JR 15424
92%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12570
87%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15425
86%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11927
80%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15188
80%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10724
79%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15921
77%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12402
77%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13414
77%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13918
76%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11667
75%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15702
75%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49020
74%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 14354
74%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14294
74%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12348
74%
1933
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68621
74%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 12518
74%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70162
73%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12347
73%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12453
73%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13919
73%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14918
73%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69946
73%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11312
73%
1932
Uusimaa — Järvenpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10877
72%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11496
72%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14979
72%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80230
72%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 12113
72%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12452
72%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15475
72%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15664
72%
1939
Uusimaa — Järvenpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15575
72%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 03539
72%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 73015
72%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11580
71%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14949
70%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11079
70%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14869
70%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14633
70%
1939
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14040
70%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73127
70%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 72953
70%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13539
70%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13971
69%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00096
69%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 15476
69%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11595
69%
1933
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55630
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63672
69%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10472
68%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12093
68%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55472
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73121
67%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 14590
67%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12752
67%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 30959
67%
1945
Uusimaa — Ruotsinpyhtää; Häme — Kuusankoski; Häme — Sysmä; Etelä-Karjala — Kanneljärvi; Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.; Etelä-Karjala — Parikkala
Kuusisto, Inkeri
JR 12635
67%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15265
67%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15675
66%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12753
66%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23256
66%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 16203
66%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73009
66%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13416
66%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14589
66%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55654
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35115
65%
1951
Häme — Luopioinen
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11266
65%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10995
65%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12934
65%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13702
65%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12847
65%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13415
65%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16022
65%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15863
64%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13671
64%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72998
64%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55460
63%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55587
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55773
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39678
63%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 64371
63%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 62684
62%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 14039
62%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14155
62%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10914
62%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10471
62%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13395
62%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23175
62%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 10598
62%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14735
62%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55801
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10683
61%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73481
61%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
SKVR XII2 8302.
61%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75682
61%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 11530
61%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55660
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55540
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20910
60%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 15381
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11955
60%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12600
60%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16315
60%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12601
60%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15137
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15943
59%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56189
59%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12979
58%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16874
58%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28211
58%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 13627
58%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11041
58%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63673
58%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 72963
58%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55516
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67411
57%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
JR 56910
57%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15382
57%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70431
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47042
56%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 67900
56%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 56246
56%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49670
56%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 13540
55%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15149
55%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55698
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15623
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82572
55%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 64728
54%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11078
54%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14369
54%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15778
54%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56306
54%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63909
54%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 23704
54%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 55917
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56833
54%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 82556
54%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 56281
53%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10638
53%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15835
53%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65257
53%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 14772
53%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11093
53%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14835
53%
1939
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 6644.
53%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 00091
53%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 73303
53%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 55908
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11581
52%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11359
52%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56836
52%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73420
52%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 57330
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80258
52%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 11026
51%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46162
51%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 42053
51%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 64997
51%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 56214
50%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64312
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 21548
50%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 48977
50%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16484
49%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60239
49%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 15574
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65531
48%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 82552
48%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 72699
47%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 39849
47%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 75657
46%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 14919
46%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11136
46%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42409
45%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 25575
45%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 45986
45%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 78760
44%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10452
44%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10859
44%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14713
44%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14898
44%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16028
44%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78746
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64370
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64451
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 31463
42%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 78725
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78816
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 55764
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78732
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78785
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 65506
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 78805
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78747
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78742
41%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64437
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1990 δ.
41%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 11981
40%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13564
40%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55734
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78820
39%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78768
39%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78694
38%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 52388
37%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10878
37%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78716
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 73564
36%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 11982
36%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65530
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64727
35%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64372
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55715
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12307
34%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56320
33%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64723
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13565
32%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13879
31%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11783
31%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14393
31%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22269
31%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 10807
31%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13566
31%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15870
30%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49243
30%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 73167
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 41102
30%
1965
Kainuu — Suomussalmi
Mäklin, Ritva
JR 47875
30%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 11983
30%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22860
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 67970
28%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 42061
28%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 65126
27%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 49112
27%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64447
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47105
25%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Okkola, T. E.
JR 65570
25%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 25664
22%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
JR 12921
21%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15446
21%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60434
21%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 42075
18%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 58384
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72968
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64446
17%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi