JR 69555
88%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15665
85%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11956
84%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11042
82%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15322
81%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23210
81%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 10572
81%
1932
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12597
80%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22668
80%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 30956
80%
1945
Etelä-Karjala — Säkkijärvi; Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi; Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Kuusisto, Inkeri
JR 12723
80%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15074
80%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14182
79%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15383
79%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16027
79%
1943
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12094
79%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10874
79%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11668
79%
1933
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14353
79%
1939
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15266
78%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12722
78%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15073
78%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14915
78%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15135
78%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12754
77%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14593
77%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11313
77%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69892
77%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10689
76%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11938
76%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 09279
76%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR IX1 2958.
75%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 69929
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15189
75%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4963.
75%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
SKVR VIII 4961.
75%
1913
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 69966
75%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10699
75%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11419
75%
1933
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14261
75%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14980
75%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69677
75%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12519
75%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11387
74%
1933
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15779
74%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11497
74%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14080
74%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10271
74%
1925
Häme — Iitti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70836
74%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12958
74%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15447
74%
1939
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11532
74%
1933
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14295
74%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47562
74%
1926
Häme — Hattula
Okkola, T. E.
JR 12308
73%
1933
Etelä-Savo — Joutseno
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13880
73%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10903
73%
1932
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12848
73%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13417
73%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14459
73%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14484
73%
1939
Häme — Asikkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12922
73%
1933
Häme — Tyrväntö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70148
72%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15893
72%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12636
72%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22544
72%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 13672
72%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14555
72%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48936
72%
1894
Häme — Heinola mlk
Paavolainen, Oma Martti
JR 70482
72%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46646
71%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 69764
71%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12756
71%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14591
71%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22889
71%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12520
70%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14296
70%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14370
70%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15944
70%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69242
70%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 13655
70%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11870
70%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22616
69%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11287
68%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10552
68%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11054
68%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12755
68%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72842
68%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 10956
67%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14537
67%
1939
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12665
66%
1933
Uusimaa — Kymi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12403
66%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4154.
66%
1924
Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Niittylahden kansanopisto
JR 14592
66%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35142
66%
1935
Häme — Lahti
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 46343
66%
1926
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 22634
66%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 70127
66%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10725
66%
1932
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14789
66%
1939
Varsinais-Suomi — Yläne
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2953.
66%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 00167
65%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Aalto, Sanni
JR 26134
65%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 11027
65%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45291
65%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Niemi, Osmo
JR 13299
65%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14091
65%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47445
65%
1926
Etelä-Karjala — Johannes
Okkola, T. E.
JR 47249
64%
1926
Satakunta — Eurajoki
Okkola, T. E.
JR 14773
64%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32387
64%
1943
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 11729
64%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11447
64%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13638
64%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70070
64%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44834
63%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
JR 22794
63%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 27657
63%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Kormano, Emilia
JR 15811
63%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11839
63%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23269
63%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 48659
63%
1936
Etelä-Savo — Mikkeli mlk
Paajanen, Elma
JR 15756
63%
1939
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10448
63%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39682
62%
1918
Satakunta — Tampere
Lindström, Olga
JR 70112
62%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2301.
62%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 60351
61%
1938
Satakunta — Pori
Porin tyttölyseo
SKVR IX1 2952.
61%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 42054
61%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 28278
61%
1935
Pohjois-Savo — Leppävirta
Koskinen, Hannes
SKVR VIII 4966.
61%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 47013
60%
1926
Häme — Nastola
Okkola, T. E.
JR 66555
60%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 42394
60%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 11248
60%
1932
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70249
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2304.
59%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 14190
59%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39649
59%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 12664
59%
1933
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14538
59%
1939
Uusimaa — Kotka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70407
59%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 22976
59%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15013
59%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10527
59%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51547
58%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22799
58%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 28418
58%
1963
Häme — Sääksmäki
Kosonen, Aino
JR 75479
57%
1949
Etelä-Savo — Mikkeli
Seppänen, Olga
JR 14202
57%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13720
57%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2305.
56%
1926
Etelä-Savo — Haukivuori
Okkola, T. E.
JR 15545
56%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16376
56%
1943
Varsinais-Suomi — Kisko
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12166
56%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1702.
55%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 63675
55%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 13972
55%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10582
55%
1932
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX2 318.
55%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 14822
55%
1939
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15791
54%
1939
Varsinais-Suomi — Vahto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13827
54%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10760
53%
1932
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14669
53%
1939
Satakunta — Pori
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72937
53%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 06352
53%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 10778
53%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12255
53%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22643
53%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11272
53%
1932
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65979
52%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 11329
52%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 4965.
51%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 15703
51%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75625
51%
1935
Etelä-Savo — Kerimäki
Silvennoinen, Heikki
JR 73206
51%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR XI 429.
50%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
SKVR IX1 2955.
50%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 11448
50%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14460
50%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2318.
50%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 23807
50%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 22502
50%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 69452
50%
1932
Keski-Suomi — Laukaa
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11360
49%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2309.
49%
1926
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 15624
49%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 63676
49%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR VIII 4962.
48%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
SKVR VIII 4964.
48%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR IX1 2949.
48%
1913
Häme — Jokioinen
Vihervaara, Eemeli
JR 14115
48%
1939
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 12099.
47%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
JR 66889
47%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 22817
47%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 15738
46%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX1 2954.
46%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 69305
46%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70009
46%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10493
46%
1932
Pohjois-Savo — Karttula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16674
46%
1944
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10424
45%
1932
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14058
45%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72930
45%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR XII1 1686.
44%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 34888
44%
1936
Etelä-Karjala — Tytärsaari
Laiho, Aili
JR 51609
43%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 2956.
42%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 18404
42%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR VIII 3746.
41%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 60240
41%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 60419
41%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 74812
40%
1938
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR IX1 2951.
40%
1911
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR XII1 1685.
39%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63818
39%
1957
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 23803
39%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 23941
39%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
SKVR XII1 1640.
38%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 16255
38%
1943
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2316.
38%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 42091
38%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 69105
37%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 70291
37%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 00263
37%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR X1 1296.
36%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
SKVR XII1 1662.
36%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20928
36%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 49141
35%
1955
Häme — Iitti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VIII 3893.
34%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 70712
34%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 1690.
33%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 02592
33%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 69867
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70361
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 14232
33%
1939
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1296 α.
33%
1917
Satakunta — Ruovesi
Lutonen, Ahto
JR 23207
33%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
SKVR VI1 2308.
32%
1933
Etelä-Savo — Juva
Luukkonen, Kerttu
JR 14088
32%
1939
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 3894.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 14804
32%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10520
32%
1932
Satakunta — Tyrvää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16627
32%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2300.
31%
1925
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22744
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 64917
31%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1700.
31%
1920
Peräpohjola — Sodankylä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 22775
31%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 69569
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 12093.
30%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 64270
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XI 342.
30%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
SKVR XIII2 6120.
30%
1934
Etelä-Karjala — Vuoksenranta
Haltsonen, Sulo
JR 24066
30%
1964
Keski-Inkeri — Venjoki
Kaukonen, Toini-Inkeri
JR 42055
30%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XIII2 6125.
29%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2675.
29%
1933
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2319.
28%
1933
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13541
28%
1939
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12797
28%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13468
28%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70854
28%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64347
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 61400
27%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Putaala, Martti
JR 65465
27%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64269
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60430
27%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 47520
27%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Haapajärvi
Okkola, T. E.
JR 64267
27%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65261
26%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4044.
26%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 64080
26%
1962
Peräpohjola — Tervola
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12097.
26%
1935
Etelä-Karjala — Viipuri
Myllynen, Eine
JR 64900
26%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 18540
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kannus
Isokungas, Yrjö
JR 12809
26%
1933
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64916
25%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
SKVR XIII4 12094.
25%
1936
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Simo
JR 64417
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 65484
25%
1968
Peräpohjola — Kemi
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1668.
25%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 01072
24%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 49045
24%
1954
Kainuu — Kuhmo
Paavolainen, Oma Martti
JR 64419
24%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 60466
23%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR XII1 1671.
23%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23321
23%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 39312
23%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
SKVR VI1 2302.
23%
1891
Etelä-Savo — Ruokolahti
Sirén, Signe
SKVR X1 1634 δ.
23%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 64345
23%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 7097.
23%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR XII1 2016.
23%
1928
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Okkola, T. E.
SKVR XII2 8263.
23%
1933
Länsipohja — Pajala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1701.
23%
1911
Länsipohja — Hietaniemi
Seppälä, Santeri
JR 11201
22%
1932
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2025.
22%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 84356
22%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Vöyri
Vöyrin seminaari
SKVR XIII2 6123.
22%
1879
Etelä-Karjala — Kirvu
Lönnbohm, O. A. F.
JR 16141
22%
1943
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22705
22%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 1687.
22%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2303.
21%
1920
Etelä-Savo — Savitaipale
Kohonen, Anni
JR 80869
21%
1948
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Tuomaala, Väinö
JR 04323
21%
1920
Keski-Suomi — Saarijärvi
Haapakoski, Elma
JR 53785
21%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 65051
21%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 7051.
21%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 65637
21%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4042.
21%
1895
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Rytkönen, Antti
JR 74000
21%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Savinainen, Hilkka
SKVR VI1 2321.
21%
1925
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64420
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 82939
21%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 64346
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64289
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR X1 744.
21%
1911
Satakunta — Alastaro
Vihervaara, Eemeli
SKVR XII1 1636.
20%
1916
Peräpohjola — Tornio
Astrén, Ingrid
JR 26198
20%
1962
Keski-Suomi — Vesanto
Kivi, Meri
SKVR XII1 1684.
20%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1617.
20%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Cajan, Arvi
JR 62722
19%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 60662
19%
1959
Etelä-Karjala — Johannes
Pukonen, Elsa
SKVR X1 1634 α.
19%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XII1 1696.
19%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 2053.
19%
1916
Kainuu — Hyrynsalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 49531
19%
1955
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1667.
19%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70268
19%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 78992
19%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
JR 07635
19%
1957
Etelä-Karjala — Jaakkima
Heinonen, Olga
SKVR XII1 1660.
19%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1691.
19%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2313.
19%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 65466
19%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 16617
18%
1944
Etelä-Karjala — Johannes
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13461
18%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2026.
18%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Okkola, T. E.
JR 64421
18%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 63984
18%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1664.
18%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6126.
18%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 51203
18%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2317.
18%
1886
Etelä-Savo — Pieksämäki
Tepponen, H.
JR 69151
18%
1958
Etelä-Savo — Joroinen
Saarela, Olavi
JR 23811
18%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 80257
18%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 65262
18%
1968
Peräpohjola — Simo
Railonsala, Artturi
JR 68690
18%
1929
Uusimaa — Anjala
Rytkönen, Ahti
JR 20543
18%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
JR 15559
17%
1939
Varsinais-Suomi — Piikkiö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2495.
17%
1928
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Okkola, T. E.
SKVR VI2 6458.
17%
1890
Etelä-Savo — Lemi
Alava, Vihtori
SKVR XI 2643.
17%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
SKVR X1 1634 γ.
17%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR X1 1633.
17%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR X1 1634 β.
17%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 61003
17%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 80244
17%
1948
Peräpohjola — Ylitornio
Tuira, Teuvo
JR 10449
17%
1932
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14718
17%
1939
Uusimaa — Helsinki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4041.
17%
1891
Pohjois-Karjala — Kitee
Lilius, Lilli
SKVR XIII2 6113.
17%
1848
Etelä-Karjala — Sakkola
Reinholm, H. A.
JR 22528
17%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 49991
17%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1695.
16%
1921
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1688.
16%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1670.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61597
16%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Putaala, Martti
JR 64591
16%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 52141
16%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 63937
16%
1957
Etelä-Karjala — Johannes
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1693.
16%
1920
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1646.
16%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR V2 1919.
16%
1859
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Toksova
Saxbäck, Fr. A.
JR 47177
16%
1926
Satakunta — Harjavalta
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1679.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 1262.
16%
1939
Uusimaa — Kymi
Oksman, Juho
JR 26184
16%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Kivilahti, Aune
SKVR VI1 2554.
16%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 61610
16%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Putaala, Martti
SKVR VI1 2295.
15%
1838
Etelä-Savo
Arwidsson, A. I.
SKVR IX1 2959.
15%
1914
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
JR 61646
15%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 63982
15%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1675.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1832.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70455
15%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VII3 4362.
15%
1914
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Varis, Aino
SKVR XIII3 6952.
15%
1890
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Jahnukainen, J.
SKVR XIII4 11758.
15%
1937
Etelä-Karjala — Rautu
Eerikäinen, Alma
JR 18900
15%
1964
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Jaatinen, Maija
JR 16042
15%
1943
Pohjois-Karjala — Värtsilä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40578
15%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kärsämäki
Luoma, Leander
JR 47313
15%
1926
Etelä-Karjala — Parikkala
Okkola, T. E.
JR 48955
15%
1954
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49552
15%
1955
Satakunta — Ylöjärvi
Paavolainen, Oma Martti
JR 65580
15%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 66642
15%
1935
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
SKVR XII1 1697.
15%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49408
15%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1656.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2315.
15%
1885
Etelä-Savo — Joroinen
Tirkkonen, Jussi
JR 06279
15%
1935
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 65331
15%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 64418
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 39582
15%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
SKVR XII1 1654.
15%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1669.
15%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52142
15%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1663.
15%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII4 12091.
15%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XII1 1698.
15%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46652
15%
1926
Satakunta — Keuruu
Okkola, T. E.
JR 01044
15%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2296.
14%
1915
Etelä-Savo — Luumäki
Järvi, Hanna
SKVR XII1 2077.
14%
1926
Kainuu — Kuusamo
Okkola, T. E.
JR 49660
14%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 1622.
14%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Mäkelä, Matti
JR 46930
14%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2314.
14%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1618.
14%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Cajan, Arvi
JR 73530
14%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 02175
14%
1936
Kainuu — Pudasjärvi
Aroma, Anna
SKVR XI 154.
14%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
SKVR VI1 2298.
14%
1888
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
SKVR XII1 1637.
14%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII2 3784.
14%
1927
Pohjois-Karjala — Kaavi
Tiilikainen, P.
SKVR XIII2 6580.
14%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hultin, Th.
SKVR XII1 1639.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68356
14%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 09290
14%
1961
Kainuu — Taivalkoski
Huhtelin, Jenny
JR 47107
14%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
JR 43013
13%
1938
Kainuu — Puolanka
Moilanen, Katri
SKVR VI1 2299.
13%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR I3 1864.
13%
1892
Viena — Uhtua
Rautell, E. F.
SKVR X1 1634.
13%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
SKVR XII1 1655.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1623.
13%
1932
Kainuu — Paltamo
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR VI1 2297.
13%
1933
Etelä-Savo — Luumäki
Kohvakka, Toini
JR 63986
13%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1694.
13%
1920
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2613.
13%
1921
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hongell, Aune
SKVR XII1 2619.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61568
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 64023
13%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4364.
13%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XII1 2614.
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2617.
13%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 28983
13%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 39577
13%
1935
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 55661
13%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56276
13%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56328
13%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56725
13%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66861
13%
1891
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Räty, A. J.
JR 50498
13%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Sievi
Palukka, Fiina
SKVR XII1 1689.
13%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1699.
13%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27477
13%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR VI1 2311.
13%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
JR 48762
12%
1955
Etelä-Savo — Savitaipale
Paarmo, Maire
SKVR XII1 1666.
12%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6494.
12%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII2 6577.
12%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR XII1 1647.
12%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6124.
12%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 63985
12%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 80228
12%
1964
Etelä-Savo — Lappee
Tuhkanen, Tyyne
JR 84083
12%
1936
Kainuu — Kajaani
Väisänen, Leevi
SKVR XII1 1638.
12%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61552
12%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
SKVR XII1 1676.
12%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71556
12%
1941
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Saarto, Maila
SKVR VII3 4366.
12%
1884
Pohjois-Karjala
Krohn, Kaarle
SKVR IX1 3129.
12%
1915
Häme — Korpilahti
Kotikoski, J. W.
JR 08403
12%
1962
Pohjois-Karjala — Nurmes
Hirvonen, Aino
JR 48198
12%
1937
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Orpana, Veikko
JR 53460
12%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 56357
12%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 59495
12%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
JR 61782
12%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
SKVR XIII4 12090.
12%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR XIII2 6619.
12%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 47724
12%
1935
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
SKVR XIII3 7497.
12%
1926
Etelä-Karjala — Nuijamaa
Okkola, T. E.
SKVR VI1 2310.
11%
1884
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1678.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1657.
11%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1683.
11%
1921
Peräpohjola — Rovaniemi
Yliraudanjoki, Maija
JR 64052
11%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR XIII2 6116.
11%
1925
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Högström, Harald
JR 04394
11%
1921
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Haavio, Martti
JR 42759
11%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 48352
11%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 82471
11%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Vauhkala, Juho
SKVR XII1 1653.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VII3 4043.
11%
1885
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1626.
11%
1932
Kainuu — Puolanka
Hyttinen, Matti
SKVR XII1 2084.
11%
1926
Peräpohjola — Rovaniemi
Okkola, T. E.
JR 63983
11%
1957
Pohjois-Pohjanmaa — Tyrnävä
Railonsala, Artturi
JR 61662
11%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Pulkkila
Putaala, Martti
SKVR XII1 2039.
11%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1682.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1673.
11%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1650.
11%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII1 66.
11%
1847
Etelä-Karjala — Uusikirkko Vpl.
Europaeus, D. E. D.
SKVR XIII3 7474.
11%
1926
Etelä-Karjala — Räisälä
Okkola, T. E.
JR 46932
11%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
JR 48342
11%
1953
Pohjois-Karjala — Valtimo
Oulasmaa, Siiri
JR 06912
11%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Heikkilä, Heimo
SKVR XIII3 7453.
11%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1627.
10%
1909
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Merikallio, Lauri
JR 73704
10%
1931
Kainuu — Puolanka
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 79389
10%
1935
Etelä-Karjala — Virolahti
Toiviainen, Eino
SKVR XII1 1620.
10%
1897
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Meriläinen, Heikki
JR 63653
10%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 1651.
10%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7452.
10%
1926
Etelä-Karjala — Sakkola
Okkola, T. E.
JR 61540
10%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Putaala, Martti
SKVR XII1 1634.
10%
1933
Pohjois-Pohjanmaa — Haukipudas
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XII1 1658.
10%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 27486
10%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR VI2 7052.
10%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1644.
10%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 19443
10%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR XIII2 6572.
10%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
SKVR XII1 1635.
10%
1910
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Hiivala, J.
SKVR VI1 2648.
10%
1885
Pohjois-Savo — Varkaus
Helsingin Suomalaisen Alkeisopiston konventti
SKVR VI2 7121 β.
10%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 25669
10%
1956
Häme — Somero
Kilpelä, Eeva
JR 49749
10%
1956
Pohjois-Savo — Muuruvesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 53602
10%
1935
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 59783
10%
1935
Pohjois-Karjala — Joensuu
Pitkänen, Maria