JR 15295
92%
1939
Uusimaa — Nurmijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35132
60%
1922
Uusimaa — Nurmijärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 09035
58%
1903
Häme — Hausjärvi
Hongisto, K. V.
JR 30214
46%
1921
Satakunta — Kokemäki
Kujonpää, Lyyli
JR 82476
43%
1936
Etelä-Savo — Pieksämäki
Vauhkonen, Matti
JR 28224
43%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Koskimies, A. V.
JR 05645
43%
1937
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
JR 82077
43%
1921
Satakunta — Hämeenkyrö
Valkama, Sylvi
JR 16889
42%
1946
Satakunta — Eräjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10829
41%
1932
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71022
41%
1920
Häme — Tuulos
Saarikivi, Signe
JR 20947
41%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kalliala, Lauri
JR 47559
40%
1926
Satakunta — Virrat
Okkola, T. E.
JR 49256
40%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paavolainen, Oma Martti
JR 80053
40%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 48990
40%
1954
Pohjois-Savo — Kuopio
Paavolainen, Oma Martti
JR 58634
39%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72800
39%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11333
39%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14017
39%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15736
39%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61239
39%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 18628
39%
1903
Häme — Hämeenlinna
Jaakkola, E.
JR 81097
39%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 47952
39%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Ollila, Reino
JR 42411
39%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 10594
38%
1932
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13851
38%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21195
38%
1927
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 12468
38%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15497
38%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21540
37%
1893
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kallio, Pekka
JR 10432
37%
1932
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37193
37%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Hautala, Sigrid
JR 73772
37%
1960
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 14156
36%
1939
Häme — Kuhmoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10270
36%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44103
36%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46208
36%
1910
Satakunta — Eurajoki
Nurmi, Frans
JR 57921
36%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 69343
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 66637
36%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 12278
36%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35145
36%
1951
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 44138
35%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 12942
35%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13693
35%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13940
35%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10858
35%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14899
35%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82654
35%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Vesala, W.
JR 46195
35%
1936
Peräpohjola — Rovaniemi
Nuotio, Valo
JR 14251
35%
1939
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40899
35%
1910
Satakunta — Huittinen
Maanviljelyslyseon Toverikunta
JR 21427
35%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 21973
35%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Kaltiala, J. P.
JR 16450
34%
1943
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72778
34%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11310
34%
1932
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11649
34%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15662
34%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37940
34%
1964
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Lattu, Hilma
JR 29933
34%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Tauno
JR 13463
34%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56274
34%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 81539
34%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Tuukkanen, Vappu
JR 15950
33%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11430
33%
1933
Häme — Urjala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48848
33%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 80078
33%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 04326
32%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 08728
32%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 33396
32%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
JR 47360
31%
1926
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Okkola, T. E.
JR 40871
31%
1962
Keski-Suomi — Jyväskylä
Lyytikäinen, Seth A.
JR 11109
31%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61815
31%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 83981
31%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Väätäinen, Jalmari
JR 48944
31%
1954
Uusimaa — Anjala
Paavolainen, Oma Martti
JR 12803
30%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06991
30%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 58515
30%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20938
30%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 06126
30%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 47686
30%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 71401
30%
1939
Uusimaa — Artjärvi
Saarto, Maila
SKVR VII3 4199.
29%
1910
Pohjois-Karjala — Kaavi
Kallio, Niilo
JR 57349
29%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23237
29%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 43853
29%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 58110
29%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15908
29%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55615
29%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46341
29%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 68527
29%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
JR 17431
29%
1924
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Häyrinen, Kalle
JR 05407
29%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 11738
29%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15022
29%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16095
29%
1943
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16397
29%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07043
28%
1926
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 26057
28%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 50909
28%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 18392
28%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
JR 05825
28%
1932
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 12186
28%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13739
28%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67579
28%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 81805
28%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Vaarna, Siiri
JR 55570
27%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16544
27%
1943
Häme — Nastola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46742
27%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 16475
26%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82559
26%
1918
Uusimaa
Velho, Osku
JR 40765
26%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 38958
25%
1963
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Leinonen, Liisa
JR 40605
25%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 12009
25%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15303
25%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44016
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 26051
25%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 67555
25%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 50347
25%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Pakarinen, Helli
JR 22019
25%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 17167
24%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 57978
24%
1932
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 24771
23%
1910
Keski-Suomi — Laukaa; Keski-Suomi — Sumiainen
Kaukoranta, Toivo
JR 39653
22%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 46725
20%
1926
Häme — Lammi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2924.
20%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII2 8354.
20%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10554
20%
1932
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11005
20%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13387
20%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15809
20%
1939
Satakunta — Sahalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 31477
20%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 46698
20%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 51318
20%
1911
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 51510
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 60357
20%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
JR 63659
20%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 11114
20%
1932
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15946
20%
1939
Uusimaa — Kerava
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70646
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49138
19%
1955
Pohjois-Savo — Iisalmi
Paavolainen, Oma Martti
JR 21040
18%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 46964
18%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 82778
18%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 47341
14%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.