JR 14334
93%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12559
84%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14335
84%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4901.
57%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VIII 4903.
56%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VIII 4902.
54%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 35863
51%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
SKVR VIII 4900.
49%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 16582
45%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11470
43%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13612
42%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12869
42%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60215
41%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR X1 1340 α.
40%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13441
39%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63415
39%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16673
36%
1944
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2394.
35%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 12190
34%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11713
33%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13520
33%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73102
33%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10615
33%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61751
32%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
SKVR XI 277.
32%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Yrjänäinen, P.
JR 10885
31%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64699
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 73361
31%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 65393
31%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1934.
31%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 64059
31%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
JR 13003
31%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13604
31%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61388
30%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Putaala, Martti
JR 00610
30%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 00611
30%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 61779
30%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 13379
30%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61735
30%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
JR 14926
29%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27319
29%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 12777
29%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13023
29%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60731
28%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
JR 63359
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 72950
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1939.
28%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 13742
28%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63437
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 14139
28%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08828
28%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 14654
28%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 290.
28%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1935.
27%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13649
27%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35765
27%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 39313
27%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 47586
27%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 12969
27%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13808
27%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51617
27%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11181
27%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52145
27%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61214
27%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XII1 1933.
27%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 50192
27%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 44614
27%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 08194
26%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 78990
26%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
JR 09060
26%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
SKVR XI 286.
26%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 74597
26%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VIII 4396.
26%
1917
Varsinais-Suomi
Numminen, Jalo
SKVR VIII 4395.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 74636
26%
1964
Pohjois-Savo — Vieremä
Seppälä, Vilho
JR 64012
25%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 76066
25%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
SKVR XII1 1937.
25%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1938.
25%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1354 α.
25%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
JR 53448
25%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
SKVR XIV 2027.
25%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 61439
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Putaala, Martti
JR 73796
25%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 35058
25%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VII3 3926.
24%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
JR 11657
24%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2046.
24%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 16510
24%
1943
Varsinais-Suomi — Aura
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47777
24%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 05403
24%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 06436
24%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
SKVR XIV 2032.
24%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 78907
24%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Tiensuu, Sanni
JR 05994
23%
1964
Kainuu — Vuolijoki
Harju, Johan K.
JR 66985
23%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
SKVR VII3 3927.
23%
1913
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
JR 17321
23%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
JR 83987
23%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 16069
23%
1943
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54088
23%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 61544
23%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 82634
23%
1935
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
SKVR VII3 3924.
22%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 50505
22%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
SKVR VI1 1839.
22%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Wessman, V. E. V.
JR 30219
22%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
JR 31952
22%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR X1 1344.
22%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 00867
22%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
SKVR XIII2 6256.
22%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 27999
22%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 13494
22%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2607.
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Teppo, Hannes
JR 27849
21%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
JR 06043
21%
1938
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 15044
21%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15237
21%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1840.
21%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
JR 82428
21%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 47778
21%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 11918
21%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48865
21%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Paavo-Kallio, Esa
JR 20855
21%
1936
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kaasinen, Isak
SKVR VII3 3929.
21%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 79474
21%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
JR 60474
21%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 80409
20%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 84066
20%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
SKVR XI 280.
20%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 45152
20%
1936
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Nevalainen, Väinö
JR 59490
20%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 37891
20%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
SKVR XIII4 12078.
20%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 11705
19%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73095
19%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 76373
19%
1959
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR VIII 4899.
19%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 27551
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 57765
18%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1346.
18%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 66732
18%
1939
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Räsänen, Väinö
JR 76364
18%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
SKVR VII3 3928.
18%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 26027
18%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 75700
18%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
SKVR VI2 6909.
18%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1278.
18%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 11929.
18%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
SKVR VI1 1838.
18%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR XII1 1936.
18%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17099
18%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Hänninen, Laina
JR 44450
17%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 19228
17%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Jormakka, Kaisu
JR 42408
17%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 20834
17%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kaartotie, Juho
SKVR X1 1885.
17%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 35768
17%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 72949
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 292.
17%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 10862
17%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14903
17%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22225
17%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
SKVR VII3 3925.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3925 a.
17%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 73770
17%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 36830
16%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 61433
16%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
JR 13324
16%
1939
Satakunta — Merikarvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1835.
16%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR IX1 2445.
16%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1224.
16%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 278.
16%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Koski, Samuli
JR 39393
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
SKVR X1 1348.
16%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 27721
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR X2 4342.
16%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
JR 61517
15%
1936
Peräpohjola — Kemi
Putaala, Martti
JR 69616
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR IX1 2421.
15%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XI 283.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 16622
14%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII2 6534.
14%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XI 2604.
14%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
JR 44305
14%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Mujunen, Juho
SKVR VI2 6908.
14%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 37008
14%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Lampen, E.
JR 80059
14%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
SKVR X1 1227.
14%
1930
Satakunta — Parkano
Räisä, K.
SKVR XI 2603.
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
JR 80056
13%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
SKVR XI 284.
13%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
SKVR XII1 1276.
13%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 295.
13%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Saari, Kustaa
JR 53267
13%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XI 2609.
12%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XII1 1277.
12%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 279.
12%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Avinen, Matti
JR 25977
12%
1884
Etelä-Savo
Kinnunen, A.
JR 63236
12%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 40278
11%
1922
Länsi-Inkeri — Narvusi
Loorits, O.
SKVR XI 2608.
11%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR VII3 3996.
11%
1915
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kemppainen, Eino
SKVR XI 281.
11%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
JR 05964
11%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
SKVR IX1 2489.
10%
1914
Häme — Heinola mlk
Hämäläis-Osakunta