JR 14223
89%
1939
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71347
36%
1936
Häme — Längelmäki
Saario, Sirkka
JR 12272
31%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11579
29%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14408
28%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47380
28%
1926
Satakunta — Sahalahti
Okkola, T. E.
JR 13538
28%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13844
28%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11796
28%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10595
27%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14157
27%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39514
27%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 12270
27%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47205
26%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
JR 13843
26%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2450.
26%
1928
Etelä-Savo — Haukivuori
Okkola, T. E.
SKVR X1 1720.
25%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 36766
25%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 40800
25%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 21981
25%
1903
Satakunta — Lavia
Kamppi, Väinö
JR 42865
24%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
SKVR X1 1733.
24%
1904
Satakunta — Kankaanpää
Päivike, Yrjö
JR 10285
24%
1925
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12943
24%
1933
Satakunta — Lempäälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13694
24%
1939
Satakunta — Lempäälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2135.
24%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80413
24%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 33920
24%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 15096
23%
1939
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20924
23%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 47214
23%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 40653
23%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 67468
23%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 67469
23%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 10407
23%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 36623
23%
1893
Satakunta — Mouhijärvi
Laine, T. V.
SKVR XII1 2134.
22%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57864
22%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51546
22%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12165
22%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10528
22%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46372
22%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 47201
22%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 13719
22%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73617
22%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 30250
22%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 46377
22%
1914
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 63654
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 46373
22%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 10176
21%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47367
21%
1926
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Okkola, T. E.
JR 12744
21%
1933
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1725.
21%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 47218
21%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 27706
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 14092
21%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57855
21%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 404.
21%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 43591
20%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 63286
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 14505
20%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11710
20%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13811
20%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11385
20%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10553
20%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58647
20%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 410.
20%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 34293
20%
1961
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 73738
19%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 72692
19%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 12697
19%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65313
19%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 14571
19%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42184
19%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 10719
19%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14792
19%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55623
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27732
19%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
JR 28220
19%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 14482
19%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2147.
19%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1716 α.
18%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33822
18%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 12269
18%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47683
18%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 33820
18%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR VIII 5056.
18%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 12648
18%
1933
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14225
18%
1939
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81124
18%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 42436
18%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 34041
18%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 15810
18%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 405.
17%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 21196
17%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 07643
17%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 58121
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58414
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58473
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58705
17%
1907
Häme — Urjala
Perho, Aino
JR 46600
17%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
JR 81123
17%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR X1 1717.
17%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 11696
17%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13492
17%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80560
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 63655
17%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16374
17%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65310
17%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 58028
17%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16187
17%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10286
17%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58692
17%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 23938
17%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 08138
17%
1904
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hemmi, K.
JR 78823
17%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 30256
17%
1933
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 11175
17%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14648
17%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51537
17%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 73799
17%
1962
Häme — Sysmä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 47343
16%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 47501
16%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
JR 16405
16%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10593
16%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14146
16%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47215
16%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 13563
16%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47210
16%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
JR 12023
16%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46233
16%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
JR 15552
16%
1939
Satakunta — Metsämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21175
16%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 68482
16%
1921
Häme — Hämeenlinna
Ruotsinsalo, Martta
JR 20953
16%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Kalliala, Lauri
SKVR XII1 2152.
16%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81130
16%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 12209
16%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13764
16%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2439.
16%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
SKVR X1 1731.
16%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 63357
16%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2140.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14390
16%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66085
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 46591
16%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
SKVR X1 1734.
16%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
SKVR VI1 2441.
16%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
SKVR VI1 2442.
16%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 14391
16%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42196
16%
1910
Häme — Heinola
Marjokorpi, Taavi
JR 55554
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08186
16%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
JR 42880
16%
1912
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
JR 15321
15%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10153
15%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2108.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2128.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2124.
15%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46157
15%
1967
Häme — Kuhmoinen
Nuoranen, Liisa
JR 73898
15%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 44828
15%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR XII1 2130.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20491
15%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR X1 1716.
15%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 11446
15%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14458
15%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11782
15%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80070
15%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 11771
15%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42594
15%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
SKVR VI1 2457.
15%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR XI 413.
14%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 20564
14%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 46978
14%
1926
Häme — Asikkala
Okkola, T. E.
JR 57988
14%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2463.
14%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 47539
14%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 55671
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55726
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 30965
14%
1945
Etelä-Savo — Imatra
Kuusisto, Inkeri
SKVR XI 2657.
14%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR X1 1724.
14%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 26563
14%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 14962
14%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28226
14%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Koskimies, A. V.
SKVR X1 1714.
14%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 12401
14%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11367
13%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14813
13%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78734
13%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12254
13%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13826
13%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13842
13%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11194
13%
1932
Satakunta — Metsämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62934
13%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 46828
13%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
JR 47345
13%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 57034
13%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11294
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47404
13%
1926
Varsinais-Suomi — Merimasku
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2456.
13%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 51177
13%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78715
13%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 55581
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09274
13%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 20948
12%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 15763
12%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11855
12%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13970
12%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06987
12%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
SKVR XI 409.
12%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
SKVR VI1 2465.
12%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
JR 06345
11%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 65259
11%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 67653
11%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
SKVR X1 1715.
11%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 47542
10%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5052.
10%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 19477
10%
1961
Etelä-Karjala — Muolaa
Jussila, Hilma
JR 46597
10%
1926
Häme — Jokioinen
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2461.
10%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.