SKVR VIII 4943.
80%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 15197
78%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2395.
78%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2392.
77%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58138
77%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06986
77%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Heikkilä, Jaakko
JR 56505
77%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 58498
77%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56078
74%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56059
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14706
73%
1939
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2390.
73%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12996
70%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13595
70%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35087
70%
1951
Kainuu — Kuusamo
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 10442
70%
1932
None
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2391.
69%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56044
67%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55245
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12074
66%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12117
66%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23173
65%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Karhu, Lyyli
JR 56003
65%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55974
63%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15894
62%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55997
60%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2394.
59%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11733
59%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10700
58%
1932
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 55254
58%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII3 7614.
58%
1922
Etelä-Karjala — Kaukola
Paavilainen, Ida
JR 13197
58%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Vaasa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14464
57%
1939
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20490
57%
1911
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR VI1 2581.
56%
1910
Etelä-Savo — Mikkeli
Tanttu, A.
JR 12895
56%
1933
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13349
56%
1939
Häme — Riihimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2397.
56%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55269
55%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 70177
55%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10968
54%
1932
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49144
54%
1955
Satakunta — Ikaalinen
Paavolainen, Oma Martti
JR 63631
54%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 49293
54%
1955
Etelä-Savo — Luumäki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XI 400.
54%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 68535
54%
1920
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Linda
JR 11452
54%
1933
Etelä-Karjala — Heinjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7613.
53%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 11128
53%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11548
53%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15119
53%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 18383
53%
1934
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Immonen, Katri
SKVR VI1 2583.
53%
1928
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.
SKVR VI2 7104.
52%
1935
Etelä-Savo — Kangasniemi
Hokkanen, Eino
JR 41701
52%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 23757
52%
1936
Etelä-Savo — Taipalsaari
Kaukonen, Katri
JR 10138
52%
1924
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1769.
52%
1926
Satakunta — Kokemäki
Kallio, Kaarlo
JR 59381
51%
1957
Etelä-Karjala — Heinjoki
Pessinen, Eeva
SKVR XIII3 7612.
51%
1926
Etelä-Karjala — Terijoki
Okkola, T. E.
JR 11504
50%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83872
50%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Vuorio, Toini
JR 14943
50%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 23258
50%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
SKVR XIII3 7617.
49%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR XIII3 7609.
49%
1908
Etelä-Karjala — Sakkola
Koskenjaakko, Anshelm
SKVR XI 440.
49%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
JR 73782
49%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 56026
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio; Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11288
48%
1932
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22953
48%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 12100
47%
1933
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2582.
47%
1919
Etelä-Savo — Sääminki
Rissanen, Santeri
JR 69237
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70673
47%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 46293
47%
1937
Etelä-Savo — Enonkoski
Nurmi, Toivo
JR 15757
46%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15017
46%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2579.
46%
1928
Etelä-Savo — Savitaipale
Okkola, T. E.
JR 33187
46%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR XIII3 7616.
46%
1925
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 28213
46%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 79048
46%
1966
Etelä-Karjala — Kuolemajärvi
Timonen, Senni
JR 51252
45%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 58438
45%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 42083
45%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 70615
45%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15683
45%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15078
45%
1939
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10351
44%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69896
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33194
44%
1950
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 70726
44%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12505
44%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14338
44%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51242
44%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 37089
44%
1937
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Lämsä, Antti
JR 33398
43%
1951
Etelä-Karjala — Sakkola
Kärki, Frans
SKVR VI1 2585.
43%
1933
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72745
43%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 16779
43%
1944
Etelä-Karjala — Virolahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21958
43%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 78693
43%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XIV 1856.
43%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 14630
43%
1939
Pohjois-Savo — Leppävirta
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57354
43%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10421
43%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16479
43%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75662
43%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 20925
42%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 02586
42%
1938
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Uukuniemi
Berg, L. H.
JR 12152
42%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13751
42%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16508
42%
1943
Etelä-Karjala — Kirvu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73573
42%
1939
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 11053
42%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2398.
42%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80271
42%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
SKVR VI1 2586.
42%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 42395
42%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
SKVR XIII3 7615.
42%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 26063
42%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
JR 15723
42%
1939
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10955
41%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 50163
41%
1956
Etelä-Karjala — Parikkala
Paavolainen, Oma Martti
JR 70182
41%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72841
41%
1914
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
SKVR XIII3 7610.
41%
1932
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Koivusalo
JR 15272
41%
1939
Uusimaa — Lohja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15635
41%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06127
41%
1938
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Harju, Otto
JR 44340
41%
1932
Etelä-Karjala — Kivennapa
Munne, Anna
JR 46050
41%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 11094
40%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14836
40%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15286
40%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11032
40%
1932
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14779
40%
1939
Uusimaa — Elimäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12387
39%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15510
39%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12629
39%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14055
39%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 32152
39%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Salmi
Kärki, Frans
JR 42067
39%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
JR 61234
39%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
JR 70473
39%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47512
39%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
SKVR XIII3 7618.
39%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 11647
39%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57415
39%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 23942
39%
1937
Etelä-Savo — Hirvensalmi
Kaukonen, Katri
SKVR V2 1935.
38%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Valkeasaari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR IX1 2961.
38%
1914
Häme — Asikkala
Aaltonen, Esko
JR 35170
38%
1951
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 51170
38%
1909
Etelä-Karjala — Antrea
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 70401
38%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 09261
38%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Halsua
Hotakainen, Eino
JR 76508
38%
1898
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Vuole
Suomalainen, T.
JR 66009
38%
1953
Etelä-Karjala — Virolahti
Rantanen, Saimi
JR 12496
38%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14987
38%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51224
38%
1909
Häme — Valkeala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 35165
37%
1951
Häme — Luopioinen
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR XIII4 12486.
37%
1938
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
SKVR VIII 3561.
37%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 53433
37%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
JR 18068
37%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 28978
37%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
SKVR VIII 3562.
37%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 13945
36%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15544
36%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7611.
36%
1928
Etelä-Karjala — Valkjärvi
Okkola, T. E.
JR 49906
36%
1956
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 61120
36%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11829
36%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69816
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49226
35%
1955
Etelä-Karjala — Kivennapa
Paavolainen, Oma Martti
JR 33444
35%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
SKVR VII3 4079.
35%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 12727
35%
1933
Häme — Hollola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07642
35%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 29885
34%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kuisma, Helena
SKVR VIII 3563.
34%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 51240
34%
1909
Etelä-Karjala — Heinjoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 50734
34%
1911
Häme — Iitti
Pasila, Niilo
JR 15739
34%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15704
33%
1939
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70109
33%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 82785
33%
1920
Uusimaa — Tuusula
Vikström, Rauha
JR 66892
33%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
SKVR VIII 3564.
32%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 10930
32%
1932
Etelä-Karjala — Koivisto
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13665
32%
1939
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 82947
32%
1963
Etelä-Karjala — Muolaa
Virolainen, Aatu
JR 11337
32%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35070
32%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suojärvi
Lahden kansanopiston oppilaat,
SKVR VI1 2580.
32%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
SKVR IX1 2960.
32%
1904
Häme — Akaa
Lahtinen, J. N.
JR 20909
32%
1913
Satakunta — Tampere
Kalliala, Lauri
JR 28212
32%
1930
Satakunta — Tampere
Koskimies, A. V.
JR 49985
32%
1956
Etelä-Karjala — Muolaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 11361
32%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11871
32%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15625
32%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81141
32%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 09676
31%
1967
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Hyppänen, Lyyli
JR 70785
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15415
31%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 42051
31%
1931
Satakunta — Mänttä
Mäntän kansakoulun oppilaat
SKVR XIII4 12485.
31%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 69558
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70439
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 27362
31%
1937
None
Korhola, Tommi
JR 41525
31%
1937
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
SKVR V2 1934.
31%
1911
Itä- ja Pohjois-Inkeri — Lempaala
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10851
30%
1932
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14098
30%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14806
30%
1939
Pohjois-Karjala — Lieksa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72700
30%
1912
Häme — Hattula
Salo, Aukusti
JR 70643
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 51193
30%
1909
Etelä-Karjala — Kaukola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 64757
29%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 12138
28%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14222
28%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2588.
28%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
SKVR XI 439.
28%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
JR 10726
28%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15923
28%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4082.
28%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
JR 70377
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33928
27%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
JR 61008
27%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 19468
26%
1936
Pohjois-Savo — Sonkajärvi
Juntunen, Liisa
SKVR VI1 2577.
26%
1924
Etelä-Savo — Lappee
Kärävä, Aug.
JR 50111
26%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13389
26%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI2 7096.
26%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 47199
26%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 16552
24%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70761
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 39629
23%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 17350
23%
1907
Häme — Hollola
Heporauta, F. A.
JR 54142
22%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI1 2611.
21%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 11008
21%
1932
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14680
21%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47341
20%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Okkola, T. E.
JR 16872
20%
1944
Häme — Orimattila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61007
18%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 74904
17%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 47107
10%
1926
Etelä-Savo — Joroinen
Okkola, T. E.