JR 14572
76%
1939
Satakunta — Punkalaidun
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12055
65%
1933
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15349
65%
1939
Häme — Tuulos
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3111.
40%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 11220
39%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11357
39%
1932
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15621
39%
1939
Uusimaa — Porvoo
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 61011
39%
1962
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11760
38%
1933
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 11219
38%
1932
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 83886
38%
1921
Uusimaa — Vehkalahti
Vuorisalo, Katri
JR 15597
38%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 81105
38%
1912
Häme — Hattula
Tuomarila, Kalle
JR 64362
37%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 70330
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 11091
36%
1932
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51760
36%
1930
Peräpohjola — Kolari
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 61814
36%
1936
Pohjois-Savo — Nilsiä
Puustinen, Eino
JR 80291
36%
1967
Peräpohjola — Ranua
Tuiremo, Toini
JR 64323
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69744
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64319
36%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14833
36%
1939
Uusimaa — Pukkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 73781
36%
1960
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Sanakirjasäätiön välityksellä,
JR 69926
36%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 15596
35%
1939
Uusimaa — Vehkalahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64324
35%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 50058
35%
1956
Uusimaa — Pusula
Paavolainen, Oma Martti
JR 51527
35%
1930
Etelä-Pohjanmaa — Ylihärmä
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 71231
35%
1967
Varsinais-Suomi — Lieto
Saari, Marjariitta
JR 16795
34%
1944
Pohjois-Savo — Suonenjoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 51517
34%
1930
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 16287
34%
1943
Etelä-Karjala — Jaakkima
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75762
34%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Rantsila
Simojoki, Janne
SKVR XII1 3112.
34%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 24907
33%
1932
Häme — Kärkölä
Kauppinen, Eino
JR 15028
33%
1939
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 04359
33%
1965
Pohjois-Pohjanmaa — Ylivieska
Haarala, Anni
JR 11514
33%
1933
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15644
33%
1939
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70471
33%
1932
Keski-Suomi — Karstula
Saarijärven yhteiskoulu
JR 70378
33%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XII2 8368.
32%
1921
Peräpohjola — Turtola
Paulaharju, Samuli ja Jenny
JR 11712
32%
1933
Satakunta — Keikyä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 75729
32%
1935
Pohjois-Pohjanmaa — Muhos
Similä, Lyyli
JR 78752
32%
1959
Pohjois-Pohjanmaa — Merijärvi
Tervonen, Viljo
JR 10288
32%
1925
Satakunta — Virrat
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70406
32%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64318
32%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 3113.
32%
1919
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 14422
32%
1939
Satakunta — Nakkila
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 49155
31%
1955
Pohjois-Karjala — Ilomantsi
Paavolainen, Oma Martti
JR 35187
31%
1951
Pohjois-Pohjanmaa — Kestilä
Lahden kansanopiston oppilaat,
JR 28975
31%
1938
Keski-Suomi — Kivijärvi
Kotilainen, Elsa
JR 64358
31%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 69291
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 33250
31%
1951
Etelä-Karjala — Metsäpirtti
Kärki, Frans
JR 11132
31%
1932
Satakunta — Vesilahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 70437
31%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
SKVR XIII4 12493.
30%
1935
Etelä-Karjala — Kurkijoki
Kyytinen, Pekka
JR 30998
30%
1945
Etelä-Karjala — Sakkola
Kuusisto, Inkeri
JR 50102
30%
1956
Etelä-Karjala — Muolaa
Paavolainen, Oma Martti
JR 70835
30%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 26136
30%
1928
Etelä-Pohjanmaa — Veteli
Kivelä, Iida
JR 11006
30%
1932
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13794
30%
1939
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 14682
30%
1939
Uusimaa — Hyvinkää
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13025
30%
1933
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13522
30%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3116.
30%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 64325
30%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 34043
30%
1960
Satakunta — Vesilahti
Kärki, Frans
JR 15941
29%
1939
Häme — Kouvola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 56658
29%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 46968
29%
1926
Häme — Urjala
Okkola, T. E.
JR 11744
29%
1933
Häme — Kuusankoski
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 45988
29%
1936
Pohjois-Savo — Kiuruvesi
Nivalainen, Juho
JR 49268
29%
1955
Etelä-Karjala — Lavansaari
Paavolainen, Oma Martti
JR 49974
29%
1956
Etelä-Savo — Ruokolahti
Paavolainen, Oma Martti
JR 13793
29%
1939
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13496
29%
1939
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 33442
29%
1951
Etelä-Karjala — Pyhäjärvi Vpl.
Kärki, Frans
JR 10620
29%
1932
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
SKVR XII1 3115.
29%
1915
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 06153
28%
1946
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 16473
28%
1943
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64321
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 64322
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 61116
28%
1957
Etelä-Karjala — Kivennapa
Pulliainen, Liina
JR 11699
28%
1933
Satakunta — Karvia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 64317
28%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 14997
28%
1939
Uusimaa — Mäntsälä
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 67896
28%
1936
Etelä-Karjala — Saari
Rissanen, Tyyne
JR 47484
28%
1926
Pohjois-Savo — Kuopio
Okkola, T. E.
JR 10953
28%
1932
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 15542
28%
1939
Etelä-Karjala — Viipuri mlk
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 74889
28%
1936
Etelä-Savo — Sääminki
Seppänen, Aleks.
JR 14134
27%
1939
Satakunta — Kangasala
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 12230
27%
1933
Häme — Lahti
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 20653
27%
1936
Pohjois-Pohjanmaa — Kalajoki
Kaakinen, Iikka
JR 70531
27%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 12871
27%
1933
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 06349
27%
1936
Keski-Suomi — Saarijärvi
Harju, Otto
JR 57334
27%
1932
Peräpohjola — Rovaniemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 68064
26%
1934
Pohjois-Savo
Rönkä, Hilda
JR 12231
26%
1933
Häme — Hartola
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 78689
26%
1936
Etelä-Karjala — Kivennapa
Terijoen Yhteislyseon oppilaat
SKVR XII1 3109.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
SKVR XII1 3110.
26%
1915
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56579
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 56639
26%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 12947
25%
1933
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 13689
25%
1939
Satakunta — Kiikka
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 47076
25%
1926
Peräpohjola — Alatornio
Okkola, T. E.
JR 60465
25%
1935
Varsinais-Suomi — Lieto
Posti, F. H.
JR 69679
25%
1932
Keski-Suomi — Saarijärvi
Saarijärven yhteiskoulu
JR 64369
25%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
SKVR XII1 3114.
24%
1920
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 13444
24%
1939
Satakunta — Nokia
Hämeenlinnan alakansakouluseminaari
JR 68474
24%
1921
Häme — Lammi
Ruotsinsalo, Martta
JR 73315
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 73235
23%
1935
Etelä-Pohjanmaa — Laihia
Salokannel, Tyyne
JR 23276
23%
1936
Pohjois-Savo — Leppävirta
Karhu, Lyyli
JR 56652
23%
1932
Peräpohjola — Kemi
Perä-Pohjolan ja Lapin Kotiseutuyhdistys
JR 20797
22%
1941
Pohjois-Pohjanmaa — Piippola
Kaakinen, Iikka
JR 64320
21%
1968
Peräpohjola — Ranua
Railonsala, Artturi
JR 33010
19%
1949
Uusimaa — Vehkalahti
Kärki, Frans
JR 47058
12%
1926
Etelä-Karjala — Vahviala
Okkola, T. E.