11073
40%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33193
40%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 42398
40%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
40%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42081
40%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49458
39%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 12087
39%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
39%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
39%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
39%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
39%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16445
39%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33925
39%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 50095
39%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 11662
39%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
39%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47580
39%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 49051
39%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 42863
39%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 57939
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72693
39%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 19118
39%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 55872
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07645
39%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 16001
39%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70671
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12594
39%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
39%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 42379
39%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 60480
39%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64497
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78971
39%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 11282
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13713
39%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13714
39%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23178
39%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 57304
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12159
39%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
39%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
39%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 56564
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12161
38%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
38%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
38%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 66012
38%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 83536
38%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 06159
38%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 19387
38%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 13011
38%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08997
38%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
38%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 64580
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06401
38%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 64502
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47470
38%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 67838
38%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 11064
38%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08280
38%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 57904
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4097.
37%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 70181
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28837
37%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 06902
37%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 11106
37%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
37%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65092
37%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 13274
37%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57251
37%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57274
37%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42074
37%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 64491
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65565
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 10481
37%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
37%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15571
37%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63657
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 72742
37%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 09609
37%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 58480
37%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11881
37%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12158
37%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
37%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
37%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
36%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 40824
36%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 34493
36%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 49196
36%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 49372
36%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 22026
36%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 49331
36%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 11590
36%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
36%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16372
36%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
36%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 68159
36%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 70530
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70624
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47422
36%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 49590
36%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10441
36%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
36%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39307
36%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 80115
36%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 20619
36%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 58696
36%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 73737
36%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 57231
36%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57856
36%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64579
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 76106
36%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 43890
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 35190
35%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 60420
35%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64496
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 33781
35%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 50697
35%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 69292
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49127
35%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 13872
35%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64492
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16635
35%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
35%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 40851
35%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 63826
35%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15750
35%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06710
35%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 43590
35%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 22641
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12715
35%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15692
35%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15953
35%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50140
35%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 16188
35%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
35%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 65098
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 37185
34%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 57345
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
34%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64870
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12563
34%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
34%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73145
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64576
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47466
34%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 65456
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 69610
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78786
34%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64507
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60345
34%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 64574
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 80885
34%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 24948
34%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 50166
34%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 57865
34%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60995
34%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
34%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
34%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 55470
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46187
34%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 47928
34%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 63255
34%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
34%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 72990
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 57381
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07727
33%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 49191
33%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 15680
33%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80533
33%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 16262
33%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57442
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63627
33%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 17033
33%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 73279
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 38304
33%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 65446
33%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 57355
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46436
33%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 49885
33%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 52349
33%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 39874
33%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 64571
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 51505
33%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11488
33%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
33%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64493
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 46138
32%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 64572
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78738
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 21359
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 64508
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73236
32%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 49578
32%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 70010
32%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10408
32%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47187
32%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 65082
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57851
32%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18407
32%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 16199
32%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14068
31%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16139
31%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49564
31%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 29886
31%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 16688
31%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12016
31%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
31%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73207
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73466
31%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 10529
31%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
31%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64581
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64868
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65085
31%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65559
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64490
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12300
30%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46658
30%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 15646
30%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09608
30%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 52400
30%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46356
30%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 43884
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65081
30%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64866
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 44249
30%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 73404
30%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49152
30%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 40295
30%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 01652
30%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 70435
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78822
29%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 44133
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11833
29%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
29%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64509
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13198
29%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21373
29%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 75683
29%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 21038
29%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 40654
29%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 55895
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62396
29%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 43635
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46558
29%
1962
Satakunta — Loimaa
Ojala, Sulho
JR 16116
29%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64867
28%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 43613
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 24790
28%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 42383
28%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 69649
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21389
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16030
28%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4089.
28%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 20663
28%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 27363
28%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 65101
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 10825
28%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17140
28%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 62711
28%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 69663
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15066
28%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64501
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21333
28%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
28%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
28%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
28%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 18427
27%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 49485
27%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 78481
27%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 71079
27%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 31453
27%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 43918
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47181
27%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 34604
27%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 10791
27%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43681
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12514
27%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
27%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72938
27%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20630
27%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 43992
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46606
27%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 70334
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15752
26%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64871
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 81091
26%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11037
26%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15773
26%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70436
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44721
26%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 53272
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 28303
26%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 44101
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11245
26%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64872
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 43754
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11950
26%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70960
25%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 64500
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64863
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 16505
25%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44125
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46378
25%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 20548
25%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 60248
25%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 10786
25%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43767
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49503
25%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 36773
24%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 68064
24%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 75730
24%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 11283
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21943
24%
1909
Varsinais-Suomi — Salo
Kaltiala, J. P.
JR 10785
24%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42101
24%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 47154
24%
1926
Etelä-Savo — Virtasalmi
Okkola, T. E.
JR 65981
24%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 64495
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14267
24%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32882
24%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 65562
24%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68249
23%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 14265
23%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60447
23%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
E 52517 (29h)
23%
1922
Harjumaa — Tallinn; Tartumaa — Tartu-Maarja
Ariste (Berg), Paul
JR 65099
23%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22933
23%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2449.
23%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21614
23%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 57337
23%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18063
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 44059
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68294
23%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
ERA II 2, 271 (3)
23%
1928
Võrumaa — Hargla
Tampere, Herbert
JR 56203
23%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19919
23%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 64484
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15751
22%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46609
22%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 80248
22%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
ERA II 299, 384 (102)
22%
0
None
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
ERA II 299, 469 (360)
22%
0
None
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
JR 65097
22%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11414
22%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57937
22%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43603
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49822
22%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14730
21%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11415
21%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17371
20%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 33441
20%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 22236
20%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 46667
20%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 80073
20%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 19205
20%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 68479
20%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
JR 13667
20%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47192
19%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 15788
19%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72960
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 63824
18%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 34499
18%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 39850
16%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 64776
13%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi