JR 13732
82%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3083.
79%
1903
Häme — Renko
Tallimäki, Emil
SKVR X1 1846.
79%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
SKVR X1 1852.
79%
1903
Satakunta — Orivesi
Jokinen, Nestor
JR 20911
79%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 01864
79%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Alopaeus, Aulis
JR 11046
79%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11709
79%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12139
79%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12530
79%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13800
79%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14306
79%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32320
79%
1928
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 49351
79%
1955
Satakunta — Noormarkku
Paavolainen, Oma Martti
JR 49422
79%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 61420
79%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 63397
79%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Railonsala, Artturi
JR 49048
78%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 14257
77%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11960
77%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12765
77%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13017
77%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13514
77%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15105
77%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49135
77%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49442
77%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
SKVR X1 1841.
77%
1915
Satakunta — Kauvatsa
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1975.
77%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 12034
77%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12265
77%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12640
77%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12854
77%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13423
77%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13676
77%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13838
77%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14374
77%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15313
77%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16720
77%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15360
76%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22309
76%
1937
Varsinais-Suomi — Karinainen
Kantola, Kaisa
JR 11297
76%
1932
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11845
76%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11926
76%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12578
76%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12906
76%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12964
76%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13346
76%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14561
76%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14599
76%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15199
76%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16626
76%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12891
75%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15433
75%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09066
75%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
JR 11423
75%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3106.
75%
1913
Häme — Hauho
Toivonen, K. K.
SKVR X1 1850.
75%
1913
Satakunta — Kuhmalahti
Salo, Aukusti
SKVR XII1 3427.
75%
1915
Pohjois-Pohjanmaa
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12176
75%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13730
75%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15785
75%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX2 415.
74%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Salo, Aukusti
JR 63599
74%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11549
74%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15117
74%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07515
74%
1936
Häme — Ypäjä
Heino, Arvo
JR 61958
73%
1962
Etelä-Karjala — Saari
Pääkkönen, Helvi
JR 13644
73%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63598
73%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR IX1 3060.
72%
1913
Häme — Jokioinen
Nikula, Suoma
JR 11793
72%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14405
72%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73391
72%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 03810
72%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 49741
72%
1956
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 3110.
71%
1913
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 19944
71%
1937
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 64279
71%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 49388
70%
1955
Satakunta — Pori
Paavolainen, Oma Martti
JR 12358
70%
1933
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12462
70%
1933
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13929
70%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15489
70%
1939
Satakunta — Ruovesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76162
70%
1889
Satakunta — Pirkkala
Starck, Anni
SKVR IX1 3065.
70%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3070.
70%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
JR 11506
69%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14989
69%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3068.
69%
1914
Häme — Humppila
Knuutila, Viljo V.
SKVR XIV 1955.
69%
1935
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
JR 67592
69%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 64278
69%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 48954
68%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 3102.
68%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
JR 39179
68%
1936
Satakunta — Pomarkku
Lepistö, Eino
JR 49562
68%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 3057.
68%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3066.
67%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 49067
67%
1955
Satakunta — Eurajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11342
66%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15744
66%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34523
66%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Kärki, Frans
JR 73882
66%
1936
Häme — Jokioinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 49467
66%
1955
Keski-Suomi — Suolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12940
65%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13696
65%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3069.
64%
1912
Häme — Urjala
Kotikoski, J. W.
SKVR X1 1826.
64%
1890
Satakunta — Pori
Nordlund, E. E.
SKVR IX1 3091.
64%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1832.
64%
1911
Satakunta — Oripää
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3117.
64%
1915
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
SKVR IX1 3113.
63%
1913
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 12177
63%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3074.
63%
1913
Häme — Tyrväntö
Salo, Aukusti
JR 12235
63%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13775
63%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3426.
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1847.
62%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR X1 1952.
62%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3076.
62%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 68108
62%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
SKVR IX1 3071.
62%
1913
Häme — Sääksmäki
Salo, Aukusti
JR 80235
62%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 80567
62%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 3121.
61%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 13006
61%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13596
61%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1839.
61%
1889
Satakunta — Kokemäki
Tuomi, Tuomas
JR 12463
61%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15488
61%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43043
61%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 36807
60%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 73063
60%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 74570
60%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VIII 4280.
59%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 3086.
59%
1913
Häme — Janakkala
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3094.
59%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR IX1 3079.
59%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
SKVR X1 1833.
58%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 3425.
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1849.
58%
1891
Satakunta — Tampere
Niemi, H.
JR 11992
58%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13575
58%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1821.
58%
1904
Satakunta — Rauma
Sirén, Teodor
JR 11045
58%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15781
58%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75907
58%
1904
Satakunta — Tampere
Sirén, Teodor
SKVR VIII 4293.
58%
1914
Varsinais-Suomi — Rusko
Saariluoma, Vilho
JR 64085
58%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
JR 49245
57%
1955
Häme — Kouvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 51625
57%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1837.
57%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
SKVR IX1 3096.
57%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3098.
57%
1914
Häme — Hausjärvi
Aaltonen, Esko
SKVR XIII4 12309.
57%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 40516
57%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lukkarinen, Toimi
JR 64280
56%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12119
56%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14956
56%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12359
56%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60226
56%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR XIV 1977.
56%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 38221
55%
1913
Satakunta — Virrat
Leander, M.
JR 09278
55%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 13930
55%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08788
55%
1963
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
SKVR IX1 3111.
54%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR XI 2666.
54%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
JR 38258
54%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
JR 49318
54%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 3084.
54%
1913
Häme — Renko
Salo, Aukusti
JR 64281
54%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 72734
54%
1914
Varsinais-Suomi — Sauvo
Salo, Aukusti
SKVR XII1 3424.
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX1 3105.
54%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR X1 1824.
54%
1914
Satakunta — Luvia
Salo, Aukusti
JR 80231
54%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
SKVR VIII 5133.
54%
1921
Varsinais-Suomi — Paimio
Vihervaara, Eemeli
JR 63240
54%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4279.
53%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR IX1 3059.
53%
1913
Häme — Somero
Vihervaara, Eemeli
JR 63285
53%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
SKVR XIV 1941.
53%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
SKVR X1 1834.
53%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
JR 06302
52%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR XIV 1950.
52%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
JR 80789
52%
1947
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR VIII 4292.
52%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1948.
52%
1915
Uusimaa — Porvoo mlk
Velho, Osku
SKVR XIV 1978.
51%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR XIV 1952.
51%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 41417
51%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 81669
51%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
SKVR IX1 3062.
51%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 61431
51%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
SKVR XI 2669.
51%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 53341
51%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR VIII 4277.
50%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR XIV 1944.
50%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 73307
50%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 64282
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64283
50%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 00286
50%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 53342
50%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 61437
49%
1935
Häme — Sysmä
Putaala, Martti
SKVR VIII 4295.
49%
1913
Varsinais-Suomi — Nousiainen
Leivo, Frans
JR 06047
49%
1938
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VIII 5134.
48%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1937.
48%
1916
Uusimaa — Kymi
Husu, Anni
JR 13731
48%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23461
48%
1954
Häme — Forssa
Karke, Ida
SKVR IX1 3125.
48%
1914
Häme — Sysmä
Groundstroem, Kalervo
JR 12035
48%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15314
48%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3108.
48%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4286.
48%
1913
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 20530
48%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR X1 1828.
48%
1904
Satakunta — Pori
Roosblom, V.
JR 69683
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08782
48%
1963
Häme — Jämsä
Hirvonen, Maire
JR 63383
47%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 5135.
47%
1904
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Saario, Jalmari
JR 18899
47%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 65160
47%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4278.
47%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 09789
47%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
SKVR VIII 4282.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4288.
46%
1913
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 00629
46%
1936
Pohjois-Savo — Vehmersalmi
Airaksinen, Emil
SKVR XIV 1960.
46%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
SKVR VIII 4287.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Kallio, V. J.
SKVR VIII 4289.
45%
1915
Varsinais-Suomi — Pertteli
Haavio, Martti
SKVR VIII 4276.
45%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Saariluoma, Vilho
JR 67678
44%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VIII 4296.
44%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 16875
44%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73245
44%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Salokannel, Tyyne
JR 67637
43%
1932
Uusimaa — Karjalohja
Renlund, T.
SKVR XIII4 12297.
43%
1936
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 28206
43%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Koskimies, A. V.
SKVR XI 456.
43%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Brandt, Herman
SKVR VIII 4283.
43%
1921
Varsinais-Suomi — Uskela
Lang, Ingrid
SKVR XIII4 12296.
42%
1938
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR X1 1844.
42%
1889
Satakunta — Tyrvää
Ojansuu, A. H.
JR 71166
42%
1914
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 67694
42%
1932
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Renlund, T.
SKVR VIII 4294.
42%
1914
Varsinais-Suomi — Masku
Saariluoma, Vilho
JR 81212
41%
1935
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Tuominen, Gunnar
SKVR XIII4 12305.
41%
1937
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
SKVR X1 1782.
41%
1904
Satakunta — Tyrvää
Katajaranta, Kalle
SKVR IX1 3089.
40%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR XIV 1956.
40%
1921
Uusimaa — Tuusula
Lehtonen, Fanny
JR 63600
39%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 80862
39%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 80865
39%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
SKVR IX1 3054.
39%
1910
Häme — Somerniemi
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3078.
39%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 24894
38%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XIV 1964.
38%
1915
Uusimaa — Pusula
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 21131
37%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XIV 1957.
37%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 73992
36%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sauvula, Iivari
SKVR VIII 4281.
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR IX1 3116.
34%
1914
Häme — Luopioinen
Vallenius, Niilo
JR 50922
34%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11620
34%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13362
34%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1953.
34%
1938
Uusimaa — Hyvinkää
Andelin, Ida
JR 67565
34%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR VIII 4290.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Marttila
Vihervaara, Eemeli
JR 21665
33%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR XI 457.
33%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
SKVR XIV 1974.
33%
1916
Uusimaa — Sammatti
Teräskivi, Einar
JR 12008
33%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15302
33%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1947.
33%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 00991
32%
1889
Satakunta — Ähtäri
Alava, Vihtori
SKVR XII1 3456.
32%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3459.
32%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78499
32%
1916
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
SKVR VIII 4285.
31%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
SKVR XI 452.
31%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 4291.
30%
1909
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 4284.
30%
1912
Varsinais-Suomi — Muurla
Saariluoma, Vilho
JR 49761
30%
1956
Etelä-Karjala
Paavolainen, Oma Martti
SKVR IX1 3112.
29%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 00274
29%
1913
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
JR 62226
29%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 62701
29%
1951
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 64220
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XIII3 6657.
28%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR X1 1951.
28%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XI 454.
25%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
SKVR VI2 7121 β.
22%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR IX1 3122.
22%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 27349
21%
1937
None
Korhola, Tommi