JR 15436
85%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11335
60%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47079
51%
1926
Peräpohjola — Alatornio
Okkola, T. E.
JR 14019
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2528.
50%
1926
Peräpohjola — Alatornio
Okkola, T. E.
JR 56503
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2544.
45%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55391
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56990
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57656
44%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10628
43%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2565.
43%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57613
42%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2506.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57049
42%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16792
42%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2490.
41%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Rautell, E. F.
JR 46893
41%
1926
Kainuu — Puolanka
Okkola, T. E.
JR 57806
41%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2555.
41%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2509.
40%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56033
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 7070 a.
40%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XII1 2533.
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39513
39%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 05544
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Hakala, Eino
JR 10434
39%
1932
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2562.
39%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15351
39%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2361.
39%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 15746
39%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57677
39%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05973
38%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 69522
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64892
37%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2508.
37%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2569.
37%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2504.
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2489.
37%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
JR 16634
36%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57727
36%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20951
35%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 12383
35%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12480
35%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13950
35%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56045
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2579.
35%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55877
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2578.
35%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2541.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55991
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57645
34%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56060
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2573.
34%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49163
34%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 56080
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2526.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2543.
33%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2577.
33%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2532.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58292
33%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57071
33%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2553.
32%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2561.
32%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64458
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2575.
32%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14336
31%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2545.
31%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2568.
31%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2529.
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07180
31%
1935
Pohjois-Savo — Tervo
Heimonen, Anni
JR 14126
31%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40600
30%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
SKVR XII1 2551.
30%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2566.
30%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55999
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64894
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13353
30%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12056
30%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11449
30%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2547.
30%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64457
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 43810
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10629
29%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62683
29%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 2580.
29%
1920
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69960
29%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2498.
29%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65412
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55828
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15519
29%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2542.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2505.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2552.
29%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55969
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56209
28%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2534.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05400
28%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
SKVR XII1 2516.
28%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2574.
28%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4115.
27%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 55839
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55853
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55857
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55890
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55899
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58651
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58676
27%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83869
27%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
SKVR XII1 2518.
27%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2522.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 04381
27%
1915
Kainuu — Paltamo
Haataja, Heikki
JR 63366
27%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 14620
27%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2531.
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2499.
27%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10802
27%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55941
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2525.
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12898
26%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20718
26%
1941
Peräpohjola — Turtola
Kaakinen, Iikka
JR 12652
26%
1933
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58534
26%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 75766
26%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Simojoki, Janne
JR 64542
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55927
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2503.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2567.
25%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67904
25%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
SKVR XII1 2524.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58408
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14461
25%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65311
25%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 75664
24%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
SKVR XII1 2537.
24%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28972
24%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 23944
24%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 21970
24%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 81554
24%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Tuukkanen, Vilho
SKVR XII1 2549.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55963
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55874
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11501
23%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14984
23%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58545
23%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15878
23%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75733
22%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR XIII3 7630.
22%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR XII1 2501.
22%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2357.
22%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
SKVR XII2 8315.
22%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 10669
21%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14749
21%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10997
20%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64824
20%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10566
20%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06154
20%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 16219
20%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2517.
19%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10692
19%
1932
Häme — Kärkölä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47248
18%
1926
Satakunta — Eurajoki
Okkola, T. E.
JR 11275
18%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63324
17%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 14820
17%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65973
13%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi