JR 14590
97%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12753
91%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14589
91%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11927
81%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15188
81%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14918
81%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12518
79%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15425
79%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14294
78%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10724
78%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12570
78%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70162
78%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16022
78%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14869
78%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15702
78%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11667
77%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15921
77%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13414
77%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12934
77%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13702
77%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12402
77%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15575
76%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14354
75%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11079
74%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80230
74%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 15664
73%
1939
Uusimaa — Järvenpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12348
73%
1933
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14949
73%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49020
73%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11312
73%
1932
Uusimaa — Järvenpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12452
73%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15475
73%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11496
72%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14979
72%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03539
72%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 11580
72%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13971
71%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13539
71%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12113
71%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11595
70%
1933
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69946
70%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68621
69%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 10877
69%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13919
69%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12093
69%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14633
68%
1939
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30959
68%
1945
Uusimaa — Ruotsinpyhtää; Häme — Kuusankoski; Häme — Sysmä; Etelä-Karjala — Kanneljärvi; Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.; Etelä-Karjala — Parikkala
Kuusisto, Inkeri
JR 15265
68%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12569
67%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12635
66%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11266
66%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16203
65%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23256
65%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 12847
65%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13415
65%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62684
65%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 67900
65%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 00096
65%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 12347
64%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12453
64%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13416
64%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13918
64%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11581
64%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73127
63%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 39678
63%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 15675
63%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10471
63%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15381
63%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16315
63%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10683
62%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12979
62%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63672
62%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14735
62%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12600
62%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13395
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15424
62%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13540
62%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13671
62%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8302.
61%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14039
61%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72953
61%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10914
60%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13627
60%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11955
60%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15137
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12601
60%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73015
59%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11530
59%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14772
59%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11041
59%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15943
59%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75682
58%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 67411
58%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
JR 55587
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55773
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15149
57%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15382
57%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73009
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 72963
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 23175
57%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 11026
57%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73121
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20910
56%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 28211
56%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 15778
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35115
56%
1951
Häme — Luopioinen
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 56910
56%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42053
56%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11359
55%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15623
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47042
55%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 55472
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55698
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55630
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56833
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14155
54%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10638
54%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15835
54%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72699
54%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14369
54%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73481
53%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 55654
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15476
53%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56306
53%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82572
52%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 63673
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XIII3 6644.
52%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 55516
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55460
52%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70431
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82556
52%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 72998
52%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11093
51%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14835
51%
1939
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16874
51%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10598
51%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56214
51%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64371
51%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55801
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60239
50%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 16484
50%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80258
50%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 55917
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56836
49%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55540
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10472
49%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55660
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82552
48%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 11136
48%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14040
47%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55908
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56281
47%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45986
47%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 56189
47%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65257
47%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 73564
46%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 49670
45%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 64437
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11981
45%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13564
45%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64312
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 23704
44%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 15863
44%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14919
44%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63909
43%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 11078
43%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64370
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64728
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 21548
42%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 16028
42%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46162
42%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 56320
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10995
41%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75657
41%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 73420
40%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13566
40%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11982
40%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56246
40%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57330
40%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64372
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11983
40%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11783
40%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14393
40%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00091
39%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 73303
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 78694
39%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 48977
38%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55734
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12921
38%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15446
38%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64997
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 15574
38%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64451
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65531
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 78760
36%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 13565
36%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10878
35%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78785
34%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 42409
34%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 25575
34%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 78747
34%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78816
34%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64727
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64723
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10452
33%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10859
33%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14713
33%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14898
33%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78746
33%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78805
33%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 55715
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 31463
32%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 78725
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78732
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 39849
31%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 55764
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78742
30%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 41102
30%
1965
Kainuu — Suomussalmi
Mäklin, Ritva
JR 49112
30%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22269
30%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 49243
30%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 52388
30%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47875
29%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 78820
29%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 42061
28%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 78716
28%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78768
28%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 50766
27%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Paulaharju, Ahti
JR 65506
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1990 δ.
26%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 65530
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 13879
25%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65570
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 25664
24%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
JR 12307
23%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73167
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 64447
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67970
22%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 22860
20%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10807
20%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60434
20%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 15870
19%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47105
18%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Okkola, T. E.
JR 65126
17%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi