JR 15187
94%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11782
44%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14390
44%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11884
43%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15186
39%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15185
38%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47404
38%
1926
Varsinais-Suomi — Merimasku
Okkola, T. E.
SKVR X1 1717.
37%
1910
Satakunta — Noormarkku
Nurmi, Frans
JR 10875
37%
1932
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11885
36%
1933
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14916
36%
1939
Satakunta — Rauma
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12165
35%
1933
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13719
35%
1939
Satakunta — Kokemäki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47214
35%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5048.
34%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
SKVR X1 1724.
34%
1903
Satakunta — Kokemäki
Paasikivi, V.
JR 47201
34%
1926
Satakunta — Kullaa
Okkola, T. E.
JR 13563
33%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69409
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 63357
33%
1938
Etelä-Pohjanmaa — Lapväärtti
Railonsala, Artturi
SKVR XI 404.
33%
1903
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Munck, Edv.
JR 15305
33%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70393
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 65313
32%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
SKVR X1 1734.
32%
1910
Satakunta — Honkajoki
Kallio, Niilo
JR 73617
32%
1949
Satakunta — Siikainen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
SKVR XII1 2125.
31%
1915
Peräpohjola — Tervola
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 15473
31%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2462.
31%
1924
Pohjois-Savo — Siilinjärvi
Heikkinen, Edith
JR 10681
31%
1932
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69295
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11771
31%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70191
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12010
31%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 53202
31%
1922
Häme — Orimattila
Peltola, Alli
JR 16556
31%
1943
Etelä-Karjala — Äyräpää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1728.
31%
1919
Satakunta — Lavia
Kallio, Saima
JR 09274
31%
1934
Satakunta — Ulvila
Huhtala, Hilkka
SKVR VI1 2439.
31%
1922
Etelä-Savo — Luumäki
Puranen, Hilda
JR 54117
31%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 12451
30%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15474
30%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VII3 4164.
30%
1909
Pohjois-Karjala — Juuka
Kokkonen, Heikki
SKVR VIII 5043.
30%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 56753
30%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VI1 2455.
30%
1913
Pohjois-Savo — Kuopio
Kantele, Toini
JR 11980
30%
1933
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69212
30%
1920
Häme — Hattula
Saarento, Iina
SKVR VIII 5052.
30%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 13916
30%
1939
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14016
30%
1939
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14391
30%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10593
29%
1932
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12346
29%
1933
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13917
29%
1939
Satakunta — Kauvatsa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 65310
29%
1968
Etelä-Pohjanmaa — Isojoki
Railonsala, Artturi
JR 69606
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 44828
29%
1936
Etelä-Karjala — Jaakkima
Nenonen, Martti
SKVR VIII 5056.
29%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 70623
29%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 81816
29%
1914
Varsinais-Suomi — Yläne
Vahlberg, K.
JR 14737
29%
1939
Varsinais-Suomi — Paattinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1716.
29%
1891
Satakunta — Pori
Tuomi, Tuomas
JR 12345
28%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12450
28%
1933
Satakunta — Lavia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 26563
28%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Koisaari, Alli
JR 33498
28%
1952
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 06140
28%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 63655
28%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 22255
28%
1935
Varsinais-Suomi — Halikko
Kantola, Kaisa
JR 44020
28%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VI1 2464.
28%
1912
Pohjois-Savo — Nilsiä
Väänänen, Yrjö
JR 10992
28%
1932
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47218
28%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
SKVR X1 1733.
28%
1904
Satakunta — Kankaanpää
Päivike, Yrjö
SKVR X1 1725.
28%
1890
Satakunta — Kokemäki
Sallgén, H. J.
JR 14146
28%
1939
Häme — Hattula
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 39634
27%
1915
Uusimaa — Tuusula
Lindstedt, Armas
JR 46828
27%
1926
Satakunta — Suodenniemi
Okkola, T. E.
JR 39535
27%
1936
Satakunta — Rauma
Limnell, Aarne
JR 63654
27%
1939
Satakunta — Nokia
Railonsala, Artturi
JR 69557
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 68502
27%
1964
Pohjois-Savo — Kuopio
Rutanen, Terttu
JR 43670
27%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 30374
27%
1956
Pohjois-Savo — Riistavesi
Kuopion Isänmaallinen Seura
JR 11566
27%
1933
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14207
27%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14208
27%
1939
Varsinais-Suomi — Särkisalo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 54141
27%
1937
Etelä-Savo — Heinävesi
Pennanen, Olavi
JR 62934
27%
1951
Pohjois-Savo — Maaninka
Pöyhönen, Martti
JR 06345
27%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 47334
27%
1926
Etelä-Karjala — Simpele
Okkola, T. E.
JR 47569
26%
1926
Häme — Janakkala
Okkola, T. E.
JR 17080
26%
1912
Keski-Suomi — Saarijärvi
Hänninen, Laina
JR 10431
26%
1932
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 01653
26%
1956
Etelä-Karjala — Hiitola
Alhava, Marja
JR 13822
26%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21431
26%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR VIII 5044.
26%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 80560
26%
1936
Etelä-Pohjanmaa — Evijärvi
Tuomaala, Väinö
SKVR XII1 2122.
26%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 21047
26%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 47501
26%
1926
Varsinais-Suomi — Salo; Etelä-Savo — Mikkeli
Okkola, T. E.
JR 11495
26%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14978
26%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70536
26%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 10811
25%
1932
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12634
25%
1933
Varsinais-Suomi — Pertteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14368
25%
1939
Varsinais-Suomi — Pertteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70420
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28050
25%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Koskenpää, Martta
JR 12250
25%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 10152
25%
1925
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69890
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12401
25%
1933
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VIII 5041.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 21621
25%
1909
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Kallio, V. J.
JR 35149
25%
1935
Häme — Orimattila
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 60252
25%
1936
Satakunta — Pomarkku
Porin tyttölyseo
SKVR VIII 5045.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 70764
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII1 2131.
25%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5046.
25%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 15862
24%
1939
Häme — Janakkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69931
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 25574
24%
1913
Varsinais-Suomi — Rymättylä
Ketolainen, Eemil
JR 10824
24%
1932
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69621
24%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55037
24%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 78766
24%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 21046
24%
1909
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
JR 82719
24%
1913
Varsinais-Suomi — Laitila
Vierumäki, J. V.
JR 78734
24%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 70845
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 08676
23%
1970
Pohjois-Karjala — Rääkkylä
Hirvonen, Aune
JR 51192
23%
1909
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 76112
23%
1914
Varsinais-Suomi — Laitila
Sonkkila, Linda
JR 55051
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 21448
23%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 13970
23%
1939
Etelä-Karjala — Miehikkälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78823
23%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
SKVR VI2 7084.
23%
1934
Etelä-Savo — Lemi
Kohvakka, Toini
SKVR VI1 2453.
23%
1913
Etelä-Savo — Enonkoski
Kaltiala, J. P.
JR 71241
23%
1909
Varsinais-Suomi — Mynämäki
Saarimaa, Eemil
JR 12933
23%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13703
23%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70002
23%
1932
Keski-Suomi — Pylkönmäki
Saarijärven yhteiskoulu
JR 21155
23%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Ilmari
SKVR XII1 2135.
23%
1915
Peräpohjola — Simo
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5040.
23%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 69814
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 55091
23%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 44246
23%
1936
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Mononen, Pekka
JR 70318
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15880
23%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 57034
23%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR VIII 5047.
23%
1920
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Raitio, Elli
JR 47768
23%
1936
Pohjois-Savo — Karttula
Oksman, Juho
JR 21189
23%
1910
Varsinais-Suomi — Kaarina
Kallio, Ilmari
JR 69508
23%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47518
23%
1926
Varsinais-Suomi — Kemiö
Okkola, T. E.
JR 11640
23%
1933
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13396
23%
1939
Häme — Hämeenlinna
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13670
22%
1939
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81752
22%
1921
Varsinais-Suomi — Pertteli
Vaahtera, Aino
JR 10163
22%
1925
Keski-Suomi — Hankasalmi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47487
22%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio mlk
Okkola, T. E.
JR 44724
22%
1914
Varsinais-Suomi — Perniö
Myrsky, Vilho
SKVR VI1 2457.
22%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR VIII 5033.
22%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 12253
22%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13825
22%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13014
22%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13507
22%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78715
22%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 15889
22%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2146.
22%
1915
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 47215
22%
1926
Satakunta — Siikainen
Okkola, T. E.
JR 11696
22%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13492
22%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 40736
22%
1932
Keski-Suomi — Kyyjärvi
Luukko, F. A.
JR 10386
22%
1926
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 69658
22%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12132
22%
1933
Satakunta — Luvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20953
21%
1913
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Kalliala, Lauri
JR 66557
21%
1946
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Räsänen, Otto
JR 43997
21%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 5054.
21%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
JR 69104
21%
1935
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Saarela, Niina
JR 78745
21%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 46434
21%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
SKVR VII3 4160.
21%
1908
Laatokan Karjala (Raja-Karjala) — Impilahti
Härkönen, Jaakko
SKVR VI1 2452.
21%
1928
Etelä-Savo — Rantasalmi
Okkola, T. E.
JR 57029
21%
1932
Peräpohjola — Kolari
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 71081
21%
1913
Varsinais-Suomi — Perniö
Saariluoma, Vilho
JR 55041
21%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 21332
21%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 33821
21%
1959
Satakunta — Tyrvää
Kärki, Frans
SKVR XI 412.
21%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Vallinmäki, A. J.
SKVR VIII 5055.
21%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VI1 2456.
21%
1926
Pohjois-Savo — Tuusniemi
Okkola, T. E.
SKVR VIII 4057.
21%
1929
Varsinais-Suomi — Pyhäranta
Koskinen, Lauri
JR 12978
21%
1933
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13626
21%
1939
Häme — Loppi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1716 α.
20%
1924
Satakunta — Ahlainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11954
20%
1933
Varsinais-Suomi — Perniö
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12252
20%
1933
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13824
20%
1939
Satakunta — Kiikoinen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51274
20%
1909
Etelä-Karjala — Johannes
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 21363
20%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 73738
20%
1957
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 43716
20%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 5030.
20%
1915
Varsinais-Suomi — Perniö
Höijer E. B.
SKVR VIII 5032.
20%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
SKVR X1 1715.
20%
9999
Satakunta — Pori
Reinholm, H. A.
JR 28122
20%
1949
Viena
Koski, Huoti
JR 00262
20%
1912
Häme — Tammela
Aaltonen, Esko
SKVR XII1 2114.
20%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14962
20%
1939
Satakunta — Pirkkala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 38299
20%
1922
Uusimaa — Pyhäjärvi Ul
Lehmusto, Alma
JR 81109
20%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 46458
20%
1922
Varsinais-Suomi — Uskela
Nyyrikki, Ella
JR 21303
20%
1910
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
JR 10350
20%
1924
Häme — Lammi
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1712.
20%
1912
Satakunta — Eura
Häyrinen, Kalle
JR 51537
20%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
SKVR X1 1720.
20%
1888
Satakunta — Merikarvia
Roslin, M. K.
JR 16902
20%
1946
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21411
20%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
SKVR VI1 2465.
19%
1930
Pohjois-Savo — Nilsiä
Palonurmen kansakoulun oppilaat
JR 60423
19%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
SKVR VII3 4163.
19%
1924
Pohjois-Karjala — Kiihtelysvaara
Niittylahden kansanopisto
JR 47343
19%
1926
Etelä-Pohjanmaa — Peräseinäjoki
Okkola, T. E.
JR 73600
19%
1945
Satakunta — Ikaalinen
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 55062
19%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 21393
19%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Kallio, Niilo
SKVR X1 1711.
19%
1919
Satakunta — Honkilahti
Vihervaara, Eemeli
JR 44126
19%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
SKVR VIII 5042.
19%
1913
Varsinais-Suomi — Halikko
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 49402
19%
1955
Satakunta — Rauma
Paavolainen, Oma Martti
JR 46359
19%
1915
Uusimaa — Sammatti
Nyberg, Väinö ja Ylänne, Yrjö
JR 20919
19%
1913
Häme — Hauho
Kalliala, Lauri
JR 28196
19%
1930
Häme — Hauho
Koskimies, A. V.
JR 70485
19%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 28226
19%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Vähäkyrö
Koskimies, A. V.
JR 27732
19%
1900
Etelä-Pohjanmaa
Korpi, I.
JR 61241
19%
1936
Pohjois-Savo — Tervo
Puranen, Anna
SKVR VIII 5057.
19%
1924
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Vinter, Helmer
SKVR VII3 4161.
19%
1906
Pohjois-Karjala — Polvijärvi
Hyvärinen, E. J.
JR 27359
18%
1937
None
Korhola, Tommi
SKVR X1 1731.
18%
1912
Satakunta — Jämijärvi
Välisalo, V. R.
JR 66085
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Nurmo
Ranta, Sylvi
JR 67819
18%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Lapua
Rintamäki, Elina
JR 72923
18%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 80954
18%
1949
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Tuomaala, Väinö
JR 43892
18%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 46634
18%
1926
Keski-Suomi — Karstula
Okkola, T. E.
JR 73117
18%
1935
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 46716
18%
1926
Häme — Hausjärvi
Okkola, T. E.
SKVR XII1 2143.
18%
1915
Peräpohjola — Kemijärvi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11294
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 21351
18%
1914
Varsinais-Suomi — Salo
Kallio, Niilo
JR 55032
18%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
SKVR VI1 2459.
18%
1926
Pohjois-Savo — Pielavesi
Okkola, T. E.
JR 10744
18%
1932
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15964
18%
1939
Varsinais-Suomi — Turku
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR VI1 2463.
18%
1897
Pohjois-Savo — Karttula
Matilainen, Taavi
SKVR XI 408.
18%
1932
Etelä-Pohjanmaa — Soini
Luukko, F. A.
SKVR XII1 2118.
18%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 2150.
18%
1915
Peräpohjola — Sodankylä
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 80070
18%
1933
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Tornion alakouluseminaari
JR 73410
18%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR X1 1727.
18%
1917
Satakunta — Kiikka
Numminen, Jalo
JR 70824
18%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 71365
18%
1914
Varsinais-Suomi — Uskela
Saarni, Sofia
SKVR VIII 5049.
18%
1914
Varsinais-Suomi — Pöytyä
Vihervaara, Eemeli
JR 73412
18%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 5035.
18%
1913
Varsinais-Suomi — Salo
Halikon Toijalan kansakoulu
JR 14262
18%
1939
Häme — Forssa
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43757
17%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 69737
17%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 47271
17%
1926
Varsinais-Suomi — Kisko
Okkola, T. E.
JR 11579
17%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13538
17%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 35882
17%
1936
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Laiho, Lauri
JR 15763
17%
1939
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 2108.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 18062
17%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 73414
17%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 61817
17%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
SKVR XII1 2113.
17%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 55057
17%
1913
Varsinais-Suomi — Kuusjoki
Pennanen, S.
JR 73205
17%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
JR 71070
17%
1912
Varsinais-Suomi — Sauvo
Saariluoma, Vilho
JR 11838
17%
1933
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12517
16%
1933
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 22018
16%
1910
Varsinais-Suomi — Turku
Kangastus, A.
JR 18159
16%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Iisalo, Kaarlo
JR 10278
16%
1925
Häme — Vanaja
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 76681
16%
1934
Uusimaa — Hyvinkää
Sykäri, Hilma
JR 73199
16%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Kauhava
Salokannel, Tyyne
SKVR VIII 4054.
16%
1928
Varsinais-Suomi — Pyhämaa
Seppänen, Iina
JR 47210
16%
1926
Satakunta — Lavia
Okkola, T. E.
SKVR X1 1721.
16%
1885
Satakunta — Loimaa
Tamminen, Emanuel
SKVR XIII3 7651.
16%
1909
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Sonkkila, Hilja
SKVR XII2 8295.
16%
1921
Länsipohja — Ruotsin Ylitornio
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 84405
16%
1914
Varsinais-Suomi — Lokalahti
Ärfors, Karin
JR 46233
15%
1956
Varsinais-Suomi — Vahto
Nurminen, Anna
JR 55554
15%
1915
Peräpohjola — Alatornio
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR X1 1714.
15%
1895
Satakunta — Luvia
Kiikonen, Anni
JR 07643
15%
1921
Etelä-Pohjanmaa — Ylistaro
Heiska, Aili
JR 40650
15%
1962
Uusimaa — Pusula
Lusenius, Ida
JR 67671
15%
1932
Uusimaa — Pusula
Renlund, T.
SKVR VII3 4162.
14%
1907
Pohjois-Karjala — Kaavi
Koivisto, Vilho
JR 14293
14%
1939
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 43799
14%
1913
Varsinais-Suomi — Uskela
Moision kansakoulu
JR 38961
14%
1963
Etelä-Savo — Rantasalmi
Leinonen, Liisa
SKVR VI1 2445.
14%
1913
Etelä-Savo — Mäntyharju
Kantele, Toini
JR 10793
14%
1932
Varsinais-Suomi — Laitila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XI 409.
14%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Vallinmäki, A. J.
JR 73409
14%
1938
Varsinais-Suomi — Uusikaupunki
Salokannel, Tyyne
JR 21854
13%
1913
Varsinais-Suomi — Askainen
Kallio, Väinö
SKVR VIII 5058.
13%
1915
Varsinais-Suomi — Uusikirkko Tl.
Numminen, Jalo
JR 46141
13%
1917
Varsinais-Suomi — Vehmaa
Numminen, Jalo
SKVR VI1 2461.
13%
1926
Pohjois-Savo — Maaninka
Okkola, T. E.
SKVR X1 1732.
13%
1890
Satakunta — Kankaanpää
Laiho, Antto
SKVR XI 2657.
13%
1934
Etelä-Pohjanmaa — Perho
Linna, Eino, S.
JR 10313
12%
1925
Varsinais-Suomi — Karinainen
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR X1 1718.
12%
1920
Satakunta — Noormarkku
Österlund, Anni
SKVR XI 413.
12%
1924
Etelä-Pohjanmaa — Lappajärvi
Vallinmäki, A. J.
JR 81131
12%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
SKVR VIII 5051.
11%
1903
Varsinais-Suomi — Taivassalo
Saario, Jalmari
JR 36764
11%
1936
Satakunta — Mouhijärvi
Laitakari, Kaarle