JR 15462
100%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56308
87%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81872
87%
1966
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 49523
87%
1955
Etelä-Karjala — Viipuri
Paavolainen, Oma Martti
JR 50157
87%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 78696
87%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 81838
86%
1951
Etelä-Karjala — Viipuri
Vaittinen, Alina
JR 56352
85%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 26139
84%
1928
Etelä-Savo — Luumäki
Kivelä, Iida
JR 56266
83%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73572
81%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 56359
79%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49528
79%
1955
Etelä-Karjala — Viipuri
Paavolainen, Oma Martti
JR 49354
78%
1955
Etelä-Karjala — Nuijamaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 16147
78%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42896
78%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
JR 49823
76%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 58581
75%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4204.
75%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 49793
75%
1956
Etelä-Karjala — Viipuri
Paavolainen, Oma Martti
JR 66893
75%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 56193
73%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16608
72%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16609
72%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16302
69%
1943
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81743
69%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Uuraan yhteiskoulun toverikunta
JR 56272
67%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56253
65%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10949
65%
1932
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83875
65%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 56228
64%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 33504
64%
1952
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 12316
63%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13888
63%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22980
62%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 00223
61%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 51286
61%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22524
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 72970
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 51279
59%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 14529
58%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47040
58%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 81552
58%
1961
Etelä-Karjala — Viipuri
Tuukkanen, Vilho
JR 16192
57%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82941
56%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 13887
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12315
55%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10966
55%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51245
54%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 56243
52%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56301
52%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41960
52%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 49232
52%
1955
Etelä-Karjala — Koivisto
Paavolainen, Oma Martti
JR 20485
51%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 16076
50%
1943
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15537
50%
1939
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48993
49%
1954
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 47466
49%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 22487
49%
1936
Pohjois-Karjala — Nurmes
Karhu, J.
JR 76044
48%
1956
Etelä-Karjala — Viipuri
Somerkorpi, Seija
JR 12673
48%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16702
48%
1944
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17034
48%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 56277
47%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74517
45%
1903
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Seppälä, Santeri
JR 43885
44%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49367
44%
1955
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 15721
44%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61314
43%
1962
Etelä-Karjala — Sakkola
Purontaa, Viljo
SKVR XIII3 7654.
43%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 40772
43%
1933
Etelä-Savo — Puumala
Luukkonen, Kerttu
JR 17344
43%
1907
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 55696
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41785
42%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 56560
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59640
42%
1952
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pimiä, Amalia
JR 30477
42%
1905
Keski-Inkeri — Koprina
Kupri, A.
JR 41365
41%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 62374
41%
1948
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Pöyhönen, Martti
SKVR XIII3 7653.
40%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
JR 16284
40%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48935
39%
1954
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 47444
39%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Okkola, T. E.
JR 49802
39%
1956
Uusimaa — Hamina
Paavolainen, Oma Martti
JR 42894
37%
1965
Uusimaa — Sippola; Etelä-Karjala — Viipuri
Mikkonen, Anni
JR 68529
37%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 68534
37%
1920
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Linda
JR 49731
36%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 51176
36%
1909
Etelä-Karjala — Antrea
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10708
36%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15897
36%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16363
36%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45285
36%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Niemi, Osmo
JR 26460
35%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR XIII3 7652.
34%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
SKVR VII3 4176.
33%
1906
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Pantsu, A.
SKVR VI1 2551.
33%
1926
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 57843
33%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49217
32%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 29883
32%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 66651
32%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 29016
31%
1915
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kotkanen, Väinö
JR 51177
31%
1909
Etelä-Karjala — Räisälä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21610
30%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 15539
30%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15540
30%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49140
29%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49143
29%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 28977
29%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 43920
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 31199
27%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 31471
25%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 10951
25%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65985
25%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 47399
24%
1926
Varsinais-Suomi — Kaarina
Okkola, T. E.
JR 68687
22%
1929
Uusimaa — Anjala
Rytkönen, Ahti
JR 13421
20%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28202
20%
1930
Uusimaa — Helsinki
Koskimies, A. V.