JR 14441
91%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12086
90%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14287
88%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66806
87%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 10958
86%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10679
85%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15258
85%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65520
84%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11574
84%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15730
84%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11268
83%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11304
83%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11343
83%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12746
83%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12837
83%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12955
83%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14814
83%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15607
83%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1810.
82%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 13710
82%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11324
82%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15004
82%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61119
82%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 27360
82%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 11258
81%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12067
81%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12929
81%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11812
81%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14274
81%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11084
81%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11118
81%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70484
81%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12155
80%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13711
80%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15714
80%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14890
80%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12107
79%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11706
79%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14739
79%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10591
79%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13404
79%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13635
79%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15629
79%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15655
79%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10423
78%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12127
78%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14057
78%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1816.
78%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70163
78%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12836
78%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15688
78%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49415
78%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 12156
77%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13709
77%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13707
77%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1803 α.
77%
1924
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14826
77%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20936
77%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Kuhmalahti; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 27728
76%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
JR 11072
76%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12513
76%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47878
76%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR VII3 4118.
76%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 16375
76%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16024
76%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11085
76%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39305
75%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 11269
75%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14815
75%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12004
75%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13470
75%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72776
75%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 73091
75%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11280
75%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57542
75%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16127
74%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22965
74%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49385
74%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 13403
74%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13501
74%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08994
73%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 14221
73%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12807
73%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10988
73%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15440
73%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14827
72%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73002
72%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47472
72%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 14957
72%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14955
72%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70086
72%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12441
72%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12562
72%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13534
72%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14161
72%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12915
72%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64904
72%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22698
71%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12440
71%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15298
71%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10468
71%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16191
71%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35162
71%
1951
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49012
70%
1954
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Paavolainen, Oma Martti
JR 12900
70%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14605
70%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11104
70%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15748
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10855
70%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12646
70%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14895
70%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61005
70%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 00095
69%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 70716
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19901
69%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 11244
69%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14455
69%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47741
69%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 11949
69%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11523
69%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69659
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15812
68%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70849
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12798
68%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16664
68%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57478
68%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72696
68%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 00036
68%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 10551
68%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2665.
68%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13666
68%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62695
68%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 11487
68%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14969
68%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2659.
67%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15147
67%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11867
67%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12916
67%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15416
67%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15441
67%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15463
67%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50120
67%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11257
67%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48965
67%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14036
67%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06339
67%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 16250
67%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15955
66%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22629
66%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13451
66%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10709
66%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2670.
66%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28305
66%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 14361
66%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72764
66%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 63323
66%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 12699
65%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12335
65%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11813
65%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14273
65%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14889
65%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16646
65%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10757
65%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11613
65%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12066
65%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12882
65%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15547
65%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49142
65%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 63816
65%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2630.
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55811
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49804
64%
1956
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12242
64%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12015
64%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11189
64%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11444
64%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72797
64%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 25579
64%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 12154
64%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2662.
64%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12512
64%
1933
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69952
64%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2631.
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11259
64%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10915
63%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11633
63%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61235
63%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XII1 2672.
63%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 48983
63%
1954
Häme — Humppila
Paavolainen, Oma Martti
JR 61915
63%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 11811
62%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12337
62%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14666
62%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12712
62%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14758
62%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47185
62%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 28974
62%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
SKVR XII1 2626.
62%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13008
62%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46155
62%
1967
Häme — Janakkala
Nuoranen, Liisa
JR 10191
62%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11721
62%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07705
61%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 57564
61%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11660
61%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2641.
61%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16201
61%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47933
61%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 48923
61%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 73000
61%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12157
61%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13708
61%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55556
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55938
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69910
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2621 α.
61%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10843
61%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13355
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14106
61%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14446
61%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14583
61%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2637.
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55856
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63668
61%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 80251
60%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 49153
60%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8321.
60%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 09276
60%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 63670
60%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10698
60%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15892
60%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55676
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2661.
60%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11322
60%
1932
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15707
60%
1939
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2660.
60%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81120
60%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 15464
60%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55240
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74888
60%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 56250
60%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2627.
59%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2664.
59%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14891
59%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11937
59%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15179
59%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57570
59%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69247
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70672
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10367
59%
1925
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10579
59%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11486
59%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14968
59%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11325
59%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13337
59%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73211
59%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 22592
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11022
59%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11830
59%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13652
59%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11521
59%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12442
59%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49240
59%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49976
59%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 69608
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63667
59%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 15918
59%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16409
59%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55568
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15813
59%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11000
59%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12241
59%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48849
59%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 69294
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16092
58%
1943
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56200
58%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57221
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10939
58%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56292
58%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72845
58%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2635.
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72806
58%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2645.
58%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12203
58%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13759
58%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50108
58%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 16158
58%
1943
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56361
58%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12336
58%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15677
58%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16640
58%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57374
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55866
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06158
58%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 64459
58%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12630
58%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12298
57%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14364
57%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1815.
57%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 10999
57%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10430
57%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14015
57%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15787
57%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22582
57%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11060
57%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11160
57%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14691
57%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69766
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15143
57%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14689
57%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14690
57%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73025
57%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10326
57%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57431
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70430
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14275
57%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14688
57%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16221
57%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16444
57%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12014
56%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11658
56%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14363
56%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63669
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73092
56%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12585
56%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10541
56%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1791 α.
56%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47028
56%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 18533
56%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 11522
56%
1933
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10592
56%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12988
56%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13587
56%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2671.
55%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11720
55%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15279
55%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11188
55%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55658
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56353
55%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57416
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22256
55%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 55513
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57288
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49871
55%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 56219
55%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2634.
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10910
55%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47471
55%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 15933
55%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57397
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10830
55%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27462
55%
1966
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Korhonen, Hilkka
JR 12714
55%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2654.
54%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12299
54%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11776
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14381
54%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26195
54%
1962
Satakunta — Multia
Kivi, Meri
JR 49998
54%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 72743
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57233
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70616
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2642.
54%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14769
54%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43721
54%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR X1 1801.
54%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
SKVR XII1 2625.
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10509
54%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15825
54%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57313
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72850
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII2 8326.
54%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13276
54%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10445
54%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49338
54%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 70376
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71275
54%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 57351
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06894
53%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 15729
53%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10467
53%
1932
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57445
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10974
53%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15278
53%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15580
53%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2629.
53%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55262
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1786.
53%
1904
Satakunta — Rauma
Roosblom, V.
JR 16417
53%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82787
53%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 12590
52%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13620
52%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55861
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16163
52%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49846
52%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 09426
52%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 13402
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15063
52%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00089
52%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 56313
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36669
52%
1938
Varsinais-Suomi — Maaria
Laitakari, Kaarle
JR 10636
52%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13813
52%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15369
52%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14160
52%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35143
52%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2621.
52%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2663.
52%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34000
52%
1960
Häme — Sääksmäki
Kärki, Frans
SKVR X1 1814.
52%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70534
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80563
52%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 55945
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10871
52%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56917
52%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64815
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 47041
52%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 64907
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14709
51%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15854
51%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43929
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 48994
51%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 50117
51%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 64902
51%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 33488
51%
1951
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Kärki, Frans
JR 56322
51%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60255
51%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 11190
51%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14912
51%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10940
51%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15065
51%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11460
51%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48970
51%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49019
51%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49882
51%
1955
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 20997
50%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 15906
50%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16721
50%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71854
50%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 18133
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Iho, Aapo
JR 14380
50%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19385
50%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 10483
50%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10957
50%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1811.
50%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 34551
50%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR XII2 8325.
50%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12561
50%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73129
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 56799
50%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57364
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16326
50%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60483
50%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 11410
50%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12713
50%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15465
50%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10550
50%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49115
49%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49837
49%
1956
Peräpohjola — Salla
Paavolainen, Oma Martti
JR 55901
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 45830
49%
1937
Pohjois-Savo — Pielavesi
Niskanen, Lauri
JR 13550
49%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16428
49%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64901
49%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 70622
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15146
49%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56285
49%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13814
49%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21318
49%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 47929
49%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 11659
49%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14362
49%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39650
49%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 03546
49%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 15005
49%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13870
49%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2640.
49%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12588
49%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15371
49%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46645
48%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 57495
48%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13802
48%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70059
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80275
48%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 14035
48%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14548
48%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13551
48%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15144
48%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70722
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2633.
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2673.
48%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10492
48%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13297
48%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47486
48%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 67482
48%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 14271
48%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49187
48%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 15833
48%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49264
48%
1955
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2657.
48%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2667.
48%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22500
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14180
48%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35169
48%
1951
Häme — Asikkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15145
48%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50080
48%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 55820
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55876
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15546
47%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2674.
47%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56909
47%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18060
47%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 46186
47%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 49824
47%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1796.
47%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 35148
47%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10530
47%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11777
47%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2668.
47%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14169
47%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69930
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR X1 1803 β.
47%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 21434
47%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 49891
47%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 15372
47%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57440
47%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 77260
47%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 10521
47%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46699
47%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 78501
47%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 13553
47%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17408
47%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 12972
46%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65106
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4383.
46%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 57521
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81753
46%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 72777
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 32197
46%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 14954
46%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15548
46%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10513
46%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14050
46%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2628.
46%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51548
46%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51549
46%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14270
46%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11071
46%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14025
46%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67906
46%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 12394
46%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2632.
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2675.
46%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49457
46%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIII4 12490.
46%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 14286
45%
1939
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2653.
45%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2666.
45%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83859
45%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 20625
45%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 06404
45%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 80074
45%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 56776
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12973
45%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13621
45%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83863
45%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 65461
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 23809
45%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 15249
45%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58721
45%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 12587
45%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69556
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19466
45%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 84452
45%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 49429
45%
1955
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1809.
45%
1913
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 18878
45%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 11778
45%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68532
45%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 11968
45%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13554
45%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2649.
44%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2648.
44%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56853
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56873
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8324.
44%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49026
44%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14122
44%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44144
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11969
44%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15713
44%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57278
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 53274
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 63671
44%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65973
43%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 16641
43%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37183
43%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 68475
43%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 63666
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11575
43%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72989
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15310
43%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14089
43%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49287
43%
1955
Pohjois-Savo — Leppävirta
Paavolainen, Oma Martti
JR 55653
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56965
43%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65978
43%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 44040
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 22745
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 66902
42%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 21414
42%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 11971
42%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28124
42%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 21395
42%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 49313
42%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 26202
42%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 21952
42%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 14111
42%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12108
42%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72819
42%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 56902
42%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13908
42%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58582
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55499
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55628
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26438
41%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 70189
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21151
41%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11409
41%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70765
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72824
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 18224
41%
1961
Etelä-Karjala — Kaukola
Iivonen, Pekka
SKVR XII1 2652.
41%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18530
41%
1956
Häme — Asikkala
Iso-Heikkilä, Raili
JR 55774
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57306
41%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15856
41%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2644.
41%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2655.
40%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14545
40%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40301
40%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 10773
40%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11972
40%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12747
40%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14584
40%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46632
40%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 35194
40%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 65974
40%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 16364
40%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10239
40%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2622 α.
40%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11376
40%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11634
40%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14473
40%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49547
39%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 64456
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1812.
39%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 56887
39%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67850
39%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 65107
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 50036
39%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 65105
39%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64906
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49686
39%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 57384
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83395
39%
1967
Pohjois-Savo — Kuopio
Virtanen, Leea
JR 12589
39%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15064
39%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59642
39%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 58230
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2636.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46442
39%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 57756
39%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16226
39%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55084
38%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 57322
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49508
38%
1955
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 10406
38%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58267
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51309
38%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21328
38%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2643.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12987
38%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13586
38%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27371
38%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 14187
38%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10819
38%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73563
38%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 14851
37%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48978
37%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 84485
37%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 65455
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2658.
37%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18405
37%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 13401
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13906
37%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57722
37%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15786
37%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14456
37%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50081
37%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 22172
37%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 11230
37%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2155.
37%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
JR 78721
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII2 8323.
37%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78751
36%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 44826
36%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XII1 2650.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27453
36%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Korhonen, Heikki
JR 58372
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52387
36%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 47192
36%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 58559
36%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49683
36%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 20636
36%
1936
Pohjois-Karjala — Säyneinen
Kaakinen, Iikka
JR 49813
35%
1956
Kainuu — Kajaani
Paavolainen, Oma Martti
JR 22522
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 58197
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13907
35%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72977
35%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 76418
35%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 42793
35%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 17423
35%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 11034
35%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60356
35%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 49815
35%
1956
Etelä-Karjala — Kanneljärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 64903
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13533
35%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49471
35%
1955
Etelä-Savo — Taipalsaari
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2669.
35%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64905
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 20994
35%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11970
35%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13552
35%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22376
35%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 15417
35%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15924
34%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55590
34%
1925
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11375
34%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14472
34%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78767
34%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 15866
34%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73059
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14382
34%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47517
34%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 18071
34%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 12586
34%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3057.
34%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00176
34%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 52353
34%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21452
34%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 47439
34%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 22801
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13871
34%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4119.
34%
1924
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Niittylahden kansanopisto
JR 56700
34%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47242
34%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 61251
34%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 04107
34%
1921
Varsinais-Suomi — Kuusisto
Fingerroos, Ellen
JR 83881
34%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 22734
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64473
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14850
33%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49119
33%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 43786
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43534
33%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Toini
SKVR XII1 2656.
33%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12657
33%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60425
33%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 80114
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 64477
33%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 68013
33%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 14873
33%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78799
33%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 35077
33%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 26060
32%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR XII1 2622.
32%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4420. [[p.o. 4120]]
32%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
SKVR XII1 2678.
32%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46852
32%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 49879
32%
1955
Etelä-Karjala — Terijoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2651.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68618
32%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 21353
31%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 64476
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 62397
31%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 11066
31%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15653
31%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43958
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2624.
31%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55888
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2646.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10710
30%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15370
30%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22779
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10989
30%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49689
30%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 57736
30%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56681
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73784
30%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 58548
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2677.
30%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43863
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44104
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 83324
30%
1967
Satakunta — Vesilahti
Virtanen, Leea
JR 72955
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2647.
29%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20677
29%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 62714
29%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 57832
29%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10798
29%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26054
29%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 44096
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10570
28%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73280
28%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 21365
28%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 42173
28%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 49831
28%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 66355
28%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 40902
28%
1910
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 20995
28%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 57693
28%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22787
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08880
28%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
SKVR XII1 2639.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15569
27%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22564
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2676.
27%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75659
27%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 43758
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 05799
27%
1930
Viena — Uhtua
Haltsonen, Aatu
JR 11589
27%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14641
27%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22704
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 44000
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65454
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 69738
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20996
27%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 21377
27%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 15309
27%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68613
27%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 63943
26%
1957
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Railonsala, Artturi
JR 52396
26%
1938
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 05998
26%
1965
Peräpohjola — Kittilä
Harju, Johan K.
JR 81819
26%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 11832
26%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11134
25%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23191
25%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 28315
25%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 13964
25%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44532
25%
1961
Pohjois-Karjala — Liperi
Mutikainen, Saimi
JR 44065
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63866
24%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 22872
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 06939
24%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 68073
24%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 64475
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64474
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47458
23%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2623.
23%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43672
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 42178
23%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
SKVR VI2 7100.
23%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
SKVR XII1 2638.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23192
22%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 11831
22%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64472
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 75477
21%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 57815
21%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8322.
21%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55085
20%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 73464
20%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 64480
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 41009
16%
1927
Satakunta — Noormarkku
Mäkinen, Elma
JR 47341
16%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 47107
11%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.