JR 12453
100%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12348
90%
1933
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13918
89%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12452
88%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15475
88%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80230
88%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 13919
87%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13414
81%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12402
78%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11927
78%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15188
78%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15476
78%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12570
77%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15425
76%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11667
76%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49020
75%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 14869
75%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00096
75%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 11595
75%
1933
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13971
74%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14354
73%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12569
73%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10724
73%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68621
73%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 15702
72%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70162
72%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15921
72%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14633
72%
1939
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73127
71%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 63672
71%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 10877
71%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14918
70%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14949
69%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13415
69%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12635
69%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12113
69%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16203
68%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15424
68%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10471
68%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11266
68%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73121
67%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20910
67%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 03539
67%
1932
Uusimaa — Helsinki
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 75682
67%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 15575
67%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 62684
67%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 11312
66%
1932
Uusimaa — Järvenpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14294
66%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14039
66%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15664
66%
1939
Uusimaa — Järvenpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12518
66%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11496
66%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14590
66%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14979
66%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55917
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12093
65%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12847
65%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12753
65%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11079
65%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15675
65%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39678
65%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 16022
65%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28211
65%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 13416
65%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14589
64%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12752
64%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15265
64%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11580
64%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55801
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73015
64%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 72998
64%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 13539
63%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35115
63%
1951
Häme — Luopioinen
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 55587
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55773
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56306
63%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23256
63%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 69946
63%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55516
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12934
62%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13702
62%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55540
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 30959
61%
1945
Uusimaa — Ruotsinpyhtää; Häme — Kuusankoski; Häme — Sysmä; Etelä-Karjala — Kanneljärvi; Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.; Etelä-Karjala — Parikkala
Kuusisto, Inkeri
JR 56910
61%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63673
61%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 73481
61%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 13671
61%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56281
61%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14735
61%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72953
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55472
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64371
60%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10683
60%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13395
60%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14155
60%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55908
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56214
59%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10914
59%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15943
59%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72963
59%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 10598
59%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55654
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73009
59%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 55630
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55460
58%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11530
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11955
57%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11093
57%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14835
57%
1939
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12601
56%
1933
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56189
56%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10472
56%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60239
56%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 15137
56%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16315
56%
1943
Pohjois-Savo — Kuopio
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14040
56%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII2 8302.
55%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 6644.
55%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 15623
55%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56836
55%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49670
55%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 56833
55%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67900
55%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 23175
54%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 11078
54%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15382
54%
1939
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23704
54%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 56246
54%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65257
53%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 67411
53%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Reinikainen, Aarne
JR 64312
53%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 13627
53%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12979
53%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10638
53%
1932
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15835
53%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00091
53%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 73303
53%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 63909
53%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 11581
52%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15149
52%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55660
52%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11359
52%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16874
52%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11041
52%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64728
52%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 21548
52%
1920
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 82556
51%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 10995
51%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15381
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11136
51%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14369
51%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46162
51%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 12600
51%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82572
51%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 55698
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47042
50%
1926
Etelä-Savo — Lappee
Okkola, T. E.
JR 56320
49%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57330
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13540
49%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82552
49%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 15778
49%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14772
49%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15863
49%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15574
49%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80258
49%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 70431
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64997
48%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11026
47%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42053
47%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 72699
46%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 16484
46%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64451
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73564
46%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 78760
45%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 65531
45%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 73420
45%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 78746
44%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10452
44%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10859
44%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14713
44%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14898
44%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11981
44%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13564
44%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78732
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78785
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 25575
43%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 42409
43%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 78816
43%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 14919
42%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31463
42%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 48977
42%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 45986
42%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 78725
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 78805
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 75657
42%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 78747
42%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 65506
41%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1990 δ.
41%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 78820
40%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64437
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78742
39%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 16028
39%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39849
39%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 78768
38%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64370
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78716
37%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 11982
37%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11783
35%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14393
35%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13566
34%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78694
34%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 55764
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65530
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11983
33%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10878
33%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13565
33%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55734
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52388
33%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64727
33%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64723
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64372
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10807
31%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15870
30%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73167
30%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 47875
30%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 22269
30%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 41102
29%
1965
Kainuu — Suomussalmi
Mäklin, Ritva
JR 13879
29%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49243
29%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 42061
28%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 12307
27%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55715
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65126
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 60434
24%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 49112
23%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 47105
23%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Okkola, T. E.
JR 25664
22%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
JR 64447
22%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67970
22%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 22860
20%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 65570
20%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 72968
17%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne