JR 15521
97%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12477
81%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13942
76%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34489
70%
1962
Satakunta — Karkku
Kärki, Frans
JR 35099
62%
1922
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 28975
61%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 14833
60%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61814
60%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 33442
59%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 11091
59%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12493.
58%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 15597
58%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50058
58%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 10288
58%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11220
58%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69291
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80291
56%
1967
Peräpohjola — Ranua
Tuiremo, Toini
JR 11699
56%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13496
56%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70835
56%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71231
56%
1967
Varsinais-Suomi — Lieto
Saari, Marjariitta
JR 11219
55%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50102
55%
1956
Etelä-Karjala — Muolaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 49974
55%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII2 8368.
55%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 75729
55%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 49155
54%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 33250
54%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 49268
54%
1955
Etelä-Karjala — Lavansaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 67896
54%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 15596
53%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51760
53%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 78689
53%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 73781
52%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 70378
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70406
52%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70471
52%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 35187
51%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47076
51%
1926
Peräpohjola — Alatornio
Okkola, T. E.
JR 15028
51%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10953
51%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15542
51%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74889
51%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 20653
51%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
JR 30998
50%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Kuusisto, Inkeri
JR 22371
50%
1936
Etelä-Savo — Mäntyharju
Karhu, J.
JR 70531
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12947
50%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13689
50%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70437
49%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12231
48%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47484
48%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 11744
48%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69926
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11712
44%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78752
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 06153
43%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11357
43%
1932
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46968
43%
1926
Häme — Urjala
Okkola, T. E.
JR 06349
42%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 13793
42%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15621
41%
1939
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11006
40%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15941
40%
1939
Häme — Kouvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66081
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 61116
39%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 13025
38%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13522
38%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14682
38%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61011
37%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 51527
37%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 68474
36%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 20676
35%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
JR 13810
35%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23276
35%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
SKVR XII1 3113.
34%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69744
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 19390
33%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 15644
32%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60465
30%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 64317
29%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69679
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65966
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
SKVR XI 438.
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Vuorela, Toivo
JR 32958
28%
1949
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 14134
28%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56658
28%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11514
27%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3116.
27%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10620
27%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78730
27%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 70850
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11760
26%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16795
26%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51517
26%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64323
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64369
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70330
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 3109.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3110.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56579
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56639
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20629
26%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 34043
26%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 07046
25%
1926
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 16088
25%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14997
25%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57334
24%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12230
24%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47058
24%
1926
Etelä-Karjala — Vahviala
Okkola, T. E.
JR 64324
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13794
23%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3112.
23%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56652
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64319
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13444
22%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81224
22%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
JR 12055
22%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15349
22%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64318
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64320
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64321
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64322
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 3114.
22%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64325
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12871
21%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16287
20%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04359
20%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Haarala, Anni
JR 16473
20%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11132
18%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46659
18%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 04307
16%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Haanpää, Pentti