JR 13797
81%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07367
74%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
JR 72876
74%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1818.
70%
1913
Uusimaa — Elimäki
Kujala, Antti
JR 24849
64%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
JR 17367
64%
1907
Häme — Iitti
Heporauta, F. A.
JR 07347
63%
1935
Häme — Hartola
Heino, Arvo
SKVR XIV 1813.
60%
1920
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
SKVR XIV 1817.
59%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR XII1 1208.
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64605
58%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 17189
57%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 58597
56%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1816.
56%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 67566
55%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XIV 1834.
55%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR XIV 1826.
54%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 68115
54%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR XIV 1822.
54%
1886
Uusimaa — Askola
Tyyskä, J.
JR 35217
54%
1926
Häme — Jaala
Lahti, Erkki
SKVR XIV 1841.
54%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 82543
53%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 24921
53%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1835.
53%
1932
Uusimaa — Nummi
Renlund, T.
JR 68993
53%
1935
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Saarelainen, J. V.
SKVR XIV 1819.
53%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
SKVR XIV 1836.
53%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 46518
53%
1967
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsänen, Aune
SKVR XIV 1842.
52%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1827.
52%
1932
Uusimaa — Tuusula
Renlund, T.
JR 24939
52%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 06674
52%
1945
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Hautala, Jouko
SKVR XII1 1213.
52%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 65633
51%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55080
51%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIII4 12231.
51%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1832.
51%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
SKVR XIV 1823.
51%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR VI1 2026.
51%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR X1 1657 α.
51%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24883
50%
1932
Häme — Jaala
Kauppinen, Eino
SKVR XII1 1204.
50%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR XII1 1211.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67601
50%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XIV 1825.
50%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 83452
50%
1962
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Virtanen, Lilja
SKVR XII1 1207.
50%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1820.
50%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
JR 23319
50%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR XIV 1840.
50%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 58140
50%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1815.
50%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 17365
49%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
JR 55030
49%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 43729
49%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII4 12230.
49%
1938
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Mannonen, Ulla
SKVR X1 1658.
49%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
SKVR XII1 1209.
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55077
49%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XII1 1212.
49%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1838.
49%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 76704
49%
1958
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR XIV 1831.
49%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 55099
49%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 74806
49%
1938
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 72808
49%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73674
49%
1936
Häme — Asikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 72865
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 43645
48%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 68045
48%
1957
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Romppanen, Pekka
JR 46450
48%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR XIII3 6856.
48%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIV 1830.
48%
1932
Uusimaa — Vihti
Enäjärvi-Haavio, Elsa
JR 55045
48%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR XIV 1828.
47%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
SKVR XIV 1843.
47%
1932
Uusimaa — Inkoo
Renlund, T.
JR 65317
47%
1968
Etelä-Karjala — Johannes
Railonsala, Artturi
JR 17364
47%
1907
Häme — Orimattila
Heporauta, F. A.
JR 26905
47%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Korpiselkä
Koljonen, Vilho
JR 72780
47%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 21381
47%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10202
47%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1821.
47%
1919
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Väinö
SKVR XII1 1206.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1829.
47%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 55273
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1217.
46%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
SKVR XIV 1833.
46%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 46113
46%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR X1 1659.
46%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR X1 1662.
46%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 82643
46%
1945
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
JR 31412
46%
1962
Etelä-Karjala — Ylämaa
Kälviäinen, Hilda
JR 73388
46%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 75542
45%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Siirtola, Helvi
JR 74900
45%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 74591
45%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 21357
45%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR X1 1665.
44%
1925
Satakunta — Kuru
Jussila, K. V.
SKVR XI 306.
44%
1907
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Lyyli
JR 38960
44%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
JR 06927
44%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR XIII3 6855.
44%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 74770
44%
1937
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
JR 28049
43%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 35086
43%
1930
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 31191
43%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kyttälä, Elli
JR 72838
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII3 6857.
43%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 43948
43%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 38233
43%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 27490
43%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XII1 1218.
43%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIV 1839.
43%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 1824.
43%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 82950
42%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 51615
42%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 53335
42%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR X1 1657.
42%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 42876
42%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
SKVR X1 1666.
42%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 76157
42%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 76164
42%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
JR 58447
42%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71263
42%
1910
Varsinais-Suomi — Paattinen
Saarimaa, Eemil
JR 73227
42%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1214.
41%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43657
41%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 63475
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 83453
41%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Virtanen, Lilja
SKVR XIV 1837.
41%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 72853
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 25526
41%
1909
Varsinais-Suomi — Koski Tl.
Kesälä, Eelis
JR 05975
41%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 65884
41%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
JR 03839
41%
1950
Keski-Suomi — Viitasaari
Etelälahti, Eemeli
JR 63419
41%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 21467
41%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR XI 311.
41%
1899
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, Ilta
SKVR XI 312.
41%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
JR 51268
41%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2029.
40%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 71890
40%
1923
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Salmela, Alfred
SKVR XI 310.
40%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
SKVR X1 1661.
40%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
JR 26151
40%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
SKVR XII1 1203.
40%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Mattila, Oskari
SKVR VI1 2028.
39%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 13795
39%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65260
39%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 80905
39%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 46164
39%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 26177
39%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 73327
39%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 12288
39%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13861
39%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13683
39%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1210.
39%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 41156
38%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
JR 66352
38%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 12229
38%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 308.
38%
1908
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Alanen, Yrjö
JR 11967
38%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71259
38%
1910
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
SKVR XII1 1220.
38%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Kemppainen, Eino
JR 39414
38%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
SKVR X1 1656.
37%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 65395
37%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 71040
37%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 80787
37%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 08894
37%
1916
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
JR 81198
37%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 27681
36%
1962
Häme — Kalvola
Korpela, Aune
JR 21494
36%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
JR 13472
36%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 1222.
36%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21657
36%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XII1 1221.
35%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1664.
35%
1920
Satakunta — Vesilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 21479
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 26581
35%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 63496
35%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1226.
35%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01811
35%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 09061
35%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 50493
35%
1937
Pohjois-Karjala — Kitee
Palosuo, K. U.
JR 43819
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1219.
34%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
JR 25584
34%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 12819
34%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53288
34%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 64019
33%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 21475
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 03720
32%
1921
Häme — Loppi
Enqvist, Aili
SKVR XI 309.
32%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 17404
32%
1914
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
SKVR XII1 1225.
31%
1920
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71270
31%
1909
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Saarimaa, Eemil
JR 82224
31%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Valve, Antti
JR 17190
31%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
SKVR XII2 8250.
30%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Kemppainen, Eino
JR 73359
30%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46045
30%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XII1 1228.
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19911
29%
1967
Etelä-Pohjanmaa — Kaustinen
Järvelä, Lyydia
JR 34663
28%
1914
Varsinais-Suomi — Naantali mlk
Kärnä, Saima
JR 44056
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 06839
28%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 43877
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XIII4 12233.
28%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
JR 43916
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 43937
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI2 6959.
27%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 43873
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 71268
26%
1910
Varsinais-Suomi — Laitila
Saarimaa, Eemil
JR 42795
26%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 33912
26%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 43762
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47947
26%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 49734
25%
1956
Etelä-Karjala — Ylämaa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4523.
25%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
JR 26150
25%
1914
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 63707
25%
1947
Aunus — Vieljärvi
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1215.
25%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39636
25%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 66363
24%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 43952
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
ERA II 69, 419/20 (2)
24%
1933
Pärnumaa — Pärnu l.
Vaino, Johannes
JR 71088
23%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 22142
23%
1913
Häme — Asikkala
Kantele, Toini
JR 21067
23%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VI2 6960.
23%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 58712
23%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 73028
23%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 26162
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kisko
Kivialho, Kaaperi
JR 21170
23%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 73141
23%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 26221
22%
1911
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Kivisaari, Lauri
E 59417
22%
1927
Harjumaa — Tallinn
Vahkal, A.
SKVR XIII3 6858.
22%
1933
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Haltsonen, Sulo
JR 21068
21%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 43832
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI1 2027.
21%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
ERA II 172, 231/2 (2)
21%
0
Järvamaa — Ambla
Viikov, Harald
JR 20613
21%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
ERA II 7, 577 (2)
21%
1928
Tartumaa — Tartu-Maarja
Laugaste (Treu), Eduard
JR 65876
21%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Kristiinan yhteislyseo
ERA II 5, 469/70
21%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
JR 81217
21%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
ERA II 172, 159/60 (3)
21%
1939
Järvamaa — Ambla
Viikov, Harald
E, StK 35, 10 (8)
21%
1926
Saaremaa — Karja
Ränk, Gustav
ERA II 7, 571 (1)
20%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
JR 38371
20%
1967
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Lehtimäki, Aili
ERA II 251, 27/8 (16)
20%
1938
Läänemaa — Kullamaa
Eenveer, Vello
SKVR IV3 3855.
19%
1909
Keski-Inkeri — Koprina
Kuha, Iisakki
JR 82345
19%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
JR 32503
19%
1945
Keski-Inkeri — Kupanitsa
Kärki, Frans
E 73991 (1)
19%
1924
Harjumaa — Harju-Madise
Aamisepp, Salme
JR 23839
19%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
E 73908 (3)
19%
1925
None
Uustalu, Hilda
E 73910 (2)
19%
1925
Harjumaa — Harju-Madise
Aamisepp, Salme
JR 46132
19%
1917
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
SKVR VII3 4522.
19%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
ERA II 7, 570/1 (1)
19%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
E 57200
19%
1926
Viljandimaa — Viljandi l.
Jakobson, H.
ERA II 208, 78 (1)
19%
1938
Viljandimaa — Viljandi
Pirnimäe, Asta
E 63982 (5)
19%
1928
Viljandimaa — Põltsamaa
Wedler, W.
ERA II 204, 607 (4)
19%
1934
Setumaa
Keera, Stepan, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 204, 609 (5)
19%
1934
Setumaa
Luha, Aleksei, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 70, 469 (5)
18%
1934
Virumaa — Haljala
Vebermann, Ilse
ERA II 5, 453
18%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 70, 239 (13)
18%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Karjus, Eliise
ERA II 204, 602 (8)
18%
1934
Setumaa
Kikkas, Ekaterina, Jaaska algk. 6 kl. õpil.
ERA II 204, 553 (5)
18%
1934
Setumaa
Palgi, Maria, Jaaska algk. 5. kl. õpil
ERA II 82, 558 (7)
18%
1934
Saaremaa — Mustjala
Sosnin, Muusa
ERA II 204, 623 (5)
18%
1934
Setumaa
Keera, Matröna, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
SKVR XII1 1205.
18%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
ERA II 82, 570 (3)
18%
1934
Saaremaa — Mustjala
Põlder, Klement
JR 73143
18%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
ERA II 82, 556 (6)
18%
1934
Saaremaa — Mustjala
Loodus, A.
ERA II 172, 197 (2)
18%
0
Järvamaa — Ambla
Ader, Verner
ERA II 172, 237 (3)
18%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Ader, Armand
JR 66356
18%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
ERA II 70, 351/2 (3)
18%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Kala, Eduard
JR 59460
18%
1886
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
ERA II 204, 632 (11)
18%
1934
Setumaa
Lillik, Ivan, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 70, 359 (3)
18%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Lill, Gottfried
ERA II 131, 91 (103)
18%
1936
Virumaa — Viru-Jaagupi
Böckler, Leida
JR 46165
18%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 33888
18%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
ERA II 70, 345 (4)
18%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Abner, E.
E 64007/8 (3)
18%
1928
Viljandimaa — Põltsamaa
Wedler, W.
E 73916 (1)
18%
1925
None
Sillart, A.
ERA II 82, 553 (3)
18%
1934
Saaremaa — Mustjala
Käsper, A.
ERA II 204, 565 (3)
18%
1934
Setumaa
Kink, Anna, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
JR 02021
18%
1926
Länsi-Inkeri — Narvusi
Angeria, Aleksander
E 73919 (2)
17%
1925
None
Gering, Leida
ERA II 204, 619 (3)
17%
1934
Setumaa
Kallo, Nikolai, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 31, 53 (1)
17%
1930
Tartumaa — Tartu
Kippik, Leida
ERA II 83, 476 (58)
17%
1935
Virumaa — Rakvere l.
Leemets, Ellen
ERA II 172, 140 (11)
17%
1939
Järvamaa — Ambla
Nikopensius, Elfriide
E 73928 (4)
17%
1924
Harjumaa — Harju-Madise
Traut, Linda
JR 18853
17%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
ERA II 172, 223 (2)
17%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Laos, Elfriide
ERA II 172, 221/2 (2)
17%
0
Järvamaa — Ambla
Nikopensius, Elfriide
ERA II 5, 446
17%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 31, 101 (1)
17%
1930
Tartumaa — Tartu
Puust, Liidia
ERA II 7, 364 (20)
17%
1928
Järvamaa — Peetri; Harjumaa — Keila
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 204, 585 (1)
17%
1934
Setumaa
Hõbesaar, Maria, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
ERA I 2, 336/7 (2)
17%
1928
Virumaa — Haljala
Viltrop, J.
ERA II 172, 203 (10)
17%
0
Järvamaa — Ambla; Järvamaa — Järva-Madise
Peetov, A.
ERA II 70, 403 (1)
17%
1934
Virumaa — Rakvere
Nõmtak, Hildegard
JR 75713
16%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
ERA II 79, 340 (2)
16%
1934
Läänemaa — Mihkli
Piile, Mari
E 73812 (5)
16%
1927
Virumaa — Väike-Maarja
Klaas, Elise
ERA II 31, 83 (2)
16%
1930
Tartumaa — Tartu
Nurk, Helgi
ERA II 70, 393 (5)
16%
1934
Virumaa — Lüganuse
Napa, Aleksander
ERA II 291, 379 (2)
16%
1940
Läänemaa — Lääne-Nigula
Pross, Johannes
E 63990/1 (9)
16%
1928
Viljandimaa — Pilistvere
Wedler, W.
ERA II 7, 222 (5)
16%
1928
Läänemaa — Märjamaa
Viidalepp (Viidebaum), Richard
E 66009 (10)
16%
1930
Virumaa — Tapa l.
Aavik (Kleemann), Aleksandra
ERA II 5, 467
16%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 60, 567 (15)
16%
1933
Setumaa; Võrumaa — Vastseliina
Liiv, Pelageia
JR 33873
16%
1959
Satakunta — Punkalaidun
Kärki, Frans
ERA II 70, 405 (2)
16%
1934
Virumaa — Väike-Maarja
Kriisental, Meta
ERA II 70, 281 (3)
16%
1934
Virumaa — Lüganuse
Napa
ERA II 70, 333 (3)
16%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Rostar, V.
ERA II 31, 127 (1)
16%
1930
Tartumaa — Tartu
Kletenberg, Antonina
ERA II 207, 659 (27)
16%
1939
Pärnumaa — Häädemeeste
Mäesalu (Martinson), Marta
ERA II 2, 477 (1)
16%
1928
Viljandimaa — Viljandi; Tartumaa — Rannu
Tampere, Herbert
ERA II 70, 232 (1)
16%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Aigro, O.
JR 81204
16%
1916
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
JR 40675
16%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 50899
16%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
ERA II 7, 556 (2)
16%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
E 74017 (13)
16%
1927
Harjumaa — Harju-Madise; Virumaa — Narva l.
Klein, Paul
ERA II 204, 591 (4)
16%
1934
Setumaa
Ilosaar, Anna, Jaaska algk. 6 kl. õpil.
ERA II 82, 562 (7)
16%
1934
Saaremaa — Mustjala
Sigibert, Susanna
JR 84469
16%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
E 25245 (4)
16%
1896
Saaremaa — Jämaja
Kuldsaar, Andrei
SKVR XI 2617.
16%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
ERA II 204, 639 (6)
16%
1934
Setumaa
Kalda, Aleksei, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
ERA II 5, 481
16%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
EÜS VII 583 (6)
16%
1910
Harjumaa — Harju-Jaani
Vilberg (Vilbaste), Gustav
SKVR X1 1655.
16%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
ERA II 70, 341 (1)
16%
1934
Virumaa — Kadrina
Kalle, Andres
ERA II 82, 568 (7)
16%
1934
Saaremaa — Mustjala
Põlder, Klement
ERA II 183, 501 (60)
16%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Lunts, Julius
E 73996 (1)
16%
1924
Harjumaa — Risti
Ehrlich, Ed.
ERA II 31, 183/4 (3)
15%
1930
Tartumaa — Tartu
Laats, Robert
E 70593 (45)
15%
1930
Harjumaa — Rapla
Tikk, Eduard
E 56291/2 (5)
15%
1925
Pärnumaa — Vändra
Schmidt, Hans
E 57000 (37)
15%
1926
Virumaa — Iisaku
Koppel (snd. Blum), Marta
ERA II 82, 17/8 (4)
15%
1934
Harjumaa — Rapla
Tallenhof, Heinu
ERA II 82, 38 (6)
15%
1934
Harjumaa — Rapla
Dubro, Helmi
ERA II 70, 367 (2)
15%
1934
Virumaa — Viru-Nigula
Tori, Elmar
JR 20674
15%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
ERA II 83, 559 (1)
15%
1929
Viljandimaa — Põltsamaa
Mant, Hermilde
ERA II 31, 231 (1)
15%
1930
Tartumaa — Tartu
Valdman, Linda
ERA II 31, 69 (1)
15%
1930
Tartumaa — Tartu
Lepp, Linda
ERA II 147, 210/1 (8)
15%
1937
Läänemaa — Märjamaa
Ots, Erna
ERA II 201, 204 (73)
15%
1938
Saaremaa — Karja
Lepp, Kaljo
E 73986 (4)
15%
1924
Harjumaa — Harju-Madise
Udam, Viktor
ERA II 204, 571 (3)
15%
1934
Setumaa
Jürisaar, Jevdokia, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
ERA II 82, 9 (5)
15%
1934
Harjumaa — Rapla
Möllmann, Aleksander
SKVR III1 375.
15%
1858
Länsi-Inkeri — Soikkola
Länkelä, Jaako
ERA II 70, 408 (7)
15%
1934
Virumaa — Viru-Nigula
Peedar, Adeline
JR 38991
15%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 76118
15%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 18851
15%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
ERA II 14, 87 (17)
15%
1929
Järvamaa — Peetri
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 183, 618 (3)
15%
1938
Järvamaa — Koeru
Priks, Laine
JR 38259
15%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 42796
15%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 80471
15%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
ERA II 8, 490
15%
1928
Saaremaa — Kärla
Toomse (Tooms), Mihkel
ERA II 5, 450
15%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
JR 61418
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
E 73956 (8)
15%
0
Harjumaa — Harju-Madise
Busch, Iida
E 20730
15%
1895
Järvamaa — Ambla
Neublau, Joosep
ERA II 183, 500 (58)
15%
1938
Järvamaa — Järva-Madise
Lunts, Julius
ERA II 299, 385 (106)
15%
0
None
Tammepuu (Eichenbaum), Priidu (Friedrich)
ERA II 306, 141/2 (66)
15%
1943
None
None
JR 73387
15%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
ERA II 5, 448
15%
1928
Pärnumaa — Pärnu-Jaagupi
Erm, Voldemar
ERA II 250, 617/8 (2)
15%
1939
Virumaa — Viru-Jaagupi
Sepp, Mare
E 73959/60 (16)
15%
1924
Harjumaa — Rapla
Andresson, Alice
ERA II 70, 479 (15)
15%
1934
Virumaa — Viru-Jaagupi
Västo, Amanda
E 54700 (2)
15%
1923
Virumaa — Haljala
Sööt, Bernhard
JR 43791
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
ERA II 31, 37 (1)
15%
1930
Tartumaa — Tartu
Jantson, Agnes
E 44305
14%
1903
Virumaa — Viru-Nigula
Jürjev (Kallus), Gustav Johann
SKVR IV3 3884.
14%
1911
Keski-Inkeri — Moloskovitsa
Lukkarinen, Juho
ERA II 82, 26 (6)
14%
1934
Harjumaa — Rapla
Tallenhof, Vaike
ERA II 6, 228/9 (34)
14%
1928
Harjumaa — Rapla
Viidalepp (Viidebaum), Richard
E 57623
14%
1926
Virumaa — Kadrina
Noor, Selma
ERA II 31, 89 (1)
14%
1930
Tartumaa — Tartu
Palmpuu, Amanda
ERA II 6, 592 (20)
14%
1928
Harjumaa — Rapla
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ARS 2, 265 (32)
14%
1926
Setumaa
Voolaine (Pedmanson), Paul Friedrich (Paulopriit)
ERA II 7, 346 (4)
14%
1928
Läänemaa — Märjamaa
Viidalepp (Viidebaum), Richard
E, StK 14, 205 (2)
14%
1922
Tartumaa — Tartu
Pärt (abielus Kaal), Linda
ERA II 36, 574 (11)
14%
1931
Viljandimaa — Põltsamaa
Viidalepp (Viidebaum), Richard
SKVR XI 2618.
14%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 72033
14%
1930
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Kaarina
ERA II 204, 613 (4)
14%
1934
Setumaa
Kadastik, Mihail, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
E 63991/2 (2)
14%
1928
Tartumaa — Kursi
Wedler, W.
E 54700 (1)
14%
1924
Tartumaa — Torma
Sööt, Bernhard
ERA II 6, 283/4 (29)
14%
1928
Harjumaa — Rapla
Viidalepp (Viidebaum), Richard
E 59923
14%
1927
Pärnumaa — Tori
Johannson, H.
ERA II 24, 302/3 (5)
14%
1930
Järvamaa — Türi
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 9, 102/3 (13)
14%
1928
Läänemaa — Emmaste
Meiusi, Meinhard
ERA II 172, 147 (2)
14%
1939
Järvamaa — Järva-Madise
Joosing, Linda
ERA II 70, 452 (11)
14%
1934
Virumaa — Haljala
Adamberg, Agnes
E 61440/1 (4)
14%
1927
Virumaa — Narva l.
Kasikov, Maria
ERA II 258, 372/5 (33)
13%
1939
Virumaa — Väike-Maarja
Ross, Marsell
ERA II 266, 240/1 (10)
13%
1939
Tartumaa — Kodavere
Univere, Aili
ERA II 31, 153 (1)
13%
1930
Tartumaa — Tartu
Talv, B.
ERA II 166, 67/8 (76)
13%
1937
Virumaa — Jõhvi; Tartumaa — Torma
Hallik, Armilda
JR 19291
13%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
ERA II 13, 593 (12)
13%
1929
Tartumaa — Torma
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 31, 19/20 (3)
13%
1930
Tartumaa — Tartu
Armulik, Valter
SKVR XI 2619.
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
ERA II 34, 302 (1)
13%
1928
Läänemaa — Reigi
Loorits, Oskar
ERA II 70, 435 (4)
13%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Paju, Leida
ERA II 266, 241 (11)
13%
1939
Tartumaa — Kodavere
Univere, Aili
ERA II 70, 377 (1)
13%
1934
Virumaa — Kadrina
Rink, Evald
ERA II 172, 143 (1)
13%
1939
Järvamaa — Järva-Madise
Hints, Erika
ERA II 70, 389 (6)
13%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Truubok, Meeri
ERA II 31, 95 (1)
13%
1930
Tartumaa — Tartu
Posti, Helga
ERA II 183, 509 (91)
13%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Lunts, Julius
ERA II 24, 483/4 (11)
13%
1930
Järvamaa — Türi; Viljandimaa — Põltsamaa
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 31, 135 (1)
13%
1930
Tartumaa — Tartu
Koppel, A. (Tartu)
E 63995/6 (2)
13%
1928
Viljandimaa — Põltsamaa
Wedler, W.
ERA II 69, 183 (10)
13%
1939
Pärnumaa — Häädemeeste
Martinson, M.
E 61492
13%
1927
Virumaa — Simuna
Kasikov, Maria
ERA II 14, 271/3 (9)
13%
1929
None
None
JR 21069
13%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
ERA II 31, 21 (1)
13%
1930
Tartumaa — Tartu
Aumann, Lehte
ERA II 31, 45 (2)
13%
1930
Tartumaa — Tartu
Kerge, E.
E 74023 (1)
13%
1927
Harjumaa — Harju-Madise
Viilas, Aliide
ERA II 82, 540 (5)
13%
1934
Tartumaa — Kambja
Tagepera, Õie
ERA II 31, 81 (1)
13%
1930
Tartumaa — Tartu
Namm, Linda
ERA II 70, 523 (14)
13%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Siirak, Elita
JR 34547
13%
1963
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
ERA II 7, 558 (1)
13%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
ERA II 82, 582 (6)
13%
1934
Saaremaa — Mustjala
Väärt, Alla
ERA II 83, 482 (16)
13%
1935
Virumaa — Rakvere l.
Uustalu, Auguste
ERA II 70, 426 (19)
12%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Männik, Linda
SKVR III3 3545.
12%
1909
Länsi-Inkeri — Narvusi
Lukkarinen, Juho
ERA II 82, 565 (4)
12%
1934
Saaremaa — Mustjala
Nukk, Taaniel
E 58234 (9)
12%
1926
Tartumaa — Torma
Paigaline, Lonny
ERA II 210, 245/6 (8)
12%
1939
Pärnumaa — Tõstamaa
Kiirats, Õie
ERA II 250, 639 (30)
12%
1939
Virumaa — Viru-Jaagupi
Sepp, Mare
H II 7, 804 (9)
12%
1889
Virumaa — Iisaku
Timotheus, Dietrich
JR 19133
12%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
E 53758
12%
1923
Läänemaa — Kullamaa; Läänemaa — Lääne-Nigula
Tiitsmann (Tiitsmaa), Aleksander Arnold
ERA II 70, 365 (2)
12%
1934
Virumaa — Rakvere
Ploom, Julius
ERA II 172, 145 (2)
12%
1939
Järvamaa — Järva-Madise
Elts, Magda
ERA II 172, 199 (1)
12%
0
Järvamaa — Ambla
Elts, Magda
ERA II 82, 572 (6)
12%
1934
Saaremaa — Mustjala
Piht, Hildegard
ERA II 82, 576 (7)
12%
1934
Saaremaa — Mustjala
Harjus, Martaliine
ERA II 132, 169 (1)
12%
1936
Tartumaa — Torma
Haav, August
ERÄ II 172, 185 (1)
12%
0
Järvamaa — Järva-Madise
Kokaselts, Edgar
ERA II 82, 563 (3)
12%
1934
Saaremaa — Mustjala
Kaiste, Vladimir
ERA II 70, 533 (1)
12%
1934
Virumaa — Rakvere l.
Grüntal, Alma
JR 39118
12%
1938
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 73806
12%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 44075
12%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
ERA II 83, 485 (7)
12%
1935
Virumaa — Rakvere l.
Lillenberg, Vaike
ERA II 31, 35 (1)
12%
1930
Tartumaa — Tartu
Ind, Linda
ERA II 31, 211 (1)
12%
1930
Tartumaa — Tartu
Selgis, Hans
ERA II 7, 565/6 (1)
12%
1928
Tartumaa — Äksi
Laugaste (Treu), Eduard
ERA II 31, 145 (1)
12%
1930
Tartumaa — Tartu
Peeda, Leida
ERA II 24, 217 (104)
12%
1930
Järvamaa — Türi
Viidalepp (Viidebaum), Richard
JR 21181
12%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 75607
12%
1938
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Silvennoinen, Aaro
ERA II 31, 115 (1)
12%
1930
Tartumaa — Tartu
Vään, Erna
ERA II 31, 17 (1)
12%
1930
Tartumaa — Tartu
Aloe, Aksella
ERA II 31, 121 (1)
11%
1930
Tartumaa — Tartu
Joonas, Ethel
JR 24848
11%
1932
Häme — Iitti
Kauppinen, Eino
E 48590/1 (10)
11%
1927
Tartumaa — Tartu
Perli, T.
JR 34362
11%
1961
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
ERA II 25, 111/2 (2)
11%
1930
Järvamaa — Järva-Madise
Viidalepp (Viidebaum), Richard
ERA II 189, 146 (60)
11%
1938
Läänemaa — Emmaste
Ennist, Enda
ERA II 9, 292/3 (11)
11%
1928
Läänemaa — Käina
Meiusi, Meinhard
JR 72034
11%
1930
Länsi-Inkeri — Narvusi
Salminen, Kaarina
ERA II 31, 173/4 (2)
11%
1930
Tartumaa — Nõo
Jõgar, Hugo
ERA II 172, 141 (6)
11%
1939
Järvamaa — Järva-Madise
Ader, Erna
ERA II 146, 824 (59)
11%
1915
Pärnumaa — Saarde
Sõggel, J. P. (Jaak)
E 52656
11%
1922
Tartumaa — Tartu
Kasvandik, Hildegard
ERA II 250, 675/6 (92)
11%
1939
Virumaa — Viru-Jaagupi; Tartumaa — Tartu
Sepp, Mare
JR 21066
11%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XIV 1808.
11%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
JR 67781
11%
1936
Etelä-Savo — Virtasalmi
Riipinen, Jalmari
ERA II 172, 171 (10)
11%
1939
Järvamaa — Ambla
Heinamägi, Harald
ERA II 31, 147 (1)
11%
1930
Tartumaa — Tartu
Savasson, Ella
ERA II 31, 59 (3)
11%
1930
Tartumaa — Tartu
Kärsna, Armilde
ERA II 31, 75 (1)
11%
1930
Tartumaa — Tartu
Looga
ERA II 84, 275 (26)
10%
1933
Tartumaa — Kambja
Pastak, Alaida
ERA II 204, 633 (7)
10%
1934
Setumaa
Kuuse, Feodor, Jaaska algk. 6. kl. õpil.
E, StK 30, 92 (14)
10%
1925
Läänemaa — Käina
Perv (abielus Prüüs), Selma
SKVR X1 1626.
10%
1924
Satakunta — Huittinen
Hirsikoski, Anna
ERA II 24, 400/1 (13)
10%
1930
Järvamaa — Türi
Viidalepp (Viidebaum), Richard
JR 43054
10%
1936
Pohjois-Karjala — Kitee
Moilanen, Matti
E 41909/10
10%
1901
Harjumaa — Kuusalu
Ploompuu, Aleksander
ERA II 82, 536 (4)
10%
1934
Tartumaa — Kambja
Köösel, Eduard
ERA II 172, 161 (3)
10%
1939
Järvamaa — Järva-Madise
Kokaselts, Meeta
ERA II 31, 199 (2)
10%
1930
Tartumaa — Tartu
Palmas, L.
ERA II 204, 557 (4)
10%
1934
Setumaa
Kaivo, Olga, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 204, 561 (5)
10%
1934
Setumaa
Õuna, Maria, Jaaska algk. 5. kl. õpil.
ERA II 31, 223 (1)
10%
1930
Tartumaa — Tartu-Maarja
Väljaots, Arnold
JR 52955
10%
1915
Viena — Vuokkiniemi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1660.
10%
1904
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
ERA II 31, 149 (1)
10%
1930
Tartumaa — Tartu
Scheff, Walentine
JR 35664
10%
1942
Länsi-Inkeri — Narvusi
Laiho, Aili
SKVR X1 1663.
10%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna