JR 14293
96%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16902
47%
1946
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5052.
45%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 76112
45%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
SKVR XI 410.
45%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vaasan suomalaisen lyseon konventti
JR 10386
45%
1926
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10824
44%
1932
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1721.
44%
1885
Satakunta — Loimaa
Tamminen, Emanuel
JR 46141
41%
1917
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Numminen, Jalo
JR 82719
40%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 26563
40%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 73617
40%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 60423
38%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XII1 2132.
38%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15889
38%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47343
38%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 73433
37%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 47271
37%
1926
Varsinais-Suomi — Kisko
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5056.
37%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 07643
37%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 47215
36%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 47412
35%
1926
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Okkola, T. E.
JR 57995
35%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13563
35%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10278
35%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16855
35%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72923
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 4056.
34%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
JR 47510
34%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 20948
34%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
SKVR XII1 2130.
34%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47340
33%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5051.
33%
1903
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Saario, Jalmari
JR 11294
33%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57988
33%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51287
33%
1909
Varsinais-Suomi — Maaria
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2106.
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26137
33%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 21010
33%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR X1 1717.
33%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
SKVR VIII 5054.
32%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VIII 5057.
32%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 73409
32%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 5053.
32%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 47214
32%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 57273
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2139.
31%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73410
31%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 21854
31%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, Väinö
JR 47345
31%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 73049
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15763
31%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1716.
31%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 53202
31%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 11771
31%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4054.
31%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 73414
31%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10793
31%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35882
30%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 11980
30%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2137.
30%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11782
30%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1716 α.
30%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2451.
30%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 56987
30%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14391
29%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47218
29%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2113.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1715.
29%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
SKVR XII1 2136.
29%
1915
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11292
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15759
29%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42196
29%
1910
Häme — Heinola
Marjokorpi, Taavi
JR 13719
29%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12165
29%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15305
29%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5031.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR XII1 2109.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1720.
28%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 72936
28%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 2444.
28%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Haronen, Ester
JR 69890
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2439.
28%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
SKVR XII1 2150.
28%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58141
28%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14390
28%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47410
28%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 69409
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18159
27%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Iisalo, Kaarlo
SKVR XI 405.
27%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 12010
27%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63245
27%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 51546
27%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 414.
27%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
JR 46458
27%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 10681
27%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40716
27%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
JR 14070
27%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69621
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 84405
27%
1914
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Ärfors, Karin
JR 81816
27%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 66085
26%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 27706
26%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR X1 1714.
26%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 73001
26%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46233
26%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
JR 13538
26%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5059.
26%
1924
Varsinais-Suomi — Laitila
Vinter, Helmer
JR 14634
26%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 406.
25%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vuorela, Toivo
JR 73411
25%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 09274
25%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 17080
25%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
SKVR XII1 2138.
25%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81131
25%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11640
25%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
25%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71241
25%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 84471
25%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 06977
25%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 70954
25%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 65310
25%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 14737
25%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 412.
25%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
SKVR X1 1711.
25%
1919
Satakunta — Honkilahti
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 2143.
25%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47442
25%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Okkola, T. E.
JR 56955
25%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47201
24%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 46828
24%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
JR 70764
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71070
24%
1912
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
SKVR XI 407.
24%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 47501
24%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
JR 11175
24%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14648
24%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5048.
24%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 69212
24%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR VI1 2463.
24%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 70191
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2453.
24%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
SKVR X1 1734.
23%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
JR 55726
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 30957
23%
1945
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kuusisto, Inkeri
JR 73117
23%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 70420
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51537
23%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2452.
23%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 47328
23%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 28122
23%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 10875
23%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12450
23%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10992
23%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15862
23%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80413
23%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 27732
23%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
SKVR VIII 5058.
23%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR VIII 5042.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 14916
23%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39535
23%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 69606
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11579
23%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2454.
23%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 404.
22%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
SKVR XII1 2124.
22%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47558
22%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
SKVR XI 413.
22%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
SKVR X1 1725.
22%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 39634
22%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR VIII 4057.
22%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
JR 12254
22%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13826
22%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13589
22%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06140
22%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 63655
22%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69931
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2457.
22%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 55671
22%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73415
22%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73799
22%
1962
Häme — Sysmä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR VIII 5047.
22%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
SKVR XII1 2144.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70536
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33498
22%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR X1 1731.
22%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 10593
22%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73412
22%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VI1 2455.
21%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 70002
21%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 18835
21%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
SKVR VI1 2441.
21%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 63654
21%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2100.
21%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 47210
21%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2148.
21%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63357
21%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 69295
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15473
21%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73205
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 08186
21%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Oravainen
Hietakangas, Anni
JR 11367
21%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14813
21%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8295.
21%
1921
Länsipohja — Ruotsin Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 03037
21%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Brandt, Herman
JR 69658
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20919
21%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
21%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
JR 49402
21%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 22010
21%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 73199
21%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 06987
21%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 12990
21%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1724.
20%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR XII1 2126.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12346
20%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13917
20%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14146
20%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63286
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 15321
20%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06345
20%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XII1 2123.
20%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10413
20%
1927
Häme — Hausjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65313
20%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 73738
20%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 40334
20%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 55623
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4163.
20%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 23251
20%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Karhu, Lyyli
JR 13492
20%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2442.
20%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 47334
20%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
JR 80954
20%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 73317
20%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 70393
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 5049.
20%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VI1 2448.
20%
1921
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Ripatti, Sylvi
SKVR VI1 2456.
20%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 12401
20%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57029
20%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2462.
20%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 40736
20%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
JR 28226
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Koskimies, A. V.
JR 55581
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62934
20%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
SKVR XII1 2146.
19%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57919
19%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66358
19%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 22798
19%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 21654
19%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 12345
19%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13916
19%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39514
19%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 12132
19%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2461.
19%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
JR 14962
19%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13764
19%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43799
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2152.
19%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70824
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47408
19%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 47401
19%
1926
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Okkola, T. E.
JR 14016
19%
1939
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54117
19%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 10152
19%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12451
19%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15474
19%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2465.
19%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
JR 46647
19%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 10431
19%
1932
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2122.
19%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11884
19%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46716
19%
1926
Häme — Hausjärvi
Okkola, T. E.
JR 54141
19%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 11696
19%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4160.
19%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 46978
19%
1926
Häme — Asikkala
Okkola, T. E.
SKVR XI 2657.
18%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 14262
18%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 408.
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 56753
18%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2464.
18%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
JR 08207
18%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 38961
18%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 13970
18%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20953
18%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Kalliala, Lauri
SKVR VI1 2447.
18%
1922
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Tanttu, A.
JR 12933
18%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13703
18%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35149
18%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XII1 2120.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21655
18%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 58294
18%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67671
18%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 46850
18%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2105.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70623
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2140.
18%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 415.
18%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 78734
18%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 47409
18%
1926
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Okkola, T. E.
JR 21351
18%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21431
18%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21448
18%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 27359
18%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 09402
18%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 20491
18%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 12209
18%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11418
17%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51177
17%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2449.
17%
1928
Etelä-Savo — Kangasniemi
Okkola, T. E.
JR 47569
17%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 79797
17%
1915
Varsinais-Suomi — Merimasku
Toivonen, Yrjö
SKVR VIII 5030.
17%
1915
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 74609
17%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VIII 5032.
17%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 13969
17%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1712.
17%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
SKVR X1 1728.
17%
1919
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 12253
17%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12978
17%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13626
17%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2125.
17%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12023
17%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47167
17%
1926
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2131.
17%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2107.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20564
17%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 18062
17%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 70318
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 60252
17%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XII1 2111.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47518
17%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 33440
17%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XII1 2133.
17%
1926
Peräpohjola — Kemi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2147.
17%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16187
17%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55062
17%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 2114.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1718.
16%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
JR 32984
16%
1949
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Kärki, Frans
JR 22370
16%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 01653
16%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 55051
16%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 78715
16%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XI 411.
16%
1916
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Vallinmäki, A. J.
JR 13670
16%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7646.
16%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 14482
16%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13822
16%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11886
16%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15187
16%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22018
16%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 58354
16%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61241
16%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 57034
16%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15186
16%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69814
16%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10350
16%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2135.
16%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60454
16%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XII1 2118.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12400
16%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21189
16%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
SKVR X1 1733.
16%
1904
Satakunta — Kankaanpää
Päivike, Yrjö
JR 23938
16%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 43716
16%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 13825
16%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46818
16%
1926
Satakunta — Ikaalinen
Okkola, T. E.
JR 40650
16%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 51192
16%
1909
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 5044.
16%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 11566
16%
1933
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14207
16%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14208
16%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11495
15%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
15%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70065
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22255
15%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 14635
15%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44020
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73181
15%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 21332
15%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 12250
15%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16556
15%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71347
15%
1936
Häme — Längelmäki
Saario, Sirkka
JR 38299
15%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 46359
15%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 81109
15%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XIII3 7648.
15%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR X1 1735.
15%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
SKVR XII1 2128.
15%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70845
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12991
15%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 25574
15%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 47768
15%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 78823
15%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 80996
15%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR X1 1727.
15%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
JR 78766
15%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2110.
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42791
15%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 78745
15%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2134.
15%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57864
15%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5045.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 5050.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Lemu
Vihervaara, Eemeli
JR 00262
15%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 81102
15%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 39546
15%
1913
Etelä-Karjala — Virolahti
Lindeman, Olga
SKVR XIII3 7647.
15%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 55554
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10163
15%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55037
15%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR X1 1736.
15%
1888
Satakunta — Parkano
Tyyskä, J.
JR 13590
15%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49179
15%
1955
Etelä-Karjala — Jääski
Paavolainen, Oma Martti
JR 51274
15%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78657
15%
1965
Häme — Hartola
Tenni, Saima
JR 11176
15%
1932
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80560
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 69104
14%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 73156
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 5046.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 55041
14%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 47404
14%
1926
Varsinais-Suomi — Merimasku
Okkola, T. E.
JR 53233
14%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 11446
14%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14458
14%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18044
14%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 43757
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55032
14%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 21303
14%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 5040.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 21393
14%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 28050
14%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 55091
14%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 10811
14%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70485
14%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80113
14%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 21047
14%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 10553
14%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12208
14%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5055.
14%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 73793
14%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 80070
14%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 42594
14%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
JR 57855
13%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69737
13%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08676
13%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 67819
13%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 73600
13%
1945
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 74484
13%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 76681
13%
1934
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
SKVR VI1 2446.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 46667
13%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 23189
13%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR VIII 5043.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 21155
13%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 66486
13%
1960
Etelä-Karjala — Räisälä
Räsänen, Matti
JR 20915
13%
1913
Varsinais-Suomi — Turku
Kalliala, Lauri
JR 30965
13%
1945
Etelä-Savo — Imatra
Kuusisto, Inkeri
JR 18402
13%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR VIII 5041.
13%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 21621
13%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 43997
13%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 14649
13%
1939
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65832
13%
1936
Uusimaa — Vihti
Ranta, Kaarlo
JR 66557
13%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 46855
13%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.
JR 30374
13%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 32747
13%
1946
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR VI1 2445.
13%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 56820
13%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56927
13%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10744
12%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15964
12%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4053.
12%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
SKVR VI1 2443.
12%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2459.
12%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 21046
12%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 11885
12%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15185
12%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4162.
12%
1907
Pohjois-Karjala — Kaavi
Koivisto, Vilho
JR 63356
12%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 69557
12%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10313
12%
1925
Varsinais-Suomi — Karinainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1732.
12%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
JR 10595
11%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14157
11%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11796
11%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14408
11%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47342
11%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XI 409.
11%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 30958
11%
1945
Pohjois-Savo — Nilsiä
Kuusisto, Inkeri
JR 14223
11%
1939
Satakunta — Kihniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4055.
10%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 46964
10%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 17081
10%
1912
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Hänninen, Laina
JR 65259
10%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi