JR 15329
93%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3388.
70%
1913
Häme — Kuorevesi
Mäkelä, A. E.
JR 07482
69%
1936
Häme — Renko
Heino, Arvo
SKVR IX1 3380.
67%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
JR 11843
64%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14559
63%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3375.
57%
1914
Häme — Tuulos
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3374.
56%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3364.
56%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3368.
56%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3376.
56%
1913
Häme — Hauho
Leander, M.
SKVR X1 1929.
56%
1914
Satakunta — Luvia
Salo, Aukusti
SKVR X1 1937.
56%
1913
Satakunta — Lempäälä
Leander, M.
JR 72757
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72768
56%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR IX1 3360.
55%
1913
Häme — Tammela
Vihervaara, Eemeli
SKVR IX1 3385.
55%
1914
Häme — Hollola
Aaltonen, Esko
JR 07585
55%
1938
Häme — Lammi
Heino, Arvo
SKVR XII1 3348.
53%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1666.
53%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 01646
53%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
SKVR XIV 1669.
53%
1915
Uusimaa — Mäntsälä
Louhe, Lempi
JR 12135
51%
1933
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14965
51%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12007
50%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12030
50%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15328
50%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16592
50%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15301
49%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3366.
48%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72789
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72798
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 72826
48%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4167.
47%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Tamminen, Vappu
SKVR IX1 3363.
47%
1913
Häme — Sääksmäki
Rapola, Martti
SKVR IX2 433.
46%
1913
Keski-Suomi — Petäjävesi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 40835
46%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 40836
46%
1924
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 72836
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 80963
46%
1948
Satakunta — Ähtäri
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 3343.
46%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06156
46%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 11989
46%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12125
46%
1933
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12354
46%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12937
46%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13572
46%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13699
46%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13925
46%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3372.
46%
1914
Häme — Koski Hl
Aaltonen, Esko
JR 32302
46%
1900
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 63922
45%
1957
Etelä-Savo — Sääminki
Railonsala, Artturi
JR 60233
45%
1936
Satakunta — Pori mlk
Porin tyttölyseo
SKVR X1 1934.
45%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
SKVR X1 1938.
45%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 79821
45%
1922
Keski-Suomi — Saarijärvi
Toivonen, Yrjö
SKVR IX1 3367.
44%
1913
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 12525
44%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 1660.
44%
1937
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
SKVR VIII 4178.
44%
1913
Varsinais-Suomi — Naantali
Kärnä, Saima
JR 13510
43%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69248
43%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VIII 4147.
43%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4170.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
SKVR VIII 4172.
43%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 21420
42%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 09280
42%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR IX1 3370.
42%
1914
Häme — Loppi
Aaltonen, Esko
SKVR IX1 3378.
42%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 11097
42%
1932
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14839
42%
1939
Häme — Kuorevesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72771
42%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIV 1662.
41%
1915
Uusimaa — Lapinjärvi
Salminen, Tyyne
JR 07569
41%
1937
Uusimaa — Pukkila
Heino, Arvo
JR 67598
41%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 10618
41%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11866
41%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13657
41%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14136
41%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15430
41%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1932.
41%
1904
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
SKVR VI1 2713.
41%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XIV 1664.
41%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR IX2 434.
41%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 12459
41%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14301
41%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15481
41%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16498
41%
1943
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80544
41%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
JR 24920
40%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR XI 2645.
40%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR IX1 3379.
40%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR VIII 4148.
39%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 11789
39%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14399
39%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 3381.
39%
1913
Häme — Luopioinen
Regnell, Hanna
SKVR IX1 3371.
39%
1913
Häme — Hausjärvi
Sykäri, Hilma
SKVR VIII 4177.
39%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 11759
39%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14400
39%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4169.
38%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR XIV 1671.
38%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR VIII 5112.
38%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 1935.
37%
1915
Satakunta — Tyrvää
Petelius, Juhani
SKVR VIII 4144.
37%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 72782
37%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10617
37%
1932
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14137
37%
1939
Satakunta — Orivesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3341.
37%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12575
37%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 05587
36%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XI 2646.
36%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR XII1 3349.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1674.
36%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
SKVR XII1 3345.
36%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11882
36%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11883
36%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15195
36%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15196
36%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63811
35%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1930.
35%
1904
Satakunta — Pori
Roosblom, V.
JR 64193
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69998
35%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 59703
35%
1933
Pohjois-Karjala — Eno
Pirinen, Kauko
SKVR XIV 1673.
35%
1915
Uusimaa — Inkoo
Petelius, Juhani
JR 49845
34%
1956
Häme — Sääksmäki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VII3 4486.
34%
1909
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
SKVR XI 385.
34%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 4153.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 65891
34%
1954
Varsinais-Suomi — Suomusjärvi
Rantalaiho, H. A.
SKVR IX1 3377.
33%
1913
Häme — Hauho
Salo, Aukusti
JR 54813
33%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
SKVR IX1 3387.
33%
1906
Häme — Iitti
Heporauta, F. A.
SKVR XIV 1661.
33%
1906
Uusimaa — Elimäki
Heporauta, F. A.
JR 25671
33%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
SKVR IX1 3369.
33%
1913
Häme — Vanaja
Salo, Aukusti
SKVR VIII 4161.
33%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 17145
33%
1936
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Härkönen, Edvard
JR 12027
33%
1933
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70257
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82356
32%
1936
Etelä-Karjala — Kirvu
Varemo, Otto
SKVR VIII 4150.
32%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4155.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4158.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4168.
32%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4171.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Kallio, V. J.
SKVR VIII 5113.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 5114.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 5116.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR VIII 5119.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XIV 1663.
32%
1915
Uusimaa — Myrskylä
Salminen, Tyyne
SKVR VIII 4157.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4149.
31%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 4164.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4173.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VIII 5117.
31%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XIV 1665.
31%
1915
Uusimaa — Pukkila
Salminen, Tyyne
SKVR IX1 3383.
31%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
SKVR VIII 4175.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR VIII 5121.
30%
1916
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIV 1668.
30%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Kauppinen, Eino
SKVR VIII 4156.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 54698
30%
1946
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pennanen, Olavi
JR 00520
29%
1908
Häme — Kuorevesi
Ahola, Juhani
JR 62713
29%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
SKVR IX1 3386.
29%
1914
Häme — Nastola
Groundstroem, Kalervo
JR 83752
29%
1962
Etelä-Karjala — Rautu
Vuorela, Lilli
SKVR XII1 3344.
28%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16166
28%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 71649
28%
1962
Häme — Koskenpää
Sahila, Sulo
SKVR VIII 4160.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4165.
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 4166.
28%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 76121
28%
1936
Etelä-Savo — Juva
Sorjonen, Heikki
JR 20916
27%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
SKVR VIII 5118.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 15325
27%
1939
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 59767
27%
1924
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Pitkänen, Anni
SKVR VIII 4163.
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 50643
26%
1936
Pohjois-Savo — Maaninka
Partanen, Jorma
SKVR VIII 4140.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Sauvo
Mannerhovi, N. V.
SKVR VIII 5115.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR IX1 3382.
26%
1913
Häme — Asikkala
Vanamo, Hilma
SKVR VIII 4180.
26%
1920
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 11275
26%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4145.
26%
1912
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 4154.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 5111.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Karuna
Tuominen, Bertel
SKVR XIV 1670.
25%
1935
Uusimaa — Nummi
Saario, Rakel
SKVR XIII4 12125.
25%
1937
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 4162.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 3342.
25%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4146.
24%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, V. J.
SKVR VIII 4142.
23%
1908
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR VIII 4174.
22%
1900
Varsinais-Suomi — Kakskerta
Laine, Elli
SKVR VI1 2716.
22%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR XIV 1680.
22%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
SKVR XIII3 6657.
21%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 14820
20%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50948
20%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2710.
19%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 06715
15%
1957
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hautala, Sigrid