JR 13910
78%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
74%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
73%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82070
71%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 12243
70%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12128
69%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
69%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
69%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
68%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
68%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12748
67%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
67%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49018
67%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 11306
67%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
67%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 15732
67%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42401
67%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 00034
67%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 12443
66%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58097
65%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11327
65%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58525
64%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12883
64%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21944
63%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 00009
63%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 13338
63%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14283
63%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
63%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00050
63%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 20935
63%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 11814
63%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14586
62%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10976
61%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
61%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13400
61%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
61%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 11002
60%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49127
60%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 16373
60%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15657
60%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16483
60%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4088.
60%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 48961
60%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 15299
60%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
60%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 13706
59%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11880
59%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
59%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11162
59%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
59%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
59%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
59%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
59%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14686
58%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
58%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10714
57%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
57%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15710
57%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67465
57%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 26676
56%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 48967
56%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57599
56%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12159
56%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
56%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00076
56%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 14054
56%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11318
56%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42534
56%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 63677
56%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 00093
56%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 10420
56%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
55%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 15142
55%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50377
55%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 83536
55%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 33009
55%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 57304
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58189
55%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42398
55%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
55%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 46374
55%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 43007
55%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 80885
55%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 12631
54%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
54%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
54%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11779
54%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
54%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
54%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11024
54%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47546
54%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 84056
54%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 11261
54%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13408
54%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13714
54%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47580
54%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 15670
53%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57311
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07730
53%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 21197
53%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 14770
53%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68504
53%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 11345
53%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
53%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
53%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12244
53%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
53%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10634
53%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
53%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
52%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
52%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
52%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42379
52%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 13407
52%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12160
52%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
52%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
52%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 10943
52%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39640
51%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 12930
51%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34040
51%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 11569
51%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
51%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11063
51%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
51%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49092
51%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 10867
50%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43590
50%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 12068
50%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40664
50%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 11525
50%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57274
50%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07703
50%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 14908
50%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
50%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14178
50%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
50%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12838
50%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
49%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
49%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
49%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 40725
49%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 49563
49%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 13010
49%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51504
49%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 67977
49%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 57251
49%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49307
49%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 14216
49%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15647
48%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10922
48%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11036
48%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
48%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
48%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08985
48%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 16662
48%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49186
48%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 12749
48%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
48%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11059
48%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
47%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10517
47%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
47%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72775
47%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 15631
47%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
47%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47928
47%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 82537
47%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 19501
47%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
47%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
47%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 07326
47%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 16504
47%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
47%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 13803
47%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50047
47%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 09134
47%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 12840
47%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
47%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57851
47%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11073
47%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
47%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 16563
46%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49407
46%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
46%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
46%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 80115
46%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 49574
46%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14210
46%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
46%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 21972
46%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 33193
46%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 68525
46%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 42863
46%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 69647
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11775
46%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40797
45%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 06401
45%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 12841
45%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60480
45%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 10323
45%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64863
45%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 13713
45%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04076
45%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 70151
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12161
45%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
45%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57432
44%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47640
44%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 26129
44%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 60458
44%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 47371
44%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 63806
44%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13192
44%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
44%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83858
44%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 11661
44%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49080
44%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 39913
44%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 73279
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 62686
44%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 33925
43%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 25564
43%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 27363
43%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 13405
43%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73896
43%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 10547
43%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10825
43%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
43%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
43%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
43%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 12917
43%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81667
43%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 12839
43%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84354
42%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 12109
42%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
42%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10440
42%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11881
42%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
42%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 84449
42%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 36768
42%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 39307
42%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 14360
42%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
42%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
42%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 69742
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 80533
42%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 50124
42%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 12514
42%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
42%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57231
42%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14953
42%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11833
42%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
42%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11088
42%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
42%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15280
42%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56746
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11614
42%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
42%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13009
42%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
42%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49394
41%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 17070
41%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 72790
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 14383
41%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57893
41%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73207
41%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 14704
41%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47181
41%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 22697
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13247
41%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46187
41%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 10588
41%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
41%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 73567
41%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 12087
41%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15259
41%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
40%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 57902
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18407
40%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 13406
40%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57965
40%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16168
40%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51762
40%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 08982
40%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 40851
40%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 16815
40%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22625
40%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 27532
40%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 57886
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72742
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 16445
39%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46378
39%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 22852
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10962
39%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55730
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47422
39%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 69250
39%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11687
39%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14164
39%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49372
39%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 55502
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63826
39%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16303
39%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
39%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64872
39%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 49196
39%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 40295
38%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 57972
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10753
38%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11147
38%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
38%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
38%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78971
38%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 22020
38%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 63657
38%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11106
38%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55677
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52395
38%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11277
38%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
38%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15680
38%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12974
38%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
38%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
38%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 65446
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 80994
38%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 55521
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 44443
38%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 62396
38%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 37027
38%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 55681
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 73435
38%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15953
38%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
38%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 34548
38%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 55739
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55512
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16648
37%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11662
37%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
37%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22520
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55617
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35057
37%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 16688
37%
1944
Etelä-Savo — Pieksämäki mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60420
37%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 33644
37%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 49546
37%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 55645
37%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16771
37%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42786
37%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 10791
37%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01652
37%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 48934
37%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 50100
37%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 80414
37%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 81236
37%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 13229
37%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
37%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
37%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
37%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
37%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
37%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
37%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 55714
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22599
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49504
36%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 11377
36%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16021
36%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81761
36%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 14640
36%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
36%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63325
36%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 22830
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 57904
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57936
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22578
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR VII3 4097.
36%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 10287
36%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70617
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 42081
36%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 10577
36%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
36%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57874
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10696
36%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
36%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16001
36%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60248
36%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 07645
36%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 08997
36%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
36%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 22641
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15571
36%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
36%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19384
36%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 47470
36%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49051
36%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 10189
36%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49458
36%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 07727
35%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 49152
35%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 12594
35%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
35%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64499
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 68159
35%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 13653
35%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81093
35%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 57598
35%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49857
35%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 12158
35%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13716
35%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22545
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 55759
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70055
35%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16271
35%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46606
35%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 57914
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14068
35%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64502
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57922
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61009
35%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 66824
35%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 66827
35%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 06159
35%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 42074
35%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 22026
35%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 23178
35%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 64571
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 57939
35%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08280
35%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 49517
35%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 22508
35%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49122
35%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11064
35%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75683
35%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 55858
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55943
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12563
34%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
34%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55854
34%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70671
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15718
34%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64577
34%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11703
34%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
34%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57875
34%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57865
34%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55870
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09609
33%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 76106
33%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 80274
33%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 65087
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 46658
33%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 56710
33%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57381
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11590
33%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
33%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
33%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 19387
33%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 73236
33%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 69913
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15148
33%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70181
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15692
33%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18838
33%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 46740
33%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 03807
33%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 40824
33%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 19118
33%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 16635
33%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20559
33%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 57345
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
33%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11282
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55836
33%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12715
32%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69292
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10587
32%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
32%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42101
32%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 50095
32%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 64870
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 33781
32%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 66807
32%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 65085
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12660
32%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
32%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16793
32%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06710
32%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 57442
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63255
32%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 10546
32%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57355
32%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12204
32%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13760
32%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65084
32%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 47466
32%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49590
32%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 09273
31%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 11488
31%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
31%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49260
31%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 55035
31%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 13011
31%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12842
31%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38304
31%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 37185
31%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 46609
31%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 34493
31%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
JR 70565
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72990
31%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
31%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 23244
31%
1936
Uusimaa — Espoo
Karhu, Lyyli
JR 08680
31%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 67838
31%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 56564
31%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49578
31%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 16262
31%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46436
31%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 70760
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55932
31%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49191
30%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
30%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 17033
30%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 73145
30%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 16372
30%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52349
30%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64576
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 78738
30%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 12016
30%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
30%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64869
30%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 43884
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49485
30%
1955
Varsinais-Suomi — Turku
Paavolainen, Oma Martti
JR 35190
30%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 64579
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 06902
30%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 78786
30%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 63913
30%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 66012
29%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 70530
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13274
29%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26199
29%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 65444
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 43890
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46096
29%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 42383
29%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 49564
29%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 55872
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70624
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 20619
29%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 50140
29%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49331
29%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 73737
29%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 28121
29%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 57856
29%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65981
29%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 16188
29%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10481
28%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
28%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31453
28%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 24790
28%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
JR 64573
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 10408
28%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64574
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64491
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
28%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64580
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64578
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 81668
28%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 58696
28%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 65101
28%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 64501
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 73466
27%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 51505
27%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 39874
27%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 64496
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65443
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 70435
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 73404
27%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 49503
27%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 50697
27%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 64497
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16116
27%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13504
27%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64581
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15066
27%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16139
26%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69610
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64867
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4089.
26%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 10785
26%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11605
26%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14621
26%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
26%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 64864
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64490
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17140
26%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 21359
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 09608
26%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 47187
26%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 44118
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 21038
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 24948
26%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 50166
26%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 60995
26%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65083
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
26%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 47192
26%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 65081
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
26%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 44249
26%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 28837
25%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 52400
25%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63627
25%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 16199
25%
1943
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64492
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 68064
25%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 49559
25%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 68249
25%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 64500
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64509
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65082
25%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57259
25%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20630
25%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 78481
25%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 70593
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13198
25%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13872
24%
1939
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49349
24%
1955
Satakunta — Noormarkku
Paavolainen, Oma Martti
JR 70010
24%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78822
24%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 62711
24%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 65565
24%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64866
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 18427
24%
1895
Satakunta — Ahlainen
Inberg, W.
JR 64572
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15750
24%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11950
24%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81091
24%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 10529
24%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
24%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
24%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64868
24%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65559
24%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 72938
24%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 20663
23%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 60345
23%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 18063
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 60447
23%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 32882
23%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 65099
23%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65562
23%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 21373
23%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10441
23%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14705
23%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
ERA II 2, 271 (3)
23%
1928
Võrumaa — Hargla
Tampere, Herbert
JR 46667
23%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.
JR 46371
23%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 43635
23%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 29886
23%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 40654
23%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 15752
23%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33823
23%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 34604
23%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 70334
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64508
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 55470
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55495
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55688
23%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11283
23%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69649
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43613
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65097
22%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 57337
22%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21389
22%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 10786
22%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53272
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 64871
22%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 14265
22%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16505
22%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20548
22%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 68294
22%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 42399
22%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 80248
22%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 21333
22%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21344
22%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21406
22%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 21425
22%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21440
22%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21468
22%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 43667
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43710
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44139
22%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58480
22%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19919
21%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 12300
21%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69663
21%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 43918
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 36773
21%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 43992
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 71079
21%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
ERA II 2, 423 (2)
21%
1928
Tartumaa — Rannu
Tampere, Herbert
JR 14730
21%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14267
21%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43681
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44721
21%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
JR 55060
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
ERA II 2, 281 (2)
21%
1928
Võrumaa — Hargla
Tampere, Herbert
SKVR XII1 2447.
21%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56242
21%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19972
21%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 44133
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 44101
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 57293
20%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11411
20%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
20%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64493
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 41452
20%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 11413
20%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64452
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 44125
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63824
20%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 65098
20%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 56218
20%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28303
20%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 68479
20%
1921
Häme — Vanaja
Ruotsinsalo, Martta
ERA II 186, 332/3 (7)
20%
1938
Tartumaa — Rannu
Kärp, Ed.
JR 12905
20%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57282
20%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13618
20%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11415
20%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43767
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 72960
20%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 64507
20%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 15751
19%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46356
19%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 42436
19%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 16030
19%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13667
18%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50799
18%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 43070
18%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 49827
18%
1956
Varsinais-Suomi — Maaria
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2703.
18%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28410
18%
1963
Etelä-Savo — Kerimäki
Kosonen, Aino
JR 11473
18%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73405
17%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 33441
17%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 34499
17%
1962
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 65456
16%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 11414
16%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73264
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 47199
16%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 75730
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 72747
16%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 64505
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 39850
15%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Linna, Eino
JR 22236
14%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 64776
14%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 46852
10%
1926
Keski-Suomi — Jyväskylä
Okkola, T. E.