JR 13716
100%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08982
77%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 49458
68%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Siipyy
Paavolainen, Oma Martti
JR 08997
64%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 71855
64%
1961
Etelä-Savo — Heinävesi
Sallinen, Eeva-Liisa
JR 22578
64%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12594
63%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15376
63%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42398
62%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42435
62%
1934
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 42863
62%
1912
Häme — Pälkäne
Mikkola, Edv.
JR 10323
62%
1925
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10753
62%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11277
62%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14662
62%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14819
62%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81236
62%
1962
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Tuomola, Marjatta
JR 78971
61%
1922
Keski-Suomi — Rautalampi
Tiitinen, Aili
JR 84056
61%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 33644
61%
1958
Keski-Suomi — Petäjävesi
Kärki, Frans
JR 12161
61%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22536
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22625
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11591
61%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13334
61%
1939
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14474
61%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39515
61%
1938
Satakunta — Ruovesi
Lilja, Saima
JR 49128
61%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49186
61%
1955
Häme — Kalvola
Paavolainen, Oma Martti
JR 49327
61%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 49447
61%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 50100
61%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 64499
61%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 12159
61%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13715
61%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72693
61%
1912
Häme — Kalvola
Salo, Aukusti
JR 13713
61%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11377
61%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22599
61%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22520
60%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12160
60%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14640
60%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16514
60%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09134
60%
1936
Satakunta — Lempäälä
Haavisto, Elsa
JR 11662
60%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14359
60%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13714
60%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83536
60%
1905
Satakunta — Nokia
Virtanen, Väinö
JR 49051
60%
1955
Satakunta — Ahlainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 42534
60%
1936
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 57936
60%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55759
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80274
59%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
JR 55521
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55543
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 07326
59%
1935
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 56100
59%
1915
Peräpohjola — Karunki
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60420
59%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 10922
59%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37027
59%
1962
Satakunta — Juupajoki
Lampinen, Aino
JR 43007
59%
1904
Satakunta — Mouhijärvi
Mohell, Karl
JR 46374
59%
1912
Satakunta — Hämeenkyrö
Nyberg, Viivi
JR 47580
59%
1926
Satakunta — Tottijärvi
Okkola, T. E.
JR 50377
59%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Pakula, Vihtori
JR 82537
59%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 11073
59%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69292
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21197
59%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 04076
59%
1922
Satakunta — Suoniemi
Färm, Katri
JR 12974
59%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13622
59%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35121
59%
1927
Häme — Janakkala
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 47371
59%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Okkola, T. E.
JR 55502
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55558
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55611
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55721
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56746
59%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80994
59%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
JR 55617
59%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49122
58%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55681
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64502
58%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 40824
58%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 57304
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57311
58%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16563
58%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48980
58%
1954
Uusimaa — Kymi
Paavolainen, Oma Martti
JR 55714
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22020
58%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 16793
58%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16168
58%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16597
58%
1944
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22508
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12563
58%
1933
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15418
58%
1939
Häme — Somerniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55677
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57293
57%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72790
57%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 81093
57%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 11703
57%
1933
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13491
57%
1939
Häme — Hauho
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55730
57%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70055
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49546
57%
1955
Etelä-Karjala — Virolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 48934
57%
1954
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 27532
57%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 16001
57%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39913
57%
1937
Satakunta — Huittinen
Lintunen, Suoma
JR 70181
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09609
56%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 57282
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 03807
56%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 39640
56%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 44443
56%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 42786
56%
1913
Varsinais-Suomi — Mietoinen
Merilä, Olga
JR 55512
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49504
56%
1955
Pohjois-Savo — Varkaus
Paavolainen, Oma Martti
JR 72742
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 55858
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 17070
56%
1912
Varsinais-Suomi — Turku
Hänninen, Laina
JR 57251
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12340
56%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12445
56%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13911
56%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15468
56%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81667
56%
1936
Satakunta — Tyrvää
Upo, Kauko
JR 12715
56%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55854
56%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57274
56%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42081
56%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 33009
55%
1949
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 42379
55%
1903
Satakunta — Hämeenkyrö
Mattila, K.
JR 55943
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55645
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10287
55%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69913
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70617
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10714
55%
1932
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15926
55%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57381
55%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 08280
55%
1926
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 16635
55%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55870
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10587
55%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14165
55%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33925
54%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 10189
54%
1925
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69647
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 16303
54%
1943
Uusimaa — Lapinjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58238
54%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69250
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07645
54%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Heiska, Aili
JR 49064
54%
1955
Satakunta — Eurajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 58155
54%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57337
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57345
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57421
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06159
54%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 57231
54%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 40664
54%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 70671
54%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22026
54%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kankaanpää, Saimi
JR 55739
54%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58543
54%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58650
54%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06401
54%
1954
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Hassinen, Hanna
JR 16188
53%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14013
53%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58006
53%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49191
53%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
JR 84354
53%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
JR 55836
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57598
53%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70565
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 57875
53%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58201
53%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78504
53%
1917
Peräpohjola — Tornio
Tamelander, Sylvi
SKVR XII1 2447.
53%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19501
53%
1926
Satakunta — Teisko
Jussila, K. V.
JR 10204
53%
1925
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56242
53%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13229
53%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11569
53%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49196
53%
1955
Satakunta — Kankaanpää
Paavolainen, Oma Martti
JR 49307
53%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 49394
53%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 49832
53%
1956
Etelä-Savo — Lauritsala
Paavolainen, Oma Martti
JR 49857
53%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
JR 61121
53%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 58472
53%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2456.
52%
1891
Peräpohjola — Simo
Rautell, E. F.
JR 12811
52%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11590
52%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14639
52%
1939
Etelä-Savo — Heinävesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16130
52%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49453
52%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 49517
52%
1955
Häme — Viiala
Paavolainen, Oma Martti
JR 50047
52%
1956
Uusimaa — Vihti
Paavolainen, Oma Martti
JR 50124
52%
1956
Häme — Riihimäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57355
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57432
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57442
52%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63677
52%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64577
52%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 35057
52%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 43590
52%
1910
Satakunta — Punkalaidun
Moisio, Hilja
JR 11261
52%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15670
52%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10943
52%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58391
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50095
52%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 20559
52%
1912
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
JR 07703
52%
1964
Häme — Kalvola
Helenius, Leena
JR 11488
52%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14970
52%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42074
52%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 58174
52%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14068
51%
1939
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58375
51%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58514
51%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46740
51%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 49407
51%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 15710
51%
1939
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13274
51%
1939
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70760
51%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55889
51%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57865
51%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34040
51%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 56710
51%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57848
51%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23178
51%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 14383
51%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15531
51%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39677
51%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 60458
51%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 73896
51%
1964
Keski-Suomi — Petäjävesi
Saraste, Leena-Marjatta
JR 76106
50%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 11064
50%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11524
50%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11722
50%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15006
50%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11282
50%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19387
50%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 80414
50%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 56564
50%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 60480
50%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 10962
50%
1932
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15718
50%
1939
Satakunta — Keuruu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58107
50%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78738
50%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 06710
50%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid
JR 11318
50%
1932
Häme — Kalvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14210
50%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49495
50%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Paavolainen, Oma Martti
JR 58097
50%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58525
50%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10588
50%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15141
50%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78786
50%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 64491
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64501
49%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65445
49%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 55932
49%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19384
49%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Junttila, M. A.
JR 21972
49%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 13011
49%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08680
49%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 58189
49%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06342
49%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11088
49%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14830
49%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12109
49%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13477
49%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56555
49%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16262
49%
1943
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57851
49%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 67838
49%
1921
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 18838
48%
1911
Varsinais-Suomi — Askainen
Jaatinen, Jalmari
JR 69742
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2446.
48%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34493
48%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Kärki, Frans
SKVR VII3 4097.
48%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 46096
48%
1921
Häme — Jämsä
Nummelin, Elli
JR 49372
48%
1955
Satakunta — Parkano
Paavolainen, Oma Martti
JR 58133
48%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19118
48%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Jansen, Alma
JR 14953
48%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15442
48%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70967
48%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 16021
48%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18407
48%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 33193
48%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 57914
48%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42383
48%
1904
Häme — Tammela
Mattila, Martti
JR 11147
47%
1932
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14860
47%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57856
47%
1932
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16372
47%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24790
47%
1953
Pohjois-Pohjanmaa — Utajärvi
Kaunisto, Jenny Silja
SKVR XII1 2443.
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10517
47%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14086
47%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38304
47%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
SKVR XII1 2455.
47%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50697
47%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Soanlahti
Partanen, Lyyli
JR 55872
47%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10867
47%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33929
47%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 49578
47%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 58274
47%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12068
47%
1933
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64579
47%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65081
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65092
46%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 14164
46%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39890
46%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 14908
46%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57395
46%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 37185
46%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 47928
46%
1932
Uusimaa — Vihti
Ollila, Reino
JR 49158
46%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 57982
46%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22830
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11779
46%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12917
46%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14384
46%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16093
46%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16771
46%
1944
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48950
46%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 48961
46%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64576
46%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 80533
46%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 22852
46%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 10696
46%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10852
46%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11635
46%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15890
46%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16408
46%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35137
46%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 49127
46%
1955
Satakunta — Hämeenkyrö
Paavolainen, Oma Martti
JR 49260
46%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 49885
46%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
JR 12016
46%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15066
46%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15315
46%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70624
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2448.
45%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66012
45%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
SKVR XII1 2458.
45%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57682
45%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80115
45%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Torsti, E. H.
JR 10408
45%
1927
Etelä-Savo — Haukivuori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14360
45%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43890
45%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 47640
45%
1938
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Veera
JR 64492
45%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 20619
45%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 17033
45%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 70151
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 07730
45%
1922
Satakunta — Lempäälä
Helin, Olga
JR 57000
45%
1932
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2451.
45%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 32882
45%
1949
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kärki, Frans
JR 16116
45%
1943
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14179
45%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56628
45%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15280
45%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10481
44%
1932
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14023
44%
1939
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56504
44%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72775
44%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 22545
44%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11024
44%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11775
44%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40332
44%
1915
Satakunta — Tampere
Loukola, Ludvig
JR 10825
44%
1932
Varsinais-Suomi — Parainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49559
44%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65101
44%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 11063
44%
1932
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11125
44%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11868
44%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12005
44%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14604
44%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15299
44%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47466
44%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 49331
44%
1955
Etelä-Savo — Mikkeli
Paavolainen, Oma Martti
JR 81761
44%
1928
Satakunta — Rauma
Vaahtoranta, Into
JR 12660
44%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14542
44%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10785
44%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12443
44%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2453.
44%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64862
44%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11002
43%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35091
43%
1951
Häme — Loppi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 11525
43%
1933
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 24948
43%
1932
Uusimaa — Pukkila
Kauppinen, Eino
JR 15571
43%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15692
43%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50166
43%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 52349
43%
1937
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60995
43%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 64494
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64498
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64500
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64509
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64857
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64864
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64865
43%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65082
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65083
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65086
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65087
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65088
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65091
43%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65447
43%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65448
43%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68130
43%
1935
Häme — Renko
Röök, Taimi
JR 69610
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13247
43%
1939
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28121
43%
1949
Viena
Koski, Huoti
SKVR XII1 2457.
43%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 35190
43%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 62686
43%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 06902
43%
1936
Satakunta — Hämeenkyrö
Heikkilä, Heimo
JR 14770
43%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60248
43%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 63627
43%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 72990
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73145
43%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 73318
43%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 08985
43%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 49018
43%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Kokkola
Paavolainen, Oma Martti
JR 33781
43%
1958
Satakunta — Tottijärvi
Kärki, Frans
JR 57586
43%
1932
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57939
43%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16445
43%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40725
43%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 46436
43%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 70530
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 58002
42%
1932
Peräpohjola — Ylitornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42401
42%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 55829
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56458
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56283
42%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70435
42%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2444.
42%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43884
42%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 20675
42%
1937
Peräpohjola — Tervola
Kaakinen, Iikka
SKVR XII1 2452.[[<REFNR>1</REFNR>]]
42%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49365
41%
1955
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 49366
41%
1955
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 39874
41%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 56418
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14178
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56516
41%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13400
41%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73236
41%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 49563
41%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 67977
41%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 83858
41%
1922
Uusimaa — Helsinki
Vuorio, Toini
JR 25564
41%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 62396
41%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 70334
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11306
41%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11327
41%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15658
41%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22697
41%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13010
41%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13192
41%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14585
41%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14892
41%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48967
41%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 64574
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64575
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 84449
41%
1962
Satakunta — Ruovesi
Ylämäkipää, Katri
JR 64497
41%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 33523
40%
1952
Etelä-Karjala — Kaukola
Kärki, Frans
JR 60447
40%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 14283
40%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15732
40%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16719
40%
1944
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12930
40%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13706
40%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61914
40%
1953
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Pyykkö, Armi
JR 62711
40%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 16139
40%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00009
40%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00034
40%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00050
40%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00076
40%
1962
Uusimaa — Helsingin pitäjä
Aalto, Anna-Liisa
JR 00093
40%
1962
Satakunta — Tampere
Aalto, Anna-Liisa
JR 10634
40%
1932
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11661
40%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15831
40%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58696
40%
1921
Häme — Tammela
Paakkonen, Elli
JR 68159
40%
1888
Satakunta — Tampere
Roslin, M. K.
JR 55287
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55352
40%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11814
40%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46138
40%
1917
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Numminen, Jalo
JR 78822
40%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 67465
40%
1904
Satakunta — Tottijärvi
Rekola, Jukka
JR 56750
40%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70960
40%
1929
Etelä-Pohjanmaa
Saari, Kustaa
JR 10791
40%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11687
40%
1933
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11707
40%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31453
40%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 47181
40%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 64496
40%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 16483
40%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21359
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 01652
39%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 56290
39%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81091
39%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR VII3 4088.
39%
1924
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Niittylahden kansanopisto
JR 13803
39%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14365
39%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47419
39%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 47470
39%
1926
Satakunta — Viljakkala
Okkola, T. E.
JR 73567
39%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 12749
39%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10465
39%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49574
39%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11162
39%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12654
39%
1933
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13653
39%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14216
39%
1939
Satakunta — Kuru
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14693
39%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49564
39%
1955
Satakunta — Ähtäri
Paavolainen, Oma Martti
JR 57893
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57902
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 57965
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68525
39%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 82070
39%
1921
Satakunta — Ikaalinen
Valkama, Sylvi
JR 11833
39%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14549
39%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22641
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 14267
39%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13338
39%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15466
39%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57886
39%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47187
39%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 49590
39%
1956
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 14586
38%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64573
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 47546
38%
1926
Häme — Ypäjä
Okkola, T. E.
JR 12128
38%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13009
38%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13502
38%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14958
38%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15142
38%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26199
38%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
JR 10529
38%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10577
38%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14109
38%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14757
38%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28837
38%
1964
Etelä-Karjala — Saari
Kosonen, Nelly
JR 61009
38%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 63913
38%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 64580
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64581
38%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64863
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64868
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64870
38%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65084
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65085
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 65446
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65559
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65562
38%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66824
38%
1966
Keski-Suomi — Karstula
Ratia, Mildred
JR 73466
38%
1939
Häme — Kärkölä
Salokannel, Tyyne
JR 65097
38%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 12839
38%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13291
38%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14033
38%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58673
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14730
38%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12514
38%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14288
38%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 41452
38%
1936
Etelä-Karjala — Hiitola
Mannonen, Ulla
JR 56203
38%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 50140
38%
1956
Uusimaa — Nurmijärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 14265
38%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 58327
38%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12883
38%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57904
38%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21038
37%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 57388
37%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11950
37%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16271
37%
1943
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68064
37%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 12840
37%
1933
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13409
37%
1939
Häme — Pälkäne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20935
37%
1913
Satakunta — Tampere; Satakunta — Lempäälä; Häme — Akaa
Kalliala, Lauri
JR 11059
37%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51505
37%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2449.
37%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 09608
37%
1963
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Huusko, Hilja
JR 21944
37%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Kaltiala, J. P.
JR 12838
37%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12841
37%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10420
36%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12591
36%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14054
36%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 17140
36%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hanninen, Raili
JR 70593
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49092
36%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 55046
36%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 12243
36%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13815
36%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57874
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13504
36%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63826
36%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 64490
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2450.
36%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55060
36%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 56483
36%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 36773
36%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 40851
36%
1926
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 46378
36%
1919
Uusimaa — Pusula
Nyholm, Anni
JR 13408
36%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15373
36%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64493
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 07727
35%
1904
Satakunta — Sahalahti
Helin, Eevert
JR 10976
35%
1932
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12339
35%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12631
35%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12956
35%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13636
35%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15583
35%
1939
Satakunta — Teisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16373
35%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40295
35%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 70010
35%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11411
35%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14269
35%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12901
35%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75724
35%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 80885
35%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 15647
35%
1939
Satakunta — Juupajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65099
35%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
JR 46606
35%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
JR 15657
35%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 29886
35%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
JR 14686
35%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7620.
35%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 12748
35%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20630
35%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kaakinen, Iikka
JR 19919
35%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Järventausta, Eero
JR 11345
35%
1932
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15609
35%
1939
Uusimaa — Vihti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16300
35%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10546
34%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57972
34%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64866
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64867
34%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65443
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 65444
34%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 68504
34%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 11413
34%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15148
34%
1939
Kainuu — Kajaani
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49476
34%
1955
Satakunta — Tampere
Paavolainen, Oma Martti
JR 49080
34%
1955
Häme — Heinola
Paavolainen, Oma Martti
JR 40654
34%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 58622
34%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69649
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2454.
34%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15750
34%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13407
34%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44249
34%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 40797
34%
1922
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 20548
34%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 09273
34%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
JR 46609
34%
1926
Satakunta — Punkalaidun
Okkola, T. E.
SKVR VII3 4089.
34%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Niittylahden kansanopisto
JR 73404
34%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 78481
34%
1914
Varsinais-Suomi — Maaria
Tallgren, Jenny Maria
JR 66827
33%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 15752
33%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21389
33%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 44031
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 52400
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 68294
33%
1932
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 12842
33%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13405
33%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56417
33%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16662
33%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20663
33%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Kaakinen, Iikka
JR 12244
32%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13503
32%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13816
32%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16648
32%
1944
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64571
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64578
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 11283
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57922
32%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11415
32%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13406
32%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27363
32%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 15631
32%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15646
32%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13910
32%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10547
32%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10290
32%
1925
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64871
32%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 63657
32%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11880
32%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15180
32%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 34604
31%
1964
Satakunta — Kiikka
Kärki, Frans
JR 13198
31%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11614
31%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13356
31%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64869
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 60345
31%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 43070
31%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala mlk
Moilanen, Matti
JR 28303
31%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 50799
31%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 26676
30%
1921
Häme — Vanaja
Koivumäki, Esteri
JR 16505
30%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40752
30%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ullava
Luukko, F. A.
JR 13667
30%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26129
30%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 38852
30%
1965
Peräpohjola — Tervola
Lehto, Mirjam
JR 11881
30%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15181
30%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16030
30%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81140
30%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 52395
29%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10440
29%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14704
29%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47245
29%
1926
Satakunta — Alastaro
Okkola, T. E.
JR 51504
29%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46356
29%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 53272
29%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 11036
29%
1932
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15774
29%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39536
29%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 47422
29%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Mustasaari
Okkola, T. E.
JR 64872
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 65565
29%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 15751
28%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73435
27%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 15680
27%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73279
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 16504
27%
1943
Satakunta — Suodenniemi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 60366
27%
1938
Satakunta — Harjavalta
Porin tyttölyseo
JR 73737
27%
1934
Peräpohjola — Sodankylä
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 75683
27%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 46187
27%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 51762
27%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 36768
27%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle
JR 64572
26%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 66807
26%
1966
Häme — Janakkala
Ratia, Mildred
JR 63806
25%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 26270
25%
1962
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Klaus, Helena
JR 16815
24%
1944
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63255
24%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 63325
24%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 73207
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 75730
23%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 18063
23%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 33441
23%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 47192
23%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
JR 68249
21%
1965
Satakunta — Ruovesi
Röykkee, Sylvi
JR 46658
17%
1926
Satakunta — Pihlajavesi
Okkola, T. E.
JR 47199
13%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 47086
13%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Kuivaniemi
Okkola, T. E.
JR 46667
12%
1926
Satakunta — Ruovesi
Okkola, T. E.