JR 15237
99%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13808
94%
1939
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13023
93%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15044
81%
1939
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73770
79%
1932
Uusimaa — Nurmijärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 14926
77%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61214
76%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR XIII4 12078.
69%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 10862
69%
1932
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14903
69%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35058
68%
1935
Satakunta — Metsämaa
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 60474
67%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 47778
65%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Oksman, Juho
JR 42408
62%
1904
Satakunta — Viljakkala
Mattila, Martti
JR 13742
61%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73361
59%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 11713
59%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13520
59%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73102
58%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 16673
56%
1944
Etelä-Savo — Savonlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 72950
55%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 12190
55%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 00610
53%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
JR 00611
53%
1921
Häme — Ypäjä
Ainonen, Anna
SKVR X1 1340 α.
53%
1924
Satakunta — Alastaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64059
52%
1962
Kainuu — Paltamo
Railonsala, Artturi
SKVR VI1 2394.
51%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
SKVR XII1 1933.
50%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 10885
50%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12869
50%
1933
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53448
50%
1942
Pohjois-Karjala — Nurmes
Peltonen, Erkki
JR 74636
48%
1964
Pohjois-Savo — Vieremä
Seppälä, Vilho
SKVR XII1 1935.
48%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39313
48%
1965
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Leppisalo, Eila
JR 13441
48%
1939
Satakunta — Messukylä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12777
47%
1933
Häme — Toijala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22225
47%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 27319
47%
1937
Pohjois-Karjala — Liperi
Korhola, Tommi
JR 64699
46%
1968
Peräpohjola — Alatornio
Railonsala, Artturi
JR 64012
46%
1962
Pohjois-Pohjanmaa — Nivala
Railonsala, Artturi
JR 61439
46%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Vihanti
Putaala, Martti
JR 13003
44%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35765
44%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 30219
44%
1936
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Kukkonen, Rikhard
JR 13604
44%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27849
43%
1937
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Kortelainen, Urho
JR 61779
43%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Pirkko
JR 08696
42%
1936
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Iida
JR 61544
42%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Oulu
Putaala, Martti
JR 61751
41%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Martta
SKVR VI1 1839.
41%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Wessman, V. E. V.
SKVR XII1 1938.
41%
1921
Peräpohjola — Muonio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 82428
41%
1937
Pohjois-Karjala — Tohmajärvi
Vatanen, Esteri
JR 60731
41%
1954
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Pulkkinen, Elli
SKVR XII1 1934.
40%
1916
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Paulaharju, Aili
JR 11657
40%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII4 11929.
40%
1938
Etelä-Karjala — Kirvu
Kymäläinen, Ensio
SKVR XII1 1932.
40%
1915
Kainuu — Kajaani
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VII3 3927.
39%
1913
Pohjois-Karjala — Valtimo
Nevalainen, Mandi
JR 50192
39%
1937
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Pajarinen, Salomo
JR 05403
39%
1917
Peräpohjola — Tornio
Haggrén, Helmi
JR 73796
39%
1960
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 61388
39%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Kiiminki
Putaala, Martti
SKVR VIII 4901.
39%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VIII 4900.
39%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR XII1 1939.
39%
1932
Länsipohja — Täräntö
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VIII 4903.
39%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 03383
39%
1963
Uusimaa — Vihti
Cederberg, Aarne
JR 05994
39%
1964
Kainuu — Vuolijoki
Harju, Johan K.
JR 50505
38%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ii
Palukka, Fiina
JR 44614
38%
1936
Pohjois-Savo — Iisalmi
Mykrä, Anni
JR 61433
38%
1935
Peräpohjola — Turtola
Putaala, Martti
JR 84066
38%
1938
Pohjois-Pohjanmaa — Liminka
Vähäsarja, Rauha
JR 13379
38%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 27551
38%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
SKVR XI 290.
37%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 14139
37%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 07063
37%
1938
Kainuu — Kuhmo
Heikkinen, Eetu
SKVR VIII 4899.
37%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Vinter, Helmer
JR 17321
37%
1962
Pohjois-Karjala — Eno
Härkönen, Olavi
JR 61735
37%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Puumalainen, Bertta
JR 81309
37%
1909
Pohjois-Karjala — Eno; Pohjois-Karjala — Tuupovaara
Turunen, A.
SKVR VIII 4395.
36%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Ylinen, Viktor
JR 13494
36%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 52145
36%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 82634
36%
1935
Pohjois-Karjala — Pyhäselkä
Venäläinen, Ida
SKVR VII3 3924.
36%
1910
Pohjois-Karjala — Kontiolahti
Lukkarinen, Juho
JR 63359
36%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
JR 66732
36%
1939
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Räsänen, Väinö
JR 12969
36%
1933
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74597
36%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
SKVR VII3 3928.
36%
1914
Pohjois-Karjala — Nurmes
Laitinen, M.
SKVR VII3 3929.
36%
1910
Laatokan Karjala (Raja-Karjala)
Kallio, Alma
JR 20855
36%
1936
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kaasinen, Isak
SKVR XIII2 6256.
36%
1917
Etelä-Karjala — Kirvu
Suomalainen, Johannes
JR 14654
35%
1939
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54088
35%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 08194
35%
1937
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Hietanen, Alma
JR 80409
35%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tuokko, Auk.
JR 47586
35%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Okkonen, Emilia
JR 13649
35%
1939
Satakunta — Tampere
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44450
34%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 12559
34%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14335
34%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11181
34%
1932
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 16622
34%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 48865
34%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Paavo-Kallio, Esa
SKVR XI 277.
34%
1904
Etelä-Pohjanmaa — Jurva
Yrjänäinen, P.
JR 47777
34%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 13324
33%
1939
Satakunta — Merikarvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 08828
33%
1962
Pohjois-Karjala — Joensuu
Hirvonen, Olga
JR 26027
33%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Paavola
Kinnunen, Naimi
JR 76066
33%
1936
Ruija — Omasvuono
Sommerseth, Anton J.
JR 61517
33%
1936
Peräpohjola — Kemi
Putaala, Martti
JR 06043
33%
1938
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
SKVR VII3 3926.
32%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR XIII2 6255.
32%
1912
Etelä-Karjala — Heinjoki
Järvi, Hanna
SKVR XII1 1937.
32%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 286.
32%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 75700
31%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 78990
31%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Tikkala, Eeva
JR 21994
31%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Kangasharju, Vieno
SKVR VIII 4902.
31%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 63437
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 09060
30%
1936
Satakunta — Vampula
Hongisto, Paavo
SKVR XIII2 6257.
30%
1935
Etelä-Karjala — Kirvu
Kirvun Tietävälän nuorisoseuran arkisto
SKVR VI1 1840.
30%
1914
Pohjois-Savo — Kuopio
Tossavainen, M.
SKVR XIII2 6258.
30%
1934
Etelä-Karjala — Kirvu
Kykkänen, Anna
JR 63415
30%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 78907
30%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Tiensuu, Sanni
SKVR VII3 3925.
29%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion lyseon toverikunta
SKVR VII3 3925 a.
29%
1885
Pohjois-Karjala — Pälkjärvi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 41267
29%
1935
Kainuu — Suomussalmi
Manninen, Heikki
SKVR XII1 1936.
29%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51617
29%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 83987
29%
1935
Kainuu — Kuusamo
Vähä-Muotia, Elma
JR 60215
29%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
JR 80308
29%
1967
Pohjois-Savo — Leppävirta
Tuiremo, Toini
SKVR XI 2607.
29%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Teppo, Hannes
JR 06436
28%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Hautala, Jouko
SKVR X1 1346.
28%
1924
Satakunta — Honkajoki
Hirsikoski, Anna
JR 10615
28%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76373
28%
1959
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 44805
28%
1961
Etelä-Karjala — Sakkola
Naskali, Eero
JR 27999
28%
1935
Kainuu — Ristijärvi
Koskelo, Katri
JR 39393
27%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Isokyrö
Liimakka, Helmi
JR 69616
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 72949
27%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 35863
27%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 54023
26%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 54237
26%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 00867
26%
1948
Satakunta — Kankaanpää
Alanen, Viljo
JR 66985
26%
1937
Pohjois-Karjala — Nurmes
Rautiainen, Iida
JR 59490
26%
1935
Kainuu — Pudasjärvi
Pihlaja, Maria
SKVR XIII4 12194.
26%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 65393
26%
1968
Peräpohjola — Keminmaa
Railonsala, Artturi
JR 76557
26%
1937
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Ruskeala
Suoninen, Marja
JR 27721
26%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Raahe
Korpi, Henna
SKVR X1 1354 α.
25%
1923
Satakunta — Tampere
Jussila, K. V.
JR 37891
25%
1935
Pohjois-Karjala — Nurmes
Lasanen, Pekka
JR 35768
25%
1936
Satakunta — Merikarvia
Laiho, Lauri
JR 31952
25%
1942
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Suistamo
Kärki, Frans
SKVR XIII4 12193.
25%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Onttonen, Helena
JR 79474
24%
1939
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Harlu
Toiviainen, Eino
SKVR XI 283.
24%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Kuortane
Luukko, F. A.
SKVR XI 280.
24%
1891
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Sallmén, H. A.
JR 41769
24%
1938
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 17042
24%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
SKVR X1 1348.
24%
1930
Satakunta — Karvia
Kaukamaa, L.
SKVR XIII2 6259.
24%
1933
Etelä-Karjala — Virolahti
Klami, Lauri
SKVR X1 1227.
24%
1930
Satakunta — Parkano
Räisä, K.
SKVR XI 292.
23%
1900
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Korpi, I.
JR 54022
23%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 80056
23%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Tornion alakouluseminaari
JR 54427
23%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
JR 57765
23%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14334
22%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11705
22%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1224.
22%
1913
Satakunta — Loimaa
Vihervaara, Eemeli
SKVR XIII2 6255 b.
22%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
JR 53267
22%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Töysä
Peltonen, Erkki
SKVR XII1 1278.
22%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 39601
22%
1937
Pohjois-Savo — Iisalmi
Lindman, Yrjö
JR 16510
22%
1943
Varsinais-Suomi — Aura
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 2027.
22%
1937
Uusimaa — Sippola
Permanto, Elvi
JR 67808
22%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
SKVR XIII2 6255 a.
22%
1932
Etelä-Karjala — Parikkala
Soikkeli
JR 33219
22%
1950
Häme — Urjala
Kärki, Frans
SKVR VI1 1835.
22%
1933
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
JR 16582
22%
1944
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 80059
22%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 54130
22%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR VI2 6970.
21%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 12191.
21%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1264.
21%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIV 2032.
21%
1937
Uusimaa — Porvoo
Silvennoinen, Vieno
JR 12558
21%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76364
21%
1954
Etelä-Savo — Puumala
Suomalainen, Alpo
JR 09867
21%
1936
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Sortavala
Hyvärinen, Juho
JR 44562
21%
1962
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Muuronen, Viktor
JR 54164
21%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR X1 1344.
21%
1905
Satakunta — Kiikka
Oksa, Vilho
JR 73724
21%
1954
Etelä-Karjala — Parikkala
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XIII2 6255 c.
21%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
JR 05679
20%
1915
Häme — Luhanka
Halonen, Helmi
SKVR XIII2 6534.
20%
1935
Etelä-Karjala — Koivisto
Mannonen, Ulla
JR 45152
20%
1936
Pohjois-Karjala — Pielisjärvi
Nevalainen, Väinö
JR 20834
20%
1936
Pohjois-Savo — Kuopio
Kaartotie, Juho
SKVR XI 281.
20%
1886
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Pirilä, S.
SKVR XII1 1280.
20%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6543.
20%
1890
Etelä-Karjala — Jääski
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 12192.
19%
1936
Etelä-Karjala — Rautu
Pennanen, Olavi
JR 13612
19%
1939
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 2603.
19%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Vuorela, Toivo
SKVR XIV 1572.
19%
1892
Uusimaa — Vihti
Alava, Vihtori
JR 11470
19%
1933
Satakunta — Huittinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 37008
19%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Lampen, E.
JR 05964
19%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Kauhajoki
Harju, Helmi
JR 68350
19%
1936
Etelä-Savo — Lemi
Ruoppila, Veikko
JR 25977
18%
1884
Etelä-Savo
Kinnunen, A.
SKVR XII1 1279.
18%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 72868
18%
1914
Etelä-Savo — Kangasniemi
Salo, Aukusti
JR 54339
18%
1937
Etelä-Karjala — Muolaa
Pennanen, Olavi
SKVR XII1 1266.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 278.
18%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Jalasjärvi
Koski, Samuli
JR 44447
18%
1909
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Murtomäki, Kalle
JR 16069
18%
1943
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 1838.
18%
1923
Etelä-Savo — Kangasniemi
Kuitunen, Oskari
SKVR VI1 2061.
18%
1888
Pohjois-Savo — Lapinlahti
Lilius, Lilli
SKVR XI 279.
18%
1914
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Avinen, Matti
JR 68268
17%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Ruismäki, Lempi
JR 26649
17%
1936
Pohjois-Karjala — Kuusjärvi
Koistinen, Veikko
SKVR VI1 1836.
17%
1925
Etelä-Savo — Lappee
Tuovinen, Inkeri
JR 00136
17%
1963
Etelä-Savo — Juva
Aalto, Gabriel
JR 63236
17%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Alavus
Railonsala, Artturi
JR 33343
17%
1951
Etelä-Karjala — Rautu
Kärki, Frans
JR 57013
17%
1932
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2608.
17%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR X1 1885.
16%
1903
Satakunta — Tyrvää
Kullaa, E.
JR 57662
16%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 76340
16%
1933
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Summa, Pentti
SKVR XIII2 6539.
16%
1879
Etelä-Karjala — Rautjärvi
Lönnbohm, O. A. F.
SKVR XII1 1283.
16%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1276.
16%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI2 6908.
16%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VIII 3257.
15%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XI 284.
15%
1885
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Tarkkanen, Matti
JR 52143
15%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 57654
15%
1932
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1256.
15%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäntä
Krohn, Kaarle
JR 25282
15%
1936
Kainuu — Säräisniemi
Kemppainen, A. M.
JR 54363
15%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
SKVR XI 2609.
15%
1890
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Takala, E. E.
SKVR XII1 1277.
15%
1915
Peräpohjola — Turtola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XI 2604.
15%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Teppo, Hannes
SKVR VI1 2057.
15%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 36830
15%
1954
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura; Laitinen, Nikolai
JR 73561
15%
1939
Satakunta — Ruovesi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR I4 2331 α).
15%
1915
Viena — Kontokki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XIII2 6547.
15%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XIII4 12079.
14%
1938
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Mannonen, Ulla
SKVR VI1 2056.
14%
1933
Etelä-Savo — Heinävesi
Mäkipalo, Tauno
SKVR VIII 3256.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR XII1 1274.
14%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 1289.
14%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 4898.
14%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR XII1 1265.
14%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XIII2 6548.
14%
1890
Etelä-Karjala — Säkkijärvi
Alava, Vihtori
SKVR XII1 1285.
14%
1886
Peräpohjola — Kittilä
Andersson, G. A.
SKVR VI1 2054.
14%
1882
Etelä-Savo — Joroinen
Kinnunen, A.
SKVR VI2 6974.
14%
1935
Pohjois-Savo — Pielavesi
Tiitinen, Martti
SKVR X1 1347.
14%
1852
Satakunta — Karvia
Paldani, P. A.
JR 44800
14%
1966
Keski-Suomi — Sumiainen
Myyryläinen, Ida
SKVR VI2 6972.
13%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR VI1 2042.
13%
1884
Etelä-Savo — Lemi
Kouvo, Henrik
JR 40856
13%
1938
Satakunta — Ruovesi
Luutonen, Ahto
JR 80030
13%
1935
Etelä-Karjala — Muolaa
Torikka, Ida
JR 57507
13%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1353.
13%
1907
Satakunta — Lempäälä
Perho, Aino
SKVR VI2 6909.
13%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 33251
13%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 41962
13%
1941
Etelä-Karjala — Kivennapa
Mannonen, Ulla
SKVR VI2 6974 a.
13%
1935
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
SKVR XII1 1260.
13%
1884
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Krohn, Kaarle
SKVR XII1 1259.
13%
1897
Kainuu — Kuhmo
Meriläinen, Heikki
SKVR XI 291.
13%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Vallinmäki, A. J.
SKVR VI2 6969.
13%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
SKVR IX2 312.
12%
1914
Keski-Suomi — Viitasaari
Salo, Aukusti
JR 07619
12%
1937
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjärvi Ol.
Heinonen, Hiski
SKVR XII1 1286.
12%
1915
Peräpohjola — Kittilä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 52139
12%
1935
Länsipohja — Jällivaara
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 275.
12%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Teuva
Korpela, S.
JR 04402
12%
1920
Pohjois-Savo — Leppävirta
Haavio, Martti
SKVR XII1 1273.
12%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 24898
12%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
SKVR XII1 1288.
12%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2060.
12%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
JR 29078
12%
1884
Kainuu — Suomussalmi
Krohn, Kaarle
SKVR XIII2 6549.
12%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
JR 10117
11%
1944
Etelä-Savo — Joroinen
Häkkinen, Aino
JR 63998
11%
1962
Etelä-Pohjanmaa — Ilmajoki
Railonsala, Artturi
JR 70759
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 74733
11%
1936
Etelä-Savo — Savonlinna
Seppänen, Aleks.
SKVR XIII2 6541.
11%
1925
Etelä-Karjala — Kirvu
Haltsonen, Sulo
JR 23844
11%
1937
Etelä-Savo — Rantasalmi
Kaukonen, Katri
JR 69225
11%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55275
11%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 66554
11%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 64995
11%
1968
Peräpohjola — Karunki
Railonsala, Artturi
SKVR VI2 6973.
11%
1890
Etelä-Savo — Lappee
Alava, Vihtori
JR 67090
11%
1936
Pohjois-Karjala — Liperi
Reijonen, Aino
SKVR XII1 1275.
11%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR I3 1885.
11%
1845
Viena — Kontokki
Europaeus, D. E. D.
SKVR VI2 6975.
11%
1934
Pohjois-Savo — Vieremä
Rönkä, Hilda
SKVR IX2 313.
11%
1888
Keski-Suomi — Pihtipudas
Nyberg, V.
SKVR XII1 1262.
11%
1912
Pohjois-Pohjanmaa — Hailuoto
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 50941
11%
1902
Etelä-Pohjanmaa — Kurikka
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 46486
10%
1939
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Näsälä, Aune
SKVR XII1 1261.
10%
1915
Kainuu — Ristijärvi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR VI1 2059.
10%
1925
Pohjois-Savo — Maaninka
Rytkönen, Ahti
SKVR VIII 3261.
10%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
SKVR XII1 1287.
10%
1920
Peräpohjola — Kittilä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR XI 294.
10%
1888
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Saari, Kustaa
SKVR XII1 1255.
10%
1915
Pohjois-Pohjanmaa — Haapavesi
Puolitaival, MIlja
JR 76734
10%
1922
Etelä-Karjala — Virolahti
Syrjänen, Rauha
JR 68522
10%
1922
Häme — Hausjärvi
Ruusuvuori, Anna-Liisa
SKVR VI2 6964.
10%
1890
Etelä-Savo — Luumäki
Alava, Vihtori
JR 70164
10%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XI 293.
10%
1858
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Fellman, J.
JR 03328
10%
1839
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Castrén, M. A.