JR 15470
96%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12633
92%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12957
92%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13411
91%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47026
91%
1926
Häme — Kuusankoski
Okkola, T. E.
JR 22243
88%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 12343
88%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11815
85%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11161
85%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12248
85%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13820
85%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14692
85%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14113
85%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14894
84%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10854
83%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14278
83%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12844
83%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13637
82%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11816
82%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10548
81%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14367
81%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40795
80%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 13913
80%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10680
79%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14738
79%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11254
76%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15798
76%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14276
76%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15472
76%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13013
75%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12448
73%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10975
70%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15581
70%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12344
69%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13915
68%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12342
68%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13914
68%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13506
68%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55431
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50097
67%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55390
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46370
66%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 11191
65%
1932
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15471
65%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49390
65%
1955
Etelä-Savo — Rantasalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 11119
64%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15630
64%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41100
63%
1965
Kainuu — Suomussalmi
Mäklin, Ritva
SKVR XII1 2785.
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12516
62%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14291
62%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40333
62%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 73052
62%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10697
62%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15891
62%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10498
61%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10810
61%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14119
61%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15879
61%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55303
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12566
61%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49554
60%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 12845
60%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13412
60%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09024
59%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR XII1 2816.
59%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55562
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57826
59%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12070
59%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12249
59%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15282
59%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84451
59%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 56962
59%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12193
59%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13750
59%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69218
58%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
JR 15300
58%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12598
58%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08995
57%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 15421
57%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15749
57%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17346
57%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
JR 42066
57%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12006
57%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12751
56%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14588
56%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12449
56%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46217
56%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 55873
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21550
56%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 13821
56%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55092
56%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 73419
56%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 43957
56%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 42052
56%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49076
56%
1955
Satakunta — Eurajoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2783.
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2787.
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2793.
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2794.
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10299
56%
1925
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55420
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55537
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58180
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64783
56%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 10823
56%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55319
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14355
56%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42121
55%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 14264
55%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15549
55%
1939
Varsinais-Suomi — Paimio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11035
55%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55816
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55552
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12903
55%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70335
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11416
54%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12019
54%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11529
54%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70379
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12207
54%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13763
54%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43926
54%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10942
54%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70190
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15136
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11105
53%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12089
53%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12206
53%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13762
53%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15261
53%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15954
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43717
53%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44109
53%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2817.
53%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2784.
53%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81739
53%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 44143
53%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2788.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16478
53%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17374
53%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 49253
53%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kristiinankaupunki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11319
52%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11417
52%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58243
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58362
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58424
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58558
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58640
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55360
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55478
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58290
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65980
52%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 14768
52%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51763
52%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 15245
52%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12815
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12797
52%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65474
52%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 14263
52%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58104
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13469
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4144.
51%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 11977
51%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13560
51%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58224
51%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55292
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22375
51%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 11976
51%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12069
51%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13559
51%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22265
51%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 43685
51%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2802.
51%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55855
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58577
51%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70618
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12932
51%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13704
51%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56589
51%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81096
51%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 43862
50%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2790.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05415
50%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 10637
50%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15834
50%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46435
50%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 55754
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58066
50%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58149
50%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58332
50%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58612
50%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14602
50%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11305
50%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15656
50%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12112
50%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81817
50%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 55589
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55701
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16023
50%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21394
50%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12719
50%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55309
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55841
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56868
50%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2800.
50%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 00016
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00032
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00037
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00053
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00070
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00083
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00090
50%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 04948
50%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 10732
50%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10794
50%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10987
50%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11728
50%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14071
50%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15012
50%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15855
50%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15867
50%
1939
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15976
50%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40720
50%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Luukko, F. A.
JR 43589
50%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 46210
50%
1910
Satakunta — Eurajoki
Nurmi, Frans
JR 47514
50%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 49258
50%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49445
50%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49603
50%
1956
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 49733
50%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 49886
50%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50085
50%
1956
Uusimaa — Kotka
Paavolainen, Oma Martti
JR 50123
50%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 50154
50%
1956
Häme — Somero
Paavolainen, Oma Martti
JR 55058
50%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 55956
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62693
50%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 70568
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70631
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70674
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70730
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72980
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73035
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73123
50%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73437
50%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 81771
50%
1911
Häme — Janakkala
Vaara, V. B.
JR 44448
49%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 11531
49%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42062
49%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 49387
49%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 57194
49%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13468
49%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15070
49%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16881
49%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15134
49%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51195
49%
1909
Etelä-Karjala — Kaukola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55052
49%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 58026
49%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73089
49%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10422
49%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10482
49%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10941
49%
1932
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14024
49%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14056
49%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15244
49%
1939
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11260
49%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83860
49%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 21432
48%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 12989
48%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11023
48%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14975
48%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43998
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 00056
48%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 25576
48%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR VII3 4152.
48%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kallio, Niilo
JR 64436
48%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69911
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13588
48%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56663
48%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11578
48%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13537
48%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15422
48%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15281
48%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12131
48%
1933
Satakunta — Tottijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43774
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49423
48%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 22717
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57795
47%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64914
47%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4151.
47%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 15318
47%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14014
47%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00064
47%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12341
47%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13912
47%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50045
47%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 57713
47%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55646
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65476
47%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55093
47%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 57093
47%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43648
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72765
47%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 15731
47%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57831
47%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67466
47%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 46440
47%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 55574
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11666
47%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21004
47%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 21352
47%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21375
47%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21412
47%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21472
47%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43671
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44038
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44095
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44120
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55038
47%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 75725
46%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 47926
46%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 21202
46%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 55864
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10756
46%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14665
46%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43616
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 11780
46%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14386
46%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15772
46%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55602
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66372
46%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 55862
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55931
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11952
46%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00182
46%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 55672
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80116
46%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 73004
46%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 28041
46%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR XII1 2782.
46%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2791.
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11281
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17426
46%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 51220
46%
1909
Etelä-Karjala — Sakkola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55247
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58060
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58129
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58303
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58513
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58533
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58674
46%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73501
46%
1944
Häme — Janakkala
Salokannel, Tyyne
JR 56267
46%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11492
46%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55900
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65124
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 43756
46%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21005
45%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 21364
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21450
45%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 55942
45%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64443
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11086
45%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14828
45%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81235
45%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 11382
45%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14479
45%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23811
45%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 11145
45%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14858
45%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47962
45%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 56220
45%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56849
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10325
45%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15669
45%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78521
45%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Tamminen, Vappu
JR 58101
45%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14034
45%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2813.
45%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12130
45%
1933
Satakunta — Tottijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14960
45%
1939
Satakunta — Tottijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17088
45%
1912
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Hänninen, Laina
JR 10466
44%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2803.
44%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11616
44%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12020
44%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13358
44%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56378
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10549
44%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48924
44%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 13340
44%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44439
44%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 56857
44%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40739
44%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Luukko, F. A.
JR 55629
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14961
44%
1939
Satakunta — Tottijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15712
44%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50033
44%
1956
Etelä-Savo — Ristiina
Paavolainen, Oma Martti
JR 72965
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 72985
44%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 2820.
44%
1915
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06947
44%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
JR 44064
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55438
44%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56568
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57118
44%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57660
44%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66901
44%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 11326
44%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2811.
43%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43882
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 16142
43%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16410
43%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55331
43%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57767
43%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2798.
43%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58349
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44726
43%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 11461
43%
1933
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15250
43%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70041
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4150.
43%
1924
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Niittylahden kansanopisto
JR 47930
43%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 49474
43%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 58396
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11774
43%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14385
43%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57630
43%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57803
43%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58433
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42099
43%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 82540
43%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 12090
43%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15262
43%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58663
43%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08862
42%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 11270
42%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14817
42%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16227
42%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51314
42%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 55417
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10916
42%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15689
42%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82786
42%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 10590
42%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14664
42%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58477
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23813
42%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 22622
42%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12885
42%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10755
42%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57791
42%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21157
42%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 2781.
42%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11679
42%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80038
42%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Yli-Ii
Tornion alakouluseminaari
JR 55376
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78492
42%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
JR 51210
42%
1909
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64441
42%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 50060
42%
1956
Häme — Kuusankoski
Paavolainen, Oma Martti
JR 57620
42%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09284
41%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 43987
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 2822.
41%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58461
41%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21334
41%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 10772
41%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11939
41%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12976
41%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13624
41%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14189
41%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14950
41%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15183
41%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15445
41%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15827
41%
1939
Häme — Koski Hl
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10134
41%
1925
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56392
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64450
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55723
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64435
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11639
41%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13397
41%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43940
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 55947
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49847
41%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11953
40%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20934
40%
1913
Satakunta — Tampere; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 36620
40%
1893
Satakunta — Pori
Laine, T. V.
JR 57151
40%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76113
40%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 55800
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18849
40%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 22127
40%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 56287
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56580
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51545
40%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11716
40%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13801
40%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2804.
40%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73119
40%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 26193
40%
1962
Häme — Hämeenlinna
Kivi, Meri
JR 03545
40%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 10540
40%
1932
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10569
40%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10578
40%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10828
40%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10841
40%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10959
40%
1932
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11001
40%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11229
40%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14108
40%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14167
40%
1939
Keski-Suomi — Vesanto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14177
40%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14444
40%
1939
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14687
40%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14875
40%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15379
40%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15570
40%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15715
40%
1939
Etelä-Savo — Joroinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15905
40%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16200
40%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28352
40%
1935
Häme — Hattula
Koskinen, Toivo
JR 39648
40%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 46354
40%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 58490
40%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56324
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42084
40%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 13669
40%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18389
39%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 12303
39%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40299
39%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 55236
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57164
39%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10589
39%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62703
39%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 12846
39%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13413
39%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2789.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58585
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55350
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21966
39%
1913
Varsinais-Suomi — Naantali
Kaltiala, J. P.
JR 48963
39%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57723
39%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55315
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11836
39%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14552
39%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64449
39%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11075
39%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2810.
39%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35122
39%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55367
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11062
39%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16135
39%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82308
39%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Vanninen, Aino
JR 11837
39%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55265
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57813
38%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26132
38%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 58150
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11344
38%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15608
38%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49456
38%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 68074
38%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 64925
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 22155
38%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR XII1 2782 α.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69609
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 04325
38%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 55807
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57379
38%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65529
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4142.
38%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 23208
37%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 11594
37%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16314
37%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83538
37%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 57252
37%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13874
37%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13875
37%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35126
37%
1922
Uusimaa — Nurmijärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 63674
37%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 49302
37%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 72997
37%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55345
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55788
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56314
37%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72796
37%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72803
37%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XII1 2796.
37%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12302
37%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4143.
37%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 14636
37%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51175
37%
1909
Etelä-Karjala — Antrea
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56255
37%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 77261
37%
1939
Etelä-Savo — Rantasalmi
Sääski, Sylvi
JR 15166
37%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55413
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10505
37%
1932
Häme — Koski Hl
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12920
37%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68143
37%
1904
Satakunta — Pori
Roosblom, V.
JR 12700
37%
1933
Etelä-Karjala — Rautu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14110
37%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65129
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65128
36%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 72769
36%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 57178
36%
1932
Peräpohjola — Muonio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2786.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2792.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2801.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19121
36%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 22557
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22732
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22746
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22808
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22849
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22950
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22975
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22995
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 04362
36%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Alavieska
Haarala, Anni
JR 04947
36%
1934
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Haavio, Martti
JR 11573
36%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14236
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16332
36%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48971
36%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49021
36%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49348
36%
1955
Satakunta — Multia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49465
36%
1955
Keski-Suomi — Suolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49791
36%
1956
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Paavolainen, Oma Martti
JR 55042
36%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 56040
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56088
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56261
36%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56300
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56599
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56678
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66556
36%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 68629
36%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 70007
36%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70434
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 75658
36%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 55878
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14553
36%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56185
36%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21542
36%
1893
Etelä-Karjala — Muolaa
Kallio, Pekka
JR 72702
36%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 71110
36%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 26385
35%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 11493
35%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14976
35%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28203
35%
1930
Uusimaa — Helsinki
Koskimies, A. V.
JR 31460
35%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 35138
35%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55830
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56226
35%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72846
35%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 20678
35%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 2809.
35%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12567
35%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57650
35%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64440
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 40766
35%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 55448
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 54052
35%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 56526
35%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61252
35%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 65477
35%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2797.
35%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55451
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47188
35%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 22126
35%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 11228
35%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14874
35%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16516
35%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49672
35%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 49826
35%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 62717
35%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 65123
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 81841
35%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 15469
35%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65532
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 20644
34%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulunsalo
Kaakinen, Iikka
JR 08879
34%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 51247
34%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 80416
34%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 49371
34%
1955
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 64785
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65475
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 51518
34%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56468
34%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57597
34%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47565
34%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2807.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73088
34%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII2 8336.
33%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Kenttämaa, Matti
JR 43806
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 70301
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22670
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49132
33%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 78790
33%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2824.
33%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 25577
33%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 72832
33%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 07702
33%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 60415
33%
1913
Etelä-Karjala — Lavansaari
Porkka, Laina
JR 60993
33%
1962
Etelä-Karjala — Rautu
Pulliainen, Liina
JR 57812
33%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71279
33%
1910
Varsinais-Suomi — Merimasku
Saarimaa, Eemil
JR 11445
33%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56702
33%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57414
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42883
33%
1912
Häme — Tammela
Mikkola, Edv.
JR 47247
32%
1926
Satakunta — Eurajoki
Okkola, T. E.
JR 10869
32%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14910
32%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55284
32%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80014
32%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Tomminen, Väinö
JR 00651
32%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Airikka, Lauri
JR 32133
32%
1940
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
JR 61237
32%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 69743
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22610
32%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56461
32%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71083
32%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 16613
31%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57775
31%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49543
31%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55362
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56696
31%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21620
31%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 78972
31%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 12447
31%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10444
31%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51281
31%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64442
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55406
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55893
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4145.
31%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR XII1 2805.
31%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08336
31%
1955
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 10047
31%
1964
Pohjois-Savo — Maaninka
Häiväläinen, Martta
JR 13277
31%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56007
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56240
31%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56651
31%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70841
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 42176
31%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 58574
31%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64444
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 03831
31%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 22512
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22754
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56607
31%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63319
31%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 49460
30%
1955
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Paavolainen, Oma Martti
JR 72787
30%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 13453
30%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56065
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22705
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56108
30%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67840
30%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 22659
30%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49039
30%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55971
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56205
30%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56636
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8338.
30%
1920
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12814
30%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61124
30%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 55923
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63646
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 47182
29%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 22964
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14163
29%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16390
29%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74905
29%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 57964
29%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56896
29%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15650
29%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64439
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 22770
29%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12701
29%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14445
29%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69651
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 31483
29%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 82919
29%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 29887
28%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 57257
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22890
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR VII3 4146.
28%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 56449
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57270
28%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2812.
28%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22526
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22569
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22593
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22645
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 09255
28%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 10512
28%
1932
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14049
28%
1939
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49057
28%
1955
Uusimaa — Anjala
Paavolainen, Oma Martti
JR 49278
28%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Paavolainen, Oma Martti
JR 56532
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 83308
28%
1964
Etelä-Karjala — Rautu
Virtanen, Leea
JR 22816
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 56653
27%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55371
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80276
27%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 27175
27%
1957
Aunus — Vitele
Kontu, Mikko
JR 12398
27%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13967
27%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14162
27%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22369
26%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 57279
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7639.
26%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 84406
26%
1911
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Ärfors, Karin
JR 57323
26%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28328
26%
1929
Peräpohjola — Savukoski
Koskinen, Lauri
JR 14540
26%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41102
26%
1965
Kainuu — Suomussalmi
Mäklin, Ritva
JR 67409
26%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
JR 76732
26%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
JR 65127
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 22768
26%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 3006.
25%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62708
25%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 64784
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 05778
25%
1930
Keski-Inkeri
Haltsonen, Aatu
JR 10491
25%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14118
25%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57973
25%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51277
25%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16812
25%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22640
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22931
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 28298
24%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 14457
24%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57023
24%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22786
24%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12662
23%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2795.
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13799
23%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21959
23%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 11717
23%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83879
23%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 50808
23%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Lyyli
SKVR XII2 8337.
23%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 43912
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 73281
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 22579
22%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 81553
22%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Tuukkanen, Vilho
JR 35110
22%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 14708
22%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64432
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11224
20%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15601
20%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06350
20%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 70068
20%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII3 7644.
19%
1930
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Viipurin suomalaisen lyseon konventti
JR 47504
16%
1926
Satakunta — Merikarvia
Okkola, T. E.
JR 18065
15%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 47435
11%
1926
Keski-Suomi — Viitasaari
Okkola, T. E.