JR 14706
93%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35087
90%
1951
Kainuu — Kuusamo
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10442
90%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12117
90%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2391.
89%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06986
89%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 56505
89%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58498
89%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12996
88%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13595
88%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56044
88%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2395.
88%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4943.
86%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 56078
86%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55245
85%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23173
85%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 56059
85%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2390.
85%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55997
84%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2392.
83%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58138
83%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11733
83%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15894
81%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10968
79%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49144
79%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 56003
78%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10700
77%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55974
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2581.
76%
1910
Etelä-Savo — Mikkeli
Tanttu, A.
SKVR XIII3 7614.
76%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 11548
76%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15119
76%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12895
76%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13349
76%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23757
75%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
SKVR XII1 2394.
75%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55254
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7613.
74%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 59381
74%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Pessinen, Eeva
JR 68535
73%
1920
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Linda
SKVR XIII3 7609.
72%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
JR 18383
72%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR XII1 2397.
72%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14943
72%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11128
72%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49293
72%
1955
Etelä-Savo — Luumäki
Paavolainen, Oma Martti
JR 11452
71%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2583.
71%
1928
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 41701
71%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 63631
70%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1769.
70%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 46293
69%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 70615
69%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14464
69%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11288
68%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15017
68%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 400.
68%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 15078
68%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70726
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15286
68%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69896
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51252
68%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 02586
67%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 69237
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70673
67%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 58438
67%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22953
67%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XI 440.
67%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 15757
67%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73782
66%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR V2 1934.
66%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 20925
66%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 70177
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2579.
66%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 11929
66%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33187
65%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XIII3 7616.
65%
1925
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
SKVR XIII3 7610.
64%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 23258
64%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 11504
64%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15723
64%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44340
64%
1932
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 55269
64%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11094
63%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14836
63%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 28213
63%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
SKVR VI2 7104.
63%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
SKVR XIII3 7612.
63%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2585.
63%
1933
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15683
63%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57354
62%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78693
62%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
JR 14630
62%
1939
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80271
62%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
SKVR V2 1935.
62%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2582.
62%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 61234
62%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 56026
61%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12505
61%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12727
61%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14338
61%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3561.
61%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 33398
61%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR VIII 3562.
61%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 70401
61%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10351
61%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16779
60%
1944
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33194
60%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 79048
60%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Timonen, Senni
JR 66009
60%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 11053
60%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61120
59%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 13197
59%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42395
59%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 75662
59%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 37089
59%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
SKVR XIV 1856.
59%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 23942
59%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
JR 72841
59%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 3563.
58%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 11647
58%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70182
58%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12100
58%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10955
58%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35165
58%
1951
Häme — Luopioinen
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 21958
58%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 46050
58%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 15635
58%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12152
57%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13751
57%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69558
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70439
57%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 50163
57%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 20490
57%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 33444
57%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 16508
57%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2586.
57%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
SKVR XIII3 7615.
56%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 26063
56%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 15739
56%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2398.
56%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15704
56%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76508
56%
1898
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Suomalainen, T.
JR 15272
55%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12629
55%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14055
55%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32152
55%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 42067
55%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70473
55%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII3 7617.
54%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 72745
54%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 51170
54%
1909
Etelä-Karjala — Antrea
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 7618.
54%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 11337
54%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51240
54%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 07642
54%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 57415
53%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 29885
53%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
SKVR VIII 3564.
53%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 35170
53%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 12387
53%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15510
53%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 66892
53%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 10930
53%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15544
53%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81141
53%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 10421
53%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16479
53%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70643
53%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13665
52%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51224
52%
1909
Häme — Valkeala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII3 7611.
52%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 12496
51%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13945
51%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13389
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2577.
51%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 06127
50%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 14987
50%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47512
50%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 15197
50%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49906
50%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 10851
50%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14098
50%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50111
49%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 11871
49%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64757
49%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 11829
49%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2960.
49%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
JR 09261
49%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 42083
48%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 50734
48%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 10138
48%
1924
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69816
48%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82785
48%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 33928
47%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 70377
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72700
47%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 73573
47%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 20909
47%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 28212
47%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 11361
46%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15625
46%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2961.
46%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 09676
46%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
SKVR VI1 2588.
46%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 53433
46%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 49226
46%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 16552
46%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4082.
46%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VI1 2580.
45%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 14806
45%
1939
Pohjois-Karjala — Lieksa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83872
45%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Vuorio, Toini
JR 70785
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11032
44%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14779
44%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18068
44%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 28978
44%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
SKVR XIII4 12486.
43%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
JR 82947
43%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 19468
43%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
JR 54564
43%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 10726
42%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15923
42%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49985
42%
1956
Etelä-Karjala — Muolaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 35070
42%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 51242
40%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 439.
40%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 70109
40%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15415
40%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42051
40%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70761
40%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 17350
39%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
SKVR VII3 4079.
39%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 54205
39%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 54142
38%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 69660
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27362
38%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 39629
37%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 21688
37%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
JR 12138
36%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14222
36%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61007
36%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 41525
36%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 51193
35%
1909
Etelä-Karjala — Kaukola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII4 12485.
35%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 11008
34%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14680
34%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61008
33%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 47199
33%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 65028
33%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 7096.
32%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VI1 2578.
29%
1933
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kohvakka, Toini
JR 28286
28%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
JR 47341
28%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2393.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2611.
25%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 58232
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58254
25%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2396.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 74904
23%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 60230
22%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
JR 47107
14%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 80334
13%
1957
Etelä-Karjala — Muolaa
Tujunen, V. R.