JR 13463
90%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47686
81%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 33396
80%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 14899
77%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72778
76%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11310
76%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15662
76%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08728
75%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 10270
74%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21427
74%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10858
74%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10950
74%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40899
73%
1910
Satakunta — Huittinen
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 72800
73%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 21195
73%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 47360
73%
1926
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Okkola, T. E.
JR 10829
73%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71022
73%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 49256
72%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 80053
72%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 12468
71%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47102
71%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Okkola, T. E.
JR 44103
71%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58634
71%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11738
70%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15022
70%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15497
70%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16095
70%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14251
70%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15908
69%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12942
69%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13693
69%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39408
68%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 11430
68%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10965
67%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15720
67%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30214
67%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 61907
67%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Pyrrö, Jalmari
JR 11333
67%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15736
67%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82077
66%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 16889
66%
1946
Satakunta — Eräjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20938
66%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 81097
66%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 55615
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81539
65%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 58515
64%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27464
64%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 81735
64%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 43853
64%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VII3 4183.
63%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 44438
63%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 39643
63%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 58110
63%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57905
63%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57921
63%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05407
62%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 14831
62%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76110
62%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 49358
62%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 42411
62%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 12009
62%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15303
62%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69343
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11649
61%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06953
61%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 44252
61%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 46341
61%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 14017
61%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16475
60%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06991
60%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 61815
60%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 29933
60%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Tauno
JR 71401
60%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR VII3 4199.
59%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kallio, Niilo
JR 17431
59%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 10707
59%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10432
59%
1932
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41367
59%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 11089
58%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06126
58%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 39875
58%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR VII3 4186.
58%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 15538
57%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17167
57%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 49299
57%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 13940
57%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44138
57%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57978
57%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70532
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 56986
56%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26057
56%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 38958
56%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 79040
55%
1964
Pohjois-Karjala — Nurmes
Timonen, Senni
SKVR VII3 4197.
55%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 35145
55%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 48848
55%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 40765
54%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 58145
54%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46742
54%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 47639
54%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 20641
53%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Kaakinen, Iikka
JR 40605
53%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 47559
53%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 27454
53%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 10192
52%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04326
51%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 14156
51%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13979
51%
1939
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16429
51%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42587
51%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 23237
51%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR VII3 4195.
50%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR VII3 4216.
50%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 49357
50%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 35172
50%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 81805
50%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Vaarna, Siiri
JR 12741
50%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56274
49%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10594
49%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26051
49%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 34657
49%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali mlk
Kärnä, Saima
JR 40525
48%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 12413
48%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38962
48%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 18628
48%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 16397
48%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05825
48%
1932
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 11597
48%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82349
47%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 55570
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46725
47%
1926
Häme — Lammi
Okkola, T. E.
JR 14627
46%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37090
46%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 80078
46%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR VII3 4182.
45%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII1 2910.
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50909
45%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 05676
44%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 50347
44%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 58504
44%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66637
44%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR VII3 4203.
44%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 37193
43%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
SKVR VII3 4205.
43%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 83981
43%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Väätäinen, Jalmari
JR 12186
43%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13739
43%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55228
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60400
42%
1910
Etelä-Karjala — Suursaari
Porkka, Laina
JR 77262
42%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 70060
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14712
42%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26650
42%
1937
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
JR 68066
41%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 07181
41%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 35111
41%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 08142
40%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 44249
40%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 16450
40%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11109
40%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48944
40%
1954
Uusimaa — Anjala
Paavolainen, Oma Martti
JR 57873
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12606
39%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16544
39%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46208
39%
1910
Satakunta — Eurajoki
Nurmi, Frans
JR 70383
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 48984
39%
1954
Etelä-Savo — Joroinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49548
39%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 56028
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41022
39%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
JR 48990
39%
1954
Pohjois-Savo — Kuopio
Paavolainen, Oma Martti
JR 11587
39%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75627
38%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 06155
38%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 12278
37%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32857
37%
1948
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 39245
37%
1935
Etelä-Savo — Sulkava
Leppänen, August
JR 10451
37%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13851
37%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55234
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50119
36%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 21973
36%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 06403
36%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 70717
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63659
36%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 49082
36%
1955
Etelä-Savo — Heinävesi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 3155.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10554
36%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15809
36%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43068
35%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 64326
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 31477
35%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 13631
35%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55260
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2924.
35%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59637
35%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 15950
35%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08335
35%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 22489
35%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
JR 22498
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 26053
34%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 01650
34%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 63629
34%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 00092
34%
1962
Etelä-Savo — Kerimäki
Aalto, Anna-Liisa
SKVR XII2 8346.
34%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 59528
34%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 51510
34%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49138
34%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2928.
33%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49156
33%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 09035
33%
1903
Häme — Hausjärvi
Hongisto, K. V.
JR 57349
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60357
33%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 28026
32%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR VII3 4191.
32%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 21040
32%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 46964
32%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 17371
32%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 32298
32%
1942
Aunus — Mäntyselkä
Kärki, Frans
JR 47341
32%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 49359
31%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Paavolainen, Oma Martti
JR 52352
31%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11890
31%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04946
31%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 30523
31%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 30530
31%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Kuronen, Juho
JR 32136
31%
1941
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 32199
31%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 12983
31%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37940
31%
1964
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 82654
31%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 12083
30%
1933
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51540
30%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 38297
30%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 28224
30%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
JR 67805
30%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Rintala, Aili
JR 15295
30%
1939
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39539
30%
1936
Satakunta — Rauma mlk
Limnell, Aarne
SKVR VII3 4192.
30%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 72794
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 49437
30%
1955
Etelä-Savo — Savonlinna
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2908.
30%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70332
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46195
29%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 14849
29%
1939
Häme — Valkeala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15202
29%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15898
29%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51759
29%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11005
29%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14683
29%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51251
29%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 17033
28%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 73772
28%
1960
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 08749
28%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Hirvonen, Irma
JR 47702
28%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 46922
28%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 45867
28%
1936
Pohjois-Savo — Pielavesi
Nissinen, Armas
JR 55804
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51213
27%
1909
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10514
27%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11110
27%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18392
26%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR XII2 8354.
26%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14051
26%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67848
26%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 08675
26%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 44244
26%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 50695
26%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 53518
26%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 2929.
26%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 24771
26%
1910
Keski-Suomi — Laukaa; Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 07043
25%
1926
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
SKVR XII1 2921.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13005
25%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13605
25%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46698
25%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 82476
25%
1936
Etelä-Savo — Pieksämäki
Vauhkonen, Matti
JR 21540
25%
1893
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kallio, Pekka
JR 16047
25%
1943
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51318
24%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13387
24%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16230
24%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26375
24%
1964
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Klemola, Heikki
JR 12749
23%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
23%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13175
23%
1938
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19919
23%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 51221
23%
1909
Etelä-Karjala — Sakkola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 09612
22%
1920
Pohjois-Savo — Karttula
Huuskonen, Aug.
JR 40113
22%
1964
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Lohi, Veera
JR 13548
21%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32203
21%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 01647
20%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 44833
20%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 51515
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51208
19%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15093
18%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47183
15%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.