SKVR XII1 2465.
95%
1928
Kainuu — Taivalkoski
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2466.
95%
1928
Kainuu — Taivalkoski
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2488.
95%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12488
95%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15223
95%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15524
95%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2464.
90%
1891
Pohjois-Pohjanmaa — Pyhäjoki
Rautell, E. F.
SKVR XII1 2475.
90%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 51543
87%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 12381
86%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2480.
86%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 10436
81%
1932
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13951
81%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14021
78%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2481.
77%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2472.
76%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2467.
75%
1915
Peräpohjola — Tornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 78754
72%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR XII1 2470.
66%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2476.
66%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 61023
65%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 49431
65%
1955
Satakunta — Ruovesi
Paavolainen, Oma Martti
JR 70442
60%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 49680
60%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 43651
58%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49073
56%
1955
Satakunta — Eurajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 46741
56%
1926
Häme — Renko
Okkola, T. E.
JR 50075
56%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2478.
56%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49280
56%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Paavolainen, Oma Martti
JR 49858
54%
1956
Häme — Ypäjä
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2479.
54%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 43794
54%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 49044
53%
1954
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Paavolainen, Oma Martti
JR 49167
53%
1955
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XII1 2482.
49%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62398
49%
1948
Etelä-Savo — Virtasalmi
Pöyhönen, Martti
JR 08992
49%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 49439
49%
1955
Satakunta — Siikainen
Paavolainen, Oma Martti
JR 62712
49%
1950
Etelä-Savo — Mikkeli
Pöyhönen, Martti
JR 65968
49%
1953
Keski-Suomi — Saarijärvi
Rantanen, Saimi
JR 17048
48%
1959
Häme — Luhanka
Hänninen, Aino
JR 03808
48%
1956
Etelä-Pohjanmaa — Lehtimäki
Etelä-Pohjanmaan Nuorisoseura
JR 63874
48%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
JR 63873
48%
1957
Kainuu — Kuhmo
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 2471.
48%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 62688
47%
1950
Uusimaa — Kotka
Pöyhönen, Martti
JR 63637
47%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 49665
47%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 40659
45%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 16637
45%
1944
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 44414
44%
1955
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Muraja, Paulo
JR 11096
44%
1932
Häme — Sysmä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14838
44%
1939
Häme — Sysmä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64454
44%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 67973
43%
1958
Kainuu — Sotkamo
Roilas, Matias
JR 64455
43%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR VII3 4113.
43%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR XII1 2483.
41%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2469.
41%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 63912
41%
1957
Kainuu — Sotkamo
Railonsala, Artturi
JR 22702
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22915
39%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR XII1 2477.
39%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2485.
39%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49108
39%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
JR 22935
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22780
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 08867
38%
1910
Pohjois-Savo — Kuopio
Hoffrén, J.
JR 16286
38%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49661
38%
1956
Etelä-Savo — Lappeenranta
Paavolainen, Oma Martti
JR 22646
38%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22632
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22700
37%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 66895
37%
1935
Etelä-Karjala — Räisälä
Räty, Tyyne
JR 75763
37%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Simojoki, Janne
JR 69152
36%
1958
Etelä-Savo — Joroinen
Saarela, Olavi
SKVR VI1 2555.
36%
1907
Etelä-Savo — Puumala
Heporauta, F. A.
JR 49305
36%
1955
Satakunta — Merikarvia
Paavolainen, Oma Martti
JR 22948
36%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 11186
35%
1932
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14659
35%
1939
Häme — Luhanka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 19170
35%
1935
Kainuu — Kuusamo
Jokela, Kaarlo
JR 58596
35%
1932
Peräpohjola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 22673
34%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 22689
33%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR IX3 339.
33%
1886
Häme — Somero
Pettersson, K. V.
SKVR XII1 2484.
33%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR IX3 353.
32%
1910
Häme — Hämeenlinna
Valve, Antti
SKVR XIV 2362.
32%
1910
Uusimaa — Helsinki
Valve, Antti
JR 51206
32%
1909
Etelä-Karjala — Käkisalmi
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 59307
32%
1936
Peräpohjola — Tervola
Pesonen, Hilda
JR 27531
32%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Ylikiiminki
Korhonen, Lyyli
JR 67587
31%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
SKVR XII1 2473.
31%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 49118
31%
1955
Uusimaa — Helsinki
Paavolainen, Oma Martti
SKVR VIII 193.
31%
1909
Varsinais-Suomi — Paimio
Kallio, Niilo
SKVR X2 3577.
31%
1913
Satakunta — Virrat
Sievänen, Aura
SKVR XI 896.
31%
1889
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Kortesniemi, J. R.
JR 25581
31%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
SKVR XII1 2468.
30%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 05912
30%
1963
Etelä-Pohjanmaa — Alajärvi
Hanhisalo, Aino
JR 15770
30%
1939
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR IX4 453.
29%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 74544
29%
1910
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Seppälä, Santeri
JR 81769
29%
1911
Uusimaa — Mäntsälä
Vaara, V. B.
SKVR XIV 2372.
29%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
SKVR XIV 2373.
29%
1931
Uusimaa — Sammatti
Ruoppila, Veikko
JR 22788
28%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
SKVR IX4 454.
28%
1913
Keski-Suomi — Saarijärvi
Koskenjaakko, Anshelm
JR 08987
27%
1962
Häme — Heinola mlk
Holstila, Liisa
JR 12830
27%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 46543
27%
1964
Häme — Janakkala
Ojala, Elsa
JR 22834
27%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 42370
27%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
JR 22738
26%
1950
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, J.
JR 67557
26%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Renlund, T.
JR 49189
26%
1955
Etelä-Savo — Kangasniemi
Paavolainen, Oma Martti
SKVR XIV 2363.
26%
1936
Uusimaa — Vihti
Halén, Vilho
SKVR XIV 2364.
26%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIV 2365.
26%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XIV 2367.
26%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
JR 40701
26%
1967
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
SKVR VIII 186.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Angelniemi
Kallio, Niilo
SKVR VIII 190.
25%
1914
Varsinais-Suomi — Pertteli
Kallio, Niilo
JR 26232
25%
1922
Uusimaa — Mäntsälä
Kivisoja, Helmi
JR 16406
25%
1943
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X2 3575.
25%
1913
Satakunta — Ruovesi
Marjanen, Vilho
JR 01949
24%
1932
Uusimaa — Vihti
Andberg, Pentti
SKVR XIV 1851.
24%
1916
Uusimaa — Mäntsälä
Teräskivi, Einar
JR 67715
24%
1962
Etelä-Savo — Sulkava
Reponen, Otto
JR 10238
24%
1925
Häme — Jämsä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIV 2366.
23%
1915
Uusimaa — Vihti
Hakalehto, Mimmi
SKVR XII1 2277.
22%
1926
Pohjois-Pohjanmaa — Temmes
Okkola, T. E.
SKVR VIII 196.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Yläne
Rantasalo, Varma
JR 11302
20%
1932
Häme — Luopioinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XIII3 7633.
20%
1850
Etelä-Karjala
Raussi, Eljas
SKVR XIV 2369.
19%
1935
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Raunio, Kustaa
JR 64374
15%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi